0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. B.

Ynt: Su Pompası Bakımı
« Yanıtla #15 : Ocak 12, 2011, 18:01:57 »

Boya işi bitti :

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gliserin yardımıyla impeller yerine yerleşiyor:

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. T.

« Yanıtla #16 : Temmuz 14, 2011, 08:51:22 »
ŞAHANE OLMUŞ ÜSTADIM.
BİR UFAK HUSUSU HATIRLATMAMA İZİN VERİNİZ.POMPA ÇOK YAŞLI İSE,İMPELLERİN YANAKLARI POMPANIN YAN DUVARLARINI AŞINDIRMIŞ OLABİLİYOR.BU ÇOK MİNİMAL BİR AŞINDIRMA DA OLSA POMPANIN VERİMİNİ (SU BASINCINI)DÜŞÜREBİLİYOR.ÇOĞU DENİZCİLER İMPELLER AŞINDI ZANNEDEREK İMPELLER DEĞİŞTİRİYOR..VEYA KAPAK İÇİN KALIN CONTA (KLİNGRİT) KONUYOR BU DA AYNI SORUNU YARATIYOR..KAPAK CONTASININ ÇOK İNCE OLMASI GEREKMEKTEDİR..MAHSUS SELAMLARIM.

*

O. B.

« Yanıtla #17 : Temmuz 14, 2011, 09:21:13 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ŞAHANE OLMUŞ ÜSTADIM.
BİR UFAK HUSUSU HATIRLATMAMA İZİN VERİNİZ.POMPA ÇOK YAŞLI İSE,İMPELLERİN YANAKLARI POMPANIN YAN DUVARLARINI AŞINDIRMIŞ OLABİLİYOR.BU ÇOK MİNİMAL BİR AŞINDIRMA DA OLSA POMPANIN VERİMİNİ (SU BASINCINI)DÜŞÜREBİLİYOR.ÇOĞU DENİZCİLER İMPELLER AŞINDI ZANNEDEREK İMPELLER DEĞİŞTİRİYOR..VEYA KAPAK İÇİN KALIN CONTA (KLİNGRİT) KONUYOR BU DA AYNI SORUNU YARATIYOR..KAPAK CONTASININ ÇOK İNCE OLMASI GEREKMEKTEDİR..MAHSUS SELAMLARIM.

Haklısınız.Yeni impeller kutusu içinden zaten kağıt conta da çıkıyor. Bende yedek vardı onu taktım. Aslında benimkinde kapak altında bir de çepeçevre O-ring var. Mecbur kalınırsa conta olmasa da olur. Kalın conta takmak impeller yanağından su kaçmasına ve pompa basıncının düşmesine yol açar.
Aşınma probleminin çözümü pompa cinsine göre değişebilir. Bazı pompalarda sökülebilir kam plakası vardır onu değiştirmek gerekir. Benimki sabit bu yüzden pompa gövdesinin komple değişmesi gerekecek. Anca çok şükür şimdilik böyle sorunum yok. Impeller takıldığı zaman impeller kanatlarının gövde içindeki duruşu aşınma miktarı hakkında fikir verebilir. Kanatlar hafif bükülmüş vaziyette durmalı. Kanatlar düz duruyorsa o pompa yeterli basınç üretmeyebilir.

*

A. K.

« Yanıtla #18 : Temmuz 14, 2011, 09:42:08 »
Orhan Korsanım,

Pompayı yerine monte ettikten sonra kuru çalıştırmayın mutlaka üst hortumu söküp sistemi su ile doldurun ve daha sonra çalıştırın. Zaten impellerin ambalajında da böyle yazar, deneme ile sabit ben kuru çalıştırdım ve impeller kanatçıklarına zarar verdim, 3 gün sonra yeniden değiştirmek zorunda kaldım.

Kolay gelsin..

*

O. B.

« Yanıtla #19 : Temmuz 14, 2011, 10:00:04 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Orhan Korsanım,

Pompayı yerine monte ettikten sonra kuru çalıştırmayın mutlaka üst hortumu söküp sistemi su ile doldurun ve daha sonra çalıştırın. Zaten impellerin ambalajında da böyle yazar, deneme ile sabit ben kuru çalıştırdım ve impeller kanatçıklarına zarar verdim, 3 gün sonra yeniden değiştirmek zorunda kaldım.

Kolay gelsin..

Bende motoru el ile çevirmek için kol var. Pompayı taktıktan sonra filtreden su doldurup el ile bir kaç tur attırdıktan sonra çalıştırıryorum.