0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. K.

Nauta 7.80 tekne yorumlarınız
« : Mayıs 07, 2023, 11:50:18 »
Değerli Korsan abilerim /kardeşlerim Nauta 7.80 200 hp kıçtan takma suzukı tekne almak istiyorum , amacım istanbulda arada hafta sonları adalara seyir , arada bir marmara adasına memlekete 60 mil mesafe gitmek istiyorum , araştırdım aile için çok konforlu , yorumlarınız nedir

*

S. T.

Ynt: Nauta 7.80 tekne yorumlarınız
« Yanıtla #1 : Mayıs 07, 2023, 15:39:17 »
Facebookta kullanıcıların video ve yorumları gözüme çarpıyor arada..

*

C. G.

« Yanıtla #2 : Mayıs 08, 2023, 01:27:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Değerli Korsan abilerim /kardeşlerim Nauta 7.80 200 hp kıçtan takma suzukı tekne almak istiyorum , amacım istanbulda arada hafta sonları adalara seyir , arada bir marmara adasına memlekete 60 mil mesafe gitmek istiyorum , araştırdım aile için çok konforlu , yorumlarınız nedir

Tam olarak aynı amaç için aynısından sipariş verdim, Haziran başı teslim almayı umuyorum. Teslim aldıktan sonra tecrübelerimi detaylı olarak paylaşırım. Hatta müsait olduğunuzda beraber seyre de çıkabiliriz. Benim tercih etme sebebim biraz özeldi. 8 metre ama burnunda uzanabileceğim bir tekne arıyordum (mevcut eski teknem o şekilde). Tüm 8 metrelerde çift salon yapıp burnunu kısa tutuyorlar ve bu önde güneşlenme keyfini azaltıyor. Ayrıca çift kabin özellikle kapalı olması itibari ile çok cazip gelse de dar alandaki geçişlerin o kadar konforlu olmadığını düşünüyorum. Aradığım tarife göre başka tekne bulamadım zaten, kısa bir test sürüşü ardından Tuzla fuarında sipariş verdik. Tekne dinamiği, yalpası, motorun sessizliği ilk bakışta iyi. Dediğim gibi inşallah bir ay sonra daha detaylı olarak tecrübemi paylaşırım sizinle.

*

H. K.

« Yanıtla #3 : Mayıs 10, 2023, 10:26:41 »
Can kaptanım slmlar, walla düşüncelerimiz aynı eşimde teknenin önünde güneşlenme yeri olsun istiyor , şu anda bende nauta dan mine hnm ile yazışıyorum , inşallah kısa sürede istediğiniz gibi teslim alırsınız teknenizi , ben zeyport limanında operasyon müdürü görevinde bulunuyorum , beraberde denize çıkma keyfi olursa tabiki memnuniyetle olur, telefonum 0533 5042423

*

C. G.

« Yanıtla #4 : Ağustos 08, 2023, 17:44:08 »
Can kaptanım slmlar, walla düşüncelerimiz aynı eşimde teknenin önünde güneşlenme yeri olsun istiyor , şu anda bende nauta dan mine hnm ile yazışıyorum , inşallah kısa sürede istediğiniz gibi teslim alırsınız teknenizi , ben zeyport limanında operasyon müdürü görevinde bulunuyorum , beraberde denize çıkma keyfi olursa tabiki memnuniyetle olur, telefonum 0533 5042423

Ben teknemi 2 ay gecikme ile geçen hafta teslim aldım. Çok keyifle kullanmaya başladım. 200HP Suzuki ile tam yol yapmadan yakıt ortalamam 0.7 mil/litre kötü bir değer değil bence. Düz denizde tek kişi 29 mil hızı gördüm. Yarım metrelik dalgalarda biraz trim vererek çok konforlu bir yolculuk yapabiliyorum. Yalnız iki gün önceki lodosta yazlıktan Silivri limana götürmek zorunda kaldım. Normal dalgalar 1 metre arada kaçak dalgalar teknenin yüksekliğini aşacak boyda idi. Dalgaları baş omuzluktan aldığımda çok güzel yol aldım, 2.5-3 metrelik dalgalarda bile hemen hemen hiç tehlikeli bir durum yaşamadım. Ancak mecburen dönüp kıç omuzluktan aldığımda iki kez tekne yan yattı, belki 60-70 derece diyebilirim. Tuvalalet camından ve havuzluktan içeri ciddi su girdi ama şükür alabora olmadım. Ayrıca içeri giren su da hızlıca tahliye oldu. Aslında ben çocuktan beri dalgalarda oynayan biriyim ama ben mi hata yaptım yoksa teknenin yapısından mı öyle oldu anlayamadım. Önümüzdeki günlerde nispeten daha sakıin bir havada tekrar aynı durumu yaratıp deneyeceğim. Bu anlattığım durum dışında teknemden çok memnunum. Hatta o dalgaları baştan o kadar güzel aldı ki belki onun verdiği özgüven ile kıçtan aldığımda dümeni karaya fazla kırmış olabilirim.

İstanbul'a tekrar getirdiğimde sizi mutlaka ararım, beraber seyre de çıkarız.

*

G. Y.

« Yanıtla #5 : Ağustos 13, 2023, 08:10:24 »
Nauta iscilik ve kalitesi iyi olan bir tekne.Fakat anlamadığım bir konu var yanımda bir tane 680 bağlı tekne ruzgarsiz durgun suda habire sağa sola yalpa yapıyor durdugu yerde.Bordasi yuksek, agirlik merkezi yukarda mi kaliyor anlamadım.Baktığın zaman yarım salması olan yari deplasman bir tekne daha dengeli olmasini beklerdim.Kenarina adim attigin an hemen yatiyor yana.Tum nautalar mi oyle bu teknede bir problem mi var cozemedim.
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Ağustos 13, 2023, 08:35:06 »
Altı düz olan tekneler sakin sularda, yuvarlak kesitli teknelere göre daha az hareket ederler. Deplasman tekneleri bu nedenle sakin suda biraz daha fazla yalpalar ama dalgalı denizde çok daha stabildir.
*

C. G.

« Yanıtla #7 : Ağustos 13, 2023, 16:48:22 »
Nauta iscilik ve kalitesi iyi olan bir tekne.Fakat anlamadığım bir konu var yanımda bir tane 680 bağlı tekne ruzgarsiz durgun suda habire sağa sola yalpa yapıyor durdugu yerde.Bordasi yuksek, agirlik merkezi yukarda mi kaliyor anlamadım.Baktığın zaman yarım salması olan yari deplasman bir tekne daha dengeli olmasini beklerdim.Kenarina adim attigin an hemen yatiyor yana.Tum nautalar mi oyle bu teknede bir problem mi var cozemedim.

Benim 7.80 de iki kiş yana gelince biraz fazlaca yatıyor, sanırım gövde yapısındaki V formundan. Ancak dalgayı baştan aldığımda çok dengeli ve hatta konforlu bir gidişi var. Bir de serbest dururken veya çapa attığımdaki yalpası da iyi, rahatsız etmiyor. Yani tabi sallanıyor ama konforu bozucak şekilde değil, yumuşak bir salınım oluyor. Eski teknem aynı boyda altı daha düz bir tekneydi, daha dengeliydi ama diğer saydığım özellikler de tam tersiyd.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Ağustos 13, 2023, 21:04:14 »
İlginç bir karinası var.
Sanırım içten takma motora göre tasarlanmış, aynı karinada dıştan takma olunca biraz garip görünüyor.
Bu yüzden tam boy V gövde yapısından feragat edilmiş olmuş gibi sanki.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bence bu tip tekneler ya içten takma kuyruklu pervane ya da dıştan takma olmalı, içten takma şaftlı sistem karinada gereksiz detaylar (veya kayıplara) sebep oluyor..
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2023, 21:09:00 Gönderen: Özgür Ökten »
*

C. G.

« Yanıtla #9 : Ağustos 13, 2023, 23:47:17 »
İlginç bir karinası var.
Sanırım içten takma motora göre tasarlanmış, aynı karinada dıştan takma olunca biraz garip görünüyor.
Bu yüzden tam boy V gövde yapısından feragat edilmiş olmuş gibi sanki.

Bence bu tip tekneler ya içten takma kuyruklu pervane ya da dıştan takma olmalı, içten takma şaftlı sistem karinada gereksiz detaylar (veya kayıplara) sebep oluyor..

Benim bildiğim kadarı ile bu bir sıfırdan dıştan takma motora göre tasarlandı. Bir önceki model 6.80 içten ve dıştan takma motordu, bu sadece dıştan takma. Ama alt kabuk tamamen farklı ama tabi küçük kardeşinden esintiler olabilir.

Sizce bu karina yüzünden mi baştan gelen koca dalgalar ile dengeli hatta konforlu bir seyir yaparken, kıç omuzluktan gelen dalgalar ciddi bir yalpa yapıyor? Yarın 20 saat bakım için karaya çekeceğiz, farklı açılardan da resimlerini koyabilirim.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #10 : Ağustos 15, 2023, 01:40:09 »
Sizce bu karina yüzünden mi baştan gelen koca dalgalar ile dengeli hatta konforlu bir seyir yaparken, kıç omuzluktan gelen dalgalar ciddi bir yalpa yapıyor?
Bilgim yok ama düşününce mantıklı bir sebep gibi görünüyor.

Bildiğim bu tip gövdelere "single steped hull" deniyor, altta bir hava boşluğu yaratıp, suya sürtünme alanını azaltarak yüksek hızlarda avantaj sağlıyor, ama bu teknenin step derinliği biraz çok gibi sanki.. Step olarak değil içten takma motor ve şafta yer açmak için böyle yapmışlar gibi.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Burada konu detaylı anlatılmış;
*

C. A.

« Yanıtla #11 : Ağustos 15, 2023, 14:44:54 »
Nauta 7.80'in güzel bir tekne olduğunu düşünüyorum ancak karina yapısının step teknolojisi ile bir alakası yok maalesef.

Muhtemelen 6.80 modelinin eşit oranlarda büyütülmiş hali. Muhtemelen Özgür korsanın da dediği gibi, içten takma motor opsiyonu için şaft ve pervaneye yer bırakılmış.

Selametle...
*

C. G.

« Yanıtla #12 : Ağustos 16, 2023, 22:35:15 »
Biraz performans bilgisi de vereyim.
200HP Suzuki 4 silindir ile 28 Mil hıza çıkıyor. Durgun havada 5 kişi 9 Mil 2400 devirde mil başına 1 litre yakıt tüketimi var. Yarım yolda yani 14 Mil 3500-4000 devirde trim iyi ayarlanırsa 1.4 litre yakıyor ki şu an genel ortalamam da 1.4 litre mil başına.