0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. D. .

Deniz paraşütü
« : Nisan 06, 2023, 14:23:38 »
7 metre fiber tekne için akıntıya karşı ne büyüklükte deniz paraşütü kullanılır. Elinde kullanım görseli olan varmı

*

A. Ç.

Ynt: Deniz paraşütü
« Yanıtla #1 : Nisan 06, 2023, 15:22:09 »
Deniz paraşütü akıntıya karşı nasıl kullanır, hayal edemedim. Paraşüt rüzgarı baştan almaya ve dalga ve rüzgarın etkisi ile tekneyi rüzgar altına sürükleyen güçlere karşı su içinde bir direnç oluşturarak teknenin aşırı hıza sürüklenmesini engeller. Akıntıda ise akıntı hızında akacağı için pek faydası olmaz.

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2023, 15:42:09 »
Ercumet kaptan anladıgım kadarıyla siz akıntıda teknenin kontrolsuz sürüklenmesine karsi paraşut kullanarak tekneyi düz tutmak istiyorsun .  Eger teknenizin sürüklenme hızı akıntıdan az ise , teknenin arkasında  paraşütü açtıgınızda  paraşüt teknenizin pruvasını akıntıya karsı tutabilir. Tabi paraşüt teknenize ilave hız sağlayarak tekne hızını akıntı  hızına yaklaştırır.
« Son Düzenleme: Nisan 06, 2023, 15:43:14 Gönderen: Atilla Kaplan »

*

Y. A.

« Yanıtla #3 : Nisan 06, 2023, 15:56:44 »
Ben sorunun esasen suya atılan paraşüt çapa hakkında olduğunu düşünüyorum. Çok derin sularda sürüklenmeyi azaltmak için kullanılıyor diye öğrenmiştim.

*

E. S.

« Yanıtla #4 : Nisan 06, 2023, 16:18:04 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben sorunun esasen suya atılan paraşüt çapa hakkında olduğunu düşünüyorum. Çok derin sularda sürüklenmeyi azaltmak için kullanılıyor diye öğrenmiştim.

Katılıyorum. Paraşüt çapa, Drift sock ya da fırtına çapası da denilen, sert havalarda teknenin sürüklenme hızını düşürmek ve pruvayı dalgaya karşı vermek için kullanılır. Forumda veya arama motorunda bu şekilde aratabilirsiniz. Ürün ebatlarını bilmiyorum ancak genelde satılan ürünlerde 9 metre tekneye göre, 12 metre tekneye göre ibareler bulunuyor.

*

M. Ç.

« Yanıtla #5 : Nisan 06, 2023, 16:42:03 »
Boğazda dipten ters akıntıya sepet sallayıp demirleyen balıkçı hikayeleri duymuştum ama...
*

N. Y.

« Yanıtla #6 : Nisan 06, 2023, 17:49:32 »
Herhalde bahsettiğinin fırtına çapası.
*

O. B.

« Yanıtla #7 : Nisan 06, 2023, 20:11:10 »
Deniz paraşütü ile deniz demiri(fırtına çıpası) çok farklı şeyler. Deniz demiri rüzgara karşı kullanılır akınıya karşı veya akıntıda iş görmez. Deniz paraşütü genellikle parasailing için kullanılır. Son yıllarda bazı gemilerin de seyir için kullandıkları örnekleri gördüm.
*

R. E.

« Yanıtla #8 : Nisan 06, 2023, 22:47:32 »
Deniz paraşütü ile deniz demiri(fırtına çıpası) çok farklı şeyler. Deniz demiri rüzgara karşı kullanılır akınıya karşı veya akıntıda iş görmez. Deniz paraşütü genellikle parasailing için kullanılır. Son yıllarda bazı gemilerin de seyir için kullandıkları örnekleri gördüm.

Üstadım keşke daha geniş ve ayrıntılı anlatsaydınız.
Deniz demiri ya da fırtına çapası daha çok pupadan sert havalarda diye okumuştum forumda bir yerlerde..  teknenin hızını düşürmek, kıçtan alınan dalgaların etkisini azaltmak amaçlı..

Deniz paraşütü şimdilerde deniğiniz gibiyse, aklıma takıldı. Nerde okudum hatırlamıyorum. En erken zamanlarda, daha buharlı makina icadından önce bazı denizlerde kullanılan bir yelken var. Cebelitarık çevresi ile ilgiliydi sanırım. Su altı akıntısı ve su üstü akıntısının ters yönlü olması bilindiğinden, denize, doğru derinliğe bırakılan yelken teknenin rüzgar üstüne yol almasını sağlamaktadır.

Adı "deniz paraşütü" mü bilmiyorum. Motoryatlara da takılan bir düzeneğin fotolarını hatırlıyorum. Parasailing mantığı içinde tekneye yol yaptıran bir düzenekti.. siz de son cümlenizde sanırım bunu söylüyorsunuz...

Belki google'da görselleri vardır..

*

O. B.

« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2023, 08:37:03 »

Deniz demiri ya da fırtına çapası daha çok pupadan sert havalarda diye okumuştum forumda bir yerlerde..  teknenin hızını düşürmek, kıçtan alınan dalgaların etkisini azaltmak amaçlı..

Evet. Rüzgara karşı derken rüzgarlı havada rüzgarın sürüklemesine karşı demek istemiştim yoksa orsa seyrini kastetmedim.
*

C. A.

« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2023, 17:03:08 »
Deniz demiri :

Paraşüt ile seyir :

Selametle...
*

E. D. .

« Yanıtla #11 : Nisan 07, 2023, 20:21:25 »
Teşekkürler
*

M. A.

« Yanıtla #12 : Nisan 10, 2023, 09:44:55 »
Kastettiğiniz deniz demiri sanırım, benzer ölçülerde yelkenlim var, sealux marka ufağından aldım, tuzla açıklarında arada kullanıyorum, evet işe yarıyor, önceden sallantıyı azaltmak için içine ağırlık koyarak kullanmayı planlıyordum sonradan başka yöntemler geliştirdim ona gerek kalmadı alın dursun kenarda
*

R. E.

« Yanıtla #13 : Nisan 10, 2023, 09:50:23 »

evet işe yarıyor, önceden sallantıyı azaltmak için içine ağırlık koyarak kullanmayı planlıyordum sonradan başka yöntemler geliştirdim ona gerek kalmadı alın dursun kenarda

Bir başlık açıp bu kullanımları ve yöntemleri anlatsanız?