0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

m.

Aslında üzücü bir durum... Kimsenin görmek isteyeceği türden değil.Ama bir gerçek olay ile karşı karşıyayız...
Durum dün gece BavariaSail e bildirildikten sonra Yelkenciler Lokalinde de bu gün duyurulunca tüm amatör denizcilik guruplarını ilgilendirir oldu ve buraya taşınmasına tarafımdan gerek görüldü.
Bildiğim kadarı ile "Ünlü" ve konusuna hakim sigortacı korsanlarımız var.
Konu hakkında tarafsız ve bizim bilmediğmiz bilgileri edindiklerini ve takip ettiklerinden kuşkum yok.

Bavaria sailde duyuru mesajı şu;

[Bavariasail] FW: aydan teknesinin düşmesi hakkında [5 Attachments]From:   Murat MORALI <Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap>
Add to Contacts
To:   

[Attachment(s) from Murat MORALI included below]

From:
To:
Subject: aydan teknesinin düşmesi hakkında
Date: Thu, 31 Mar 2011 14:21:52 +0300

Değerli Dostum,

Uzun zamandan beri görüşemedik. İşlerim nedeni ile denizden ve sizlerden uzak kaldım. Bu zaman zarfında işim İzmir'de olması nedeni ile teknem AYDAN, Çeşme Alaçatı ve Dalyan marinalarda bağlı idi.

Geçen ay başıma talihsiz bir olay geldi. Teknemi Alaçatı Marinada yıllık bakım için karaya çekmiştim. Doğru bir şekilde iskeleye oturtulmamış ki 19.02.2011 cumartesi günü saat 02.00 de iskeleden düştü ve parçalandı. Marina sorumluluk almak istemedi. Sigorta da ödememek için rüzgardan düştüğünü iddia etti. Konu adli makamlara intikal etti. Teknenin kaza resimlerini ekte gönderiyorum.

Sizlerden ricam Alaçatı Marinaya yolunuz düşerse çok dikkatli olun. Sakın teknenizi karaya çekmeyin. Çünkü çok ucuz işçi maliyeti ile vasıfsız eleman çalıştırıyorlar. Bilgisiz insan ayrıca cesur da oluyor. Ben tekne karaya çekildiğinde, krokul denen iskeleye yerleştirilirken bariz hataları gördüm. Müdahele etmek istedim. Osman adlı görevli aynen bana '' Sen karışma, ben senede 300 tane tekne çekip atıyorum. Sorumluluk bize ait. Böyle karışırsan işini yarım bırakırım. '' diyerek beni tersledi. Şimdi tekne parçalanınca kimse sorumluluk almak istemiyor.

Bu talihsiz kaza vesilesi ile de olsa sizlerle haberleşmek güzel. Herşey gönlünüzce olsun.

Avukat Murat SEZMİŞ

Resimleri de bu..

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Nisan 01, 2011, 16:48:19 Gönderen: Mehmet Sütçü »

*

A.

Ynt: Aydan Yatının Alaçatı Marina da düşmesi hakkında
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2011, 17:11:21 »
Sebep, desteklerin zayıflığından gibi.

*

A.

« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2011, 17:14:05 »
Çok üzücü bir durum, bir daha kimsenin böyle bir durumla karşılaşmamasını dilerim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

m.

« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2011, 17:15:45 »
Biraz önce sahibinin açıklaması posta kutusuna düştü....
Umarım yanlış bir şey yapmıyorumdur...
Fakat olayın gündem yaratacağı ve tüm amatör denizcilerin sigorta konusunda tepki koyacağı bir mecraya gidiyor bence....  

Re: [Bavariasail] Re: FW: aydan teknesinin düşmesi hakkındaFrom:   murat sezmiş
Add to Contacts
To:   Bavariasail

Sn. Volkan Görçiz,
       S/Y MELTEMİ

Teknemin düşürülmesi ile ilgili olaya gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim. Ayrıca grubunuza da üye olmak isterim.

Ne yazık ki marina yönetimi rüzgarı biz mi çıkardık mantığı ile sorumluluktan kurtulmaya çalışıyor. İşin aslında yetersiz ve kalifiye olmayan elemanlarla 20 senelik paslı ve eski demir iskelelerle iş yapmaya çalışıyorlar. Belki biliyorsunuz bu Alaçatı Marinanın ikinci kazası. Daha önce de Zafer GÜNGÖREN in teknesini de düşürdüler. Konu aradan 4 yıl geçmesine rağmen hala adli makamlarla çözülemedi. Bu kişinin avukatı ile yaptığım görüşmede marina yönetiminin mahkemeyi ve bilirkişiyi etkilemek için her türlü yollara tevessül ettiğini bana anlattı.

Gruba üye olabilirsem tüm gelişmeleri yelkenci dostlarıma aktarmak isterim. Böyle sevimsiz bir olay da dahi olsa sizlerle tanışmaktan ayrı bir kıvanç duydum. Rüzgarınız kolayınıza, denizleriniz sakin olsun. Herşey gönlünüzce olsun.

Avukat Murat SEZMİŞ
                                                                                                                                                    S/Y AYDAN
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2011, 17:20:18 Gönderen: Mehmet Sütçü »

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Nisan 01, 2011, 17:20:15 »
Çekek yerlerinde (karada) genellikle sigorta geçelri olmuyor. Doğrusu da  aslında bu. Siz teknenizi denizde teslim ediyorsunuz ,lift ile alıp karaya yerleştiriyorlar. Bu işlemler sırasında da hiç bir şekilde fikir beyan edemiyorsunuz yani mesuliyeti onlar üstleniyor. Afet bile olsa sanırım marinanın sorumluluğundadır. En azından kalamış çekek yerindeki tekneleri iş yeri olarak sigortalıyor. Karaya çekeceksin, tekneyi tamamen kendi kontrolunda yerleştireceksin sonra da rüzgar çıkmış diyeeksin. Üstelik de Alaçatı da.. Orada rüzgar hiç eksik olmaz ki....

*

m. b.

« Yanıtla #5 : Nisan 01, 2011, 17:40:25 »
Bence de desteklerin zayıflığından.. Çok üzücü bir durum.  
Murat korsan üyelik başvurusunu yapmış. geldiğinde olayı burada daha ayrıntılı anlatacaktır sanırım..
kendisine hem geçmiş olsun hem de hoşgeldin diyorum.
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2011, 17:49:54 Gönderen: Mustafa Aziz Çınar »
*

H. A.

« Yanıtla #6 : Nisan 01, 2011, 18:52:48 »
Ben 4 sene önceki olayda mahkemenin sonuçlanmamış olmasına şaşırdım. Teknenin karaya alınma işleminde tekne sahibinin hiçbiir katkısı yok, marina pesoneli istediğini yapıyor, sizi karıştırmıyorlar bile. Sonrada rüzgar çıktı. Ahmet korsanın dediği gibi alacatıda rüzgarsız gün varmı. Ben sigortanın karadaki olayda ödeme yapmamasınada şaşırdım, biraz sonra eski poliçemi inceleyeceğim. Mantıken sigorta ödemeli bilahare buhu marinaya rücu etmeli diye düşünüyorum. Söz sigortacıların.
*

M. A.

« Yanıtla #7 : Nisan 01, 2011, 19:08:45 »
Çok büyük geçmiş olsun. teknenin altındaki sehpa gerçekten çok ince, kürdan gibi.
İşin bir boyutuda şu.Ya altında çalışılırken olsaydı bu olay... Allah korusun....
Peşini bırakmayın bence...
*

m.

« Yanıtla #8 : Nisan 01, 2011, 19:16:02 »
Bu arada belirtmekte yarar var sanırım...

Sayın  Avukat Murat SEZMİŞ  Bavaria Sail gurubuna üye olmuştur buraya değil.. Kendisini tanımıyorum ....

Yatık yazılan yazılar Bavaria Sail gurubundan alıntıdır...
Gezgin Korsan forumu ile alakalı değildir...

Bu konuyu buraya taşımamın nedeni forumumuzu üye olmayanlara kapalı olduğunu düşündüğüm içindir.
Burada ki bilgi paylaşımının çok daha verimli olacağını düşündüğümden Bavaria Sail gurubuna da buradan gerekirse bilgi aktarımı sağlar, bir dayanışma gerçekleştirebileceğimizi düşündüğümdendir...

Bavaria Sail de sadece üyelere açık dışa kapalı bir mail gurubudur...  
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2011, 19:16:42 Gönderen: Mehmet Sütçü »
*

Y. Ö.

« Yanıtla #9 : Nisan 01, 2011, 19:17:38 »
Aşağıdaki metin,Ülkemizde de tekne sigortalarında geçerli olan İngiliz tekne sigortası şartlarında alıntı yapılmıştır.
Yani bu maddelere dayanarak sigorta şirketinin hasarı ödeyip,marina yönetimini de sorumlu kılması gerekir.

ENSTİTÜ[1] KOTRA KLOZLARI

[Bu sigorta İngiliz yasa ve uygulamasına bağlıdır]
1.        GEMİ

Gemi tekne,makine,botları ve gemi el değiştirdiğinde normal  olarak
           onunla birlikte  satılan aygıt ve donatıları ifade eder.

2.        YOLA HAZIR OLMA VE YATMA

2.1.             Gemi, bu sigortanın hükümlerine bağlı olmak koşuluyla sigortalıdır :

2.1.1               Denizde veya iç sularda yola hazır iken yahut limanda,         

tersanede, marinada, yolda, kızakta, dubada veya kıyıda sert

yahut çamur zeminde veya kayıkhanede yahut çekilmesi,

taşınması ve denize indirilmesi dahil, sefere çıkarken veya

pilotlu veya pilotsuz seyir sırasında, deneme seferine çıktığında

ve olağan yardıma gereksinimi olan gemi veya teknelere

yardım ederken yahut onları çekerken sigortalıdır. Ancak

geminin,alışılmış veya yardıma gereksinim duyulan haller

dışında çekilmemesi, gemi sahibi, kaptan, idareciler veya   

kiracıların önceden bağıtladıkları bir sözleşme ile çekme veya 

kurtarma  hizmeti yapamaması  yükümdür.

2.1.2.           Aşağıda 4. Kloz’daki gibi  yola hazır olmayıp yatarken

kaldırma, taşıma  ve  denize indirme dahil, tersane veya

marinadaki normal veya genel bakım,sökme ve takma

sırasında taşınırken yahut  ekspertiz  sırasında sigortalıdır [

rıhtımda ve rıhtım açığında ve denizde geçici yatma veya

donatılma süresince ve geminin yattığı liman veya yerin sınırları

dışında olmamak üzere palamar yerinden çekilerek veya

başka türlü yer değiştirmesi de dahil].
*

K. U.

« Yanıtla #10 : Nisan 01, 2011, 19:31:07 »
Çok üzücü bir durum.
Allahtan can kayıpsız atlatılmış.
Dört yıl ara ile tekrarlanması marina işletmesinin hatalı olduğunun göstergesidir.
Usulune uygun karaya alınan tekne rüzgardan devrilmez.Şimdiye kadar bildiğim her halde 4-5 yıl öncesi Ayvalık Setur marinada
ani bir bora ile birkaç tekne devrilmişti ama komili fabrikasının bacasının ucuda yıkılmıştı.Cok nadirde olsa bakım esnasında hatalı
alınan dektek sonucu cankayıplı bir kazada olmuştu(Tuzlada).Çekek yerlerinde binlerce tekne var tüm sahiller boyunca nice fırtına atlatı her biri hiç devrilen olmadı.Marina dışı çekeklerin zemini topraktır.Yağmur yağer göllenir.Güneş açar toz olur.Teknelerde adam gibi durur.
Sigorta almak içindir vermeye gelince klossss deyip dururlar.
Avukat hakkımı ararken endişeli ise vay halimize
*

E. Ş.

« Yanıtla #11 : Nisan 01, 2011, 20:07:39 »
Tekne sigortaları ve karaya alma ile ilgili sigorta ve marina sorumlulukları bana göre

herşeyden önemli hayati konular.

sigortacı ve hukukçu arkadaşların konuyla ilgili fikirleri ve toplu karar ve tavırlar etkili olacaktır diye düşünüyorum.
*

Ö. K.

« Yanıtla #12 : Nisan 01, 2011, 20:25:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tekne sigortaları ve karaya alma ile ilgili sigorta ve marina sorumlulukları bana göre

herşeyden önemli hayati konular.

sigortacı ve hukukçu arkadaşların konuyla ilgili fikirleri ve toplu karar ve tavırlar etkili olacaktır diye düşünüyorum.
katılıyorum korsanım..
bizim inşaat işlerinde; her konuda şartnameler vardır..
boya, izolasyon, elektrik, havalandırma, mekanik olarak da ısıtma,soğutma grupları ve asansör
gibi kalemler ve tabii ki  kaba ve ince inşaat işleri vs...
düşünüyorum da, biz neden bir (veya) birkaç şartname hazırlamayalım..
karada veya denizde yapılacak işlerin (kalemlerin) standartlarını belirleyerek işi verirken basit (?) de olsa
sözleşme yapmak her kayıkcının hem işin nasıl yapılması konusunda bilgilenmesini sağlar,
hem de işin sorumluluğu açıkca belli olur (mu).. acaba dedim...   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  ca saygı ve sevgi ile...
*

H. A.

« Yanıtla #13 : Nisan 01, 2011, 20:41:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben 4 sene önceki olayda mahkemenin sonuçlanmamış olmasına şaşırdım. Teknenin karaya alınma işleminde tekne sahibinin hiçbiir katkısı yok, marina pesoneli istediğini yapıyor, sizi karıştırmıyorlar bile. Sonrada rüzgar çıktı. Ahmet korsanın dediği gibi alacatıda rüzgarsız gün varmı. Ben sigortanın karadaki olayda ödeme yapmamasınada şaşırdım, biraz sonra eski poliçemi inceleyeceğim. Mantıken sigorta ödemeli bilahare buhu marinaya rücu etmeli diye düşünüyorum. Söz sigortacıların.
Eski sigorta poliçemi atmışım. Geçerli olanda Marmariste teknede, gidince incelemek farz oldu. Kazaya kendime olmuş kadar çok üzüldüm, geçmiş olsun demekten başka bir şey yapamıyoruz.
*

A. A.

« Yanıtla #14 : Nisan 01, 2011, 20:59:05 »
hakan korsan bu iş benim başıma da gelse sigorta kapsamındamıdır.yoksa ayrıca bir pirim ödemekmi gerekir. ya da hiç bir şekilde kapsama dahilinde değilmidir.....