0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. A.

Yelkenli Teknede Halı Zemin
« : Şubat 18, 2021, 22:51:12 »
Merhaba, motoryatlarda birçok defa halı kaplı zeminlere denk geldim. Yelkenli teknede ise hiç görmedim.

Sürekli teknede yaşayacaklar için sıcak bir seçenek olabilir belki.
Kenarlardan kaldırılabilir, parçalı döşeğinde zemindeki kapaklara da ulaşım kolay olur.

Siz hiç zemini halı kaplanmış bir yelkenli gördünüz mü ?

*

S. D.

Ynt: Yelkenli Teknede Halı Zemin
« Yanıtla #1 : Şubat 19, 2021, 01:21:13 »
Bizimkisi halı ile kaplanmış. Ceren'i ilk vuran şey buydu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kış aylarında sıcacık oluyor, ayağınız üşümüyor.

Kaymayı engellemek için köşelerden farş tahtalarına sabitlemek gerekiyor ama tabi bu da yaz aylarınd halıyı kaldırdığınız zaman biraz göze hoş gelmeyen bir görüntü demek ama onun da çaresi bulunur herhalde.

Başka teknelerde de gördüm, sanırım böyle bir akım başlamış.

Ben ilk gördüğümde şaşırmış, yelkenli de halı mı olur canım demiştim ama bal gibi de oluyormuş.

Tabi farş tahtalarını kaldırıp altını kontrol etmek, o alanları rahat kullanmak gibi konularda biraz ek iş.

Ayrıca teknenin içinde su olmamasına normalden daha fazla özen göstermeniz lazım ki nem tutup küf vb sebep olmasın.

Bir de halının doğal havı olduğu için temizlik işleri normalden zor oluyor ve ayda bir yapılacak toz alma işi iki üç günde bire çıkıyor.

Farklı halı cinsleri ile bu konular da giderilebilir. Bir teknede çok kaliteli bir "marin halı" görmüştüm. Cem Yılmaz'ın dediği gibi, "uzay eriği, yersen!" Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Şubat 19, 2021, 09:25:58 »
Ben Önceleri çim halı kullanıyordum ama tozundan pisliğinden ilallah dedim ve tahtaya  döndüm.
Ayrıca ne yaparsanız yapın bir şekilde ıslanıyor bu sefer pislik yapışıyor

*

K. S.

« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2021, 09:38:04 »
Ben de kaydırmaz yolluk yaptırdım. Ölçülü olarak girinti ve çıkıntılara göre diktirdiğinizde estetik olarak fena durmuyor. Çocuklu aileler ve kış ayları için son derece ideal.

*

C. A.

« Yanıtla #4 : Şubat 19, 2021, 11:26:03 »
Eski teknemin komple ic kismi hali kapliydi. Gerci konu yelkenli tekne ama tecrubemi paylasmak istedim.
3 yil boyunca o sekilde kullandim. Ne bir islaklik oldu ne de kirlenme. Ama teknenin icine girerken esim hic bir sekilde disaridaki terlikler ile iceriye sokmuyordu. Haftada  ya da 15 gunde bir elektrik supurgesi ile temizliyorduk.

*

H. T.

« Yanıtla #5 : Mart 03, 2021, 22:53:01 »
Ben dört yıldır halı kaplı olarak kullanıyorum gayet memnunum, tekne içine girerken ben dahil gelen misafirlerin ayakkabılarını çıkararak tekne içine girmesi zemin mobilyalarının yıpranmasını önlüyor.
Sintine kapak bölgelerine gelen yerlerin halılarını ayrı parça olarak yaptığım için ara ara kontrol ediyorum.
*

H. E.

« Yanıtla #6 : Mart 05, 2021, 15:49:35 »
Sevgili korsanlar, halı cinsi, markası, nereden bulunacağı hakkında bilgisi olan var mı?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Mart 05, 2021, 21:34:02 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgili korsanlar, halı cinsi, markası, nereden bulunacağı hakkında bilgisi olan var mı?

Teknede kullanılacak ideal halı duvardan duvara bukle yada düz uçlu  yün halı.  Özellikle yangına direnci açısından. .M2 ağırlığı 2000 gr üzeri ve hav yüksekliği de 10 mm üzeri olmalı ki kayıp toplanmasın ve dümdüz dursun zeminde. . Fiyat oldukça yüksek 50 Euro m2 fiyatı kabaca. ..kaliteyi aşağı çektikçe görüntü ve konforu da aşağı inecektir. ..
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Mart 05, 2021, 23:25:39 »
d0ğru Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

« Yanıtla #9 : Mart 06, 2021, 14:12:39 »
Nemlendirmeden,aralarına kum vs kaçırmadan,aradabir havalandırıp üzerine koku sindirmeden tertemiz bakabileceksen, halı tekneye,hem keyif verir hemde konfor ve lükslük katar..tabi rengarenk,alacalı bulacalı olmamak kaydıyla..Açık krem rengi düz halı çok gösterişli durur...bence..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 06, 2021, 14:13:47 Gönderen: Serdar Çırak »
*

Ö. T.

« Yanıtla #10 : Mart 06, 2021, 22:26:20 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Nemlendirmeden,aralarına kum vs kaçırmadan,aradabir havalandırıp üzerine koku sindirmeden tertemiz bakabileceksen, halı tekneye,hem keyif verir hemde konfor ve lükslük katar..tabi rengarenk,alacalı bulacalı olmamak kaydıyla..Açık krem rengi düz halı çok gösterişli durur...bence..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Halı kullanmak için beş tane ön şart saydım, altıncısı "üzerinde yürümezsen" olacak herhalde Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. Z.

« Yanıtla #11 : Mart 10, 2021, 23:57:22 »
Ben kışın halı seriyorum içeri, normal bildiğiniz en pahalısı bukle yolluk halı. Ne koku ne bişi, sezon sonu yıkanıp katlanıyor, sezon başı yıkanıp yayılıyor. Çok mu sıkıldın 3-5  paraya eskisini şablon yap yenisini kestir overloklattır mantığı.
*

F. Ö.

« Yanıtla #12 : Mart 11, 2021, 09:11:17 »
Ben de teknede halı kullananlardanım. Konfor ile ilgili olarak en çok sevdiğim özelliği kışın ayaklarımın üşümemesi. Şimdiye kadar nem, küf, koku gibi bir şikayetim olmadı. Tavsiyem pahalı olmayanından yaptırmak. Aynı Hakan korsan gibi eskisi zaten bir şablon, götürüp aynısından kestirip overlok ile kenarlarını düzelttirmek.
Not : Mutlaka parça artıyor. Onlarıda diğer kamara girişlerindeki yerlere kullanıyorum.
*

S. D.

« Yanıtla #13 : Mart 11, 2021, 12:18:47 »
Halının pahalı (daha doğrusu kaliteli, sık ve yüksek bukleli, kalın tabanlı) cinsten olması daha iyi. Sonuçta teknenin içinde ev kadar metrekare yok ama bunun karşılığında suyu ve lekeleri daha kolay itmesi, çok daha az hav ve toz yapması, daha kolay temizlenmesi, kıvrılıp çapariz yaratmaması, bastığınız zaman gerçekten de sizi zemin soğuğundan izole etmesi gibi avantajları için gerçekten de değer.
*

Ö. Ş.

« Yanıtla #14 : Nisan 20, 2021, 00:13:00 »
Selamlar
Ben de teknenin içine karo halı döşedim biraz ince ama yinede soğuğu kesiyor.
Hemde kirlendiği zaman çıkartıp tazzikli su ile yıkaya biliyorsun. Çok kirdendiyse kaldırıp atıyorsun gayet kullanışlı 50*50 ebadında istediğiniz renkte var zaten