0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

U. C. O.

Ynt: Teak yerine daha ucuz kullanılabilecek malzemeler
« Yanıtla #15 : Eylül 27, 2021, 00:33:43 »
Savaronanin refiti bildiğim kadarı ile birmanya tiki ile yapıldı. Biryerde okudum. Birden fazla milyon dolardan bahsediliyordu.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim bildiğim değil de duyduğum, teak ağacının kesiminin ve menşei ülkeden ticaretinin yasak olduğu. Bu doğru mu?

Teak yerine maun, gürgen gibi sert ağaçlar bir alternatif mi?
Myanmar ülke yönetimi biraz zor günlerden geçiyor ülkenin önemli gelir kaynağı olan bu ağaçların üretimi zorlaşıyor.
 Teak ağacı 90-115 sene arasında kesime gelir Yatlarda ve gemilerde, suya temasta bu ağaç kullanılır. Deniz suyuna, haşerata, güneşe ve diğer etkenlere karşı 500 seneye yakın direnme gücü vardır.
fiyatın yüksek olma nedeni zor yetişiyor olması.
Yakın gelecekte zorlu yüzeyler için sentetik ürünlere geçinilmesi kaçınılmazdır.
Yüzey kaplamasında iroko alternatif gibi görünse de istenilen değerlere ulaşamıyor.
Kullanıcının tercihi fiyat ve fayda olarak değerlendirmesi ve tabi görsel bütünlük en önemli tercih nedeni.

Zaten gerçek tik olan birmanya tiki dunyada kotalı olarak satılıyor yani sana bana cıkması mümkün değil

*

A. K.

« Yanıtla #16 : Eylül 27, 2021, 09:28:10 »
Savaronanin refiti bildiğim kadarı ile birmanya tiki ile yapıldı. Biryerde okudum. Birden fazla milyon dolardan bahsediliyordu.
Benim bildiğim değil de duyduğum, teak ağacının kesiminin ve menşei ülkeden ticaretinin yasak olduğu. Bu doğru mu?

Teak yerine maun, gürgen gibi sert ağaçlar bir alternatif mi?
Myanmar ülke yönetimi biraz zor günlerden geçiyor ülkenin önemli gelir kaynağı olan bu ağaçların üretimi zorlaşıyor.
 Teak ağacı 90-115 sene arasında kesime gelir Yatlarda ve gemilerde, suya temasta bu ağaç kullanılır. Deniz suyuna, haşerata, güneşe ve diğer etkenlere karşı 500 seneye yakın direnme gücü vardır.
fiyatın yüksek olma nedeni zor yetişiyor olması.
Yakın gelecekte zorlu yüzeyler için sentetik ürünlere geçinilmesi kaçınılmazdır.
Yüzey kaplamasında iroko alternatif gibi görünse de istenilen değerlere ulaşamıyor.
Kullanıcının tercihi fiyat ve fayda olarak değerlendirmesi ve tabi görsel bütünlük en önemli tercih nedeni.

Zaten gerçek tik olan birmanya tiki dunyada kotalı olarak satılıyor yani sana bana cıkması mümkün değil

Zaten bizde en son birmanya tiki kullanan tekne Savanora diye biliyorum . Yanılmıyorsam Sadıkoglu gerekli revizyonu yapmayınca devlet geri aldı ve ciddi para harcandı

*

U. C. O.

« Yanıtla #17 : Eylül 27, 2021, 23:34:07 »

Ayhan abi anlatmış

*

A. K.

« Yanıtla #18 : Temmuz 01, 2022, 17:03:55 »
Havuzlugu 1 m2 kaplamak için Suni tik firmalarıyla görüştüm metrekaresi takriben 95USD ile 130 Eur arasında değişiyor . Tabi bir de buna bir miktar da işçilik geliyor. Tik döşeme yapanlarla görüştüm bir kişi 5000 TL istedi 1000 USD ye kadar fiyat çeken oldu .

Sonunda İroko alıp kendim yapmaya karar kıldım . İroko deck dedikleri  7 mm - 10 mm arası kalınlıkta 40 mm- 100 mm arasında genişlikte oluyor. Boylar ise istenilen makul bir boyda verilebiliyor.  1 m2 İrokkoya  30 Usd para verdim .
yapıştırıcı ve ara derz malzemesi de 550 TL tuttu . Yani takriben 1000 TL ye bitirdim .

havuzu spiral motora tel takıp (zımpara kullanmadan) güzel ce zımparaladım (ki hafif pütür kalsın da tutkal tutsun diye)

Şİmdi geldik esas soruya. Başlangıçta,  yere yapıştırıcısını sürüp çıtaları aralarına 5mm bosluklu olarak sırayla yere dizecek ve üstüne tahta ve ağırlık olarak akü koyacaktım. Kuruduktan sonra da aralarına derzini sürüp kuruduktan sonra zımpara yapacaktım . ANCAK

Birisi kulağıma kar suyu kaçırdı . Acaba şöyle mi yapsam :

Düz bir plaka üzerinede çıtaları düzgün yerleştirip aralarına derzleri sürsem . Kuruduktan sonra kaldırıp blok olarak havuza yapıştırsam mı . Kulağa hoş geliyor , olaya daha fazla hakim oluyorsun , taşıma işinde de minibüsün arkasına yatırarak hallederim .

Çok arada kaldım ve kilitlendim .Fikri olan var mı . Bayrama yetistireyim diyorum .  Acilen çılgın fikir sahibi arkadaşların görüşünü bekliyorum . 

*

A. Ç.

« Yanıtla #19 : Temmuz 01, 2022, 17:13:42 »
Çıtalar normalde düz değildir, derzler üstte yaklaşık 5 mm boşluk kalırken altta birbiri ile öpüşürler, yani çıtaları yan yana getirir ve yapıştırırsınız, fatura sayesinde arada boşluk kalır, uygulamada ustalar es geçer ama doğrusu derzlerin tabanına yani faturanın üstüne bant çekilir ki derz dolgusu taban yapışmasın, bu şekilde ahşap esnediğinde derz dolgusu sadece yanaklara yapışacağı için ahşaptan ayrılması zorlaşır.

*

E. S.

« Yanıtla #20 : Temmuz 02, 2022, 09:43:38 »
Atilla kaptanım geçen yıl benim havuzlugu kaplayan marangoz da önce tekneye gelip 4 çıta ile havuzlugun şablonunu çıkardı, sonra atölyesinde bu şablona gore hazirladigi  zemin kaplamasini sizin dediğiniz gibi blok halinde getirip yapıştırdı.
*

A. K.

« Yanıtla #21 : Temmuz 03, 2022, 00:24:15 »
Çıtalar normalde düz değildir, derzler üstte yaklaşık 5 mm boşluk kalırken altta birbiri ile öpüşürler, yani çıtaları yan yana getirir ve yapıştırırsınız, fatura sayesinde arada boşluk kalır, uygulamada ustalar es geçer ama doğrusu derzlerin tabanına yani faturanın üstüne bant çekilir ki derz dolgusu taban yapışmasın, bu şekilde ahşap esnediğinde derz dolgusu sadece yanaklara yapışacağı için ahşaptan ayrılması zorlaşır.

Doğru anladıysam Çıtalara fatura yapılacak . Cıtalar alttan birbirine dayanacak  ancak birleştirince faturadan dolayı üst tarafta  toplam 10 mm boşluk oluşunca bu boşluğa derz doldurulacak . Benim cıtalar 7 mm, o yuzden fatura biraz zor  hatta imkansız  olacak
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2022, 00:27:02 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

A. K.

« Yanıtla #22 : Kasım 23, 2023, 11:50:40 »
Salon bölümününde 25  sene önce kapladığım teak ler  kalkıyor. Açıkcası tekrar ahşapla uğraşmaya gözüm yemiyor.
Suni teak lerde bir gelişme var mı. Yorumlara bakıyorum bir öyle bir böyle , karar veremedim . Ayrıca bir sürü marka var , tabi ki tercihim bu kıtlıkta fazla para vermemek.  Tecrubesi olanlar yorum yazabilir mi .
*

Y. A.

« Yanıtla #23 : Kasım 23, 2023, 13:56:25 »
Biz geçen yaz iç zeminlere suni tik yaptıralım dedik. Danışınca mümkün olmadığını öğrendik, çünkü sürekli olarak bol suyla yıkanması gerekiyor. Yüzeyi pütürlü, tozu vs. tutan bir malzeme, paspasla baş edilmesi mümkün değilmiş. Dış zeminler için şerit kesip elle döşeyeninden lazerle ölçü alıp fabrikada tek parça örtü haline getirip (desen vs. için daha güzel oluyor) getirip yapıştırana kadar çok çeşit var. Biz iç zeminleri kestane yaptırdık, ancak Akdeniz havasına dayanmadı açma yaptı. Aynı şekilde kestaneden yaptırdığımız baston da yamuldu. Dış zeminler için flexiteak halâ gündemimizde ancak öncesinde zeminin kusursuz hale getirilmesi gerekiyor.
*

A. K.

« Yanıtla #24 : Aralık 07, 2023, 18:47:26 »
İnternette Suni teak kullananlardan bayağı şikayet okuyoruz.
Boyası akıyor , temizlenmiyor gibi

Kullananlar yorumlarını yazabilirler mi
*

K. K. .

« Yanıtla #25 : Aralık 08, 2023, 00:38:25 »
Atilla Kaptanım,

Ben geçen sene teknemin havuzluk ve yüzme platformuna yaptırdım şu ana kadar da gayet memnunum. Piyasada yerli ve ithal olmak üzere birçok malzeme var ben bir süre araştırdıktan sonra Avustralya üretimi bir malzemeyi seçtim. İnternette U-Dek olarak aratırsanız inceleyebilirsiniz. Bu işte malzeme ile birlikte uygulamanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Önce yapılacak yerlerin kalıplarını çıkarttılar, sonra da malzemeleri hazır şekilde getirip 3M’in yapıştırıcıları ile uyguladılar. Yaklaşık 5,5m2 bir alanın uygulaması 2-3 saat sürdü. Bir çok renk çeşidi mevcut, hatta derz rengi opsiyonları bile var. Temizliği gayet kolay. Uygulamadan sonraki 3.günden itibaren su ile kolayca yıkanıyor . Üzerine leke yapacak bir şey dökülürse (yağ, yemek vb.) Turmepa’nın genel temizlik malzemesini bir beze döküp siliyorum hemen geçiyor. Eksi yanı ne derseniz, daha önce bahsedildiği üzere öğlen güneşi altında ısınma yapıyor, bir de teak malzemeye göre ıslatınca daha geç kuruyor. Teak malzemelerden ucuz olsada kendi özelinde halen pahalı. Uygulamayı yapanlar özellikle köşe yerlerine çok tazyikli su sıkmamamı, ayrıca güneş ışığını üzerine devamlı yansıtacak, bir bakıma ayna görevi görecek bir malzeme varsa dikkat etmemi, bu durumda deformasyon olabileceğini söylemişlerdi. Son olarak devamlı bol suyla yıkanması gerekliliğinden bahsedilmiş böyle bir şey olduğunu zannetmiyorum, ben tekne wc iç zeminine de yaptırdım su görmemesine rağmen sorunsuz şekilde kullanıyorum.