0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. E.

Ynt: Barometre, higrometre vs
« Yanıtla #15 : Temmuz 22, 2008, 08:50:19 »
ee bunlar elektronik amaa. Denizde bu kadar elektronik alet bozmasin delikanliyi

*

H. Z.

« Yanıtla #16 : Temmuz 25, 2008, 03:26:35 »
Masallahta dijital olani 2004 den beri kullaniyorum. 2000 senesinden beri teknede. Sadece piller icinde dura dura akmisti temizledim bitti.

*

A. E.

« Yanıtla #17 : Temmuz 25, 2008, 08:05:09 »
Yok ben delikanlidan bahsetmistim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #18 : Temmuz 25, 2008, 11:14:39 »
Barometre ve higrometre ayar gerektirir. Ayarı ise ayarına güvenilir bir cihazın hemen yanında ona uyarak yapılır. Eskiden Meteorolojinin Çiftehavuzlar - Selamiçeşme arasındaki istasyonunda böyle şeyler yapıyorlardı. Hala yapıp yapmadıklarını bilmiyorum. Yüksekliği aynı olmak kaydı ile yaklaşık bir mevkide barometre ölçümü alarak da yapabilirsiniz. Çok sıhhatli olmasa da yeterlidir. Rutubet ölçer de aynı mantıkla ayarlanır.  İdealrutubet ölçümü iki derece ile yapılır. Bir tanesinin haznesine pamuk sarılır ve ıslatılır. Diğeri ise kurudur. Bu dereceleri havada sallarsınız daha doğrusu uçlarına ip bağlar ve çevirirsiniz. Kuru olan hava sıcaklığını verir ıslak olan ise daha düşük bir derece gösterir. Bir tabelaya bakarak ısıyı ve aradaki farkı bularak nem oranını bulursunuz. Tabelayı nereden bulursunuz? Bilmem. Aramak ve sormak gerek. Bu en doğrusudur. Higrometre buna göre ayarlanmalıdır. Yine de higrometre tekne içine koyulacağı için rutubeti doğru ölçmez. Kamara içindeki nemi verir, bu ise dış ortam neminden çok farklıdır. Doğru nem ölçümü için çift termometre ve bunu yorumlayabileceğiniz cetvel en doğrusudur.

Teknelerde bu istasyonlar genellikle bir işe yaramaz (teknede şık durmalarının dışında). Sürekli yer değiştirirken alacağınız ölçümler hep değişik yerlere ait olur. Bu nedenle gerçekçi ölçüm sonucu alamazsınız. En iyi hava tahmini meteoroloji istasyonlarından alınanıdır. Radyodan, bilgisayardan veya VHF'den alacağınız hava tahmini, sizin gibi bir istasyonu değil yüzlerce istasyonun bilgilerini ve verilerini paylaşan bir sürü meteoroloji uzmanının görüşünü kapsar.

Ege'de bulunan bir  çok yerel (adalarda ve şamandıralada) meteoroloji ölçüm noktası sayesinde:

Marmara ve Ege için çok isabetli tahminler yapıyor. Türk radyonun ve Yunan VHF sisteminin bu denizlerdeki havayı veren raporları var. Yunan radyosu İngilizce ve çok detaylı veriyor. (Midilli'nin Kuzeyi, Midilli'nin Güneyi gibi)

Yerel verileri bu istasyonlardan almak en doğrusu. Havanın nasıl olacağını görmek için ise "havayı koklamanız" lazım. Bulut şekilleri ve seyir yönleri, güneş doğmadan ve doğarken ufuktaki renkler havayı koklamanıza yardım eder. (Batarken değil). En doğru bilgiyi bulutların şekil ve hareket yönleri verir. Bunları öğrenmenizi öneririm. Yerel rüzgarların açılarını da haritada kara şekillerini inceleyerek ve o anda esen hakim rüzgarları bilerek bulabilirsiniz.   
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2008, 11:19:01 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

C. D.

« Yanıtla #19 : Temmuz 25, 2008, 13:21:23 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap burada baya işe yarar şeyler bulmuştum bayada hesaplı fiyatları var....

*

C. D.

« Yanıtla #20 : Temmuz 25, 2008, 13:22:19 »
esat korsanım yazın gözümden kaçmış 2. baskı oldu kusura bakmayın....
*

A. E.

« Yanıtla #21 : Temmuz 25, 2008, 13:29:57 »
Evet yaw, bu adresi maalesef Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap homursu korsan da vermisti.
Istedigim ozellikleri saglayan Oregon stokta olmayinca Alman mali olmasina guvenip su asagidaki urunu siparis ettim.
Yanliz site cok guzel calisiyor. Siparisi bir gun ogleden sonra vermistim. Siparisi gectikten yaklasik 1 saat sonra adresi teyit etmek icin aradilar, ertesi sabah 9:30 gibi mal kapidaydi.

AtesK
*

H. E.

« Yanıtla #22 : Temmuz 25, 2008, 17:42:57 »
Evet yaw, bu adresi maalesef Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap homursu korsan da vermisti.
Istedigim ozellikleri saglayan Oregon stokta olmayinca Alman mali olmasina guvenip su asagidaki urunu siparis ettim.
Yanliz site cok guzel calisiyor. Siparisi bir gun ogleden sonra vermistim. Siparisi gectikten yaklasik 1 saat sonra adresi teyit etmek icin aradilar, ertesi sabah 9:30 gibi mal kapidaydi.

AtesK
Fiyatı da KEdi'nin klasına uygun zaten.
Bu arada sanırım en doğrusu Enka'nın web sitesindeki değerlerle kalibre etmek.
*

s.

« Yanıtla #23 : Temmuz 26, 2008, 00:07:44 »
Nedeceniz aleti maleti. Ahmet korsan yazmış işte. Koklayın yaw. Allah burun vermiş.
köpeklerindenkoklamaderslerialankorsan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #24 : Temmuz 27, 2008, 19:13:42 »
Meteoroloji:

adresinden indirebilirsiniz.

Sadece koklamak için.