0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. K.

Yabancı bayraklı tekne
« : Ağustos 28, 2018, 11:45:56 »
Yurt dışında, Türkiye'ye görece uygun fiyatlarda, iyi durumda bir tekne buldunuz...

a) Hiç kaçırmam hemen alırım.
b) Türk Bayraklı olsun, 3 fazla olsun.

*

M. B. A.

Ynt: Yabancı bayraklı tekne
« Yanıtla #1 : Ağustos 29, 2018, 09:05:00 »
b...

*

E. S.

« Yanıtla #2 : Ağustos 29, 2018, 10:25:53 »
Bence cevaplara şu şekilde bir seçenek daha eklenmeli,
c)Türk Bayraklı olsun, 30!?!!fazla olsun.

*

K. K.

« Yanıtla #3 : Ağustos 29, 2018, 11:48:37 »
a. henüz kötüleşen bir durum yok. en kötü ihtimalle midilli'deki setur marina'ya götürür ve orada satmaya çalışırız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. Ç.

« Yanıtla #4 : Ağustos 29, 2018, 12:27:04 »
Yapmayın...Bende fiyat farkından dolayı yabancı bayraklara hatta Yunanistan'a falan bakıyordum. Mevzuatı okudum orada Türk bayraklı ile yabancı bayraklı olmasının farklarını anlatmış ama benim gibi tecrübesi olmayan biri için maddi olarak bir şey ifade etmiyor. Sahibinden sitesinde Türk karasularında bulunan yabancı bayraklı yelkenliler var. Bunlardan da mı uzak durmak gerek? Yok mu bir deneyimli abimiz; örneğin 40 feet teknenin Türk bayraklı olması ve yabancı bayraklı olması durumunda ki yıllık maliyet farkını söyleyebilecek?

*

E. D.

« Yanıtla #5 : Ağustos 29, 2018, 12:50:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yapmayın...Bende fiyat farkından dolayı yabancı bayraklara hatta Yunanistan'a falan bakıyordum. Mevzuatı okudum orada Türk bayraklı ile yabancı bayraklı olmasının farklarını anlatmış ama benim gibi tecrübesi olmayan biri için maddi olarak bir şey ifade etmiyor. Sahibinden sitesinde Türk karasularında bulunan yabancı bayraklı yelkenliler var. Bunlardan da mı uzak durmak gerek? Yok mu bir deneyimli abimiz; örneğin 40 feet teknenin Türk bayraklı olması ve yabancı bayraklı olması durumunda ki yıllık maliyet farkını söyleyebilecek?

Türkiye'de bulunan yabancı bayraklı teknenin dışarıdan getirmeyle tek farkı transfere gerek kalmamasıdır. Kanuni olarak bütün satın alma ve kullanma prosedürleri aynıdır. Tekneniz yabancı bayraklı ise, gümrüklü sahalar dışında karaya çekemezsiniz, bakım yapamazsınız, kapatıp gidemezsiniz. Motoru veya teknenin bir parçasını söküp istediğiniz gibi marinadan çıkarıp istediğiniz yerde tamir ettiremezsiniz. Bu gümrüklü sahadan çıkış anlamına geleceği için gümrük müdürlüğüne teminat yatırıp çıkış izni almanız gerekir. Herhangi bir koyda alarga da kalırsanız, kısa süreli terk etmeler hariç teknenizi kapatıp gidemezsiniz. Balıkçı barınaklarıyla uzun süreli sözleşme yapamazsınız. Teknenizi bir başkasına veremezsiniz. Kardeşiniz bile kullanmak isterse sizin de teknede bulunmanız gerekir. Her yıl transitlog yenilemek zorundasınız. Beş yılda bir yurtdışına çıkış yapmak zorundasınız. Tekrar girip bir beş yıl daha kalıyorsunuz ama bunun da garantisi yok, her an kural değişebilir.
*

E. D.

« Yanıtla #6 : Ağustos 29, 2018, 13:43:23 »
Yok mu bir deneyimli abimiz; örneğin 40 feet teknenin Türk bayraklı olması ve yabancı bayraklı olması durumunda ki yıllık maliyet farkını söyleyebilecek?

Son değiştirilen yasayla Türk bayrağında vergi vs. ödemeler epey düştü sanıyorum. Yabancı bayraklıların yıllık ödemeleri, dövizlerin de yükselmesiyle daha fazla ama maddi durumunuza göre bunu ihmal edilebilir görebilirsiniz. Bunun dışında marinalarla sözleşme yapmak zorunda olduğunuz için barınakta tutayım daha ucuza gelir diyemezsiniz. Tabii teknede yaşayacağım sürekli koylarda kıçtan kara ya da alargada kalacağım diyorsanız bir şey diyemem. Geri kalan masraflar aynıdır. Bir de yabancı bayraklı teknelerde denize elverişlilik belgesi ve teknede bulundurulması zorunlu malzemeler aranmaz. Ama aynı arabada emniyet kemeri takmamak gibi, bu bir kar değildir, bulundurmamanın bedeli sizin ve sevdiklerinizin hayatı olabilir.
*

C. K.

« Yanıtla #7 : Ağustos 29, 2018, 14:41:29 »
Dün için a
Bugün için b
Yarın için bilinmez
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #8 : Ağustos 29, 2018, 14:55:41 »
Var olan fakat sıkı takip edilmeyen yaptırımlar var aslında yabancı bayrak için. Örneğin marinalar dışında balıkçı barınağı, belediye barınağı gibi yerlere bağlanması bile yasaklanmıştı ama uygulandığını görmedim.
Uygulanamamasının en büyük nedeni teknelerin %90'nının Amerikan bayraklı olmasıydı sanırım.

Elimde hiçbir veri yok, ancak Türk bayrağına geçişin çok yüksek oranda olduğunu düşünüyorum. Patmos'tan Simi'ye pekçok ada gezdim bu yaz. Eskiden bir tane tekne Türk bayraklı olurdu, diğerleri Amerikan. Bu yıl için gözlemim, tamama yakını Türk bayrağına geçmişti. Bulunduğum Türk liman ve marinalarında da çoğunluğun Türk bayrağına geçtiği yönünde gözlemim.

Hal böyle olunca, mevcut ama takip edilmeyen yabancı bayraklı tekne yaptırımlarının devreye alınma, yeni zorluklar çıkartılma riski eskisine göre daha fazla.
*

T. A.

« Yanıtla #9 : Ağustos 29, 2018, 16:26:47 »
a. henüz kötüleşen bir durum yok. en kötü ihtimalle midilli'deki setur marina'ya götürür ve orada satmaya çalışırız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yurtdışına tekne satmak burada yazılan kadar kolay değil. KDV'sl ödenmemiş bir tekneyi satın alan örneğin bir Fransız yüzde 20.6 KDV ödemek zorunda kalır. Bir de yabancı ülkede ekspertiz, yol masrafı vs ekleyince çoğu yabancı kendi memleketinden almayı tercih eder.
*

N. D.

« Yanıtla #10 : Ağustos 29, 2018, 16:29:49 »

Hal böyle olunca, mevcut ama takip edilmeyen yabancı bayraklı tekne yaptırımlarının devreye alınma, yeni zorluklar çıkartılma riski eskisine göre daha fazla.

ümit korsanim ben buna katilmiyorum, siz konuyu sadece türkiyede yasayan türk vatandaslari olarak görüyorsunuz, Marinalarda ise bir cok yabancinin tekneleri duruyor, simdi sayin büyüklerimiz SG yoluyla yabanci bayrak üzerinde baski yaparsa bunu nasil ayir edecek türk mü yabancimi diye?

Hans ancam alman bayrakli teknesinlen gitti Marmaris belediye limana, yok seni limana almiyoruz mu diyecekler belediye?

« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2018, 16:31:07 Gönderen: Nedim Delen »
*

O. E.

« Yanıtla #11 : Ağustos 29, 2018, 16:36:05 »
Var olan fakat sıkı takip edilmeyen yaptırımlar var aslında yabancı bayrak için. Örneğin marinalar dışında balıkçı barınağı, belediye barınağı gibi yerlere bağlanması bile yasaklanmıştı ama uygulandığını görmedim.
Uygulanamamasının en büyük nedeni teknelerin %90'nının Amerikan bayraklı olmasıydı sanırım.

Elimde hiçbir veri yok, ancak Türk bayrağına geçişin çok yüksek oranda olduğunu düşünüyorum. Patmos'tan Simi'ye pekçok ada gezdim bu yaz. Eskiden bir tane tekne Türk bayraklı olurdu, diğerleri Amerikan. Bu yıl için gözlemim, tamama yakını Türk bayrağına geçmişti. Bulunduğum Türk liman ve marinalarında da çoğunluğun Türk bayrağına geçtiği yönünde gözlemim.

Geçtiğimiz gün Hisarönünde Ela 'ya misafir olduk iki gece en bastan bakıldığında solda 25 ,sağda 25 tekne kıç kıça ortada iskele ...

İskeleden yürürken Her ik tarafınızda Şanlı Bayrağımız ...
Çok güzel görüntü oluşturmuştu..

Benim şahsi gözlemim Yelkenlikerde ezici çoğunluk , Motoryatlarda yarıdan fazla büyük yatlarda az miktarda TÜRK Bayrağı taşımakta...

Yelkenli teknelerde Amerikan bayrağı nerede ise kalmadı gibi...

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #12 : Ağustos 29, 2018, 16:52:52 »

ümit korsanim ben buna katilmiyorum, siz konuyu sadece türkiyede yasayan türk vatandaslari olarak görüyorsunuz, Marinalarda ise bir cok yabancinin tekneleri duruyor, simdi sayin büyüklerimiz SG yoluyla yabanci bayrak üzerinde baski yaparsa bunu nasil ayir edecek türk mü yabancimi diye?

Hans ancam alman bayrakli teknesinlen gitti Marmaris belediye limana, yok seni limana almiyoruz mu diyecekler belediye?

Eski tekneme yer arıyorken Çeşme Dalyan ile görüşmüştüm yer için, belediyenin baktığı taraf. Tesadüf bu yabancı bayraklı tekneyi bağlamama konusu yeni ortaya çıkmıştı. Görevli yer olmadığını ancak Amerikan bayraklı teknelere bir ay içinde ayrılmaları için tebligat geldiğini, bolca yer boşalacağını söylemişti. Daha sonra bu uygulama yapılmadı ama ben bizzat resmi yazısını görmüş oldum o zamanlar. Hatta o ara ne işe yarayacak ise Amerikan bayraklarını bayrak direğine sarıp cırtlıyordu tekne sahipleri korkudan. (senesini tam hatırlayamadım şimdi ama en az 4-5 yıl önceydi sanırım.)

Marinalarla ilgili değildi zaten düzenleme, balıkçı barınakları tarzı uygun fiyatlı yerlerden yararlanılmasın, gitsinler marinaya parayı bayılsınlar şeklinde bir mantık vardı arkasında. Amaç zorluk çıkartmak, saçma olsa da, olmasa da.

Koca koca arızalı motorların marinanın kara parkında toz-pis içinde dağıtılıp toplanarak tamir edildiğini de gördüm (Altınyunus'ta). O sıkı ve inatlaşma döneminde ne parça çıkartılmasına, ne de parça getirilmesine izin vermiyorlardı. Bagaj aramasına vardı iş.

*

E. Ç.

« Yanıtla #13 : Ağustos 29, 2018, 16:57:14 »
Tekne alabilmek (maddi olarak) ayrı bir dert, bağlama ayrı bir dert. Benim gibi "taşra" mimarları ne kadar biriktirecekte hangi parayla yelkenli alacak, sonra teknenin onda birini her yıl marinaya verecek. Bazen kafam atıyor, satayım pılı pırtıyı zar zor 36 feet bir şeyler alayım üstünde yaşarım, denizden balık tutar yerim diyorum; sonra zehirlisiydi, marinasıydı, tamiriydi aklıma gelince Marmaris sahilinde teknelere iç geçirerek bakmaktan öteye gidemiyeceğimi anlıyorum. O zaman da içime deniz sevdasını düşürenlere okkalı bir küfür ediyorum. Zaten euro olmuş 7.5 TL

ADB başvurusunu da yapacaktım ondan da vaz geçtim, o paraya içecek alırım Sakar'ın tepesinden gelip geçen teknelere bakarım.
*

N. D.

« Yanıtla #14 : Ağustos 29, 2018, 16:59:25 »
yabanci birisi (gercek yabanci bayrakli) zaten gelipte balikci barinaginda uzun süre teknesini birakmaz.