0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. B. D.

Bir Restorasyon Daha: Lucas
« : Haziran 04, 2020, 20:02:57 »
Bupp'un başlığının geleneğini bozmayarak ben de bu Covid-19 kaynaklı sokağa/denize çıkma yasaklarında gerçekleştirdiğim ufak restorasyonu bu başlık altında paylaşmak istedim.

Lucas'ın daha önceden parlak poliüretan boyayla, çok da itinalı bir şekilde boyanmamış olan mobilyalarını ve fiber kısımlarını 9 gün içerisinde zımparalayıp yoklamalarını yaparak yeniledik bu bayramda. Çok koyu olan mobilya rengini de daha açık bir ahşap tonuyla yenileme şansım oldu bu süreçte, yine fiber kısımlarında parlak beyaz yerine mat beyaz kullandım. Boyalar için Tuzla'daki Teknomarin fabrikasında karteladan istediğim renklerde mat boyalar yaptırttım, yine astar için de Teknomarin'in astarlarını kullandım. Daha önce yapılan tadilatlar sebebiyle çok fazla yoklaması yapılacak yer vardı, bunlar için de Moravia'nın fiber macunu ile Marshall'ın çelik macununu kullandım. 
Aşağıda salon kısmının fotoğraflarını paylaşıyorum:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ek olarak, bu restorasyon sırasında özellikle kışın uzun süreli konaklamalarda çok eksikliğini çektiğim kabin içi duş tertibatını da hayata geçirme şansım oldu. Yaklaşık 10 yıl önce normal suntadan yapılan ve zamanla çökmeye başlayan tuvalet dolaplarını içeriden sağlamlaştırarak üstlerini reçine ile kapladım. Aynı şekilde banyoda da su gelebilecek her yeri reçine ile sıvadım. Reçinenin zımparasının ardından yine yoklamaları fiber macun ile gerçekleştirdim. Lucas'da tuvalet kemere hattında yer aldığı için zaten ancak ayakta durulabilmekte, bunu bir de duş teknesi koyarak daha da alçaltmamak için tuvaletin kapısına yüksek bir eşik koyarak tuvaletin tabanını duş teknesi haline getirdim, kapının da iç yüzüne fitiller koyarak duşakabin gibi izole ettim tuvalet kabinini ve yine aynı şekilde reçine uygulaması yaptım buraya da.

Tüm teknenin boya işlemleri bittikten sonra, TMC'nin diyaframlı duş tahliye pompasını, kolay ulaşılabilecek bir yerde sigortası ve switchi olacak şekilde tuvalet dolaplarından birinin içine montajladım, emiş hortumunu da tuvaletin eğimli yüzeyinin en sonuna getirdim. Çıkışını ise lavabonun direk denize bağlanan hortumuna bir sarı T koyarak ve lavabo giderine bir Jabsco check valve ekleyerek verdim. Emişin en ucuna da yine Jabsco'nun check valveli  süzgeçlerinden takıp, yere sıfırladım. Gider işi bittikten sonra, Lucas'ın daha önceki tek ayarlı musluğunu iptal ederek kıçta yeni takacağım boiler'dan sıcak su da getireceğim için sıcak/soğuk ayarlı berber bataryalarının tekne için olanından taktım, sıcak suyu kıçtaki boilera taşıdım. Böylelikle daha önceden kabin içi duş tertibatı hiç olmamış Lucas'ın sıcak suyu olan ve gideri manuel olarak bir switchle boşaltılan bir duşu olmuş oldu. Belki benimki gibi küçük teknesi olan korsanlardan biri böyle bir modifikasyon yapmak isterse diye detayları paylaşmak istedim, aşağıda da banyonun fotoğraflarını paylaşıyorum:

Son olarak projeye başladıktan sonra bir ev kazası neticesinde ayak başparmağımı kırdığım için desteğini ve yardımlarını esirgemeyen boya ustam Ufuk Kanbur'a da teşekkür etmek istiyorum.
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2020, 20:03:59 Gönderen: Furkan Batuhan Davun »

*

i. t.

Ynt: Bir Restorasyon Daha: Lucas
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2020, 21:08:08 »
ellerinize saglik cok guzel olmus
resterasyon calismalariniz.
gule oynaya ve guzel anilar biriktirin kayiginizda.
lakin dikatimi ceken saraplar!!
eger hemen tuketmiyicekseniz sarap siselerini dikine koymayin...
cunki o sekilde mantarlanma yapar  ve sarabi bozar
yatik muhafaza etmeniz  bunu onler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

F. B. D.

« Yanıtla #2 : Haziran 04, 2020, 22:43:26 »
ellerinize saglik cok guzel olmus
resterasyon calismalariniz.
gule oynaya ve guzel anilar biriktirin kayiginizda.
lakin dikatimi ceken saraplar!!
eger hemen tuketmiyicekseniz sarap siselerini dikine koymayin...
cunki o sekilde mantarlanma yapar  ve sarabi bozar
yatik muhafaza etmeniz  bunu onler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çok teşekkür ederim İsmail Bey, inşallah hepimizin güzel anıları olsun teknelerinde.

Şaraplara gelecek olursak, onlar yıllandırmadığımız, tükettiğimiz yerel şaraplar. Bir diğer hobim de şaraplar benim, işim dolayısıyla çok sık seyahat ediyorum ve dünyanın çeşitli yerlerinden şarapları tadarak toplayıp, yıllandırıyorum bu iş için özel olarak almış olduğum dolabımda, 2002 pauillac, 2007 grenache gibi kıymetli sayılabilecek şaraplar var mütevazı koleksiyonumda. yine de dikkatiniz için çok teşekkür ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

*

H. E.

« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2020, 23:56:14 »
Çok güzel olmuş.
Okuyunca tam anlamadım ama o duş giderini T ile bağlama meselesinde sifon yapma olasılığını kontrol edin.

*

F. B. D.

« Yanıtla #4 : Haziran 05, 2020, 01:13:35 »
Çok güzel olmuş.
Okuyunca tam anlamadım ama o duş giderini T ile bağlama meselesinde sifon yapma olasılığını kontrol edin.
Hakan korsanım çok teşekkür ederim, sifon yapmaması adına lavabo giderine check valve koydum, yöntem şu an iyi çalışıyor ama her türlü önerinize açığım.

*

H. E.

« Yanıtla #5 : Haziran 05, 2020, 08:43:24 »
Çok güzel olmuş.
Hakan korsanım çok teşekkür ederim, sifon yapmaması adına lavabo giderine check valve koydum, yöntem şu an iyi çalışıyor ama her türlü önerinize açığım.

Bir Kızılderili atasözü "Check-valve sifonu önlemez" der.
Hatta sözü eden kızılderiliyi dövmüşler "Lan, ne alakası var şimdi" diye ama söz gerçek.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. B. D.

« Yanıtla #6 : Haziran 05, 2020, 11:00:42 »
Çok güzel olmuş.

Bir Kızılderili atasözü "Check-valve sifonu önlemez" der.
Hatta sözü eden kızılderiliyi dövmüşler "Lan, ne alakası var şimdi" diye ama söz gerçek.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hakan Korsanım ben sifonlama dediğinizde 2 şey anladım ama sanıyorum yanlış anladım:

1. Duş giderinden çekilen suyun lavabodan çıkması ki bunun için dediğim gibi checkvalve koydum.

2. Deniz suyunun tahliye pompası çalıştıkça tepme yapması ki bunun için de son süzgeç kısmında ve denize açılan vana kısmında yine checkvalve'ler var.

Kızılderili'den rica etsek konuyu biraz daha ayrıntılı anlatabilir mi?

*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Haziran 05, 2020, 11:13:15 »
Check valve su basıncı ile çalışır, bazen ön basmayı arttırmak için içine yay da koyulabilir ama adı valf olmasına rağmen su kaçırmayı tam olarak engellemez. Damla damla da olsa suyu geri kaçırır, valf arkasında su biriktikçe basın farkı azalır ve daha çok kaçırmaya başlar. Bir özelliği de temiz su ile nispeten düzgün çalışmasıdır, kıl başta olmak üzere kirlilik, valf arasında kalarak geri kaçırmayı kolaylaştırır
*

F. B. D.

« Yanıtla #8 : Haziran 05, 2020, 11:46:10 »
Check valve su basıncı ile çalışır, bazen ön basmayı arttırmak için içine yay da koyulabilir ama adı valf olmasına rağmen su kaçırmayı tam olarak engellemez. Damla damla da olsa suyu geri kaçırır, valf arkasında su biriktikçe basın farkı azalır ve daha çok kaçırmaya başlar. Bir özelliği de temiz su ile nispeten düzgün çalışmasıdır, kıl başta olmak üzere kirlilik, valf arasında kalarak geri kaçırmayı kolaylaştırır
Ahmet Kaptanım çok teşekkürler, şu an bi kaçak yok ama ileride olabileceğini söylüyorsunuz anladığım, peki ne önerirsiniz bu durumda?

*

G. Ç.

« Yanıtla #9 : Haziran 05, 2020, 12:45:50 »
Selam Korsanım ; Yenileme boyama çok güzel gözüküyor , havuzluk ta güvertede de var mı yenilik... birde ön kabin büyük duruyor bunda derinlik epey var sanırım...
*

F. B. D.

« Yanıtla #10 : Haziran 05, 2020, 13:07:59 »
Selam Korsanım ; Yenileme boyama çok güzel gözüküyor , havuzluk ta güvertede de var mı yenilik... birde ön kabin büyük duruyor bunda derinlik epey var sanırım...
Gürkan korsanım teşekkür ederim, havuzluk ve güverteye bu hafta temizlik boyası yapacağım bir aksilik olmazsa. Lucas'ın draftı 4ft, 27ft bir teknede olması gerektiği gibi aslında, sadece alanlar çok iyi kullanılmış.

*

H. E.

« Yanıtla #11 : Haziran 05, 2020, 13:34:29 »
...

...

Kızılderili der ki: "Aslolan içerdeki suyun denize gitmesidir. Deniz içeri girerse çadır batar"

Denize çıkan her hortum, bileşik kaplar kanunu gereği, iki ucu arasında sıvı transferi yapabilir. Buna sifon etkisi denir. Yakıt bidonundan bir hortumla depoya yakıt aktarmak için hortum bidona daldırılır ve diğer ucundan içerideki hava emilir ya... Bu sifon davranışını engellemek için genellikle hortumlar deniz seviyesi üzerine çıkartılıp aşağı indirilir ve bu kıvrımın tepe noktasına da bir deliği olan u biçimli hortum parçası takılır.

Sizin duş tahliye hortumu nasıl tam anlamadım ama teorik olarak bir ucu tekne içinde, diğer ucu deniz seviyesinin altında veya altına girebilecek yükseklikte bir hortum var ise teknenin hareketleriyle bu sifon etkisi oluşabilir ve içeri su girer.

"Marin Kartal" konuştu...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. B. D.

« Yanıtla #12 : Haziran 05, 2020, 14:02:27 »
...

...

Kızılderili der ki: "Aslolan içerdeki suyun denize gitmesidir. Deniz içeri girerse çadır batar"

Denize çıkan her hortum, bileşik kaplar kanunu gereği, iki ucu arasında sıvı transferi yapabilir. Buna sifon etkisi denir. Yakıt bidonundan bir hortumla depoya yakıt aktarmak için hortum bidona daldırılır ve diğer ucundan içerideki hava emilir ya... Bu sifon davranışını engellemek için genellikle hortumlar deniz seviyesi üzerine çıkartılıp aşağı indirilir ve bu kıvrımın tepe noktasına da bir deliği olan u biçimli hortum parçası takılır.

Sizin duş tahliye hortumu nasıl tam anlamadım ama teorik olarak bir ucu tekne içinde, diğer ucu deniz seviyesinin altında veya altına girebilecek yükseklikte bir hortum var ise teknenin hareketleriyle bu sifon etkisi oluşabilir ve içeri su girer.

"Marin Kartal" konuştu...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kızılderilinin nereye takıldığını şimdi anladım Hakan Korsanım, geri tepmeleri önlemek için koyduğum checkvalve lerin bu basınç farkına engel olabileceği düşüncesindeyim hala, ek olarak gider hortumunu lavabonun altında dediğiniz gibi deniz seviyesinin üzerine çıkarıp oradan aşağı duş tahliyesine bağladım. Şu kıvrım noktasındaki yapılacak işlemi biraz daha detaylandırırsanız onu da uygulayayım.

"Yüzen Kedi" bildirdi.

*

H. E.

« Yanıtla #13 : Haziran 05, 2020, 14:09:57 »
Kastamonu'da "Çekvalfe güvenen böyle olsun" derler.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

G. Ç.

« Yanıtla #14 : Haziran 05, 2020, 16:26:03 »
Gürkan korsanım teşekkür ederim, havuzluk ve güverteye bu hafta temizlik boyası yapacağım bir aksilik olmazsa. Lucas'ın draftı 4ft, 27ft bir teknede olması gerektiği gibi aslında, sadece alanlar çok iyi kullanılmış.

Güverte ve havuzluk temizlik boyası uygulama aşamaları detayları yuuutuup videosu olur aslında Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap