0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E.

Yüzeyi okside olmuş sarı (pirinç) nasıl temizlenir? Parlatılır?
Eskiden kaol vardı, aradım zar zor buldum ama nafile.
Bu işin yeni, kolay ve basit bir yöntemi yok mu?

*

A. E.

Alıştığımız krom parlatıcılar (krem vb) sarıyı da çok güzel ve çabuk hallediyorlar.

*

M. E.

Peki parlak kalmasını sağlamak?
Hep ve sık sık temizleyecek miyiz?

*

D. E.

Bunu ciddi yazıyorum, annemin reçetesidir..

1 avuç kuru fasulyeyi kaynat. Suyu ile sarı aksamı ovalayarak sil. (bronz,gümüş ne varsa işe yarar)

Limonu tuza batırıp ovala (kesin parlatır) mutlaka duru su ile sil ve kurula.

Eğer yeşillenen kısım var ise yarı yarıya karbonatlı su ve yumuşak diş firçası.. yine duru su ile sil ve kurula..

Bez olarak kaliteli mikro bez kullan.

Babam bronzun üzerine çok ince bir vernik atardı. Ancak ne olduğunu bilmiyorum. O kadar ince vernikti ki ipek fırça ile sürerdi çabuk çabuk.. akışkan bir vernikti.. vernik bir süre sonra soyuluyor. İncecik tabakalar halinde. Ama kolayca çıkıyor. Sonra aynı işlemi yine yapıyorsun. Bu arada vernik en azından kararmayı uzun zaman engelliyor.

« Son Düzenleme: Ekim 14, 2016, 10:21:50 Gönderen: Dilek Ergül »

*

A. Ç.

Sanırım pirinç parlatmanın yolu, bol ter, oldukça fazla ovmadan geçiyor. Sık sık ovarsanız, ter kısmı oldukça azalıyor. Bir yöntem de iyice temizledikten sonra ince bir vernik atmak ama o da mükemmel değil çünkü vernik zaten her türlü yüeyden ayrılmak için bahane arar, pirinç üstünde ise yapışmayı needeyse hiç sevmiyor.

*

O. B.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Karbonat üstüne limon sıkıp bir bez üstüne koyarak ovalamak en basit yöntem.
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2016, 10:43:44 Gönderen: Orhan Barut »
*

N. Ö.

Yirmi yıl kadar önce oturduğum apartmanın pirinçten yapılmış isim harflerini parlatmıştım. Karaköy- Perşembe Pazarından aldığım fakat maalesef ismini filan hatırlayamadığım bir verniği
kullanmıştım. Vernik alman malı idi ve üzerinde özellikle metal yüzeyler için geliştirildiği yazılıydı. Yaklaşık on yıl kadar oldukça iyi bir durumda iş gördü. Deniz şartlarında aynı süre idare edebilir mi bilmiyorum ama benzer bir verniği bulup deneyebilirsiniz.
*

Ş. Ö.

Tüm sarı menteşeleri söküp matkabın ucuna taktığım krom parlatmada kullandığım keçe ve mavi adını bilmediğim taş gibi sert macun kıvamındaki malzeme ile parlattıktan sonra bauhaus tan aldığım sprey cila ile cilaladım fena değiller 2 yıldır.
*

A. G.

Barometre ve saati söktüm sadece prinç kısmını sanayide fırçalattım,metal için özel sprey vernikler var (yalnız 15 tl likler değil,iyi marka 35 tl civarında) uyguladım, bir yıldır başarılı.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

S. T.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Eger dışarda baskasına yaptırmak istersen,karaköy perşembe pazarında arap camii var,onun avlusuna gir en solda bir han var,orda sarı-pirinc vb parlatan bir polisajcı var..''ölmuş'' bir gemi lambası parlatırmıstım gayet guzel oldu..
*

A. E.

Ben de vernik sürdüm önce. Bir yıl civarında bazan iki yıl idare ediyordu.
Sonra çift komponentli değil de tek komponentlinin daha esnek olacağını düşündüm. Ama sevgili teknem Cahika of Vah'ı sattığım için bunu deneyemedim.
*

T. G.

Kavil diye bir araba pastası gibi ürün vardı. onunla belli sürelerde ovalarsanız sürekli parlak kalır.
*

E. E.

Uzun süre dayanım için pürüzsüz yüzey sağlamak gerekir(polisaj).  Hiç bir şey bulamazsanız ''zor kirlerde '' diye reklamı olan C.f   en ucuz ve pratik çözümdür. Sigara külünüyle pamukla ovmak da gümüş ve  pirinç-bronz için tahminlerden iyi sonuç verir.
*

K. E.

En iyi yöntem,kendi haline bırakıp yeşillendirmek:)
*

O. G.

Ynt: Yüzeyi okside olmuş sarı (pirinç) nasıl temizlenir? Parlatılır?
« Yanıtla #14 : Ağustos 15, 2023, 14:35:24 »
Aynı sorunu yaşayan birisi olarak ben Vikaul maden çılasını pamuk üzerine sürüp
Pirinç yüzeyleri onunla çok pratik hallettim. Yeni gibi oldular.