0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. A.

Ynt: Yanmar devridaim bozuldu, su kaciriyor, CESME deyiz. Yardim lutfen
« Yanıtla #15 : Ağustos 19, 2012, 11:12:23 »
Seçkin korsanım, Geçmiş olsun.

*

S. B.

« Yanıtla #16 : Ağustos 19, 2012, 11:37:16 »
Ilginize cok tesekkur ederim Hakki korsanim...
Bu esnada iyi bayramlar dilerim...
Saygilar...

*

M. M.

« Yanıtla #17 : Ağustos 19, 2012, 11:50:49 »
Yedeğiniz yoksa ve suyu devirdaim edebiliyorsa geçici bir önlem olarak su kaçıran yerleri şamrel benzeri lastikle sararsanız bir süre idare  eder.

*

M. E.

« Yanıtla #18 : Ağustos 21, 2012, 22:53:05 »
Anladığım kadarıyla biraz kavram kargaşası var...
Devridaim ile normalde kastedilen motor içerisindeki -eğer varsa-tatlı su ve/veya antifriz karışımını döndüren pompa sistemidir. Bildiğim kadarıyla Hakan Z'nin başına gelen arıza budur.
Seçkin Korsan ise, anlattıklarından anladığım deniz suyu tulumbası ya da pompası olarak adlandırdığımız sistemi kastediyor. Bazı Yanmar'larda zaten tatlı su devridaimi yok.
Damlayan su tuzlu ise, arızalanan deniz suyu pompasıdır. Diğerinde ise tatlı su eksilir, hararet yapar vs.
Deniz suyu tulumbası keçesi arızalı ise su damlatır-bu su tuzludur- ama motor hararetine hemen yol açmayabilir. Bkz. Ahmet Semiz Korsan'ın tecrübesi...
Bu aşamada bir husus, bir takım motor parçalarına damlayan tuzlu su hele de motor bloğu sıcaksa ciddi korozyona sebep olur. Altına bir kap koyun derim...
Sökmek için tulumbayı söküp, impelleri çıkartıp, mili, keçesini ve rulmanını değiştirmek gerekebilir. Bilye yoktur, keçesi özeldir, takması zor değildir ama beceri ister. Bildiğim içinde kömür yoktur!
Tatlı su devridaimi sökmesi takması ise bizim yapacağımız iş değildir. Eğer arızalandıysa becerikli bir tezgahta belki toparlanabilir ama yenisini almak tavsiyesine uyulmalıdır derim (Bkz Atilla Aytaç)
« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2012, 22:55:23 Gönderen: Mehmet Erem »

*

S. B.

« Yanıtla #19 : Ağustos 21, 2012, 23:10:02 »
Tesekkurler Merem korsanim...
Sorun aynen bahsettiginiz gibiydi...
Gerekli keceyi ve rulmanlari degistirince cozuldu...
Bizi istanbula getirir, hatta ziyadesiyle istanbul aktivitelerinde boy gostettirir..
Tesekkurler...
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

« Yanıtla #20 : Ağustos 22, 2012, 18:11:15 »
Mehmet Abi Bilyeyi ben demiştim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Aslında rulman demek istemiştim o an aklıma bilye gelmiş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kömürüde bendemiştim galiba  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Oda yanlış olabilir, kömür dediğim 2 adet, bir tanesi mıknatıslı gibi karşısındaki yaylı yuvarlak ortası delik parça. Bunları alırken ben pompayı söküp içindekileri çıkartıp perşembe pazarından almıştım aynılarından.
Aldığım adamlar kömür diyodu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben taktım ama gene akıttı pompa. Bizim orda bir tornacıya götürdüm o yaptı gene akıttı. En sonunda aynı parçaları Suat karaosmandaki arkadaş taktı oldu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. B.

« Yanıtla #21 : Ağustos 22, 2012, 20:58:06 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
..... kömür dediğim 2 adet, bir tanesi mıknatıslı gibi karşısındaki yaylı yuvarlak ortası delik parça. Bunları alırken ben pompayı söküp içindekileri çıkartıp perşembe pazarından almıştım aynılarından.
Aldığım adamlar kömür diyodu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
.......

Mekanik salmastra Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A.

« Yanıtla #22 : Ağustos 23, 2012, 11:20:11 »
evet öyle galiba  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
iki parça birbiriyle örtüşüyor ve kasnak pompayı çalıştırdığında su kaçırmamasını sağlıyor. bunlar eskidimi kasnağın ordan su damlatıyor.