0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Ç.

Buyuk marketlerde herzaman deterjan aldiginiz yerde kuş yemleri raflarıyla karşılaşınca ne hissedersiniz?Araki deterjan bolumunu bulasın...Tamirhane bölümünü bulamadım bari buraya yazayım.

Tekneye geldim buzdolabını calıstırdim.Hersey calistigi halde sogutma yapmadi.Servi cagirdim gazi azalmis dedi gaz basti 100 lira aldi gitti.Super bir soğutma basladi .Sabah yelken yaparken bir saat   dolabi kapattik.Actık hersey calisiyor ama yine soğutmuyor acep nedendir?Şimdi alargada 35 derece sıcakliginda su iciyorum.Esasinda sicak su hazım icin yararliymis Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Ynt: Tamirhane ve Teknik Bilgi Bölümü Nerde? ve Buzdolabı problemi.
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2012, 19:03:24 »
Soğutma gazı kapalı devredir. Kaçmaması gerekir. Uzun süre kullanılmadığında basınç olmadığı için supaptan kaçabilir. Sizin durumunuzda ise bir kaçak var gibi görünüyor. Bağlantıları ve boruları kontrol edin. Buzdolap tamircilerinde bu kaçağı koklayan aletler var.

*

M. T.

« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2012, 20:08:32 »
Gazı kaçmış olan bir dolaba, (ki kaçmışsa bir tuhaflık var demektir) aklı basında bir servis, gazdan önce hava basıp kacak var mı diye tespit yapar. Aynı servisi tekrar çağırın derim Serdar korsanim ki gaz basmak care olmuyor bu durumda

*

A. H.

« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2012, 20:18:48 »
Bakır borularda bazen küçük delikler olusabiliyor. Argon kaynakla hallediliyor. Bide gaz basmadan vakum yapılıp sonra gaz basılırsa daha sağlıklı olur.

*

H. D.

« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2012, 20:33:48 »
Tekneye  ilk geldiğinizde; evvelden soğutan dolabınız şimdi çalıştığı halde soğutmadığına göre ilk akla gelen  arıza soğutma gazının sistemden çıktığı yani gazın kaçtığıdır.Yazdığınız gibi dolaba yeniden gaz basınca soğuttuğuna göre sıkıntı bu imiş ama doldurmaya gelen arkadaşın kaçağın sebebini de kesinlikle araması gerekirdi.Tamirin bu aşaması es geçilmiş ki gazınız sistemden tekrar kaçmış soğutma yapmıyor.Tamire gelecek olan kesinlikle kaçağa sebeb olan yeri bulsun size göstersin,burayı yamasın ama gaz basmasın,başka kaçak noktası varmı arasın,belki ikinci bir kaçak noktası daha ortaya çıkabilir.
Kaçak yapan yer egerki  "EVAPATÖR" dediğimiz  dolabın içindeki soğutan kısmın üstünde ise tamir etmeyin yenisini alın derim. yok dolabın diğer yerlerindeki bakır borularda ise kaynak ile konuyu halledin.
Bir konu daha var.Hazır dolabınızın gazı kaçmış ve kaynak ateşi değeceğine göre kılcal boru dediğimiz incecik borunun ucundaki maddi degeri 5-10 lira olan filitreyide degiştirip yenisini takın.
Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2012, 20:34:41 Gönderen: Hüseyin Durmaz »

*

K. Ü.

« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2012, 20:59:58 »
Servis akülerini bir kontrol edin bence. voltaj ve amper yetersizse, tüm sistemler çalıştığı halde ilk susan buzdolabı oluyor.
*

H. D.

« Yanıtla #6 : Temmuz 29, 2012, 21:07:54 »
Kutay korsanım
1.mesajda yazılanlardan çıkardığım sonuç dolabın soğutma sıkıntısı, uygulanan elektrikten değil çünkü ilk onarımdan sonra çalışıp soğutmuş,yine gazını kaçırmış gibi davranmaya başlamış yani teknede elektrik sıkıntısı yok.Yinede tavsiyeniz olan aküleri ve dolum sistemini gözden geçirmek doğru bir davranış olacaktır.
*

K. Ü.

« Yanıtla #7 : Temmuz 29, 2012, 21:18:45 »
Haklısınız Hüseyin Korsanım. Ancak gaz dolumu sırasında belki motor çalışıp bir miktar şarj sağlamış olabilir diye düşünmüştüm.
*

K. Ü.

« Yanıtla #8 : Temmuz 29, 2012, 21:35:59 »
Akülerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı kolayca anlaşılabilir. Buzdolabı 2,5 amper civarında bir akım çeker. Tüm sistemler kapalı iken buzdolabı açıldığında ampermetre 2,5 amper yükseliyorsa buzdolabı çalışıyor demektir. Buna rağmen soğutma olmuyorsa gaz veya evaporatör sorunu var demektir.
*

S. Ç.

« Yanıtla #9 : Temmuz 30, 2012, 01:27:47 »
Cevaplar icin tsk ederim.
*

U. K.

« Yanıtla #10 : Temmuz 30, 2012, 08:58:03 »
Konu da "tamirhane" bölümüne taşınıvermiş bile...