0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

U. C. O.

Karabina nedir
« : Ekim 14, 2021, 11:01:23 »
Sayın Geko,

Sarsaladaki taksici bana yol boyu nasıl karabina avladığını, nasıl çok para kazandığını anlattı.
Mart gibi göcekten çıkıyormuş. 4 metre bot, 40 beygir motorla 2 ayda kamp yapa yapa kaşa kadar gidiyormuş.
günde 20-30 kg yakalıyormuş. Restorantlara satıyormuş.

Nedir bu karabina?
Hiçbir restorantta görmedim.
İnternette yok.
bu adam ne avlıyor da satıyor?
Benim bildiğim karabina yenmiyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bilgisi yada tahmini olan var mı?

*

M. Ö.

Ynt: Karabina nedir
« Yanıtla #1 : Ekim 14, 2021, 11:09:47 »
merhaba Can korsan,
karavida demek istemiştir.  ..
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2021, 15:30:09 Gönderen: Uğur Can Orhan »

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Ekim 14, 2021, 11:18:11 »
Doğru karabina adında istavritten biraz büyük bir balık tipi var , ama pek değerli olduğunu zannetmiyorum. Çocukken, eskiden kalamış marina olmadan önce kkoyda kayalar vardı orada tüfekle avlardık , Yiyene de rastlamadım. Ayrıca o zaman  kimse kefal da avlamazdı , yemezdı de , ama şimdi millet kefal da kefal diye yiyor. Benim bildiğim kefal pislik yer .
En azından o zamanki kurbağalı deredeki kefallar öyleydi . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2021, 11:21:41 Gönderen: Atilla Kaplan »

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ekim 14, 2021, 11:34:12 »
karavida olması daha mümkün görünüyor.

Kefal balığı birden çok balığı içeren bir ailedir. kıyıda çamur içinden beslenen türün yanı sıra has açık suda dolaşan değişik türleri vardır, örneğin Foça'da meşhur olan ve lokantalarda satılan topan, kefaldir. Kalamış marina olmadan önce bulunduğu yere gider ve kefal avlardık.

*

U. C. O.

« Yanıtla #4 : Ekim 14, 2021, 11:36:47 »
karavida dan mı bahsediyor acaba emin olamadım.

Peki böcek ile karavida aynı şey mi? Kabuklularla ilgili kafalar karışık.
Çeşmede böcek diye birşey var. Restorantçıların bazıları karavida diyor.
benim gördüğüm böceğin anteni var. Karavidanın yok. Karavida hiç yemedim ancak böcek istakozun kıskaçsızı diyebiliriz. Restorantçılar çok emin olmasına rağmen bence bu iki canlı başka birşey. Karavida kuzeyde bilinmiyor yada yaşamıyor.

Çeşmede yenilen böcek denilen canlı
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

karavida

merhaba Can korsan,
karavida demek istemiştir.

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Ekim 14, 2021, 11:59:18 »
Resimlerde fark çok açık görünüyor.  Böcek istaoz'a benzer ama kıskaçları yok denecek kadar küçüktür, karavida ise kısa bacaklı bir canlidır. Ege'de olduğunu sanmıyorum, Akdeniz'de daha yaygındır, özellikle Antalya'da bilinir.
*

B. E.

« Yanıtla #6 : Ekim 14, 2021, 13:30:37 »
Karavida, muhteşemdir.
*

N. K.

« Yanıtla #7 : Ekim 14, 2021, 15:19:20 »
KARAVİDA AVCILIĞI 15 NİSAN 15 HAZİRAN TARİHLERİ ARASI SADECE ANTALYA KAŞ İLÇESİNDE AVLANMASI SERBESTTİR
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Ekim 14, 2021, 22:48:47 »
Aslında bir tüfek çeşidi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. G.

« Yanıtla #9 : Ekim 15, 2021, 08:56:39 »
Ayrıca o zaman  kimse kefal da avlamazdı , yemezdı de , ama şimdi millet kefal da kefal diye yiyor. Benim bildiğim kefal pislik yer .
En azından o zamanki kurbağalı deredeki kefallar öyleydi .
[/
Atilla Korsan,

Biz Karaburun Yarımadası’nın batısında avladığımız Sarıkulak Kefali’ni yeriz. Buranın suyu Kurbağalıdere ağzından farklıdır biraz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Havyarlısının tavasını ve pilakisini bir dubleyle tavsiye ederim.
 Küçükbahçe Köyü’nde Türkiye’nin en iyi mandalini çıkar.. Şimdi tam zamanı.. Buzhanede sarartılanlara benzemez.. Tek elinizle soyarsınız.. Dalında lokumdur..

Kışın nergis vardır tarlalarda, yaz başı enginar..  Siz rakının rengini açarken, bunlar sofrada nefesinizi açar..

Yolunuz düşerse sapa demeyin, uğrayın..
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2021, 08:58:22 Gönderen: Onur Gölge »
*

A. K.

« Yanıtla #10 : Ekim 15, 2021, 10:48:02 »
İnşallah şeref duyarım .
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Ekim 15, 2021, 11:12:38 »
En güzel bilgiler burada;

Karavidadan ıstakoza - Oğul Türkkan
"...Istakozlardan dünya denizlerinde sıcak sularda yaşayanlar kıskaçsız ve uzun antenli olurken soğuk sularda yaşayanlar ise iki kıskaca sahip. Kıskaçsızlara İngilizce’de spiny lobster denirken Fransızca’da langouste deniliyor. Biz ise böcek diyoruz. Kıskaçlılar ise İngilizcede lobster, Fransızcada homard olarak anılıyor. İşte bu lezzete de biz ıstakoz diyoruz. Kıskaçlarından ve kuyruğundan bolca et çıktığından kıskaçlılar tercih ediliyor dünyada. Istakoz adını, Yunanca’da “büyük deniz böceği” anlamına gelen astakoz’dan almışız.

Karavidaya gelince Akdeniz ve Ege Denizi’nde sıkça karşılaşılan kıskaçsız bu kabuklunun kabuğu ıstakoza göre daha yassı ve dikenli. Latince adı ise scyllarides latus. Karavida ismi de yine Yunanca’dan küçük ıstakoz veya büyük karides anlamına gelen karavida’dan geçmiş bize. Akdeniz çevresi dışında pek bilinmiyor karavida. Bol etli kuyruğu ile bir lezzet bombası."
*

A. Ç.

« Yanıtla #12 : Ekim 15, 2021, 17:50:48 »
En güzel bilgiler burada;

Karavidadan ıstakoza - Oğul Türkkan
"...Istakozlardan dünya denizlerinde sıcak sularda yaşayanlar kıskaçsız ve uzun antenli olurken soğuk sularda yaşayanlar ise iki kıskaca sahip. Kıskaçsızlara İngilizce’de spiny lobster denirken Fransızca’da langouste deniliyor. Biz ise böcek diyoruz. Kıskaçlılar ise İngilizcede lobster, Fransızcada homard olarak anılıyor. İşte bu lezzete de biz ıstakoz diyoruz. Kıskaçlarından ve kuyruğundan bolca et çıktığından kıskaçlılar tercih ediliyor dünyada. Istakoz adını, Yunanca’da “büyük deniz böceği” anlamına gelen astakoz’dan almışız.

Karavidaya gelince Akdeniz ve Ege Denizi’nde sıkça karşılaşılan kıskaçsız bu kabuklunun kabuğu ıstakoza göre daha yassı ve dikenli. Latince adı ise scyllarides latus. Karavida ismi de yine Yunanca’dan küçük ıstakoz veya büyük karides anlamına gelen karavida’dan geçmiş bize. Akdeniz çevresi dışında pek bilinmiyor karavida. Bol etli kuyruğu ile bir lezzet bombası."

Ağzım sulandı, Fethiye'ye gelirsem, beni karavida yemeğe götürürsün, hesaplar benden.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #13 : Ekim 15, 2021, 20:18:11 »
Ağzım sulandı, Fethiye'ye gelirsem, beni karavida yemeğe götürürsün, hesaplar benden.
Ben de yemedim hiç, gelin birlikte deneriz hocam.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil tapatalk)

*

A. Ç.

« Yanıtla #14 : Ekim 15, 2021, 21:20:27 »
Fethiye'de ben de görmedim, balıkçılar çarşısının içinde balık yerim ama hiç rastlamadım, Antalya'da otelci bir arkadaşım vakti zamanında  bulmuştu da yemiştim. Kısmet olur da gelirsem, bulursak yeriz, bulamazsak da başka bir şeyle idare ederiz.