0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

R. E.

Ülker Fırtınası 2021
« : Mayıs 21, 2021, 07:47:39 »

Hiç bu kadar sert olduğunu hatırlamıyorum. 07.00'ye doğru seslerle uyandım.
Her yer, her şey uçuyor. Yağmurla karışık başladı.

Bir fırtına bekliyor ve aramızda konuşuyorduk. Dün önce bizim belediyenin instaram hesabında uyarıyı gördüm. Sonra meteoroloji.
Marmara ve Kuzey Ege'yi sıkı hırpalıyor şu an. 50 knotların üstüne çıktığı sağanaklar oluyor. Tekneler ne alemde Allah bilir. Gerçi çift tonoz, çift kıç halatı ve iki taraftan da açmaz halatı var. Ayrıca bu rüzgara oldukça kapalı bağlanma yeri. Korkum iki tarafımda da büyük teknelerin olması..

Dilerim kazasız belasız atlatırız. Öğleye geçecekmiş..

*

B. Y.

Ynt: Ülker Fırtınası 2021
« Yanıtla #1 : Mayıs 21, 2021, 09:29:49 »
Malesef Ayvalık'ta bir çok tekne zarar görmüş ya da batmış...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

R. E.

« Yanıtla #2 : Mayıs 21, 2021, 10:00:47 »

Öyle böyle değil zarar.. Onlarca tur teknesi, dalgıç teknesi, gezi teknesi, belki yüzden fazla amatör denizci kayığı paramparça..
Hala da sürüyor..

*

A. E.

« Yanıtla #3 : Mayıs 21, 2021, 10:49:39 »
Gördüm videoları. Çok üzüldüm.
 Recep Korsan inşallah sizin teknenize bir zarar gelmemiştir?

*

E. Y.

« Yanıtla #4 : Mayıs 21, 2021, 11:23:50 »
Ayvalık'a çok geçmiş olsun. Fırtına nedeniyle batan tekneler görmüştüm ama bu çok fena. Bazı tekneler tamamen parçalanmış, tekne olduğu bile anlaşılamayacak şekilde hatta  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tekrar geçmiş olsun.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #5 : Mayıs 21, 2021, 11:44:04 »
Benim Rüzgar Kaç Esiyor uygulamasında bir süredir istatistik data kaydediyorum, şimdi baktım,

ilginç şekilde Ayvalık Kanal Giriş Şamandırasındaki meteoroloji istasyonu sabah 30-40kt aralığından daha yüksek bir değer kaydetmemiş. Sanırım kanal Karayel yönüne biraz korunaklı kalıyor, ama liman direk almış gibi.

Ayvacık/Gülpınar Mendirek istasyonu ise en yüksek bu sabah 06'da 50knot gerçek rüzgar kaydetmiş, ama sabah 5 ile öğlen 11 arası ortalaması 30-35kt civarlarında..
*

S. D.

« Yanıtla #6 : Mayıs 21, 2021, 15:04:45 »
Ayvalik’a buyuk gecmis olsun resim ve videolar yurek daglayici. Umarim yalnizca maddi hasar soz konusudur.
*

G. Ö.

« Yanıtla #7 : Mayıs 21, 2021, 15:26:56 »
Ayvalık'a büyük geçmiş olsun. Ne sık yaşar olduk bu yüksek havaları.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

G. Ö.

« Yanıtla #8 : Mayıs 21, 2021, 17:09:15 »
*

T. A.

« Yanıtla #9 : Mayıs 21, 2021, 17:22:23 »
Benim Rüzgar Kaç Esiyor uygulamasında bir süredir istatistik data kaydediyorum, şimdi baktım,

ilginç şekilde Ayvalık Kanal Giriş Şamandırasındaki meteoroloji istasyonu sabah 30-40kt aralığından daha yüksek bir değer kaydetmemiş. Sanırım kanal Karayel yönüne biraz korunaklı kalıyor, ama liman direk almış gibi.

Ayvacık/Gülpınar Mendirek istasyonu ise en yüksek bu sabah 06'da 50knot gerçek rüzgar kaydetmiş, ama sabah 5 ile öğlen 11 arası ortalaması 30-35kt civarlarında..
Midilli'nin kuzeyindeki bir istasyon 61 kaydetmiş

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Mayıs 21, 2021, 17:25:31 »
Ayvalık denize iki üç yerden çok dar kanallarla bağlı bir göldür, denizde oluşan dalgalar bu koyun içine giremez. Oluşan dalgalar doğrudan koy içinde oluşmuştur. Hasar gören teknelerin çoğu tonozları yetersiz olduğu için zarar görmüştür veya yanlarındaki tekneye yaslanarak zarara sebep olmuştur. Sağlam tonozlu küçük bir kayık ve büyükçe bir gezi motorunu tonozları sağlam ve yeterli olduğu için dalgalarda salındıklarını videolarda gördüm.

Gülümser hanımın dediği gibi aşırı rüzgarlar, hortumlar, medicane hatta tsunami bile gördük, artık tüm tekne sahipleri doğru ve yeterli demirleme ekipmanı ve uygun bağlanma halatı bulundurmak zorunda, yetersiz demirleme ile koylarda barınabiliyorduk ama artık artık büyük çapalara geçme zamanı geldi. Demirleme ekipmanı ile ilgili bir başlıkta herkesin en büyük çapasının ana çapa olarak kullanıldığını, yedeklerin ise genellikle çok küçük olduğunu gözlemledim. Teknede yedek çapa ana çapanızdan büyük olmalı. Bir kere ihtiyacınız olur ama yoksa sonuç hüsrandır. 
*

E. S.

« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2021, 18:12:35 »
Ayvalık ve civarındaki tüm denizcilere büyük geçmiş olsun. Marmaris, Teos, Çeşme derken Ayvalık ta küresel ısınmanın getirdiği iklim değişikliğinden nasibini aldı. Marmara ise deniz salyasından müzdarip. Tüm kıyı şeridimiz insanoğlunun aç gözlülüğü sebebi ile can çekişiyor. Umarım daha kötülerini görmeyiz.
Bu arada Ayvalık Setur ne durumda? Mendireğin oradaki tekneleri oluşan dalgalardan koruduğunu umut ediyorum.
*

R. E.

« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2021, 19:19:08 »
Ayvalık denize iki üç yerden çok dar kanallarla bağlı bir göldür, denizde oluşan dalgalar bu koyun içine giremez. Oluşan dalgalar doğrudan koy içinde oluşmuştur.

Batı hariç.. Batı estiğinde Setur mendireğinin kuzeyi Armutçuk sahiline kadar risk yaratır. Yine güneyi de paşalimanı'na kadar. Bu zamana kadar genelde küçük amatör ve balıkçı tekneleri etkilenirdi. Bu çok fazla şiddetliydi. Boğazdan içeri girip çıkmayı bırakın iç deniz zaman zaman köpük kaplanıyordu.

Koy içi dalgalar da ayrıca hiç küçümsenir dalga değildir. Lodos Ayvalık sahilini etkilemez ama Cunda sahilini perişan ettiği çok olmuştur.

Daha önce birçok kez batı estiği zaman oldu. Tekneler önceden uygun yerlere kaçışırdı. Çok da sorun çıkmazdı. İhmal edilmiş, tonozu yenilenmemiş veya sintinesi çalışmayan tekneler batardı. Bugünkü, 7 yıl içinde benim gördüğüm en şiddetlisi.. Uzun da sürdü.

Çok geçmiş olsun tüm Kuzey Ege denizcilerıne.. Çok büyük maddi hasar oluştu..

Çelenoğlu kaptanın önerileri doğru. Ben daha büyük (elbette daha ağır çapayı nereye koyacağımı ve nasıl taşıyıp kullanacağımı düşünüyorum.

« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2021, 19:23:29 Gönderen: Recep Ertürk »
*

İ. E. E.

« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2021, 21:04:30 »
Çeşmede de çok esti ama hasar durumunu bilemiyorum.
*

M. B. A.

« Yanıtla #14 : Mayıs 21, 2021, 21:28:55 »
Ayvalık'taki denizciler başta olmak üzere hepimize geçmiş olsun...

Sabah, sonradan balkondaki masanın devrilme sesi olduğunu duyduğum bir gürültüyle uyandım.

Havanın, denizin halini gördükten sonra hemen Altınoluk'tan, Küçükkuyu'ya tekneye doğru yola çıktım.

Çatılar uçmuş, ağaçlar devrilmiş, ortalık tarumar...

Limanda, rüzgarın hızıyla ufacık yağmur damlacıkları yüzünüze küçük bıçaklar gibi çarpıyor.

Tekne, rüzgarın etkisiyle sancağa yaklaşık 15 derece yatık duruyordu.

Teknenin ilave güneş paneli yerinden kopmuş, kablosunun ucunda uçuşuyor...

Bot, bağlı olduğu güverteden kalkmış, teknenin sancak tarafından aşağı sallanıyor...

Serpinti körüğünün fermuarları, dikişleri parçalanmış, bimini gitti gidiyor kıvamında, son anda kurtardım.

Neyse ki bir önceki fırtınadan korkup çift tonoz, çifter açmaz ve çifter koltuk halatı ile bağlamışız.

Fırtına dindikten sonra akşamüstü tekrar gidip herşeyi toparlamaya çalıştım.

Bu da limanın içinden dışına doğru bir fotoğraf...