0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Arkadaslar ADB - vve KMT  egliyetimiz var, fakat bu egliyetlerimiz yur disinda pek taninmiyor.

Kizimda bu sene yelken egliyeti yapmak istiyor onun icin bir arastirma yaptim nerde egitim ve egliyet sinavina grebilir diye.

Bu sirada  M.C.A  - Master Of Yachts  IYT  Egliyetine rasladim.
Konustugum yetkili bu egliyetin bendede olmasi (gerektigini) ima etti, yurt disinda bir kazaya karistiginiz zaman Sigorta sirketleriylen sorun yasayabilirsiniz falan dedi, yani orda ADB ile sorun yasayabilirsiniz dedi.
Merak ettigim konular.

- Kizima ADB yerine direkt  M.C.A  - Master Of Yachts  IYT  Egliyeti yaptirsam olmazmi?
- Türk bayrakli bir teknede MCA gecersizmi olur?
- ADB + MCA olmasi hakkinda ne düsünüyorsunuz? Gerekli veya faydali olabilirmi?
- Yurt disinda kaza yapip ADB ile sorun yasayan varmi?

Acaba bende + MCA egliyetide alsam,mi diye düsünüyorum?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2017, 13:53:30 Gönderen: Nedim Delen »

*

E. D.

Ynt: M.C.A - Master Of Yachts IYT - Egliyet Gerekli yararlimidir?
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2017, 14:03:00 »
Türk bayraklı ya da yabancı bayraklı, eğer kendi teknenizi kullanıyorsanız, ADB ve KMT dünyanın her yerinde geçerli. Ancak yurt dışında tekne kiralamak isterseniz bazı ülkelerde kabul edilmiyor diye biliyorum. Yanlışsam bilen korsanlar düzeltsin.

*

D. E.

« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2017, 17:17:36 »
Merhabalar,

ADB ve KMT Dünya'da Türkiye Cumhuriyeti kara suları hariç geçerli değil. Sadece ülkemizde geçerlidir. Yurt dışında herhangi bir belge gerekli de değil. Pek çok ülkede 12mt'ye kadar herhangi belge ''Amatör denizcilik''te istenmez. Bazı ülkelerde (Fransa gibi) eğer o ülkenin vatandaşıysanız, 12 mt sonrası ve / ve ya yolcu taşıyacak iseniz profesyonel yat kaptanı ehliyeti gerekir. Türk bayraklı bir tekne iseniz ona da bakılmaz..vizeye bakılır.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Pek çok charter firması 12mt altına herhangi bir lisans sormaz. Çok azı IYT ve ya RYA ilk başlangıç belgesini şifaen ister ama ısrar edeni görmedim.. kendimden biliyorum..

Sigorta konusunu tam bilemem. Ama yolda tanıdığım, sigortası olan ( ki 3. şahıs sigortasız tekne yoktu, marinalar almıyor yoksa) hiç kimsenin IYT, RYA vs.. belgesi yoktu..

Türk Bayraklı teknelerde IYT ve benzeri kurumların belgesi bir şey ifade etmez. Sigortacılar için de etmez.

Yurt dışında Türk ve ya yabancı bayraklı tekne ile oluşacak kaza da ADB otomatik olarak zaten geçersiz olduğunda sigorta konusu olamaz.

Sigortacınız Türk firması ise IYT zaten geçmediğinden halen Türk sigorta şirketi için ADB sorulacaktır.

Sigortacınız yabancı bir şirket ise, o şirkete özel klozlara bakmak gerekir. Benim bildiğim tekrar ediyorum pek çok ülkede zaten 12 mt ve altı için istenilen bir belge yok. Üzeri için sigortacı arkadaşlar bilgi verirse daha iyi olacaktır.

ITY ve benzeri kurumların eğitimini almak elbette faydalıdır. Ben de aldım bazı eğitimleri. Ancak ''zorunlu'' asla değildir. Bu konuda netim. Sigortacılar daha iyi anlatır ama benim bildiğim adam göz korkutmak için işkemden atmış..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgi ve Saygılarımla  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Dilek Ergül
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2017, 17:20:23 Gönderen: Dilek Ergül »

*

D. E.

« Yanıtla #3 : Mayıs 09, 2017, 17:21:48 »
İsim vermeyeceğim bir tanıdık IYT off shore belgem olmadan okyanusu geçmeye izin veremeyeceklerini söylemişti.. Ona da gene isim vermeyeyim çookkkk ünlüüüü bir denizcimiz eğitim tesisinde demiş.şşşş...

Artık kim vermeyecek ise o izni bana...Kanaryalar kaymakamı ya da Cabo Verde valisi..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2017, 18:26:51 »
Ülkelerin verdiği ehliyetler tüm dünyada kabul görür. Bir çok ülkede dernek veya benzeri kuruluşların verdiği ehliyetler ise genellikle kabul görmez. Örneğin Türkiye'de sahil güvenliğin bu belgeyi en azından profesyonel kullanım için tanımadığını biliyorum.

*

S. Z.

« Yanıtla #5 : Mayıs 09, 2017, 20:56:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İsim vermeyeceğim bir tanıdık IYT off shore belgem olmadan okyanusu geçmeye izin veremeyeceklerini söylemişti.. Ona da gene isim vermeyeyim çookkkk ünlüüüü bir denizcimiz eğitim tesisinde demiş.şşşş...

Artık kim vermeyecek ise o izni bana...Kanaryalar kaymakamı ya da Cabo Verde valisi..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Offshore'mu? Hadi ya, desene atlantik okyanusyası 60 mil hadi 100 millik uzunluğunda bir yermiş o zaman... Hiç bilmiyordum... 😉

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

N. D.

« Yanıtla #6 : Mayıs 09, 2017, 21:04:13 »
Anlasildi ADB yeterli o zaman.

Hatta USA bayrakli teknede bizim SG,  ADB de soramiyor zannedersem. Tekne TC bayrak olursa TC egliyet sorabiliyor
*

M. E.

« Yanıtla #7 : Mayıs 09, 2017, 22:47:29 »
Yurtdışında kendi teknenizle (Recreational veya Pleasure Craft=24 metreye kadar) karıştığınız kazada size ehliyet sormazlar.
Yurtiçinde eğer Türk bayraklı iseniz ADB sorarlar.
Sigortalar ile ilgili bildiğin standart budur, daha detaylı bilgiyi sigorta ile uğraşan arkadaşlar vereceklerdir.

Eğer başka bir bandıra sahibi iseniz, teknenizin bağlı olduğu bayrağın devletinin kuralları geçerlidir.
Yani Akdeniz havzası ve Avrupa topluluğu ülkelerinden biriyse veya ABD ise yine birşey sormazlar.

Eğer sizin IYT üzerinden alınmış, boyuna uygun bir IYT ehliyetiniz varsa bir başkasına ait özel tekneyi kullanma yetkisi oluşturmak mümkündür.

Eğer böyle bir belgeniz varsa (Recreational) yani profesyonel olmayan, yurt dışında tekne kiralamak istediğinizde tekne kiralayan şirketin insiyatifindedir. İster RYA olsun ister IYT ya da TUYEP farketmez, şirket kabul etmezse etmez!

Eğer Avrupa Topluluğu vatandaşı iseniz bulunduğunuz ülkenin denizcilik müsteşarlığı muadili kurumuna başvurarak Bareboat kullanmak için yeterli ICC (International Certificate for Operators of Pleasure Craft) belgesi alabilirsiniz.
Eğer Avrıpalı iseniz ve vatandaşı olduğunuz ülkeden bunu alamıyorsanız, bir başka ülke size bunu veremez!

Ancak eğer vatandaşı olduğunuz ülke avrupa topluluğu ülkesi değilse herhangi bir avrupa topluluğu ülkesine başvurursanız bu belgeyi eğitimi tamamlayıp ve imtihanı geçip almanız mümkündür.

Eğer bunu yapmak istemezseniz IYT veya RYA'dan bu eğitimi alabilirsiniz.
TUYEP bildiğim kadarıyla henüz bu denkliği veremiyor, sanıyorum çalışmalar devam ediyor.

IYT den alınan profesyonel ehliyetler ( Master of Yacht Coastal, Limited ve Unlimited) MCA tarafından (Maritime and Coastguard Agency-yani İngiltere'deki bizdeki Denizcilik Müsteşarlığı kabul edebiliriz) onaylanıyor, eğer adayın STCW belgeleri varsa tüm dünya denizlerinde (eğer kullandığı tekne bayrağı izin veriyorsa) geçerlidir.

Profesyonel ehliyetler teknenin bulunduğu sulardan çok, teknenin bandırasıyla ilgilenirler. Malum tekne bandırasını taşıdığı ülkenin bir toprağıdır...
*

M. C.

« Yanıtla #8 : Mayıs 28, 2017, 14:27:59 »
Bende IYT sertifikasi var. Kartin arkasinda Croatia (Hirvatistan), Ireland ve Cayman Islands tarafindan tanindigi yaziyor.
Bu tip egitimler/sertifikalar tamamen ticari (Ayni PADI dalis sertifikasi benzeri) ancak en duzgun egitimi alabileceginiz kurumlar bunlar. Onemli olan dunya standartlarinda ciddi bir egitim alabilmek. Kart kismi isin albenisi.
*

K. E.

« Yanıtla #9 : Mayıs 28, 2017, 19:32:18 »
Bunun yerine gidip bir gemici ehliyeti alın.İstediğiniz limana vizesiz girebilirsiniz.18 grostona kadar olan yatları kullanabilirsiniz.Herhangi başka birine ait tekne veya ticari gemi ile de gitseniz bu ehliyet size vize serbestisi sağlar.
*

N. D.

« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2017, 15:47:25 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bunun yerine gidip bir gemici ehliyeti alın.İstediğiniz limana vizesiz girebilirsiniz.18 grostona kadar olan yatları kullanabilirsiniz.Herhangi başka birine ait tekne veya ticari gemi ile de gitseniz bu ehliyet size vize serbestisi sağlar.

Liman Cüzdanı, Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır?

Liman Cüzdanı için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

a) Nüfus cüzdanı (1 örneği ile birlikte aslı),
b) Diploma, mezuniyet veya öğrenim belgesi (1 örneği ile birlikte aslı),
c) İkametgah belgesi,
d) Fotoğraf (15 adet),
e) Cumhuriyet Savcılığından alınacak sabıka kaydı,
f) İdarenin belirlediği Kamu ve Özel Sağlık Kuruluşlarından alınan Sağlık Raporu, (Gemiadamı Olur Sağlık Raporu)
g) Askerlik durum belgesi,
h)2 adet yarım kapak dosya ve sarı A4 zarfı
i)Liman Cüzdanı almak istediğinize dair bir dilekçe ( aşağıda örneği mevcut)
j)Liman Cüzdanı için gerekli ücretin ödendiğine dair banka makbuzu**

Yok ben vize almaya raziyim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Saka bir yana devamli gezen birisi icin vize bakimindan kolaylik olabilir gercekten.
Tesekkürler yine bir sürü sey ögrendim sayenizde..
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2017, 15:50:08 Gönderen: Nedim Delen »
*

M. C.

« Yanıtla #11 : Mayıs 29, 2017, 15:57:41 »
Vizesiz girme konusu o kadar basit değil. Gemiye katılacağım diye ülkeye giriş yaparsanız o gemi ile çıkış yapmanız gerekli. Zaten benim gemi adamı pasaportum var ben geldim diye elini kolunu sallaya sallaya giremezsiniz. Ortada katılacağınız gemi, ticari tekne vs. olması gerekli. Giriş yaptıktan sonra da belli bir süre içinde gemiye katılmanız gerekli.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #12 : Mayıs 29, 2017, 16:08:35 »
Bazı amatör arkadaşlar gemi adamı cüzdanının (yat kaptanı veya gemici yeterlikli) "vizesiz tüm dünyaya gidiliyor" albenisine kapılıp almaya niyetleniyor ama o iş öyle kolay değil, amatör amaçlarla gemi adamı olmak çok saçma. Çünkü;

- Yukarıda Nedim'in yazdığı gibi alırken zorunlu bir sürü kurs, sertifika vb. gibi evrak işi var
- ehliyetin yanında güvenlik sertifikaları (STCW) ve gemi adamı sağlık cüzdanı almanız gerekiyor
- tüm bu aldığınız ehliyet, belge ve sertifikaları her 5 yılda bir yenilemeniz gerekiyor (sağlık 2 yılda bir tazeleniyor)
- eğer büyük gemilerde çalışmıyorsanız STCW 'ler için yeniden kursa gitmek ve/veya sınava girmeniz gerekiyor
- yönetmelikler 3-5 yılda bir değişiyor, durduk yerde yeni bir sertifika almanız gerekebiliyor
- ehliyetinizin devam edebilmesi için 5 yıl sonra 12 aylık deniz hizmeti (ticari bir gemide ilgili yeterlikle sigortalı olarak çalışmak) ispat etmeniz gerekiyor (transitlog, hizmet sözleşmesi, sigorta dökümü, hizmet dökümü vb.)

son olarak vizesiz biyerlere gidebilmek için ilgili deniz aracında resmi kayıtlı çalışan bir gemi adamı olmanız gerekiyor ve bazı ülkelerde bu vize serbestisi sadece gümrüklü liman şehri ve/veya çevre illeri ile sınırlı (atmasyon örnek: Fransa-Marsilya'ya gemi ile gidip Paris'i ziyarete gidemeyebilirsiniz..)

kısacası gerçekten ticari bir gemide çalışmayacaksanız hiç bu maceraya girmeyin derim!.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. D.

« Yanıtla #13 : Mayıs 29, 2017, 16:18:31 »
10 sene evvel egliyet yenileme icin Karaköye gittigimde bir Istanbullu denizci ile tanismistim, Istabuldan biktigini Kanadaya
girebilmek icin bu egliyeti yapmak istedigini söylemisti, tabi isin detayini pek bilmiyordum ögrenmis oldum.

*

M. C.

« Yanıtla #14 : Mayıs 29, 2017, 16:27:40 »
O arkadaş Kanada'ya giriş yapıp sonra arazi olacakmış sanırım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap