0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. D.

1.GeKo Maket Tekne Şenliği
« : Eylül 25, 2008, 12:49:32 »
Net te gezerken denk geldi çok hoşuma gitti farklı bir. hobi olmuş....

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. E.

Ynt: 1.GeKo Maket Tekne Şenliği
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2009, 09:38:30 »
Dün gece, Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap , başlığında başlayan muhabbetin devamı aslında bu konu... Uzayacağını tahmin ettiğim için konuyu böldüm ve başka bir başlık açtım:

A-ha işte eğlence... Aylardan ocak hani pek denize çıktığımızda yok yani... Haziran'a kadar 6 ay var... Teklif şu:

Komodorum kuralların detaylarını belirler:

1) Max:1 m boy
2) İnternette ki hazır planlardan kullanmak, kopya çekmek yoktur.
3) Elektirik motoru kullanmak yoktur
4) Çiğdem Komodorum kulübün önüne plastik toplardan şamandıra atıp, bir üçgen rota belirler (plastik topların ve çamaşır iplerinin maliyeti GeKo tarafından karşılanır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
5) Tüm tekneler ahşapdan imal edilmek zorundadır
6) 15 Haziran 1. GeKo Maket Yelken Yarışları...

Tabii biliyorsunuz bunların aslında dünya çapında fedarasyonları v.s. var... Onları karıştırmayacağız bu işe... Yani dışarıdan destek almak yok... El emeği, göz nuru, gecekondu tekneler...

(Bu arada Aali Abi'nin zaten yapmaya başladığı o küçük yavruçak bu yarışmanın dışındadır. Zaten kaldı ki planlıdır, yapılmaya başlanmıştır, dolayısıyla kendine bir avantaj yaratmış durumdadır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2009, 09:55:08 Gönderen: Özgür Evren »

*

H. E.

« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2009, 09:45:08 »
Uzaktan kumandalı mı olacak?

*

Ö. E.

« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2009, 09:50:43 »
ee tabii... başka nasıl idare edeceğiz?

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2009, 09:58:46 »
Yanlarında yüzebiliriz. SOB. (Skipper over board)

*

A. S.

« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2009, 09:59:56 »
Alıntı
(Bu arada Aali Abi'nin zaten yapmaya başladığı o küçük yavruçak bu yarışmanın dışındadır. Zaten kaldı ki planlıdır, yapılmaya başlanmıştır, dolayısıyla kendine bir avantaj yaratmış durumdadır  )

Ehehehe...
Benim ''küçük yavrucak'' şu an 170 cm boyunda, 13 kg ağırlığında...
Sanırım ahşap kalem kutusuna mendilden yelken yapılsa onu geçecektir.
Ayrıca yurtdışında girip çıktığım ne kadar maketçi forumu varsa, onlarda
bu teknenin ( J Class Endeavour ) modellerinin asla yapılmaya değmeyeceği,
çünkü bu teknenin tasarımının küçük ölçeğe uygulanamadığı yazıyor.
Kim yapmışsa, tekneyi devirip batırmış...
Bir azman var sadece ortada yüzen, 2 metreden uzun dinozor gibi bişi,bi
Fransız yapmış, o yüzüyor.

Ben tüm bunları okudum ya ; '' ben bunu yapmalıyım ! '' dedim...Du bakali
n'olacak ?
( Gerçi yelkensiz ; motorla pek mükemmel yüzüyor şimdilik...)
Olmadı onu motorla denize çıkarır, start ve hakem botu yaparız ?
*

A. S.

« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2009, 10:12:13 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Aslında bir Maketçilik Bölümü oluşturabiliriz forumda...

Marina zamları geldikçe, ekonomi de daraldıkça 40 feet'lik tekneler yerine 20 feet'lik
     treyler ile taşınan tekneleri konuşmaya başladık bile...Demek ki işler daha da zorlaşırsa
     sonunda maket tekne reisleri olabiliriz...
     Şimdiden çalışmaya , işi öğrenmeye başlarız hem.

*

U. K.

« Yanıtla #7 : Ocak 08, 2009, 10:13:29 »
Süpper,  ben varım...
Daha testlerini yapamadım ama benim de sizinle paylaşmak istediğim bir imalatım vardı.  
Tasarımı ve imalatı tamamen kendimin, elektronik hariç tüm malzemeler Bauhaus Hırdavat reyonundan.
İmalat aşamasını, malzeme ve maliyet detaylarını da detaylı yazmaya başladım ama fırsat bu fırsat birkaç resim göndereyim bari...
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Ocak 08, 2009, 10:18:26 »
Hımmm! O elektronik kısımlara takıldım ben. Nedir onlar? Nasıl temin edilir? Kaç para?
*

A. S.

« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2009, 10:25:25 »
Servo motürler...
Dümen, başka ufak tefek fonksiyonlar için kullanılabilir olanlar 10-20 Övro.
Tamburlu gerçek ıskota vinçleri 25 - 250 Övro. 25 Övroluğu bile şahane, her
amaca yeterli.
Kumandalar ( bize yelkende 3-4 fonksiyon lazım ) 7-8 fonksiyonlular 140 Övrodan itibaren.
Set halinde alınırsa bunun içinde bir basit servo motor ( dümen için ideal ) ve sanırım
30-40 Övro bedelli olması gereken tekne içine monte edilecek alıcı ( dekoder ) dahil.
Baba bataryalar 10-20 Övro ( 3-4 saat yüzdürmeye yeterli )
Tekneye motor tahriki de isteniyorsa, yine 5-10 Övroluk bir el. motoru, 4 Övroluk parazit
önleme sistemi, 5-10 Övroya şaft ve kovan malzemesi, 4-5 Övroya pervane var.
Bunlar velakin yurtdışı fiyatları, bizdeki model mağazalarının satış fiyatlarını bilmeyyom.
Aynı anda 4-5 bataryayı birden şarj edebilen bir şarj cihazı 30 - 40 Övro.

Yukarıda yazdığım türden bir verici ( 7-8 kanallı ) alınırsa ; bu mesela demir atıp çeken,
çift motorlu, baş pervaneli, seyir ışıkları olan, motor ve siren, korna sesi çıkaran bir
motorlu tekne, misal remorkör'ün çalıştırılmasına yeterli.
Ayrıca galiba 100 Övro civarı bir bedelle alınan donanım bu 7-8 kanalı 20-30 kanal
haline getiriyor. O zaman model üzerinde yapılabilecek zevzeklilerin haddi hesabı,
sonu yok.
Örneğin servis botunu atan / çeken modeller var. Bi abuk amca bi balıkçı teknesi
yapmış internette gördüm, Kaptan köşkü kapısı açılıyo, kaptan dışarı çıkıyo, el
sallayıp içeri giriyo...( 3 x 2 fonksiyon kullanmış oldu )

Ses modülleri ( diesel, siren, sis düdüğü, denizaltı alarmı vs vs ) 25 Övrodan başlıye...
7-8 Övro fiyata maketin içine monte edilebilir hoparlörler var...
Var oğlu var yani, özellikle malzeme ve donatı kısmına dalarsan.
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2009, 10:35:20 Gönderen: Aali San »
*

U. K.

« Yanıtla #10 : Ocak 08, 2009, 10:25:55 »
Tüm maketçilerde var ama ben en çok PROMODEL mağazasından memnun kaldım, ıvır zıvır parça stokları daha fazla ve sanki daha bir yardımcılar. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Nautilus'un arkasında.
Kullandığım malzemeler 2 kanallı uzaktan kumanda.  Kumanda ile birlikte 2 adet servo, uzaktan kumanda ünitesi, pil yuvası ve on-off switch çıkıyor, günahı 67 evro.  bu servolardan biri steering yani dümen veya bendeki karşılığı ön teker kumandası için.  Servoyu irtibatlandırmak için gereken mafsallı zamazingoyu da ayıcana alıyorsun.  Yelken için de vinç servo alıyorsun, bunun günahı da 27 evro civarında.
ama tekne için kullanacak ve tekneye de ayrıcana bir de elektrik motürü takacaksan 2 kanallı kumanda yetmez, 4 kanallıya geçmek ve motoru da istediğin devirde kullanmak için de motok kumanda ünitesi diye bir zımbırtı alman lazım.
Bunlar yurtdışında daha da ucuza bulunabilir ama getirtmek problemli olabilir.

PİŞTİİİİİ
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2009, 10:26:43 Gönderen: Umut Korkmaz »
*

U. K.

« Yanıtla #11 : Ocak 08, 2009, 10:29:37 »
Dümen kumandası da ahanda böyle oldu.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2009, 10:39:14 »
Peki bunların IPX standartları nedir? Sonuçta Avro ıslansa da kurutur, ütüler tekrar kullanırsın. Ama bu aletler ıslanırsa pek iyi olmayacak gibi duruyor. Su geçirmez ama sinyal geçirir kılıf var mıdır?
*

A. S.

« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2009, 10:45:04 »
Teknenin su almaması için ciddi uğraş verilmesi gerekiyor. Üstelik bu kolay değil
çünkü bataryalara, motorlara ve bunların çalıştırdığı aksama sürekli uaşılabilmesi
lazım. Bu da bunların hepsinin güvertede açılabilir kapakların altına yerleştirilmesi
gerektiğini gösteriyor. Öyle de yapılıyor. Herkesin kendine göre bir yalıtma sistemi
var. Folyo yapıştırarak vs vs vs...Ben tekne içine monte ettiğim aletlerin etrafına
olabildiğince koruyacak, ince balsadan kutu ve kapakcıklar yaptım. Tekne su alsa
yarısına kadar batana kadar ıvır zıvıra su gelmeyecek. Üstten de güverteden
gelecek serpinti suyuna karşı kiminin ahşap kapağı var ( piller ) , kiminin üzerine
asetat koruyucular yaptım veya yapacam.

Ama bu alet hedeleri de elektronik olmalarına rağmen ööle çok hanım evladı değiller.
Ben ikinci denememde havuzda yaa bu tekne kaç derece bayılır ? denemesi yaparken,
devirip batırdım.

Herşey durdu. 1 saat soona motorlar can çekişir gibi, istem dışı titreşimlerle canlanmaya
başladılar, ertesi gün hepicüğü sapasağlamdı.
Yani biraz da olsa kötü muameleyi kaldırabiliyorlar...
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2009, 10:51:25 Gönderen: Aali San »
*

U. K.

« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2009, 10:50:42 »
Kumanda için de sadece alıcının kablo anteninin tekne dışına çıkartılması yetiyor.
Arkadaşın eşi ona yaşgünü hedayesi olarak uzaktan kumandalı yelkenli aldı, bunun elektronikleri de teknenin içine yerleştirilmiş ve contalı bir kapakla korunuyor.  Su alabilecek bir tek dümen kovanı var, onu da üzerine folyo yapıştırılmış bir kapakla kapatıyorsun, tekne su korunaklı oluyor.