0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

D. U.

Yelken Dünyası
« : Mart 09, 2018, 13:38:36 »
Sevgili Korsanlar,
Dün akşam bir arkadaşım da Yelken Dünyası'nın mart sayısını bulamadığını söyleyince bugün önce tekrardan bayiye baktım, bulamayınca dergiye telefon ettim.
Ne yazık ki günün koşullarının altından kalkamadıklarından dolayı yayın hayatlarına son vermişler, mart sayısı da çıkmayacakmış. Dijital yayın için yönetim kurulu görüşüyormuş ancak izlenimim çok yoruldukları yönünde.

Üzüldüm.

*

H. E.

Ynt: Yelken Dünyası
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2018, 14:25:35 »
Çok üzücü.

Kalamış Yelken Kulübü, Yelken Dünyası... Üzücü kayıplar.

Dijital yayın yapılabilirdi. Bir çok dergi telefon, tablet ve bilgisayarlardan takip ediliyor. Bu kadar okuyucusu olan bir dergi altından kalkabilirdi. Onca dergicilik deneyimi boşa mı gidecek şimdi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gezgin Korsan Dergi bile yapılabilir aslında.

*

M. A.

« Yanıtla #2 : Mart 09, 2018, 14:47:03 »
Ben de çok üzüldüm.
Dijital de bence yürümeyebilirdi. Ben halen elime kağıt değmesini seviyorum.

Ama kendilerini yenileyememeleri belki de bu sonu getirdi. Hem baskı, hem dizayn, hem boyut vs olarak.

Ayrıca uzun zamandır da zincir marketlerde de bulamıyordum, ancak D&R'larda bulabiliyordum.

Yazık keşke yeni bir dizayn ile tekrar deneseler...

*

M. A.

« Yanıtla #3 : Mart 09, 2018, 14:49:36 »
Şimdi aklıma geldi..

Dergi çıkarmak yerine GeKo olarak destek versek Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mesela abone olsa bütün GeKo'lar?? Böyle bir kurtarma yapsak? Bu kadar aboneye ulaşınca da reklam gelirleri mutlaka artacaktır...

Bence denizciler olarak güzel bir denizci platformu olan Yelken Dünyasını yaşatmalıyız... Ne dersiniz... Ben varım... Ben ve eşim olarak 2 adet abonelik benden...

Sizce olmaz mı???

*

S. Ç.

« Yanıtla #4 : Mart 09, 2018, 14:54:15 »
Problem satış adedinde değil bence,reklam gelirlerinin düşmesinde..Bir dergiyi yaşatan tek unsur bu gibi.

*

M. A.

« Yanıtla #5 : Mart 09, 2018, 14:56:51 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Problem satış adedinde değil bence,reklam gelirlerinin düşmesinde..Bir dergiyi yaşatan tek unsur bu gibi.

Serdar Korsanım,

Haklısınız, ama yazdığım gibi tirajla birlikte reklam da artacaktır. Sonuçta firmalar reklam için tiraja bakıyorlar..

Bence denemeli, hatta geko olarak bu yapılan örnek de bir davranış olur... Yelken Dünyası benim çok şey öğrendiğim değerli bir yayındır. Bence yaşamalı..
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Mart 09, 2018, 15:14:25 »
Yelken dünyası asıl yayıncısının vefatından sonra varisleri tarafından çıkarılmaya devam etti. Bu tür bir dergi çıkartmak kar düşüncesinden çok istekle ilgilidir. Sanırım varisleri bu kadar istekli değildiler.
*

N. S.

« Yanıtla #7 : Mart 09, 2018, 15:44:00 »
           Murat Korsan'ın görüşüne katılıyorum.Kurtarabilirsek denizciler kazanır,Türkiye kazanır.Ben de dergiyi dün telefon ile aradım, bana da aynı şeyleri söylediler.Hatta öneri olarak ortak almayı düşündünüz mü diye sorduğumda,bu olaya sıcak bakanlar çıktı ancak pratikte gerçekleşmediğini dile getirdiler.
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Mart 09, 2018, 15:47:47 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

« Yanıtla #9 : Mart 09, 2018, 16:05:53 »
Tirajını bilen var mı..
*

K. B.

« Yanıtla #10 : Mart 09, 2018, 17:18:40 »

İnanamıyorum, bunca yıllık dergi kapanmamalı bir şekilde yaşatılmalı.
Yeni yılda her zaman aldığım bayilerde bulamayınca aklıma kötü düşünce gelmemişti.Sadece belki dağıtıcı firmayı değiştirdiler bu yüzden her yerde yok diye düşünmüştüm.Sonrasında Özdilek'te buldum.Ocak ve şubat sayılarını oradan aldım,eskiden olan hiç bir bayide yoktu.2 martta da mart sayısını almaya gittim reyonda yoktu,henüz gelmemiş olabilir diye düşündüm.Birazdan Özdilek' e gideceğim alış veriş için dergi reyonuna bakmasam iyi olacak,gerçekten çok üzgünüm .
1987 senesinden beri her ay aldığım bir dergi.Umarım en kötü ihtimalle sanalda da olsa bir şeyler yaparlar.Hoş o dergiye dokunamadıktan sonra... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

K. B.

« Yanıtla #11 : Mart 09, 2018, 17:23:16 »
Tirajını bilen var mı..

Serdar korsanım kendi sitesinde tirajı 7.500 olarak geçiyor.Tabi kaçı satılıyor belli değil.Altında derginin ebatları ve fiyatıda geçiyor.Fiyat son aldığımız fiyat bu yüzden tirajın güncel olduğunu düşünüyorum.
*

M. A.

« Yanıtla #12 : Mart 09, 2018, 17:37:36 »
Biz yine de aramızdan birini seçsek, dergi ile görüşsek.. Tiraj artışı için şu kadar üyemiz var, destek olacağız desek..
Bizim moderatörlerden ve üyelerden biri aracılığı ile?
Açıkçası böylesine yararlı bir işin altına elimizi sokamıyorsak,; "birlik, beraberlik, beraberlikten doğan gücümüz" gibi konulara üzülerek inancım zayıflayacak..
*

H. E.

« Yanıtla #13 : Mart 09, 2018, 18:18:17 »

...Hoş o dergiye dokunamadıktan sonra... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şöyle yapılır; dergi 12 ay sayısal yayınlanır, isteyen aboneler için yıl sonunda yıılık, ciltli albüm, 12 sayı, basılır, web sayfasından satın alanlara gönderilir.
*

T. Ö.

« Yanıtla #14 : Mart 09, 2018, 19:00:05 »
Yelken dünyası asıl yayıncısının vefatından sonra varisleri tarafından çıkarılmaya devam etti. Bu tür bir dergi çıkartmak kar düşüncesinden çok istekle ilgilidir. Sanırım varisleri bu kadar istekli değildiler.
Bence öyle düşünmeyin üste cepten para bile vermişlerdir.Dışı seni yakar içi beni yakar derler. Şu an basılı dergi ve gazetenin para kazanma ihtimali hiç yoktur.Dergi basmış biri olarak diyebilirim ki itibardan başka hiç birşey kazanamazsınız. Yazarlara ödeme yapabilme ihtimaliniz yoktur. Onlar da hatır için yazarlar. Yok yazarlara da ödeme yapılacaksa hem yüksek abone oranı hem yüksek bayi satışı hem de iyi ilan geliri lazım.İlanların çoğunun ödemesini alamazsınız.Dergi sayfaları dolu görünsün diye kuyruğu dik tutmak için banka otomotiv vb reklamları bedelsiz tekrar basılır. Diğer reklam verenler derginin baskıya gireceği son haftayı bekleyip ilan bedelinin dörtte birini teklif etme alçaklığını gösterirler. Üstünüze yüklenen masraflar yüzünden kabul etmek zorunda kalırsınız. Çıkarmıyorum arkadaş alın o paranızı cebinize sokun diyebilmek için bile belki de bu karar huzur vericidir yayıncı için.
Bu günkü koşullarda yayıncının sadık bir abone grubu ile belki daha az sayfa ile 3 ayda bir basılı dergi yayınlaması geleneğin bir süre daha devamını sağlayabilir ancak. Realitede başka ihtimal çok zor.