0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Ç.

Kıyı restoranları..
« : Haziran 20, 2020, 19:37:56 »
Anlamsız yazılarda kaybolmasın ve manipüle edilmesin diye yeni konu başlığı açmak zorunda kaldım..

Göcek kıyıları olsun,Marmaris uzantısı ve Hisarönü kıyıları olsun,hatta Simi olsun,teknenizle yanaşabileceğiniz ve rahat edebileceğiniz restoranların sayısı iki elin parmaklarını geçmez..

Bu restoranları tanıtmak gibi bir niyetim yok..hepsini zaten biliyoruz..

Ben bu restoranların hiç birinden,bahsedilen fiyatları görünce kazık yemediğimi hatta yarı fiyatları ödediğimi belirtmek istiyorum..
Bunun nedenini ve gözlemlerimi anlatmak istiyorum..

Çünkü bu restoranları,ikinci sınıf gibi gördüğümüz,yerli kişilerden oluşan ama sonuçta insan olan kişiler kendileri yada aileleriyle idare ediyor..
Bu restoranlar,şehir restoranları gibi sayıları fazla değil..seçim yapma şansınız çok az..yani hepsiyle papaz olamazsınız..
Bu işletmelerle dost olmak,kazık yememek,oralardan mutlu ayrılmak,onların dertlerine ve gerçekten hayat problemlerine ortak olmaktan geçer..
Sizi ilk karşılayan,palamar ya da sahibine N’aber le başlayan,alkol aldıkça daha arsızlaşılan samimiyet gösterileriyle bu olmaz..
Yaptıklarımızı yapın demiyorum..çünkü aynısını yaptığınızda belki başarılı olamazsınız..çünkü biz bunları planlamadık,tüm içtenliğimizle,samimiyetimize birşeyler katmadan yaptık..
Bir kere,önem verdiğim bu restoranlara hep ailemle gittim..sonuçlarını bildiğim için,arkadaş grubuyla hele erkeklerden oluşan kalabalık gruplarla hiç takılmadım..
-  Osmancım bak sana müşteri getirdim..artık bize indirim yaparsın..he..heee.. 
 İşte ilk oku böylece yediniz..

Devam edecek...
« Son Düzenleme: Haziran 20, 2020, 19:52:43 Gönderen: Serdar Çırak »

*

S. Ç.

Ynt: Kıyı restoranları..
« Yanıtla #1 : Haziran 20, 2020, 19:52:15 »
Ben tanınmış çok zengin biri değildim,çoğunuzun bildiği mütevazi bir yelkenlim vardı..ama en güzel ve problemsiz yerlere bağlandırıldım,masalara oturdum,hiç teknemin yeri değiştirilmeden ve ellenmeden günlerce kaldım..hatta mecburiyetten bir ay bırakıp döndüğüm günler oldu..ne palamarına ne sahibine bunun karşılığında teklif etsemde para alınmadı..
Bunlar,Hollandalı Ahmet den tut,Rafet Baba ya,Pantelis den tut Dirvana yat kulübe kadar geçerli..

*

M. E.

« Yanıtla #2 : Haziran 20, 2020, 20:08:47 »
İyi bir restoran, edep adap sahibi müşteri ile bir araya gelince “iyi” oluyor Serdar. Sadece kıyılarda değil, dünyanın her yerinde bu böyle.

*

S. Ç.

« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2020, 20:11:32 »
Tekrar edilip yavanlaşır korkusuyla yer ve isimleri vermek istemem..Pantelis hariç..
Sene 2013 İkinci belki üçüncü gidişimizde köşe bir masaya iliştik..restoranda acaip bir kalabalık var,kıyıda oturmuş yer bekleyenler,sahibi dahil koşuşturan garsonlar,kalkanlar,oturanlar ve uzunca masada yabancı zenginlerden oluşan büyük bir grup..
Bilindik şeylerden istedik,hava kararmaya başladı,neredeyse hesap isticem,hanım lavaboya gitti..Hanım uzun süre gelmeyince ve ben huzursuzlanınca,gidenler bilir Pantelisin kayınbiraderi baş garsonluk yapan Yorgo geldi yanıma..elimden tuttu iç kısıma götürüp,elinde küçük bir çocuğa bakan benim hanımı gösterdi gülerek..

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Haziran 20, 2020, 20:13:33 »
Yazdıklarınıza katılıyorum,
6 yıldır Gökova'dayım  gittiğim hiç bir restoranda fazla fiyat gelmedi.
Bana göre çoğu dost insanlar, Belki kışlarıda ara sıra uğruyorz diyemi bilemem
Hele bir tanesinin beni uçağa yetiştirmesi efsanedir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Selam ve sevgiler...

*

M. E.

« Yanıtla #5 : Haziran 20, 2020, 20:21:19 »
Ah... çok güzel konu oldu Serdar Çırak, şimdi Gökova’da güneş ufaktan ölürken. Pantelis ha!

Geçmişi olan lokanta bilir müşteriyi. Şıp diye anlar. Kimini soyup soğana çevirir, kimi için de mutfağa girip bizzat kendi elleriyle hazırlar. Beğendirmeye çalışır yaptığını. Mutlu etmeye gayret eder. Dediğim gibi, lokanta-müşteri ilişkisi önemli.
*

S. D.

« Yanıtla #6 : Haziran 20, 2020, 20:30:49 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...6 yıldır Gökova'dayım...

Hulki korsan, yılın tamamında mı yaşıyorsunuz Gökova'da? Ya da sonbahar ve kış aylarında uzun süreli bulundunuz mu? Öyle ise bölgeye dair izlenimlerinizi, deneyimlerinizi paylaştığınız başlıklar varsa, yönlendirebilirseniz çok sevinirim.

Sorma sebebim, ben de yaklaşık 7 yıldır Kaş'ta yaşıyorum ancak maalesef popülerliği sebebi ile eski doku ve hissini yitirdi, özellikle teknede tam zamanlı yaşama tekrar dönmeyi planladığımız bu dönemde, bizi misafir edecek alternatif küçük beldeleri gözümüze kestiriyoruz.

Neyse, Serdar korsan'ın anıları sanıyorum burada devam edecek, konuyu dağıtmayayım, ilgiyle bekliyorum. 
*

H. E.

« Yanıtla #7 : Haziran 20, 2020, 20:37:45 »
Serkan kaptan,
Teknem tam zamanlı, be maalesef yarı zamanlı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gökova candır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

« Yanıtla #8 : Haziran 20, 2020, 20:41:22 »
Arada bir yunanlı genç bir kadın bizim hanımın yanına geliyor gülerek birşeyler söylüyor tekrar mutfağa koşuyor..
Kim bu bebiş dedim..şu mutfakdaki çalışan kadının çocuğuymuş,çocuk ağlıyordu lavabodan çıktığımda başında kimse olmayınca bakıyım dedim dedi..bende mecburen yanına oturdum..dışarda mis gibi hava varken içerde oturuyorduk..bana hemen bir içki getirdiler..istemeyince ikram dediler..iyi o zaman dedim..
Resmen çocuğa baktık..Kadında arada bir geliyor,üzüntülerini bildiriyor,Sanemin saçını falan okşuyor tekrar mutfağa..
Gece geç oldu..işler yavaşlayınca bunlar yanımıza geldiler oturdular..Pantelis neredeyse yorgunluktan yuvarlanacak..Sahibi olduğunu biliyorum ama tanışmıyoruz..Neyse genç kadında geldi,o da masaya oturdu..sonra Yorgo geldi oturdu..
Çocuğun annesi Pantelisin karısıymış..normalde gelmezmiş ama o gün grup için yardıma gelmiş..nasıl hanıma teşekkür ediyor,sarılıyor..
Kalkmak istiyoruz kaldırmıyorlar..
Sigaram bitti diğer restoranın önünde bağlı olan tekneye gittim,havuzluğunda sigaramı ararken elinde dibi kalmış limonçello gibi bişiyle ve iki küçük kadehle Pantelis geldi o da tekneye bindi..esasında herkese yemek bitiminde ikram edermiş.ben şimdi içmem dedim kendine koydu..Bu saate kadar bir şey yemedim şimdi kafayı bulurum bununla gibi bişey dedi..
Çaktırmadan aşşaya indim..Marmaris fırından aldığım ekmeğin yarısını kestim,Cumhuriyet sucuğunu ikiye böldüm,çatala geçirdim hafifçe ocağın ateşinde döndürdüm,cızırdayınca ekmeğin arasına koydum ikiye böldüm yarısını buna verdim..
Ne bu dedi..ne bileyim sucuğun ingilizcesi ne..ben yemeğe başladım..açsın ye dedim..
Adam ısırınca garip sesler çıkarmaya başladı..meğer Türk sucuğuna hastaymış,ama sokulması yasakmış..ya da ayda bir kangal belki datçaya giden olursa gibi birşeyler dedi..
Sonra bütün geri kalan sucuğu ve birbuçuk ekmeği yedi..
İşte böyle başladı...hesap vermediğimiz iik masa..
*

M. E.

« Yanıtla #9 : Haziran 20, 2020, 20:46:37 »
Harika yazıyorsun Serdar Çırak. Sağolasın. Sadri Alışık derdi insanlık öldü mü be! diye. İnsan gibi davranınca ne kapılar açılıyor önünde. Haydi, viya böyle
*

S. Ç.

« Yanıtla #10 : Haziran 20, 2020, 21:18:57 »
Restoranın sahibi..
-Serdar abi ne anlıyonuz şu Simi denen yerden,zırtpırt gidiyonuz dedi..
Sen dedim hiç içtinmi uzo..yoo dedi niye içeyimki güzelim rakı varken dedi..zaten nereden bulacaz..

Simiden dönerken ona koca bir Barbiani aldım hediye..birde şıpır şıpır akan duşuna duş başlığı aldım..
“değiştir şu başlığı su yazık boşa akıyor diyorum..taa Marmarise kim gidecek alacak değiştirecek diğer sezona diyor..”
Döndüğümde yemeğini yiyordu Barbianiyi önüne koydum..cebine uzandı..
O fazla para etmez dedim elimdeki duş başlığını gösterdim..arkamdan bakarken takım çantamdaki anahtarı gösterip duş tarafına yöneldim..
Sabahın yedisi aşşada hanım mis gibi pişi yapıyor..sevinçten dört köşeyim..bir tabak dolusu nar gibi kızarmış pişi..
Masaya koyacağına iskeleye inip restorana doğru giderken bağırdım ..” nereye götürüyorsun onları”
“Şu fırında ekmek yapan kadınlara”.. “ hep ekmek yapıyorlar ama bişey yemiyorlar”

İşte böyle bilmeden dost olduk o insanlarla..çok hortum taşıyıp taktım..”
“Niye getirdin abi bunu şimdi”
“Seninki hortummu be..yakışıyormu buraya..”
“Abi ne vercez şimdi sana”
“Senin paran yetmez olm buna”
“Allah razı olsun abi üç aydır oğlana söylüyom ama..”
bilmezlerken pırpır yapan ampullerini değiştirdim..hem kendi göz zevkim için de..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap kendimin yeri gibi baktım oralara hep...
Onlarda insan...ve onlar oranın sahibi..
Ve çok akıllılar ve zekiler ve kurnazlar..samimiyetinin amacını taa bir kilometreden anlıyor onlar..
Herkesde olabilen bilmem kaç paralık teknenle ..ki belki beş dakika önce seninkinin iki katı büyük olanın sahibi oradan ayrıldı..hava atarcasına N’aber le girdiğinde daha çook kazık yersin..

Saygılar..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bitti..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

« Yanıtla #11 : Haziran 20, 2020, 21:36:16 »
Sanki oralar Big Chef,ya da Develi..

Sanki restoranlar zinciri var oralarda..

Menüsüne bakıp kazık yemicek..

Aaa şu niye 150 tl..istanbulda 90 lira da..

Bunu mu diyecen onlara..ne duyacağını bilebile..

*

H. E.

« Yanıtla #12 : Haziran 20, 2020, 21:52:23 »
Kısa bitirelemiyecek bir konu bence,
Biz ne kadar insan ve dostsak, onlarda öyle
Onlar zaten denizciler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hasılı, ne kadar denizci olduğumuza göre hesap gelirse Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kaçtım...
*

S. Ç.

« Yanıtla #13 : Haziran 20, 2020, 23:04:00 »
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Saat gecenin ikisi..Yorgo ve yanda Yorgonun kızkardeşi Pantelisin karısı..çocukda şimdi 9 yaşında..öyle bakıyorlarki bir daha sizi unutmazlar..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Haziran 20, 2020, 23:20:44 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap,
Kasket puro avane, kapattım dedikleri anda, hazin son kaçınılmaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap