0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. Ö.

Ynt: İdeal boy nedir?
« Yanıtla #30 : Mayıs 26, 2015, 00:15:34 »
Zafer korsanım konuda önemli noktaya değinmiş, üzerindegeçirilecek zamana göre tekne almalıyız yoksa gerisi kolay halledilir.

*

K. T.

« Yanıtla #31 : Mayıs 26, 2015, 10:14:10 »
Bizim teknemiz 34 feet ( arka dinlence ile ) yoksa 32 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ///

Bundan önceki teknem 6.5 metreydi yaklaşık 21 feet tekabul ediyor...

Şimdiki tekneyi aldıgımızda , denize açılmadan limanda beğendik aldık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap işte aşk böyle bişey görüyorsun beğeniyorsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Neyse gel zaman git zaman (Ayvalık Setur ) tekneye biraz alıştık , gidip içinde kalıyoruz ama haalaa çıkmıyoruz denize...

İlk başlarda her dümene geçtiğimde yaaaa Burcu çıkmasak şimdi havada esiyo heee naapsaklara 4 sefer hatunu caydırdım... O dümene geçtiğimde teknenin burcu bana sanırsın 20 metre uzakta gibi geliyordu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap hem telsiz tecrubem yok palamar çagırmak falan ayıbıma gidiyordu ( salakça düşünceler )

Artık 5. seferde hatundan offff kıvanç gezmiceksek niye aldıklar ile kanıma girdi , sağolsun birkaç palamar arkadaş biz yardımcı oluruz endişelenmeler ile başladı serüven Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap amatörlük böyle birşey... deniz tecrübe istiyor...

İdeal boy'a gelecek olursak sanırım en ideal boylar bu boylar 33-36 feet arası... Fakat mesela benim teknem 2.9 eninde , eni şöyle 3.3 falan olsun isterdim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Eşime soracak olursak 42 feet falan der herhalde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sanırım en doğrusu sahip olduklarımızın değerini bilelim yetinmeyi biraz olsun öğrenelim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2015, 10:16:38 Gönderen: Kıvanç Tüfekçioğlu »

*

H. E.

« Yanıtla #32 : Mayıs 26, 2015, 10:30:47 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
... Eşime soracak olursak 42 feet falan der herhalde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

...

Hişşt! Kıvanç! Gel şöyle, kulağına bişii diycem.

Hocam bizde 43 feet tekne var. Eşim 55 feet falan Halberg Rassy'e bakıyo...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

« Yanıtla #33 : Mayıs 26, 2015, 11:19:06 »

İdeal Boy = Mevcut Boy x 1.5

*

K. T.

« Yanıtla #34 : Mayıs 26, 2015, 12:08:45 »
... Eşime soracak olursak 42 feet falan der herhalde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

...

Hişşt! Kıvanç! Gel şöyle, kulağına bişii diycem.

Hocam bizde 43 feet tekne var. Eşim 55 feet falan Halberg Rassy'e bakıyo...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hakan abi'cim bakmak para ile değil yaa Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bizim hatunda magnumdan zamanında Beneteau Oceanis 40 için her aksam 3 dondurma yiyordu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2015, 12:11:32 Gönderen: Kıvanç Tüfekçioğlu »

*

N. B.

« Yanıtla #35 : Mayıs 26, 2015, 12:13:53 »
Degerli Korsanlar, ben de spesifik İstanbul icin sorayim. Amac haftasonu kullanmak olsa olsa Trilyeye gitmek. Marina kirasıni da dusunursek ideali nedir?

*

M. A.

« Yanıtla #36 : Mayıs 26, 2015, 12:30:05 »
Çağlar Bey,

Zor soru. Normalde 8-10 metre yeter denilebilir. Ama kaç kişisiniz? Teknede kaç geceleme yapmayı düşünüyorsunuz.
Şöyle kendimden örnek vereyim.
İlk teknem McGregor'du. 8 metre. Kamarasız ama 6 kişi yatabilir. 3-4 kişi gecelemeli seyirler yaptık ama privacy yok.
İkinci teknem 10 metreydi. Eski model bir tekne olduğu için başta bir kamara ve salonda sağlı sollu yatılabiliyordu. Bir kaç kere 4 kişi birer hafta kaldık. Ama çadırda kalmak gibiydi. Hep beraber yatıp, ilk uyananla uyanıyorduk. Şimdiki teknemde 3 kabin var. Herkes kendi dünyasında.
Kimisi de ben spor amaçlı yelken yapayım; geceleme önemli değil diyor ve daha performans teknelerine yöneliyor.

*

C. A.

« Yanıtla #37 : Mayıs 27, 2015, 01:12:13 »
İdeal boy kişisel bir kavramdır, benim için ideal boy olan, sizin için olmayabilir.

Aklıma gelen değişkenleri sıralayacak olursam;

-Kaç kişisiniz?
-Ne kadar seyir yapacaksınız?
-Hangi denizlerde dolaşacaksınız?
-Tecrübe seviyeniz nedir?
-Ne kadar paranız var?
-Bakım tutumdan anlar mısınız?
-Kaç yaşındasınız?
-Teknenize ne kadar zaman ayırabileceksiniz?

vs.vs.

Selametle...
*

Y. T.

« Yanıtla #38 : Mayıs 27, 2015, 10:48:36 »
 Bana göre ideal boy mesaisi olan çalışan için 6-7metre ,emekli için 9-10 metre. Sadece hafta sonu kullanımında 9-10 metrelik tekne çok gerekli değil diye düşünüyorum. Tabi bu ölçüler yelkenli için geçerli.
*

N. B.

« Yanıtla #39 : Mayıs 27, 2015, 11:02:35 »
Tesekkurler Mehmet korsanım, aslında sorunun cevabı sizin cumlelerde gizli, hayattın getirdikleri ve tecrubenin artması ile ihtiyac degisiyor benim anladıgım, tabi son ihtiyacı tespit edip maddi gucde yerindeyse 3 kabin ile de baslamak dogrusu olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A.

« Yanıtla #40 : Mayıs 27, 2015, 15:06:22 »
Ailenin desteği, isteği çok önemli.
Biz de her değişiklik aile onayı ile oldu.
MacGregor'la Trilye'de kötü ve yağmurlu bir havada tekne içinde 4 kişi üstümüzü değiştirmeye çalışırken, eşime dedim ki " eğer siz gelecekseniz bu tekneyi büyüteceğiz, ya da ben sadece kendime yarışlara katılabileceğim, sportif bir tekne alacağım". " geleceğiz tabii" dedi ve tekne büyüdü.
Sonra 2. tekneden 3.'üye geçerken de benzer bir diyalog oldu. "Eğer tüm tatilleri teknede geçireceksek, büyütelim" dedim. "Tamam" dediler, 3 kamaraya çıktık. Ve 2011 yılından beri tüm izinlerimizi, bayram tatillerini teknede geçirdik.
*

K. U.

« Yanıtla #41 : Mayıs 27, 2015, 23:21:45 »
9.85 m bir tekneden  sonra eşim ben denizi biraktım deyince 5.65 m kabin yüksekliği 110 cm olan bir takne alıp seyire hazırladım..Suya atıp
deneme seyri yapalım derken ...her  biri 2 ay süren iki kez marmara turu yaptık...arkasından 3 ay süren erdek-marmaris-erdek yaptık..Kuzey ege turları vs.
Eşim galiba devam ederim tekneyi büyütelim deyince...9,35 m tekne aldık..
Zaman - zaman konuşuruz o küçük teknede çok daha güzel anılarımız hakkında...
Mesele teknenin eni boyu değil...Mesele keyif alabilmektir...denizden...elinde ,kıçında suya değmelidir...Yaşamalısın  nefes almalısın kromları parlatmadan..
pasarella dan hava atmadan...
*

Y. T.

« Yanıtla #42 : Mayıs 28, 2015, 09:26:59 »
9.85 m bir tekneden  sonra eşim ben denizi biraktım deyince 5.65 m kabin yüksekliği 110 cm olan bir takne alıp seyire hazırladım..Suya atıp
deneme seyri yapalım derken ...her  biri 2 ay süren iki kez marmara turu yaptık...arkasından 3 ay süren erdek-marmaris-erdek yaptık..Kuzey ege turları vs.
Eşim galiba devam ederim tekneyi büyütelim deyince...9,35 m tekne aldık..
Zaman - zaman konuşuruz o küçük teknede çok daha güzel anılarımız hakkında...
Mesele teknenin eni boyu değil...Mesele keyif alabilmektir...denizden...elinde ,kıçında suya değmelidir...Yaşamalısın  nefes almalısın kromları parlatmadan..
pasarella dan hava atmadan...

Tamamen katılıyorum ,sizin gezi notlarınızı Yelken Dünyası'nda tamamını okudum .
*

E. B.

« Yanıtla #43 : Mayıs 28, 2015, 10:12:55 »
İnsan çok şanslı bir varlık.. Bir kaç kez nesli tükeniyormuş ama paçayı kurtarmış. Ben çok yakında 300-500 yıl maksimum, en az iki kez yokolma tehlikesi ile karşılaşacağını düşünüyorum. Yine paçayı kurtarsak bile sonumuz dinazorlardan beter olacak ve bizden sonra var olacak olan daha akıllı canlılar bizim salaklıklarımıza bakıp şaşırıp kalacaklar.

Neden mi? Uyumsuzuz da ondan. Dünyada hiçbir canlıya insan hariç , varlığına tehdit oluşturabilecek bir davranış içerisine sokamazsınız. Kendine zarar verbileck hiçbirşeyi yaptıramazsınız.

İnsan uyumsuz olduğundan , her ortamı da kendi ideal şartlarına taşıma değerinde. Bu uyumsuzluğun en önemli faktörü de kadın. Daha güçsüz olduğundan daha korunaklı bir ortama ihtiyacı var. Kadınların bu dürtüsü olmasa , dünyada emlak piyasası diye bir şey olmazdı. İnşaat sektörü de bu boyutta olmazdı.

Bulunduğumuz mekana uyum gösterecek yerde , her yere kendi taleplerimizi yerleştirmeye ,götürmeye çalışıyoruz. Özellikle son yüzyıldır bu inanılmaz bir boyutta. Sahip olduğumuz çoğu şey , ihtiyacımızın çok üzerinde. Çok çarpıcı iki örnek bu forumdan, Kaan Erdem 'in yazılarını okur iseniz çocukken ailesi ile babasının yaptığı küçük teknede nasıl hep beraber yol seyir yaptığını anlatır. sanırım bir seyir daha yapmak için neler vermezdi. Diğer taraftan  Matay'a Mac Gregor küçük gelmiş (doğal olarak, eleştirmiyorum )

Evinizin konforundaki bir tekneyi tercih ettiğinizde , her tercih , bir vazgeçiştir aslında prensibinden hareketle , denizin birçok keyfini de geride bırakmış oluyorsunuz. Havuzluğunuzdan oturup, elinizi suya sokamıyorsanız, birşeylerden de vazgeçmişsiniz demektir.

Ben Tayo Mar'da mümkün olduğunca denizi hissedebilecek şekilde seyir yapmanın keyfini yaşıyorum. Zor mu zor. Kimi zaman fiber teknelere özendiğim olmuyor mu ? oluyor. ama Her seferinde marinadan ayrılırken gerisin geriye yürüyorum. Ta ki teknem görünmeyene kadar. sonra evime geldiğimde evin keyfini konforunu , kıymetini daha iyi anlıyor insan.

*

H. S.

« Yanıtla #44 : Haziran 04, 2015, 11:57:30 »
Kişisel olarak tespitim birçok yelken teknesi sahibinin yeterli bilgiye sahip olmadan, daha çok yetersiz bilgiler ışığında tekne aldıklarıdır. Kanımca su sorunun yanıtı kişinin ihtiyaçlarına, beklentilerine, bütçesine vb. etkenlere göre büyük farklılıklar gözetmekte. Bu yanıtları okuyanlar, kendi şartlarına uygun gelen yanıtları dikkate alabilirler.
Benim kişisel beklentilerim şu şekildedir; yarış amaçlı değil, gezi amaçlı yelken yapıyorum, tekne tavan yüksekliği boyumdan dolayı yeterli olmalı eğilmeden dolaşılmalı, 1 tane dahi olsa marine wc şart. Mutfak, buzdolabı olmazsa olmaz. Emsal markalara göre de fiyat cazip olmalı.vs.vs.
Bu kriterleri dikkate alınca karşıma 2007 Bavaria 39 çıktı.
Bizim ev halkı tekneden hoşlanmıyor. Genelde tek başıma seyir yapmam söz konusu olunca tek başıma yetebileceğim bir tekne olmazsa olmazım. Gelecekte bu tekneyi küçültüp bazı masrafları daha az can yakıcı hale getirmeyi düşünüyorum. Tekne içinde zaman geçirmediğim için kalorifer şart değil. Demirdeyken karaya ulaşım için şişme botu barındırabilmeliyim. gibi gibi.

Bazı kriterler dikkate alınarak bu soruya herkes kendine göre yanıt bulabilir;
Bütçe; en önemli kriter. Teknenin alımı, bakımı, idame ettirilmesi, barındırılması masrafları karşılanabilmeli.
Kullanım şekli; kaç kişi olacak, konaklama olacakmı, hangi denizlerde dolaşacak,yarış-gezi.
Donanım; deniz botu, jeneratör, klima, ek yakıt ve su depoları, uzun yol donanımları gibi bazı donanımlar daha büyük boyut gerektirebilir.
Sonuçta herkes kendi şartlarını tecrübe eder. Birinin tecrübesi diğer bir kişiye yanıt veremeyebilir de. Kolay gelsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap