0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. Ö.

Misafir olmak bir mecburiyet değildir. En ufak bir tereddütünüz olduğunda o teknelere binmeyeceksiniz. Ama soru misafirlik değil de bir zorunluluk içeriyorsa:
1- Donanımlı teknenin sıkıntı halinde yönetimini devir alma ihtimalim varsa kaptanı ile konuşarak onu seçerdim.
2- Diğer kaptanların cevaplarına -eğer teknede kaptanlık yapma ihtimalim yoka- katılıyor ve iyi kaptan vasat tekneyi seçerdim.Kafa kafaya verip bir çözüm bulabiliriz.İyi kaptan istişare yapar.

*

H. E.

Ben hala lafımın peşindeyim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Beş yıllık deniz tecrübesi ve sizi denize çıkarmak isteyen bir kaptan,
Ama donanımlı tekne Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

i. t.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben hala lafımın peşindeyim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ama donanımlı tekne Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

hulki korsan harika bir is yapiyorsunuz.
dusuncenize katilmasam dahi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. O. K.

Kaptan, Kaptan, Kaptan (Napolyon)(yelkenli için ciddiyim)
(Egomuzu süper okşadık !)
----------
Şöyle düşünelim:
(Ölüdeniz açığında başıma geldi, yanımda sadece kıyı kaptanı sınavını geçmiş bir arkadaş. Dümen geç ben yelkenle uğraşayım dedim, dümeni tutamadı. Bakımları tamam 86 model teknem var)

fırtınada dalga mazot tankını alt üst etmiş, mazot filtresi şişti, motor stop.
Tek başıma (ve otopilot) yelkeni açtım, orsa seyir, 4 saatte Fethiye'ye girdim. Motorsuz ! balıkçı teknelerinin yanına baştan kara !
Tekne hangi kalitede olursa olsun, kayalara yapışıp, donatanı sigortaya başvurmuştu !
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2020, 07:03:42 Gönderen: Ali Oğuz Konuk »

*

E. D.

Teknoloji henüz insan kontrolü olmadan her şeyi kendi yapabilen tekne üretmedi. Ne kadar donanımlı olursa olsun tekneleri sevk ve idare eden hala insandır (kaptandır). Vasat tekne de kötü tekne değildir, sadece vasattır. İnsanoğlu binlerce yıldır, bugünkülerle kıyaslanamayacak ilkellikte teknelerle, dünyayı dolaştı kıtaları keşfetti. Kaptan iyiyse tahta parçasıyla da seyir yaparsınız.
    Yukarıda yazdığım sorunun cevabıydı. Ama kişisel görüşümü sorarsanız bana hepsi uyar.
iyi tekne iyi kaptan
kötü tekne kötü kaptan
kötü tekne iyi kaptan
iyi tekne kötü kaptan
hepsiyle çıkarım, hepsinde de tecrübeniz artar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2020, 14:18:43 Gönderen: Erdal Duran »

*

H. E.

hulki korsan harika bir is yapiyorsunuz.
dusuncenize katilmasam dahi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İsmail kaptan,
Herkes hemfikir olursa ortada forum kalmaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Selamlar..
*

H. A.

----------
Şöyle düşünelim:
(Ölüdeniz açığında başıma geldi, yanımda sadece kıyı kaptanı sınavını geçmiş bir arkadaş. Dümen geç ben yelkenle uğraşayım dedim, dümeni tutamadı. Bakımları tamam 86 model teknem var)

Tek başıma (ve otopilot) yelkeni açtım, orsa seyir, 4 saatte Fethiye'ye girdim. Motorsuz ! balıkçı teknelerinin yanına baştan kara !
Tekne hangi kalitede olursa olsun, kayalara yapışıp, donatanı sigortaya başvurmuştu !
Ali kaptanım sizin tekneniz bakımlı değilmiş. Bakımlı teknede mazot filtresi tıkanmaz motor stop etmez, dolayısıylada tehlikeli bir durum oluşmaz. Yelkenlemi  gidersiniz, motorlamı gidersiniz o sizin tercihiniz olur.
*

C. Y.

Kendime güvenmeyip, sürekli tekneyi bakımlı, motoru, yelkeni işler tutmaya çalışıyorum.

Eşeği sağlam kazıga bağlayalım da Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Tekne koyverirse, kendimizi de test etme fırsatı buluruz.
*

A. O. K.

----------
Şöyle düşünelim:

Ali kaptanım sizin tekneniz bakımlı değilmiş. Bakımlı teknede mazot filtresi tıkanmaz motor stop etmez, dolayısıylada tehlikeli bir durum oluşmaz. Yelkenlemi  gidersiniz, motorlamı gidersiniz o sizin tercihiniz olur.
Seyre sezon başı bakım sonrası çıkmıştım. Mazot filtresi yeni değişmişti. Aksi takdirde kontrol ederdim.
Sorun "tekne mazot deposunda yılların biriktirdiği suyun kafadan dalgaya girince filtreye girmesi" diye sonra usta açıkladı.
*

i. t.

----------
Şöyle düşünelim:

Seyre sezon başı bakım sonrası çıkmıştım. Mazot filtresi yeni değişmişti. Aksi takdirde kontrol ederdim.
Sorun "tekne mazot deposunda yılların biriktirdiği suyun kafadan dalgaya girince filtreye girmesi" diye sonra usta açıkladı.

suyun harici mazota olusan bakterilerde sebep olmus olabilir gibime geldi.
bakteriler tankin dibine yapisip kalir.
yuksek sarsintilarda sokulup  filtreleri tikamasi cok rastlanan bir durumdur.
*

H. A.

----------
Şöyle düşünelim:

Ali kaptanım şu an ben sizin yerinizde olsam.
1.Mazot deposunu söker güzelce temizlerim.
2.Deponun en çukur yerine bir musluk koyorım.
3. Bundan sonra tüm yakıt sistemini temizlerim, borular, yeni mazot filtreleri vs.
4.Sisteminizde yoksa Araya Separ çinsi bir filtre daha koyarım.
5. Teknenin uzun duruşlarından sonra (birkaç ay)  bu musluktan mazot alır içinde pişik, su varım diye gözlemlerim.
6. Mini tankerden kesinlikle mazot almam
7. Depoyu yaz, sürekli dolu bulundururum ve bir daha hiç problem yaşamam.
Kolay gelsin.
*

H. A.

Yaz kış dolu bulundururum
*

H. E.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

Soruma verdiğiniz cevaplarınız ile beni bilgilendirdiğiniz için,
cevabını paylaşan tüm dostlarıma çok teşekkür ederim.
------
- Soruya 29 kişi cevap vermiş.
- 15 kişi "vasat tekne + usta, bilgili kaptan" daha güvenlidir demiş.
-  3 kişi "donanımlı tekne + vasat, bilgisiz kaptan" daha güvenlidir demiş.
-  9 kişi soruyu anlamamış.
-  2 kişi soruyu okumadan cevaplamış

Adli vakalar:
*** Bir kişi, kılıçla vasat, bilgisiz kaptana saldırdı. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*** Bir kişi, "önce soru sormayı öğren" diye soru sorana saldırdı. (anlaşıldı ki; soruyu okumamış). Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ÖNEMLİ NOT: ADLİ VAKALAR KISMI BİRAZ GÜLÜMSEYELİM DİYE EKLENMİŞTİR. UMARIM KİMSE ALINGANLIK GÖSTERMEZ.
-------

Tüm cevap veren arkadaşlara sonsuz teşekkürler.
Benim naçizane fikrim ise;

Mozart, en iyi eserlerini vasat bir piyanoda besteledi.
Ara Güler, en güzel fotoğraflarını hep vasat kameralarla çekti.
Yaşar Kemal, engüzel romanlarını vasat bir kalemle yazdı.
Joshua Slocum, ilk solo dünya turunu, 1898'de vasat bir tekneyle tamamladı.
Ve daha niceleri...

Hepsinin ortak özelliği;
kullandıkları araca değil, kendi yeteneklerini ve bilgilerini geliştirmeye odaklanmaları ve bunu sevgiyle, hatta aşkla yapmaları.
Zehirli markası seçimine ayırdığımız zamanı ve gösterdiğimiz özeni,
teknenin "mesul kaptanı" olarak, kendi kişisel gelişimimize de göstermemiz dileklerimle.

Sevgiler, saygılar.
*

H. A.

Murat korsanım. Güzel toparlamışsınız. İnşallah bundan sonra soru soran arkadaşlarda böyle yapar. Keyifli oldu. Teşekkürler.