0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E. V.

Yılın son gezisi - Ege Yat 23
« : Ocak 07, 2021, 20:08:43 »
2020’nin son günlerinde kısıtlamalardan bir fırsat bulup tekneye gittim. Sakin be keyifli bir gezi yaptım. Kaydedebildiklerimi aşağıda paylaştım. 

Selametle.

*

Ö. T.

Ynt: Yılın son gezisi - Ege Yat 23
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2021, 23:35:42 »
Seyir de, video da çok güzel olmuş, çok beğendim

elinize sağlık

*

M. E. V.

« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2021, 08:00:05 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Seyir de, video da çok güzel olmuş, çok beğendim
elinize sağlık

Çok teşekkür ederim.

*

B. K.

« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2021, 08:13:37 »
Mehmet Korsanım,

Video, müzik seçimi, anlatımınız çok keyifliydi. Ne mutlu fırsat buldukça denize kaçabiliyorsunuz..

Teşekkürler..

*

C. A.

« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2021, 10:14:45 »
içim açıldı vallahi. hafta sonu yasakları kalksa da  olsa da denize çıkabilsem .

*

E. Ö.

« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2021, 11:40:06 »
Cok güzelmiş izlemek çok keyifliydi..Lazy bagi nerde yaptırdınız acaba?
*

M. E. V.

« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2021, 12:10:10 »
içim açıldı vallahi. hafta sonu yasakları kalksa da  olsa da denize çıkabilsem .
Çok teşekkür ederim.
*

R. E.

« Yanıtla #7 : Ocak 08, 2021, 12:16:05 »
Emre korsanın videolarının abonesiyim. Yayınlanır yayınlanmaz izliyorum. Elbette like tuşunu da ihmal etmeden.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ama esas olarak, ege23'ü teknik özellikleri ile anlamaya çalışıyorum.  Tabiiki deneme imkanım olmadı.

Egeyat 23'ler için firma 8-10 HP öneriyor.
6 HP'nin yetmesi gerekmiyor mu?
8-10 HP en az 48 kg motor.
6 HP ise en fazla 27 kg motor.

Forumdan öğrendiğim hesaba göre yelken teknesinin yaklaşık 240 kg ağırlığı için 1 hp motor gücü gerekmiyor muydu?

Tekne 1200 kg olduğuna göre 1200/240= 5,2

Sertifikasyonda ise yüklü ağırlığı 1650 kg yazılmış.
1650/240 = 6.875

Bu tekne 6 HP ile daha kullanışlı olmaz mı?

Bir de tekne verileri sailbiatdata.com da yer almıyor.
Oysa edel 545 bile yer alıyor.
Bu işi iyi bilen bir korsan
Sailboatdata.com da yer alan oranları hesaplayabilir mi?

5-10 mil bandında seyir yapan amatör denizciler için veya uzun seyir macerası yaşamak isteyen gençler için ekonomik çözüm egeyat23.

Firma, biraz çalışıp hafifletebilirse gelecek vaat edecek gibi..
Hele demirlediğinizde kamara üstü yükseltilebilir hale getirilirse çok da keyifli olur.
Yaşımız ilerleyip teknelerimizle başedemez hale geldiğimizde de ikinci bir kişi aramayız.
*

M. E. V.

« Yanıtla #8 : Ocak 08, 2021, 12:23:33 »
Cok güzelmiş izlemek çok keyifliydi..Lazy bagi nerde yaptırdınız acaba?

Çok teşekkür ederim.

Tekneyi satın aldığımda üzerinde bulunan bu yelkenler ve lazybag UK Sailmakers üretimi. Geçtiğimiz sene yine UK Sailmakers İstanbul şubesi olan Çekim Halat - Yusuf Kemal Gürel beylerle çalıştım. Cenova UV filtresini yenilettim, ana yelken bakımını yaptırdım. Çok yıpranmış olan lazybag'i de  sıfırdan yeniledik.

Selametle...
*

S. K.

« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2021, 12:27:51 »
İnsanın içini açan videolardan.. Hele mekanlar tanıdık olunca... Hemen iskelenizdeki Sincap da benim tekne  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   Güzelyalı'ya bağlar bağlamaz Onur ciğerci kedisi gibi çevresinde gezindi bir hafta boyunca ve ısrarlarına dayanamayıp sattık sonunda... Ponton yeniden dolmadan - ki Burulaş fiyatlarıyla dolması biraz zaman alabilir - bir kayık getirebilirsek komşu olacağız Mehmet Emre korsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E. V.

« Yanıtla #10 : Ocak 08, 2021, 13:16:12 »

Bu tekne 6 HP ile daha kullanışlı olmaz mı?

Bir de tekne verileri sailboatdata.com da yer almıyor.
Oysa edel 545 bile yer alıyor.
Bu işi iyi bilen bir korsan
Sailboatdata.com da yer alan oranları hesaplayabilir mi?

5-10 mil bandında seyir yapan amatör denizciler için veya uzun seyir macerası yaşamak isteyen gençler için ekonomik çözüm egeyat23.

Recep Korsanım;

Çok teşekkür ederim ilginiz için.

Dediğiniz gibi tekne esasen 6-8 hp motorlara göre dizayn edilmiş. Havuzluktan denize inen motor boşluğu - kapağı da orijinal modelinde o büyüklükte yapılmış. Nitekim halen kullanımda olan diğer Ege Yat 23 modellerinde hep 8 hp motorlar var.

Bizim teknenin ilk sahibi, imalat safhasında (sanırım yaşı nedeniyle) marşlı ve alternatörlü bir model istemiş. Opsiyonel olarak Honda 9.9 HP - 12 Ah, marşlı bir motor takmış. Modele göre büyük ve ağır. Bunun için imalat esnasında da modelde modifikasyon yaptırmış. Motor kapağı dah yüksekte ve giriş boşluğu daha büyük. 60 Ah sulu bir akü vardı, sanırım motordan şarjla (bizim barınakta sahil elektriği yok) tüm elektrik ihtiyaçlarını görüyordu.  O motor maalesef geçen sene çalındı. Ben de yerine sığabilmesi ve deniz seviyesine göre yukarıda kalmaması için mecburen aynı modelin iplisini ikinci el olarak satın aldım. Bu yenisinin de alternatörü var, ancak 6 Ah. Marşlı motorun kendine göre bir konforu var elbette, ama şimdilik çok sorun değil.

Motorun 9.9 HP olmasının bazı yararları da yok seğil. Sert havada, yüksek dalgada ve akıntıda yelken/motor olarak nispeten daha iyi bir performans alabiliyorum. Şarj avantajı da önemli. Ben de güneş paneli var ama hava her zaman müsait olmayabiliyor.

Doğrusu ben motor seyrini pek seven birisi değilim. Genelde sadece limana giriş - çıkışta kullanıyorum. Bizim barınağın girişinde sahil güvenlik var, gözden kaçamıyorum, yoksa limanda da hiç değilse cenovayla hareket ederim. Ama bir kaç kez fırça yedim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Mümkün ise mutlaka yelkenleri her zaman basıyorum. Hız düşkünlüğüm yok, zaten aceleci adam yelkenci olamaz.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bu açıdan baktığımda en küçük motor bile bana yeter. Ama işte, denizde işler öyle olmuyor bazen, motorunuzun kuvvetli olması da işe yarıyor.

Kabin yüksekliği (1,55 m) dışında demirde ve limanda konaklamada çok can sıkacak bir eksiği yok. Tabii bu boydaki bir tekneden beklenebilecek şeyler itibariyle.

Bu tekneyi şimdiki bilgi ve kullanım tecrübemle yaptırsaydım, imalatçıya bazı önerilerim (mesela balon tertibatı gibi) olurdu elbette... Ama niyetimiz bir kaç yıl içinde bir parça daha büyük bir kayık alabilmek yönünde... Ben zaten elimden gelen bazı düzenlemeleri yaptım. Yalnız seyirlerde zorlanmadan abrayabiliyorum.

Hesaplama konusunu bilemediğimden ben de varsa deneyimli korsanların açıklamalarına sevinirim.

Selametle...
*

M. E. V.

« Yanıtla #11 : Ocak 08, 2021, 13:25:23 »
İnsanın içini açan videolardan.. Hele mekanlar tanıdık olunca... Hemen iskelenizdeki Sincap da benim tekne  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   Güzelyalı'ya bağlar bağlamaz Onur ciğerci kedisi gibi çevresinde gezindi bir hafta boyunca ve ısrarlarına dayanamayıp sattık sonunda... Ponton yeniden dolmadan - ki Burulaş fiyatlarıyla dolması biraz zaman alabilir - bir kayık getirebilirsek komşu olacağız Mehmet Emre korsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sedat Korsanım, çok teşekkür ederim. Sincap'ı biliyorum. Hayırlı olsun Onur kaptan'a.

Evet, Burulaş* konusu senenin sürprizi oldu hepimize. Umarım aldıklarının karşılığını verecek hizmetleri getirirler.

En kısa zamanda görüşüp - tanışmak ümidiye.

Selametle...

*Burulaş, Bursa Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinden biri, İstanbul - Bursa arasında deniz otobüsleri olan BUDO'yu da işletiyorlar. Bu sene bizim barınağın işletme ihalesini alıp, beklentimizin hayli üzerinde fiyatlar listelediler. Bazı komşularımız ayrılmak durumunda kaldılar.