0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

Bu vapur hangisi?
« : Haziran 15, 2019, 15:13:01 »
Heybeliada'da gördüm. Eski İstinye veya Çengelköy şehir hatları vapurlarına benziyor.

İsmini "Atatürk" olarak değiştirmişler. Ama bacasındaki logoyu tanıyamadım. Bilen var mı?

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

Ynt: Bu vapur hangisi?
« Yanıtla #1 : Haziran 15, 2019, 15:17:58 »
Şehit Caner Gönyeli

*

H. Z.

« Yanıtla #2 : Haziran 15, 2019, 15:24:51 »
Yok, o şehit serisi. Adem Yavuz falan gibilerden. Zaten eskilerden bi onlar kaldı.

Güzel bir link buldum

« Son Düzenleme: Haziran 15, 2019, 15:29:19 Gönderen: Hakan Zorlu »

*

H. E.

« Yanıtla #3 : Haziran 15, 2019, 16:10:40 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Haziran 15, 2019, 16:24:32 »
Kocaeli Belediyesinin vapuruymuş.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. D.

« Yanıtla #5 : Haziran 15, 2019, 18:07:07 »
Başta Turan Emeksiz olmak üzere hemen hepsine binmişimdir . Daha eski tip vapurlar Üsküdar -Beşiktaş , Kabataş hattında çalışırdı , onların çoğuna da bindim. Kışın soğuk havada çay ocağının karşısına geçer , çay simit keyfi yapardım. Özlüyorum.
*

M. E. V.

« Yanıtla #6 : Haziran 15, 2019, 21:26:19 »
Başta Turan Emeksiz olmak üzere hemen hepsine binmişimdir . Daha eski tip vapurlar Üsküdar -Beşiktaş , Kabataş hattında çalışırdı , onların çoğuna da bindim. Kışın soğuk havada çay ocağının karşısına geçer , çay simit keyfi yapardım. Özlüyorum.
Turan Emeksiz şimdi Mudanya Güzelyalida "Otantik Otel" olarak emekliye ayrılmış durumda...

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

N. D.

« Yanıtla #7 : Haziran 15, 2019, 21:41:58 »
Bunların çoğu İngiliz yapımı idi ama ilginç , İngilterenin denizine uygun gemiler değil bunlar ... Sadece satmak amacıyla mı planlanlanmış ve üreltilmişler veya siparişle mi ?
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Haziran 15, 2019, 21:49:56 »
Deniz otobüslerinde de aynı sorun var. İlk gelen deniz otobüsleri, kuzey ülkelerinde fiyordlarda kullanılacakları için neredeyse hiç dalga çıkarmaz şekilde tasarlanmıştır. Daha sonra ise Avustralya'dan okyanusa gçre tasarlanmış daha büyük deniz otobüsler, geldi. Tekneleri biri hiç etklemiyorken diğeri aşırı etkiliyor. Tekneler için öneml olmayabilir ama aahillerde ciddi etkisinin olması kaçınılmaz.
*

N. Ö.

« Yanıtla #9 : Haziran 17, 2019, 17:51:05 »
Bunların çoğu İngiliz yapımı idi ama ilginç , İngilterenin denizine uygun gemiler değil bunlar ... Sadece satmak amacıyla mı planlanlanmış ve üreltilmişler veya siparişle mi ?

Hangileri olduğunu tam bilmiyorum ama , galiba 1950'lerden sonra İstinye ve Haliç tersanelerinde de kısıtlı imkanlara rağmen hem projesi hem de inşaası yerli olan şehir hatları vapurları yapıldı.

Bunları yapan Tarık Sabuncu, Suavi Eyice, Kemal Kafalı gibi artık aramızda olmayan değerli hocalarımı saygı ile anıyorum...