0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. B.

Tekne yıkama
« : Mart 05, 2017, 12:29:46 »
Değerli korsanlar
Bu konuda forumda arama yaptım ama bulamadım.
Teknelerinizi nasıl neyle ve nerde yıkıyorsunuz? (5n1k gibi oldu)
Öncelikle nerede? Marinada bağlı olduğunuz yerde tekne yıkanırmı? Bana pek yıkanır gibi gelmedi... Açıktamı yıkamak lazım peki? Onun için de dalgasız çarşaf gibi hava mı kollamak lazım.
Temizleyici olarak deterjanmı yoksa öZel kimyasallar mı kullanıyorsunuz? Fiberi bembeyaz pırıl pırıl yapmak içi pasta mı çekmek lazım? ( Yoksa yeni tekne mi almak lazım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
Bu konuyu bilen korsanlardan adabı tekniği ve malzemeleri ile alakalı bilgi rica ediyorum.

*

R. E.

Ynt: Tekne yıkama
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2017, 12:43:29 »

Kendim için cevaplayayım. Kayık balıkçı barınağında bağlı.
Kayık küçük ve dıştan takma motor nedeniyle baştankara bağlanıyorum. Kayığın yönü kuzeye bakıyor. Rüzgar ne kadar toz, çer, çöp varsa rıhtımdan kayığın üstüne doğru üflüyor. Kağıt, naylon vs parçaları havuzluğa dolduruyor.

Kıyıdaki hortumu tutup üstünü yıkıyorum. Havuzluk deniz seviyesinden altta olduğundan sintine pompası ile de havuzluğu boşaltıyor ve açılıyorum. Çünkü ıslak orada kalırsam bu kez yapışan şeyler çamura dönüşüyor.

Çevremdeki diğer yelkenliler ve yelkensiz tekneler de benzer şekilde yıkıyorlar. Tekne üstünden akan su denize gidiyor.

Yani sadece su tutma şeklinde. Çeşme başında veya evinin önünde köpürte köpürte fırça ile araba yıkar gibi tekne yıkayan daha görmedim..

*

M. C.

« Yanıtla #2 : Mart 05, 2017, 13:49:57 »
Bu konu çok su kaldırır. Bence 99% tekne bağlı olduğu marina yada barınakda üzerinde tekne yıkamak içindir yazan yada yazmayan kimyasallar ile yıkanıyor.

*

S. Ş.

« Yanıtla #3 : Mart 05, 2017, 15:17:23 »
Pasta deyince aklima geldi,malum tekne ismini yazdigimiz stickerlar sokuldugunde cok cirkin renk degisimini pastatamamen kaldiriyor...

Kisa girerken pasta yapip tekne kapaninca uzerine yagan kara yagmura karsi korunakli ve yaza da cillop bembeyaz oldugunu uygulayanlar surekli soyluyor

Gundelik temizlik icin isesudan baska birsey surmeye gerek kalmiyor...cok ugrasmayin suyla parlatmayan falan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Mart 05, 2017, 15:18:29 Gönderen: Semih Sener »

*

H. A.

« Yanıtla #4 : Mart 05, 2017, 23:31:10 »
Tekne tabiki Marina'da yıkanır, ancak son yıllarda deterjan türü birşeyle yıkamaya sahil güvenliğin olumsuz bakışı  nedeniyle izin vermiyorlar. Buna rağmen bir çok kişi fazla köpürtmeden  deterjan türü bir şeyle yıkıyor.  Tekneyi yıkamak için en iyi deterjan Arap sabunudur. Güvertedeki inatçı  kirler için forum da çok methedilen beyaz domestos çamaşır suyu, okzalit asit vs de kullanılabilir.
Ben teknemi kışın 7 ay karaya alıyorum , denize inmeden öncede boyacıya; zehirli boyayı artırırken güverte ve bordanın pasta cilasını ve kromların  parlatmasını da yaptırıyorum. 9 senedir ayni uygulamayı sürdürüyorum, ilk senelerde kendim yaptığım bu işleri yaş ve sağlık sorunları nedeniyle şimdilerde boyacıya bıraktım. Sonuç ta her gören benim teknemin emsallerinden daha güzel durduğunu söylüyor.

*

C. A.

« Yanıtla #5 : Mart 06, 2017, 01:09:02 »
Standart deterjan deniz canlılarına zararlı olduğundan, uluslar arası mevzuata göre deniz kirliliği olarak değerlendirilir. Ciddi cezası vardır.

Hiç bir ticari limanda geminizi deterjanla yıkayamazsınız, hatta bazı limanlarda (örn.Kuşadası yolcu limanı) işi iyice abartıp geminin tatlı suyla yıkanmasına bile müsaade etmezler.

Küçük teknelerde denize uyumlu deterjanlar kullanılabilir ancak her ne kadar deniz hayatına zararsız deterjan da kullansanız, denizi köpük köpük yapamazsınız. Sahil güvenlik gördüğü taktirde başınız mutlaka ağrıyacaktır.

Biz gemide vakumlu sıvı süpürgeleri kullanıyoruz. Önce güverte drain'lerini ağaç + bezle tıkıyoruz sonra Deterjanla yıkanan alabandalardan akan suyu, denize gitmeden sıvı süpürgeleriyle alıyoruz.

Teknenizi deterjanla yıkayabilirsiniz ancak deterjanlı suyun denize ulaşmasına müsaade etmemelisiniz. Biraz meşakkatli fakat yapılabilir.   
*

B. B.

« Yanıtla #6 : Mart 06, 2017, 10:21:42 »
Peki  siz ne yapıyorsunuz? (Güverte temizliği için)
a- Yıkamıyoruz
b- Denizden kova ile su çekip serpiyor sonra fırçalıyoruz olduğu kadar
c- Özel köpürmeyen denize dost deterjanlar ile temizliyoruz (Marka lütfen)
d- Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

89'da ilk arabamı almıştım , 64 model muhteşem bir VW idi. Her hafta elimle pasta cila filan çeker saatlerce uğraşır ter içinde kalırdım , temizlik konusunda über süper dikkatli idim. Zamanla amaç değil araç haline gelince şu anda çevremdekiler yalvarıyor noolur bırak ben yıkatayım diye... O aklıma geldi birden. Şu an yaşadıklarım geçici bir hevesmi acaba. Bir süre sonra kendi haline mi bırakılıyor?

Yine aklıma geldi. Tekne temizlik firmaları var. Bunlar sadece içini mi temizliyorlar teknelerin. Mesela uzun süre yatıp leş gibi kir olmuş rengi kararmış. Kuş pislikleri ile kaplanmış tekneler var bunlar nasıl temizleniyor?
*

K. K.

« Yanıtla #7 : Mart 06, 2017, 12:43:39 »
Tabanca takılmış hortum ile basınçlı su ve sert fırça.Başka şeye gerek yok.Çok direnen kuş pisliği olursa çaydanlıkta su kaynatın üzerine azıcık dökün hemen çözülür.Fırça,su ve bilek gücü yeter,deterjan bizi bozar.
*

R. Z.

« Yanıtla #8 : Mart 06, 2017, 17:49:24 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Peki  siz ne yapıyorsunuz? (Güverte temizliği için)
a- Yıkamıyoruz
b- Denizden kova ile su çekip serpiyor sonra fırçalıyoruz olduğu kadar
c- Özel köpürmeyen denize dost deterjanlar ile temizliyoruz (Marka lütfen)
d- Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

89'da ilk arabamı almıştım , 64 model muhteşem bir VW idi. Her hafta elimle pasta cila filan çeker saatlerce uğraşır ter içinde kalırdım , temizlik konusunda über süper dikkatli idim. Zamanla amaç değil araç haline gelince şu anda çevremdekiler yalvarıyor noolur bırak ben yıkatayım diye... O aklıma geldi birden. Şu an yaşadıklarım geçici bir hevesmi acaba. Bir süre sonra kendi haline mi bırakılıyor?

Yine aklıma geldi. Tekne temizlik firmaları var. Bunlar sadece içini mi temizliyorlar teknelerin. Mesela uzun süre yatıp leş gibi kir olmuş rengi kararmış. Kuş pislikleri ile kaplanmış tekneler var bunlar nasıl temizleniyor?

B
*

S. Ş.

« Yanıtla #9 : Mart 06, 2017, 17:57:48 »
B cesmedeki suyla... senede bir pasta
*

H. A.

« Yanıtla #10 : Mart 06, 2017, 19:17:31 »
Yukarıdaki yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Ben teknemi Marina'da yıkıyorum ama denize inmeden karada. Teknem 7 ayı örtüsünün altı da geçirmesine rağmen ciddi kirleniyor. Boyacı çocuklar çeşitli deterjan türleriyle yıkayarak güverteyi güçlükle temizliyorlar. Öyle su tutarak temizlenmesi bence olanaksız. Sezon başında ciddi bir temizlik, sonrasında su tutma bir yaz idare ediyor.
*

M. C.

« Yanıtla #11 : Mart 06, 2017, 23:56:39 »
Basınçlı su makinesi ve sert fırça sezon içinde yeterli oluyor .
Sezon başı oksalik asit ile lekeler bezle fırçayla silinerek çıkartılıyor.
Kışında kullanıldığında yıkamalardan dolayı birikmiş kir olmuyor.
*

B. B.

« Yanıtla #12 : Mart 07, 2017, 08:59:18 »
OKZALIK ASIT  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap