0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

R. E.

Yelkenli dingy
« : Kasım 26, 2019, 17:48:28 »

Epeydir kafamda çevirip içinden çıkamadığım konu, bir de buraya danışayım istedim.

Yelkeni küçük teknede öğrenmekle mi alakalı, yoksa hala acemi olmakla mı bilmiyorum. 575 tekneden aldığım yelken yapma keyfini 970 teknede almıyorum. Fazla stres, acemilik vd eyvallah da küçük teknenin bir güzelliği olduğunu düşünüyorum. Suya yakın olmak, el attığında elinizi denize sokabilmek, kol gücüyle her şeyin üstesinden gelebilmek..

970 teknede yelken seyri tamam da benim "yelken yapmak" diye algıladığım tam bu değil. Koylarda ve daha küçük alanlarda, özellikle de dalgası az, rüzgarı yeterli ada kuytularında dolanmak.. Bir iki saat dolanıp mola vermek, yine kıyıda olunduğundan denize atlamak..

Yelken seyrlnde özellikle de tek başıma seyir yaptığım göz önüne alınırsa açıklarda denize girmek imkansız. Yelkeni toplayip açıkta denize girmek hem zahmetli, hem de açıkça tırstığım bir durum.

Çözüm olarak aklıma gelen 3-3,5 metre gibi bir yelkenliyi aynı zamanda servis botu gibi de kullanmak. Handikapi ise bu boy bir teknenin üstüne almanın imkansızlığı. Mutlaka çekerek taşımak gerekiyor. İkinci handikap, bir yere demir atıldığında bu sert malzeme dingynin tekne bordasina sürekli vurup bordayı halletmesi.

Dingy olarak ağır, taşıması zor ama bir yere demirledikten sonra etrafta yelkenle dolaşmak da büyük keyif. Yelken yapıp kıyıya geldiğinde demirli tekneye bağlandığında küt küt bordaya vurması ise büyük dert. Yine tekneyle bir iskele, sahil veya pontona bağlanmak istediğinizde de manevra yaparken çapariz ve sıkınti. Açıkça işi çözemiyorum.

Nasıl yapabilirim?
Önerisi olan var mı?
Şimdiden teşekkürler.

*

A. K.

Ynt: Yelkenli dingy
« Yanıtla #1 : Kasım 26, 2019, 17:58:40 »
Recep korsan zaten sorun bu. Tekne buyudukce denizden kopuyorsunuz.
30 ft den sonra artık deniz iliskisı baska boyuta geçiyor. Bende 27 feet var Bu yuzden 20 senedir bu boyutta kaldım.

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #2 : Kasım 26, 2019, 18:12:54 »
Ben de benim 3.20 şişme botuma yelken direği bakıyordum. Bakalım konudan bana bir ekmek çıkacak mı ? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. Ö.

« Yanıtla #3 : Kasım 26, 2019, 18:19:46 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. Ö.

« Yanıtla #4 : Kasım 26, 2019, 18:20:45 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

böyle bişey olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. H. A.

« Yanıtla #5 : Kasım 26, 2019, 18:26:34 »
Recep korsan merhabalar, tek başınıza seyir yapıyorsanız büyük ihtimalle konakladığınız yerlerde kictan kara bağlanmayıp alargada kalıyorsunuz. Ozaman böyle bir dinghy’yi teknenin arkasına bir miktar kaloma vererek bağlarsanız,tekneye vurmayacaktır. Ancak bütün sezon (en azından) suda kalacağından,onun altinada zehirli yapmanız gerekeceğini düşünüyorum
*

H. V.

« Yanıtla #6 : Kasım 26, 2019, 19:30:35 »
Recep abicim
1 tane optimist al. Hem kıyıya da çıkarsın hemde dingy gibi de kullanabilirsin.  Hemde küçük yelkenlinin keyfini sürersin.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

« Yanıtla #7 : Kasım 26, 2019, 20:01:10 »

Çok teşekkürler paylaşımlar için.. Sağolun..

Atilla korsan haklısınız, denizle ilişki bu boylarla beraber nitelik değiştiriyor. Yelken seyri yapıyoruz ama ben yelken yaptığımızdan emin değilim. Yelken seyri yapan bir kulübeniz oluyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çetin korsanım  siz Enes Save  korsana başvurun. Yardımcı olacaktır. Ben de başvurayim ama bot 2 metre  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Elbette Hüsnü korsanım, o da zehirli isteyecek. Ama geceleri rüzgar sık değiştiğinden, dananın anasını emerken yaptığı hareketi sürekli tekrarlayacak ve bordanın canına okuyacaktır. Herhalde direği çapariz çıkarmaz.

Bir de seyirdeyken çırpıntıda sürekli su alacaktır. O nedenle bir akü ve otomatik sintine pompası da bağlı olmalı. Nereden baksan fazla dert.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgili Hakan, 180 boy ve 85 civarı kilo ile optimiste sığar mıyım? Optimist üstünde kendimi hayal edince.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çok teşekkürler, beyin fırtınasına devam edelim.
Yaratıcı çözüm buluruz.
Lego gibi birleştirilip, sonra paketlenebilen bir şey uygun ama biraz zahmetli..

*

H. V.

« Yanıtla #8 : Kasım 26, 2019, 20:33:07 »

Sevgili Hakan, 180 boy ve 85 civarı kilo ile optimiste sığar mıyım? Optimist üstünde kendimi hayal edince.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Recep abicim Bizim burada eski yelkenciler etkinliği oluyor. Bir görsen o kadar iri insanlar binip yarışıyor ki. Anlatamam Önümüzdeki sene resimlerini çekeyim barii.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 
Çokta keyifli oluyor. Kürek için ıskarmoz da takarsın. 2 tanede kürek jet gibi gidiyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 
*

H. E.

« Yanıtla #9 : Kasım 26, 2019, 20:39:54 »
Yelkenli bir çok dinghy var. Biraz Google'da bakınca çok örnek bulunuyor. Ben de bunu çok istiyorum. Hem teknede kullanmak hem de teknesiz bir yere giderken arabanın üstünde götürüp orada koy içinde gezinmek için.
*

Ö. T.

« Yanıtla #10 : Kasım 26, 2019, 20:52:11 »
Yelkenli bir çok dinghy var. Biraz Google'da bakınca çok örnek bulunuyor. Ben de bunu çok istiyorum. Hem teknede kullanmak hem de teknesiz bir yere giderken arabanın üstünde götürüp orada koy içinde gezinmek için.

Bir iki yabancı yelkenli teknede gördüğüme benzer , bir fuarda yelkenli bir şişme bot görmüştüm ama çok pahalı idi fiyatı alamadım.
Benim de hayalim yelkenli bir zodiac. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #11 : Kasım 26, 2019, 21:11:38 »
Mert korsanım teşekkür ederim fikir için. Ben aslında ahşap bot tabanına takılıp çıkarılabilen hafif bir yelken düşünmüştüm.
Ama Recep korsanın dediği gibi Enes korsan ile görüşmeliyim bu konuda.
Bir de bu boy teknelere yelken takınca salma da gerekmeyecek mi bilemiyorum. Bunu da düşünmek gerek. Çok dengesiz olur mu acaba ?
*

Ö. T.

« Yanıtla #12 : Kasım 26, 2019, 22:27:26 »
Mert korsanım teşekkür ederim fikir için. Ben aslında ahşap bot tabanına takılıp çıkarılabilen hafif bir yelken düşünmüştüm.
Ama Recep korsanın dediği gibi Enes korsan ile görüşmeliyim bu konuda.
Bir de bu boy teknelere yelken takınca salma da gerekmeyecek mi bilemiyorum. Bunu da düşünmek gerek. Çok dengesiz olur mu acaba ?

Yelken dengesinden ziyade (kenara oturulur) , rüzgar üzerine daha iyi gidebilmek için yuvasında içeri alınabilir bir salma plakası gerekir diye düşünüyorum.
*

H. V.

« Yanıtla #13 : Kasım 26, 2019, 22:32:44 »

Salma bence gerekli optimiste dar apaz ve orsa seyrinde salmayı kaldırırsanız tamamen tekne yengeç gibi yan yan gitmeye başlar . Altı düz olduğu için.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ama bot tipi teknelerde altı düz değildir. (Bazılarının)
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #14 : Kasım 26, 2019, 22:41:34 »
Benim taban mesela düz değil. Biraz ileri seviye yada irice olanların altı ya rigid taban olduğu için yada benimki gibi şişme omurgasından dolayı düz olmayabiliyor. Yoksa yelken falan olmadan da düz taban çok dengesiz olur sanırım.