0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. E.

webasto bakımı / ekzost gazı zehirlenme tehlikesi
« : Nisan 19, 2020, 12:17:31 »
Sevgili Korsanlarım....

Son 3 yıldır sahibi olduğum Vega'nın ( 46 Bavaria Cruiser) Webastosu geçenlerde cortladı.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ama, beni de birlikte götürmesine ramak kaldı...

Gecenin bir saatinde uyandığımda teknenin içini duman kapladığını gördüm, kokudan hemen bunun tipik ekzost kokusu olduğu anladım, webastoyu kapadıktan sonra her yeri açıp havalandırdım, sabaha bakarım dedim ve dona dona sabahı zor ettim.

Sabah kalktığımda ilk işim kıç kamara arkalarındaki havuzluk altı bölümünün giriş kapaklarını açarak webastoyu inceledim (Evo 5500); Bingo ! eksozst borusu cihazdan kırılıp ayrılmış. Olsun yeterince uzun biraz kısaltıp yerine takarım dediysem de kazın ayağı hiç öyle olmadı. Boru her adımda kırılıp elimde kalıyordu, dahası ısı koruma tünelinin içinden de bir kaç yerden kırılmıştı. Uykuda zehirlenmemem tamamen şans işi !

Boru ömrünü yitirmiş kıtır kıtır kırılıyor elimde kalıyor. Eh, 3 yıldır hiç bir bakım yapılmadığı gibi önceki sahibi de kim bilir ne zaman önce bakım yaptırdı. Netten bulduğum bir servis "boruyu değiştiririz ama komple bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz dedi.
Doğrudur yaptıracağım yaptırmalıyım ama bir servisten randevu almadan önce, tecrübelerinizi, işlem ve servis ile ilgili tavsiyelerinizi almak istedim. 

*

M. C.

Ynt: webasto bakımı / ekzost gazı zehirlenme tehlikesi
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2020, 13:15:03 »
geçmiş olsun ;Ergun korsan;
Öncelikle Webosta bulunan teknelerde mutlaka karbonmonoksit alarmı
 en az iki adet bulundurmanızı öneririm,
Honeywell Karbonmonoksit Alarm Cihazı - Xc70 - ePttAVM
Reklamwww.epttavm.com/

benim kullandığım cihaz .
 servis için söküp takma kendiniz yapacaksanız webosta servisine kargo ile gönderebilirsiniz .

YILDIRANCANLAR LTD. ŞTİ.   :    TEL;+90(236) 314 19 11
              :   

K.S.S 115 SOKAK NO:26

Turgutlu / Manisa / Turkey
Deneyimlerim. 2 -3 yılda bir sökülüp kontrol edilmesi.

*

E. E.

« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2020, 13:26:58 »

Karbonmonoksit alarmı şart doğru, kesinlikle takılmalı.

Servis ile ilgili, kendilerinin gelip önümde yapmaları tercihim, nasıl yapıldığı konusunda tecrübe edinmem açısından..
Ayrıca ekzost borusu değişiminin de zaten yapılması gerekiyor...

*

K. G.

« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2020, 13:53:12 »
Selamlar
Eğer webasto burada takıldıysa, eminimki takan usta orijinal montaj kitini kullanmamıştır. 7-8.000 ₺ gibi rakamlara teknesine webasto taktırdığını övünerek anlatan arkadaşlar var. Sadece orijinal montaj kitinin yurtdışı fiyatı yaklaşık 600€. Bunu kullanmaktan kaçınıp, uydurma kitler ve ikinci sınıf, çok çabuk dağılan tesisat boruları kullanıyorlar. Kaçınılmaz son. Tabi mutlaka karbon monoksit alarmı taktırmakta elzem

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

*

M. A.

« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2020, 14:08:39 »
Honeywell’in alarmları çok iyi! Pil koruma bandını çıkardıktan sonra 7 sene çalışıyor. Üzerinde zaten test düğmesi de var.

Webasto için yetkili servis İstanbul’da biliyorum: Espiga Yatçılık Webasto yetkili servisidir. Pendik marinadalar.

Onun dışında Yusuf usta da montaj ve bakım işlerini yapıyor. İsterseniz telefonunu gönderebilirim iki yerin de..

Bunun yanında önemli bir şey eklemek istiyorum.

Webasto hava alım menfezleri bu tür durumlar için mutlaka dışarıdan hava emecek şekilde tasarlanmalı. Yoksa hava alışı motorunun bulunduğu aynı yerden hava çekiyorsa risk daha da büyür.
Dediğim şekilde olursa havuzlukta hava emiş sesi oluyor ama içeri sürekli temiz hava basılıyor.
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2020, 14:09:44 Gönderen: Murat Ayduk »

*

E. E.

« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2020, 15:45:33 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Selamlar
Eğer webasto burada takıldıysa, eminimki takan usta orijinal montaj kitini kullanmamıştır. 7-8.000 ₺ gibi rakamlara teknesine webasto taktırdığını övünerek anlatan arkadaşlar var. Sadece orijinal montaj kitinin yurtdışı fiyatı yaklaşık 600€. Bunu kullanmaktan kaçınıp, uydurma kitler ve ikinci sınıf, çok çabuk dağılan tesisat boruları kullanıyorlar. Kaçınılmaz son. Tabi mutlaka karbon monoksit alarmı taktırmakta elzem

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Webasto yurt dışında takılmış, montajı belli ki yetkili servis gerçekleştirmiş; Cihazın konumlandırılması ( Havuzluk altında ve havuzluk altının çok yerden havalandırılması), eksozun çıkış yeri ( İskele kıç omuzlukta mümkün olan en yüksek yerden ), kullanılan ekzost borusu orjinal / izlenilen yol doğru ve boru ısı izalasyonu yüksek kalitede orjinal, elektirik beslemesinin servis akülerinden alınması, yakıtın mazot seperatöründen alınması gibi...

Aslında salonda duman dedektörü var sigaraya karşı da oldukça hassas ama gece sisi gibi ekzost dumanını nasıl algılamadı anlamadım, demek ki özellikle kıç kamaralara birer tane koymalı.
*

E. E.

« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2020, 15:51:02 »
Honeywell’in alarmları çok iyi! Pil koruma bandını çıkardıktan sonra 7 sene çalışıyor. Üzerinde zaten test düğmesi de var.

Webasto için yetkili servis İstanbul’da biliyorum: Espiga Yatçılık Webasto yetkili servisidir. Pendik marinadalar.

Onun dışında Yusuf usta da montaj ve bakım işlerini yapıyor. İsterseniz telefonunu gönderebilirim iki yerin de..

Bunun yanında önemli bir şey eklemek istiyorum.

Webasto hava alım menfezleri bu tür durumlar için mutlaka dışarıdan hava emecek şekilde tasarlanmalı. Yoksa hava alışı motorunun bulunduğu aynı yerden hava çekiyorsa risk daha da büyür.
Dediğim şekilde olursa havuzlukta hava emiş sesi oluyor ama içeri sürekli temiz hava basılıyor.

Pendik çok uzak bana ( Büyükçekmece'deyim ) ama yine de Pendik ve Yusuf usta'nın telefonunu özelden atarsanız sevinirim.
Hava alışı motor ile aynı yerden yani havuzluk altındaki geniş bölmeden alıyor ( Havalandırma menfezleri bir kaç tane var) ama bu doğrultuda hava emiş sesi de içerden çok duyuluyor... dışarıdan alabilme yolunu servise sormalıyım, sonuçta yine bir delik açılacak.
*

K. G.

« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2020, 15:57:41 »
Geçmiş olsun Ergun Bey,
Oijinal kit kullanımı çok nadir, o nedenle öyle bir yorumda bulundum.
Hoşça kalın
*

E. E.

« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2020, 16:11:22 »
Geçmiş olsun Ergun Bey,
Oijinal kit kullanımı çok nadir, o nedenle öyle bir yorumda bulundum.
Hoşça kalın

Doğrudur, sadece ekzost borusunun orjinal izalasyon kılıfının fiyatı 500-750,- TL arasında.
*

N. D.

« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2020, 16:22:35 »
Bende gecen sene ve bu sene Webastonun kardesi Eberspächer ilen ugrastim,
bendeki ilk bastan F52 hata verip kapatiyordu kendini.

Bu arizanin ceryan kablosunun yeterli kalinlikta olmadigi, ve alete giden akimin 10.7 düstügünü ve bu yüzden ariza verip kapattigini bulduk.

Kalin bir kablo cekerek o isi hallettik.

Ana bayi bu aletin importörü Bursada imis ona yolladik 300 euro aldilar alette sorun yok deyip yolladilar.

Sorunumuzu baska ustalar buldu F52 veya F8 ne anlama geldigini ana bayi bilmiyordu, bir hayli hayal kirikligi yasadim.

Kolay gelsin.
*

M. C.

« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2020, 00:55:44 »
Honeywell’in alarmları çok iyi! Pil koruma bandını çıkardıktan sonra 7 sene çalışıyor. Üzerinde zaten test d

Pendik çok uzak bana ( Büyükçekmece'deyim ) ama yine de Pendik ve Yusuf usta'nın telefonunu özelden atarsanız sevinirim.
Hava alışı motor ile aynı yerden yani havuzluk altındaki geniş bölmeden alıyor ( Havalandırma menfezleri bir kaç tane var) ama bu doğrultuda hava emiş sesi de içerden çok duyuluyor... dışarıdan alabilme yolunu servise sormalıyım, sonuçta yine bir delik açılacak.
[/quote

Tend marine Oktay beyi de arıyabilirsiniz.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap › hakkimizda
*

Y. E.

« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2020, 03:40:04 »
öncelikle geçmiş olsun ergün bey.
1.Eksoz kılıfının görevi sadece hortumun üstündeki sıcaklığın etrafındaki malzemelere ve bize zarar vermesini engeller.
2.eksoz hortumu yay şeklinde yırtılarak acıldı ise ya darba alıp sarıldığı noktadan kopmuştur. deniz suyuna maruz kaldı ise bir noktada su ve sıcaklık hortumu hemen çürütüyor.ve bu tip olaylar meydana gelebiiliyor.özellikle dört ve beşince yıllarda bu hortum dikkatlice kontrol edilerek değiştirilmesi uygun olur.benim başıma gelmedi zaten her sezon başında klıfı hafifce sıyrıp bakmakta kontrol etmekte fayda var.krom ısıya maruz kaldığında rengi biraz pasa benzer gibi olur pasile karıştıırlmaması gerek zaten pas varsa çürüme varsa net belli olur.
3.Emiş havasını dışarıdan almak gerekir.
4.Ben iki tür bakım yapıyorum birincisi komple yanma odasını değişimini yapıyorum bunun maliyeti sadece yanma odasının fiyatı 1000 tl işcilik contalar hariç
ikinci bakım ise yanma odası kullanılıyor sadece keçe takımı orjinal keçe ile değişiyor. ve sıfrından en ufak bir farkı kalmıyor.orjinal keçe 150 tl nin üstünde iken muadil keçeler 20 tl
5.bakımda diğer konu orink ve jonta takımının orjinal kit ile değişiminin yapılması önemlidir.
6.fiyat farkları bu ürünler arsındaki farklardan kaynaklanıyor.
7.sizin karbon monoksit detöktörü sadece cihazın yanına takmanız daha doğru olur çünkü içeriye baya bir hava basacak ve sensör öyle algılaycak cihzın yanında olursa  hemen algılar ses şitdeti için çözümler vardır.
8. eğer her sezon başında kontrol etse idiniz veya 4 yılında klıfı sıyrıp hortum yüzayine bakıs aidiniz hortumu tutup şöyle biraz aşağa cekse idiniz bu durumu yaşamazdınız.
9.su ve nem olursa kılıf üstünde yaz dahi olsa cihazı haftada bir  15 dk çalıştırınız.

webastoda orjinal euro dizel kullanırsanız artı su gelmez ise hortum üztüne genel sene başında göz muanesini yaparsanız 5 sene 6 sene bakımsız kullanabilirsiniz.
webastoyu uzun yıllar kullanmak isterseniz
mazot'ta su olmamalı
mazot  euro dizelolmalı
mazotta katkı madesi olmammalı
saf euro dizel olursa ve sene başında göz ile el ilede hortumu hafif bir kuvvet uygularak aşağı doğru çekerseniz güvenle uzun yıllar kullanırsınız.
*

E. E.

« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2020, 11:55:14 »
öncelikle geçmiş olsun ergün bey.
1.Eksoz kılıfının görevi sadece hortumun üstündeki sıcaklığın etrafındaki malzemelere ve bize zarar vermesini engeller.
2.eksoz hortumu yay şeklinde yırtılarak acıldı ise ya darba alıp sarıldığı noktadan kopmuştur. deniz suyuna maruz kaldı ise bir noktada su ve sıcaklık hortumu hemen çürütüyor.ve bu tip olaylar meydana gelebiiliyor.özellikle dört ve beşince yıllarda bu hortum dikkatlice kontrol edilerek değiştirilmesi uygun olur.benim başıma gelmedi zaten her sezon başında klıfı hafifce sıyrıp bakmakta kontrol etmekte fayda var.krom ısıya maruz kaldığında rengi biraz pasa benzer gibi olur pasile karıştıırlmaması gerek zaten pas varsa çürüme varsa net belli olur.
3.Emiş havasını dışarıdan almak gerekir.
4.Ben iki tür bakım yapıyorum birincisi komple yanma odasını değişimini yapıyorum bunun maliyeti sadece yanma odasının fiyatı 1000 tl işcilik contalar hariç
ikinci bakım ise yanma odası kullanılıyor sadece keçe takımı orjinal keçe ile değişiyor. ve sıfrından en ufak bir farkı kalmıyor.orjinal keçe 150 tl nin üstünde iken muadil keçeler 20 tl
5.bakımda diğer konu orink ve jonta takımının orjinal kit ile değişiminin yapılması önemlidir.
6.fiyat farkları bu ürünler arsındaki farklardan kaynaklanıyor.
7.sizin karbon monoksit detöktörü sadece cihazın yanına takmanız daha doğru olur çünkü içeriye baya bir hava basacak ve sensör öyle algılaycak cihzın yanında olursa  hemen algılar ses şitdeti için çözümler vardır.
8. eğer her sezon başında kontrol etse idiniz veya 4 yılında klıfı sıyrıp hortum yüzayine bakıs aidiniz hortumu tutup şöyle biraz aşağa cekse idiniz bu durumu yaşamazdınız.
9.su ve nem olursa kılıf üstünde yaz dahi olsa cihazı haftada bir  15 dk çalıştırınız.

webastoda orjinal euro dizel kullanırsanız artı su gelmez ise hortum üztüne genel sene başında göz muanesini yaparsanız 5 sene 6 sene bakımsız kullanabilirsiniz.
webastoyu uzun yıllar kullanmak isterseniz
mazot'ta su olmamalı
mazot  euro dizelolmalı
mazotta katkı madesi olmammalı
saf euro dizel olursa ve sene başında göz ile el ilede hortumu hafif bir kuvvet uygularak aşağı doğru çekerseniz güvenle uzun yıllar kullanırsınız.

Teşekkürler, oldukça geniş aydınlatıcı bir bilgi oldu.
*

E. E.

« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2020, 11:59:01 »
Bu sabah Yetkili servisten cihazı söküp atölyeye götürdüler, tüm bakımları yapılıp yeni egzost borusu ile birlikte yarın geri getirip yerine takacaklar.

*

B. D.

« Yanıtla #14 : Nisan 20, 2020, 22:12:25 »
çok geçmiş olsun .borunun bu şekilde kırılması özelliğinin bozulmasır bu konuda nekadar dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor.