0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Z.

Ynt: Tekne neden çeker?
« Yanıtla #45 : Ağustos 17, 2012, 12:36:41 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Suat Korsanım teşekkür ederim bilgiler için. Tuhaf olan 2 aydır aynı yere sürekli girip çıkıyorum. Elimin ayarı mı hızlandı acaba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

El melakesi gelisiyor herhalde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

U. K.

« Yanıtla #46 : Ağustos 17, 2012, 14:35:27 »
Suat Korsanım teşekkür ederim bilgiler için. Tuhaf olan 2 aydır aynı yere sürekli girip çıkıyorum. Elimin ayarı mı hızlandı acaba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

El melakesi gelisiyor herhalde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ya da biralar az geliyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Z.

« Yanıtla #47 : Ağustos 17, 2012, 14:39:42 »

ya da biralar az geliyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Cgaltalim o zaman  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. T.

« Yanıtla #48 : Ağustos 17, 2012, 14:40:46 »
Haydaaa, en dogru teshis bu mu acaba? Ramazanda bira icmeden yanasiyom, ondan mi acep Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

F.

« Yanıtla #49 : Ağustos 17, 2012, 15:30:00 »
Kesinlikle ondan.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. B.

« Yanıtla #50 : Ağustos 23, 2012, 22:43:16 »
mesut korsan

ahmet çelen korsanın dedikleri çok faydalı bilgiler bunlara ilave olaraktornistan   yapıldığında önce biraz devirli yapıp sonra minumuma yakın devire düşmek veya makinayı boşa almak pervanenin sağa veya sola dönmesini azaltacağı yani çekmeyi azaltacağı içintekne daharahat dümen dinler lütfen bir deneyiniz
*

T. A.

« Yanıtla #51 : Haziran 05, 2020, 16:37:33 »
Değerli Üstadlar
Bu konu konuşulması hayli eski ama benim başıma gelince araştırmaya başladım.7 sene kullandığım 45 feetlik hanse sattıktan  sonra bir arkadaşımın çok çok az kullanılmış bavaria 55 'ini aldım.Teknenin orjinalinde 110 hp Volvo motoru ve Orjinal Volvo Katlanır pervanesi var.Deneme seyirlerinde ben pek kullanmadım ama kara bakımı bitip suya atınca 2 şey fark ettim ilki motor seyrinde dümen hayli sert hatta ben mi sıkıştırdım diye bir kaç kez kontrol yaptım bir de tornistan da inanılmaz iskeleye çekiyor. Hanse de böyle bir çekme hiç olmadı desem yalan söylemem ama hanse de katlanır pervane yoktu .Arkadaşlarımdan biri sabit pervane tak geçer dedi biride bu motorda elektronik gaz kolu var alışırsın diyorlar ama bir de sizlere sormak istiyorum.  Ne yapmalıyım.Tavsiyelerinizi rica ediyorum
Selamlar
*

A. Ç.

« Yanıtla #52 : Haziran 05, 2020, 17:58:01 »
Dümen sertliği için uzaktan fikir yürütmek biraz zor görünüyor ama Hanse 45 sanırım sail drive, Bavaria 55 ise klasikşaftlıdır. Saildrive teknelerin pervaneleri tekne ortasına daha yakındır, bu nedenle tornistanda çekme daha az olur, klasik şaftlı teknelerde ise pervane kıça yakındır, kol boyu uzadığı için tornistanda çekme daha fazladır. Dümenin sertliği pervane suyunun dümen palası üzerinden geçmesine bağlı olabilir ama sebebini araştırmadan cevaplamak yanlış olur. Pervane değiştirmek çekmeye etki etmez. Bu çekmeye alışmanız gerekecek.
*

T. A.

« Yanıtla #53 : Haziran 05, 2020, 18:01:05 »
Dümen sertliği için uzaktan fikir yürütmek biraz zor görünüyor ama Hanse 45 sanırım sail drive, Bavaria 55 ise klasikşaftlıdır. Saildrive teknelerin pervaneleri tekne ortasına daha yakındır, bu nedenle tornistanda çekme daha az olur, klasik şaftlı teknelerde ise pervane kıça yakındır, kol boyu uzadığı için tornistanda çekme daha fazladır. Dümenin sertliği pervane suyunun dümen palası üzerinden geçmesine bağlı olabilir ama sebebini araştırmadan cevaplamak yanlış olur. Pervane değiştirmek çekmeye etki etmez. Bu çekmeye alışmanız gerekecek.

Çok teşekkür ederim üstadım.Dedikleriniz doğru ben ilk defa şaftlı ve çift dümen palalı bir tekne kullanıyorum belkide garipsedim