0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Z. T.

Ynt: NASIL BİR SOLAR PANEL OLMALI?
« Yanıtla #90 : Şubat 08, 2013, 17:16:27 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Teşekkür ederim zafer abi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sen alıştın güzel güzel anlatmaya o zaman affına sığınarak 1 soru daha soriyim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Elimde atıl vaziyette iyi durumda 60 amper bir araba aküsü var(2.000 cc arabadan çıktı) bu akü Mercedes 200D motorunun Marşını döndürürmü acaba?
Gerçi bağlayıp denemeyi düşünüyordum ne zamandan beri çalıştırırmı diye ama kısmet olmadı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Birde son bir soru daha bu 60 amperi 150 amperliklerle paralel bağlarsam şarj olması için olur mu?Olmazsa bağlarsam ne olur   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Açıkçası 60 Ah akü o motoru çalıştırır mı bilmiyorum. Yalnız 60 ve 150 Ah lik iki akünün birbirine paralel bağlanıp şarj edilmesinin yanlış olacağını biliyorum. Ben o nedenle ve bir de servis akü grubu ile beraber olmasın istediğimden Petunia da ön pervanenin 160 Ah aküsünü ayırdım. Motor, servis ve ön pervane aküleri birbirinden ayrıdırlar ama olur da gereksinim duyarım diye gerekli durumda birbirlerine paralel bağlı duruma getirebiliyorum. Ama yalnız kullanırken, şarj ederken değil.

60 ile 150 yi paralel bağlarsan ne olur herhalde 60 kısa sürede dolar 150 hala gel gel yapacağı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap için olan 60 lığa olur, aşırı şarj durumu yani.

*

K. E.

« Yanıtla #91 : Şubat 08, 2013, 17:49:08 »
Değerli Korsanlar,
Son gelişmeleri paylaşmak istedim.
1-Şu ana kadar 34 adet güneş paneli + 1 obsiyonel ve Kontrolör olarakta -17 adet + 1 opsiyonel talebi gelmiştir.
2- Yarın saat 13.00 dan itibaren bunların 27 adet güneş paneli ve Kontrolör olarakta -15 adeti Fenerbahçe Marina F 13 iskelesi Dimple teknesinden sahiplerine teslim edilecektir.Bakiye 7 adet  + 1obsiyonel panel ve 2 adet+1 obsiyonel Kontrolör kargo kanalı ile sahiplerine ulaştırılacaktır.Havanın yağışlı olması nedeniyle panellerinizi iskele üzerinde çok bekletmemeniz uygun olacaktır.Saat 17.30 a kadar dağıtımı bitirmek arzusundayım.
3-Tedarikçimiz montaj için kendi eli ile bir montaj şeması çizmiş ve kaç metre için kaç mm kablo kesiti gerekir gibi yararlı bilgi de ilave etmiştir.Bunlarda size elden verilecektir.
Kendi ifadesi ile ;
"kablo kesiti önemli 6 mt ye kadar uzatılacaksa 2,5 mm2  kablo ,6 –10  mt arası olacaksa 4 mm2  ek kablo gerekiyor. solar kontroller ile akü bağlantısı da solar için kullanılan kablo ile aynı kesitte olmalı" demiştir.
4-Kalan panel tam sayısı hakkında bir bilgim yok ama 13-15 civarı daha panel ellerinde var sanırım.Dolayısı ile ihtiyacı olan Ge_Ko lar olursa bu imkandan istifade edebilirler.
Umarım kazasız belasız dağıtımı tamamlar sonrasında tüm yaz oh ohh yaşasın elektrik der dururuz.
Ge-Ko dayanışması gene işe yaradı.
Şimdi önemli bir husus bunların montajı, mesela ben benim mevcutun yanına nasıl bağlayacağım hakkında epey zihni sinir proce geliştireceğim gibi.
Saygı ve Selamele,

*

M. A.

« Yanıtla #92 : Şubat 08, 2013, 21:05:31 »
Eyvallah zafer Abi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Seninde amma çok akün varmış  Maşallah Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

« Yanıtla #93 : Şubat 08, 2013, 21:09:11 »
Kaan Kaptanım Organizasyonun çok makbule geçti, bu iş için harcadığın mesai için sana teşekkür ederiz.
Benimde bir Proje geliştirmem lazım, Tentenin krom borularına fazla uğraşmadan paneli sabitlemeyi planlıyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

K. E.

« Yanıtla #94 : Şubat 08, 2013, 21:46:50 »
Rica ederim murat korsanım.
Şimdi bu konuda araştırma yapmaktayım.
Arama başlığım mounting solar panel on sailboat.
Şimdiden bir kaç şey buldum bile

*

K. E.

« Yanıtla #95 : Şubat 08, 2013, 22:13:04 »
Başlayalım bakalım fikirleri tırtıklamaya;
*

K. E.

« Yanıtla #96 : Şubat 08, 2013, 23:19:58 »
Eveet devamında
umarım yaratıcılığımıza katkısı olur
*

M. A.

« Yanıtla #97 : Şubat 08, 2013, 23:33:46 »
Kaan Korsan merhabalar, Yeni Hayat teknesi olarak biz de 1 panel ve kontrolör (kdvsiz) istiyoruz, eğer hala temin edilebiliyorsa... teşekkürler  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. E.

« Yanıtla #98 : Şubat 08, 2013, 23:41:58 »
Kaan Korsan merhabalar, Yeni Hayat teknesi olarak biz de 1 panel ve kontrolör (kdvsiz) istiyoruz, eğer hala temin edilebiliyorsa... teşekkürler  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Meltem Korsaniçem,
hemen kayda aldım.Ama ne yazık ki yarın ki dağıtıma yetişmesi imkansız.Bana özelden fatura adres ve gsm bilgilerinizi yollayın.İstanbuldamısınız acaba muhiti bilirsem sizi teslim almak için yönlendirebilirim,kargolattırabilirim veya İstanbulda olan korsanlardan gene belli bir miktar talep gelirse FB marinada teslim edebilirim.
Özelinize banka bilgilerini yolluyorum.
Saygı ve selametle
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2013, 23:45:56 Gönderen: Kaan Erdem »
*

M. A.

« Yanıtla #99 : Şubat 08, 2013, 23:54:22 »
Çok teşekkürler Kaan Korsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap yarına yetişmese de olur... Kargo yoluyla olması bize daha uygun, Yalova Setur Marina'ya... Daha detaylı bilgiyi mesaj olarak gönderiyorum...   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. K.

« Yanıtla #100 : Şubat 09, 2013, 17:24:30 »
Selamlar... Benim iki adet 90 amper aküm var...

Seyirde sırasıyla both şalter ile bazen 1 numarayı ,bazen de 2 numarayı tenvirat için kullanıyorum.

Uzun süreli motor seyirlerinde both şalteri all duruma getirip ikisini de şarj ediyorum.

Benim istediğim şey şu; yelken seyrinde otomatik pilot çok elektrik harcıyor.Solar paneller iki aküye de bağlanıyor mu? Both şalteri 1 den 2 ye çevirdiğimizde solar şarj 2. aküyemi geçiyor? Yoksa direkt bir ya da iki aküyemi bağlanıyor? Ayırım yapabiliyormuyuz?

« Son Düzenleme: Şubat 09, 2013, 17:25:24 Gönderen: Kadir Kurtbayram »
*

Z. T.

« Yanıtla #101 : Şubat 09, 2013, 17:47:37 »
Selamlar... Benim iki adet 90 amper aküm var...

Seyirde sırasıyla both şalter ile bazen 1 numarayı ,bazen de 2 numarayı tenvirat için kullanıyorum.

Uzun süreli motor seyirlerinde both şalteri all duruma getirip ikisini de şarj ediyorum.

Benim istediğim şey şu; yelken seyrinde otomatik pilot çok elektrik harcıyor.Solar paneller iki aküye de bağlanıyor mu? Both şalteri 1 den 2 ye çevirdiğimizde solar şarj 2. aküyemi geçiyor? Yoksa direkt bir ya da iki aküyemi bağlanıyor? Ayırım yapabiliyormuyuz?

Kadir korsanım durum Murat kardeşimizin durumu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selamlar.

*

S. Ç.

« Yanıtla #102 : Şubat 09, 2013, 19:42:51 »
Motora bağlı olan aküm 92 amper diye kenarında yazıyor,fakat iki adet servis aküm öyle bir konmuşki yan taraftaki yazıları okunmuyor.İlla yerinden çıkarmak lazım.Buda en son yapılacak iş. Bu akülerin kaç amper olduğunu nasıl öğrenebilirim.Elimdeki ve piyasadaki volmetrelerde en son 10 ampere kadar ölçüyor.Bunu ölçmenin başka bir yolu varmıdır?
*

A. Ç.

« Yanıtla #103 : Şubat 09, 2013, 19:46:23 »
Akü ölçülerine bakıp piyasadaki akü ölçüleri ile kıyaslamanız en doğrusu. Kapasite ampermetre ile ölçülmez.
*

M. D.

« Yanıtla #104 : Şubat 09, 2013, 23:02:18 »
Öncelikle Kaan korsanı kutluyorum. Harika bir iş yaptı. İşi hızlı biçimde sonuçlandırdı. GEKO dayanışmasına güzel bir örnek oluşturdu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim teknede 2 adet 60 Wattlık panel var. Bimininin arka tarafına paslanmaz çelikten iki adet rollbarın izerine uzun kenarları rolbarlara paralel olacak şekilde yerleştirilmiş.
1.Şimdi bunların yanına 100 wattlık panel olur mu?
2. Üç adet panel uzun kenarları tekne omurgasına paralel doğrultuda yan yana yerleştirilse arkaya doğru taşacak olması sorun yaratır mı ?