0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. E.

Ynt: NASIL BİR SOLAR PANEL OLMALI?
« Yanıtla #60 : Şubat 07, 2013, 16:35:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Marmaris e iki adet panel için kargo nekadar tutar ki,nasıl öğreniriz,büyük bir ihtimalle kendi paketi vardır,yani ölçüleri büyür.Birde bağlantı şemaşı gibi birşeyi varmıdır.Ben kendim halletmek istiyorum.
Serdar Korsanım,
Marmaris merkeze teslim MNG kargo 2 panek için fiyat 21 TL.Firmanın anlaşması olduğu için sizde ödeme yaparken bu indirimli fiyatı ödeyeceksiniz.
Eğer talep ediyorsanız bugün akşama kadar bilmem gerek.Zira Cmt si çalışmıyorlarmış.Yarın kargoya vermeleri gerekmekte imiş.
Saygı ve Selametle

*

C. E.

« Yanıtla #61 : Şubat 07, 2013, 16:46:15 »
Bu hesap başka bir hesap mı
Yani Benim Hedefim saatte minimum 7 amper alabilmek 100/12=8,333333 A eder.Bu hesap asıl alabilceğim akım kapasitesi değil mi?

Dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım:

Sistemde iki devre oluşacak. Birisi Güneş paneli ile kontrol cihazı arasında. Diğeri Kontrol cihazı ile Akü arasında. Kontrol cihazı, panellerden kontrolsüz gelen enerjiyi, akülere zarar vermeyecek seviyeye düşürecek.

Panel tarafındaki voltaj daha yüksek. Bu yüzden aynı enerjiyi taşımak için gerekli akım değeri daha düşük çıkıyor. (100 W / 19 V = 5,2 Amper)

Ama akümüzün dolum hızı açısından bizi ilgilendiren, akü tarafındaki devre. Burada voltaj daha süşük olduğundan akım daha yüksek çıkıyor. Fakat hesabı 12 V ile yapmak doğru değil. Akünün şarj kabul etmesi için şarj cihazı 14 - 14,5 Volt aralığında çalışır. (100 W / 14 V = 7,1 Amper)

Yani teorik olarak istediğiniz 7 Amperi alırsınız. "Teorik" olarak dedim, çünkü iki engel var:

1) Güneş paneli ideal koşullarında çalışmayacak. Hem panel güneşe sürekli dik tutulmalı. Hem de paneller 25 derece gibi bir sıcaklıkta olmalı. Isındıkça verimleri düşüyor.

2) Akünüzün şarj kabul etme kapasitesi yeterli olmayabilir. Özellikle %70'in üzerinde doluluğa çıktığında, şarj kabul hızı oldukça azalıyor

Umarım açıklayıcı olmuş, daha da kafa karıştırmamışımdır....

*

İ. G.

« Yanıtla #62 : Şubat 07, 2013, 16:52:28 »
Değerli arkadaşlarım, Kaan korsanımın ricası üzerine Ceyda hanımla görüştüm.

Panellerin parasını dolar kuru 1.77 TL olacak şekilde aşağıdaki hesaba;
MCC iletişim A.Ş.
Akbank Gayrettepe Şubesi (287)
Hesap No: 119054
IBAN: TR87 0004 6002 8788 8000 1190 54

Kontrollör alacak korsanlar için, 80 TL'yi yatıracakları hesap bilgilerini özelden yolluyorum.

*

S. Ç.

« Yanıtla #63 : Şubat 07, 2013, 16:58:20 »
Marmaris e iki adet panel için kargo nekadar tutar ki,nasıl öğreniriz,büyük bir ihtimalle kendi paketi vardır,yani ölçüleri büyür.Birde bağlantı şemaşı gibi birşeyi varmıdır.Ben kendim halletmek istiyorum.
Serdar Korsanım,
Marmaris merkeze teslim MNG kargo 2 panek için fiyat 21 TL.Firmanın anlaşması olduğu için sizde ödeme yaparken bu indirimli fiyatı ödeyeceksiniz.
Eğer talep ediyorsanız bugün akşama kadar bilmem gerek.Zira Cmt si çalışmıyorlarmış.Yarın kargoya vermeleri gerekmekte imiş.
Saygı ve Selametle

Kaan korsanım, ben şu an Ankara dayım,15 şubat ta Marmaris te olacağım,bir terslik olmazsa yarın ödemeyi çıkarıcam.Tek istediğim 15-16 Şubat gibi Marmaris te olacak şekilde gönderilebilinirmi?

*

N. Ö.

« Yanıtla #64 : Şubat 07, 2013, 16:59:14 »
Ben elektronikçi değilim, yanılıyor olabilirim ama bilebildiğim kadarıyla transformatörlerdeki gibi voltaj ile ters orantılı bir akım yükselmesi
bu regülatörlerde olmuyor. Yani 19V iken verdiği amperajı 14V da da aynen vermeye devam ediyor, sadece voltajı kırpıyor.

*

K. E.

« Yanıtla #65 : Şubat 07, 2013, 17:06:58 »
Serdar Korsanım,
Saygı ve Selametle

Kaan korsanım, ben şu an Ankara dayım,15 şubat ta Marmaris te olacağım,bir terslik olmazsa yarın ödemeyi çıkarıcam.Tek istediğim 15-16 Şubat gibi Marmaris te olacak şekilde gönderilebilinirmi?
Serdar Korsanım.
Arkadaşlarıma söyleyeceğim.15 inde teslim edecek şekilde yollamalarını .
Regülatör istemiyormusunuz?
Bana özelden cep telefonunuzu ve fatura bilgileri ile teslim adresini de yollarmısınız
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2013, 17:08:21 Gönderen: Kaan Erdem »
*

K. E.

« Yanıtla #66 : Şubat 07, 2013, 17:09:19 »
Değerli arkadaşlarım, Kaan korsanımın ricası üzerine Ceyda hanımla görüştüm.

Panellerin parasını dolar kuru 1.77 TL olacak şekilde aşağıdaki hesaba;
MCC iletişim A.Ş.
Akbank Gayrettepe Şubesi (287)
Hesap No: 119054
IBAN: TR87 0004 6002 8788 8000 1190 54

Kontrollör alacak korsanlar için, 80 TL'yi yatıracakları hesap bilgilerini özelden yolluyorum.
İlhan Korsanım ,
Desteğe teşekkürler.Az biraz yoğun bir gün oldu.Yetişmekte zorlandım :-)
*

S. Ç.

« Yanıtla #67 : Şubat 07, 2013, 17:28:35 »
Kaan korsanım,istek ve bilgilerim özelinizde şimdiden tşk ederim.
*

K. E.

« Yanıtla #68 : Şubat 07, 2013, 18:04:59 »
Arkadaşlar,
Şu saat itibarıyla
Toplam Güneş Paneli -28 adet
Toplam Kontrollör     - 14 adettir.
Kemal Albayrak, Murat Aktürk korsanlarımın bana fatura bilfileri,solar paneli nereden alacakları v cep telefon nolarını iletmelerini rica edeceğim.
Malların bana Cumartesi kaçta ulaşabileceğini ayrıca duyuracağım.Bu konuda ricam Cumartesi Panellerinizi almanızdır.Zira evvelce de belirttiğim gibi teknede bunları barındırmam imkansız.
Saygı ve Selametle
*

H. E.

« Yanıtla #69 : Şubat 07, 2013, 23:30:23 »
Şimdi sanırım 4 tane 100 wattlık panel alınca 2 tane kontroler almanın bir manası yok.  Tek bir tane yüksek amperajlı kontroller almalı. Değil mi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

İ. G.

« Yanıtla #70 : Şubat 08, 2013, 00:09:36 »
Şimdi sanırım 4 tane 100 wattlık panel alınca 2 tane kontroler almanın bir manası yok.  Tek bir tane yüksek amperajlı kontroller almalı. Değil mi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Dördünü de aynı yerde kullanacaksanız, tabiiki doğrusu, hepsini birden
kontrol edecek amperajda tek bir kontroller almak.
*

K. E.

« Yanıtla #71 : Şubat 08, 2013, 00:35:40 »
Hakan Korsanım,
Konuyu araştırdık,uzmanına sorduk onlar kitabi bilgilere bakarak sağ olsun cevap verdiler.4 panele 2 adet kontroler gerekmekte güvenlik için.
Dolayısıyla siparişini aynen tutuyorum.
Sevgiler sana
*

H. E.

« Yanıtla #72 : Şubat 08, 2013, 09:36:31 »
Hakan Korsanım,
Konuyu araştırdık,uzmanına sorduk onlar kitabi bilgilere bakarak sağ olsun cevap verdiler.4 panele 2 adet kontroler gerekmekte güvenlik için.
Dolayısıyla siparişini aynen tutuyorum.
Sevgiler sana

2 kontroller akü bankına nasıl bağlanacak? Umarım bu kontrollerlerin çekvalfleri (diod) vardır. Akım tek yönde akıyordur.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu sisteme ilerde bir de rüzgar jeneratörü bağlarsak nasıl olacak da olacak?

Hayır akü grubunun da bir thermovolt mu nedir öyle bir redresörümsü zımbırtısı var.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. E.

« Yanıtla #73 : Şubat 08, 2013, 09:40:18 »
... 19V iken verdiği amperajı 14V da da aynen vermeye devam ediyor, sadece voltajı kırpıyor.

Umarım böyle değildir. Bu %25'lik bir verim kaybı anlamına gelir ( 14 / 19 ). Yani 200 Wattlık bir güneş paneli setinden tam verim aldığınızı sandığınız sırada, 50 Wattlık bir ampul yaktığınız anlamına gelir.

(Bir yandan da, cihazların çok ısındığı söylenmişti. Enerji kaybı ısı olarak ortaya çıkacak. Ama 50 Wattlık bir ampul kadar? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
*

İ. G.

« Yanıtla #74 : Şubat 08, 2013, 11:14:42 »
....4 panele 2 adet kontroler gerekmekte güvenlik için.

Mevcut siteme ilave yapmak istediğimde bende, hem güvenlik (yedekli çalışırlar)
hem de ekonomik gerekçelerle(çıkacak kontroler çöpe gidecek), iki paneli iki ayrı kontrol ünitesiyle sisteme
bağlamayı teklif ettiğimde, "işin uzmanları" -zinhar olmaz! diye özetleyeceğim bir ton teknik gerekçe ileri sürmüşlerdi.
Demek ki bal gibi oluyormuş. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap