0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. E.

Motor veya pervane titreşimi
« : Temmuz 09, 2017, 22:23:15 »
Teknemle 39 Bavaria ile yani, yelken seyrinde pervane dönünce teknede oturduğum yerde hissedebildiğimiz bir titreşim olduğunu gördüm.

Geri vitese takınca pervane surdu ve titreşim kayboldu. Vitesi boşa alıp motor kapağını açtım. Motorun da minik amplifüdlü sarsıntısını gördüm ve teknedeki titreşimin kaynağını anladım.

Tabii hız kesen pervaneyi durdurmak hoşuma gitmiyor. Ayrıca bu bir olumsuzluk ya da kusur uyarısı mı diye merak diyorum. Asil drive olan bir motorda lime vb problem olamaz.

Ne oluyor? Ne yapmalıyım?

*

F. B. D.

Ynt: Motor veya pervane titreşimi
« Yanıtla #1 : Temmuz 10, 2017, 00:23:05 »
Yelken seyrine geçerken, motoru mutlaka rölantiye (idle) alıp (gaz kolu yere dik), motoru susturun/ kapatın.
Motor çalışmazken ve gaz kolu rölantide iken pervanenin dönüşü nedeniyle duyacağınız ses normaldir. Volvo ds bunu tavsiye eder. Size özelden mesaj atacaktım ama çok yorgunum, affedin.

*

C. İ.

« Yanıtla #2 : Temmuz 10, 2017, 00:35:57 »
  Bir şey anlamadım vallahi Aziz kaptanım.
Amplifüdlü
hız kesen pervane
Asildrive live
Bir zahmet Türkçe ye tercüme eder misiniz.
Selam ve sevgiler.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Temmuz 10, 2017, 06:18:33 »
Saildrive şanzımanlar için önerilen,  yelken seyrinde, şanzımanı boşta bırakmaktır, yani pervanenin dönmesine müsaaede edeceksiniz. Ses yaptığı doğrudur, ancak konik kavramanın zamanından önce aşınmaması için doğrusu budur. Kaldı ki Yanmar konik kavramayı sarf malzemesi ilan etti ve 500 saatte bir değişmesini öneriyor.

Pervane sesinden rahatsız oluyorsanız ve titreşim varsa katlanır pervane veya şafta takılacak pervane freni tek çözüm olarak görünüyor. 

*

H. D.

« Yanıtla #4 : Temmuz 10, 2017, 08:50:02 »
Yelken ile giden teknede suyun etkisi ile dönen motorun pervanesi titreşim yaratıyorsa TEORİK  olarak bir sıkıntı var demektir.Dönen bir cisim titreşim yaratıyorsa ya dengesi-balansı bozuktur yani konumuzda bu pervaneye karşılık geliyor.Şayet pervanenin balansı bozuk olsaydı motor gücü ile çok daha yüksek devirlerde dönerken çok daha kuvvetli titreşimler yapması gerekirdi böyle bir şey olmadığına göre PERVANE düzgün onu geçelim.Motorun gücü pervaneye rulmanlarla yataklanmış dönen miller ile gitmektedir.İşte bu yataklama görevi yapan rulman veya BURÇ dediğimiz kaydırıcı yatakların her hangi biri olması gerektiği özelliklerinden azıcık farklı hale gelmiş olabilir yani kısaca bu rulmanlardan en az bir tanesi birazıcık aşınmış olabilir böyle olunca içinden geçen mil dönmeye başlayınca hafiften ses ve titreşim yapabilir.Ortam sessiz olunca bizde duyabiliriz,Motor çalışıncada aslında bu titresimi yapıyordur ama Motorun kendi sarsıntısı gürültüsü arasında kaynıyordur.Tıpkı davulcunun davul çalarken yellenmesinin kaynayıp gitmesi örneği gibi.Bence bu hafif titreşime sebeb bu ise dert etmeye gerek yok derim.
Titreşime bir şey daha sebeb olabilir.REZONANS: Bazen dönen cisimler sadece belli dönüş hızlarında titreşim yaratabilirler ama bu sadece belli dönüş hızında olur buna mani olmak çok zordur çaresi ise o dönüş hızını hemen geçmektir.Titreşim uzun süre ile oluşuyorsa Rezonans etkisi değildir,bu sebebi unut gitsin.
Sonuca gelirsek bence sizin motordaki bu titreşimin sebebi dönen kısımlardaki çok ufak aşıntılar,boşluklar.Sırf bu sebebten dolayı dünya masraf edip tekne karaya alınmaz; kullanmanıza devam edin derim.Yelken ile giderken o titreşim kafanıza iyice takılırsa  eh sizde motoru 5-10 dakkalığına çalıştırıp motor yelken gidin yada çalışmayan motoru vitese takın titreşimi kesin bir süre sonra yine boşa alın derim.Değişiklikte olmuş olur.
Bunlarda benim düşüncelerim ve önerilerim.Saygılar

*

A. E.

« Yanıtla #5 : Temmuz 10, 2017, 09:15:21 »
Sevgili Korsanlar,
Hepinize ilginiz için teşekkür ediyorum.

Efendim tekrar yazmam gerekiyor. Asil drive değil SAİL DRİVE, amfplifüd değil AMPLİTÜD, lime değil LİNE (motorun line'ı), sail drive da line problemi olmaz yani; bunlar apple tlf şakaları. Ve dikkatsizlik nedeni ile affediniz.

Şimdi; konu ses değil. Oturduğum havuzlukta sırtımda hissettiğim bir sarsıntı veya titreşim. Motoru yelken seyrinde vitesi boşa alarak kapatıyorum.

Sırf bu sarsıntıya dayanamazsam geri vitese alarak kesilmesini sağlıyorum. Bu şekilde seyir yapmam hız kesme dışında zarar verir mi bir sorum.

Diğeri aşağıya inip motora bakınca onun da sarsılarak (düşük amplitüd derken sağa-sola 2-3 cm lik sallantı) teknede hissettiğim hale sebep olduğunu gördüm. çünkü hissedilen titreşim ağır bir kütlenin sarsıntısı ile olabilir ancak. Hatta direk titreşimi konusunu hatırlayıp direğe de baktım. Direkte de hissediliyor ama kaynak pervane dönünce sarsılan motor.

Konik kavrama bozuksa o mu yapar bunu ?
Cevap evetse zor bir iş mi değişmek. Seneye karaya alınca herhalde yaparım.

« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2017, 09:16:30 Gönderen: Aziz Eryavuz »
*

S. Ş.

« Yanıtla #6 : Temmuz 10, 2017, 09:34:55 »
Boyle bir sarsintiyi motor seyrinde hissetmemeniz de ilginc
*

A. E.

« Yanıtla #7 : Temmuz 10, 2017, 09:41:44 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Boyle bir sarsintiyi motor seyrinde hissetmemeniz de ilginc

Evet tekrar dikkat edeceğim. Motor aktif döndürürken olmayan bir titreşim mi bu.

Pasif olarak şanzıman dönüşünde hissettiğim.
*

O. B.

« Yanıtla #8 : Temmuz 10, 2017, 09:42:23 »
Dizel Motorda Titreşim:

Bunlar motor çalışırken olası titreşimler için. Bahsi geçen durum ise motor çalışmazken olan titreşim ve dönmeye bağlı. Eğer motor boşta çalışırken aynı titreşim hissedilmiyorsa sorun sail drive veya pervaneden kaynaklanıyordur.
Eğer pervane temiz değilse balanssızlık düşük frekanslı titreşim yapabilir ve eğer rezonansa denk gelirse amplitude büyük olur.
« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2017, 09:50:20 Gönderen: Orhan Barut »
*

A. Ç.

« Yanıtla #9 : Temmuz 10, 2017, 10:12:01 »
Konik kavrama motordan pervaneye güç iletirken iyi kilitleniyor ve sorun yaşanmıyor, daha doğrusu Yanmar 500 saatte değiştrilmesini istiyor. Pervaneden otora güç iletiminde ise tam kavramadığı için çok daha çabuk aşınıyor.
*

B. B.

« Yanıtla #10 : Temmuz 10, 2017, 10:18:53 »
Orhan Korsanın dedigi gibi pervaneye yapısmıs en ufak bir midye veya kekamoz motor bosta iken özellikle belirli bir hızda pervane dönüşünü hissetmenize sebep olur. kirlilik arttıkca zangır zangır titrersiniz.
Pervaneyi bile değiştirdim ancak hicbirsey degismedi, (tekneyi aldığımda motor ve sanzuman 80 saatte idi), saildrive olan tanıdığım herkesde aynı durum var.
*

O. B.

« Yanıtla #11 : Temmuz 10, 2017, 11:43:51 »
Orhan Korsanın dedigi gibi pervaneye yapısmıs en ufak bir midye veya kekamoz motor bosta iken özellikle belirli bir hızda pervane dönüşünü hissetmenize sebep olur. kirlilik arttıkca zangır zangır titrersiniz.
Pervaneyi bile değiştirdim ancak hicbirsey degismedi, (tekneyi aldığımda motor ve sanzuman 80 saatte idi), saildrive olan tanıdığım herkesde aynı durum var.
Bende de saildrive var. Yelken seyrinde pervane boştayken  uğultu şeklinde ses yapıyor ancak havuzlukta rahatsız edecek şekilde bir titreşime şahit olmadım. Motor, saildrive ve pervane bir birine rigid olarak bağlı olduğuna göre pervaneden tekne gövdesine olağandışı bir titreşim iletiliyorsa  motor ve saildrive takozlarına bakmak lazım çünkü tekne gövdesi ile pervane arasındaki fiziksel bağ bu şekilde sağlanıyor.
« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2017, 11:44:58 Gönderen: Orhan Barut »
*

F. B. D.

« Yanıtla #12 : Temmuz 10, 2017, 12:17:27 »
Ben, geçen sene teknelendim. Geçen sene, acemilik, deneyimsizlik nedeniyle gereksiz evhamlar ve kuşkular yaşadım.
 Yelkende, pervane sesi beni de rahatsız etmişti.
 Deneyimli bir dostla seyire çıktık: "Abi, bu ses normal!" dedi.
 Böyle bir şansınız var mı?
 (Yelken seyrinde, gaz kolu boşta olmalı, sanırım aksi halde şanzıman (kuyruk( ömrü kısalır.)
*

A. E.

« Yanıtla #13 : Temmuz 10, 2017, 20:12:53 »
Dizel Motorda Titreşim:

Bunlar motor çalışırken olası titreşimler için. Bahsi geçen durum ise motor çalışmazken olan titreşim ve dönmeye bağlı. Eğer motor boşta çalışırken aynı titreşim hissedilmiyorsa sorun sail drive veya pervaneden kaynaklanıyordur.
Eğer pervane temiz değilse balanssızlık düşük frekanslı titreşim yapabilir ve eğer rezonansa denk gelirse amplitude büyük olur.

Bence sorun tam böyle. Düşük frekanslı ve nispeten büyük amplifüdlü titreşim/sarsıntı hissediyorum. Tekneyi iki ay oldu boyayıp temizlediğini, gerçek bir pervane kirlenmesi olmadığını sanıyorum ama bakacağım. Üstelik bu bir kaç yıldır olan ve ilk kez bu kadar araştırma ihtiyacı ve fırsatı bulduğum seyir oldu bu hafta.motor çalışırken veya rölantide bu sarsıntı yok.

Yani geçmedi mi, sizde hala devam mı ediyor sarsıntı?
*

A. E.

« Yanıtla #14 : Temmuz 10, 2017, 20:13:30 »
Motor ve  saildrive kulaklarına yarın bakacağım.
« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2017, 20:14:14 Gönderen: Aziz Eryavuz »