0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. B. D.

MARMARIS EN UYGUN ÇEKEK YERİ, YILLIK BAKIM
« : Mayıs 16, 2016, 17:10:36 »
Kişisel izlenimlerdir;
1. Marmaris bölgesi için benim bulduğum en uygun (duygusal açıdan) çekek yeri LoçaTürk, BOZBURUN, çekme, yıkama, 15 gün kara, atma,12 metre 450 Euro. Sadece su için para veriyorsunuz; tanker, 50 TL, 24 saat kalıyor. Ben çirkeflik yaptım, 3 gün kaldı. Başka para talebi yok!  15 Nisan'dan sonra daha rahatlar..
 Herhangi bir nedenle yolunuz Bozburun'a düşerse mutlaka uğrayın: Filika Restaurant, karı koca çalışıyor, eğitimli ve dürüstler. Fiyatlar makul, "koca, elini değdiği balıkta" mucizeler yaratıyor. Bana uzun süre yaşama sevinci verdiler.

(Sadece 3 gün: çek, uygula, at. İmkanlar son derece sınırlı, duş ve tuvaletin adı var. Teknenizde kalabilirsiniz; ben 19 gün kaldım (tekne ve dümen palası kurusun diye), teknede kalmayı tavsiye etmem.
Kalacaksanız, araç şart, hazırlıklı gitmeniz şart; Bozoburun'da 2 deniz hırdavatçısı var ama kapasite sınırlı, Bozburun'da taksi yok, her ihtiyaçta istikamet  Marmaris!
 Hoş tarafı, ilişkiler sıcak, çok yardımcılar, patron sürekli sahada. Marinalar "Migros", burası mahallenizin bakkalı. Seneye de orada mıyım? 3, 4  gün için evet.)
2. Ustalar...
 İki ayrı yerde, uzun süre gözlem şansım oldu:
 Bir şey yapılacaksa mutlaka kendiniz yapın, yapamıyorsanız mutlaka başında bulunun!
Genelleme yapıyorum,  uzun süre kaldığım 2 farklı yer için de geçerlidir:
 Genelde, size söylenen "pahalı" ürün kullanılmıyor; teknenin altında International 10 Lt lik teneke ama boşaldıkça başka şey konuluyor içerisine. Tekneler değişti, teneke ve usta değişmedi.
 Size söylenen "marin" ürünler de kullanılmıyor. Boya, pasta, cila, oto sanayii ürünleri. O kadar büyük fiyat farkı var ki! Silikon onun umurunda değil, muhtemelen bilincinde de  değil. Siz, sıkıntıyı 3, 5 yıl sonra yaşayacaksınız..
 Hadi, çok fazla ileri gitmeyeyim ama kızlarınızı, başınızda değilseniz, başkalarına emanet etmeyin.
3. Malzeme alımı..
 Ürün adı önemli değil.
Aynı ürün; Hollanda, Roermond, 2 farklı marin store da aynı fiyat: 113 TL karşılığı..
Aynı ürün, Marmaris, 2 farklı deniz malzemesi dükkanı: Dükkan 1 de 145 lira; dükkan 2 de 180 Lira.
Dükkan 2 deki "bana özel" indirimli fiyat!

ÇÖZÜM:
Alış veriş yapacaksanız, burada birisi başlık açsın "1 hafta içerisinde şunu alacağım!" diye.
 Özelden, aynı şeye ihtiyacı olan temas kursun. 3 kişi bile toplansa yeterli.
Online sitelerden (Yurt içi, yurt dışı) fiyat araştırın.
Bulduğunuz en ucuz fiyatı tespit edin.
"Cuma günü", sihirli gün.
Bulduğunuz en ucuz fiyatı, alacağınız dükkana "nakit ödeme koşulu ile" teklif edin.
 Sipariş 3 ve üzeri ise hiç reddedilmedik!
Dikkat, gün Cuma ve öğleden sonra olmalı!

Dibe not: "This Old Boat" , Don Casey, bildiğimce maalesef Türkçesi yok.
İnternetten üçretsiz de indirebilirsiniz.
O, kitabın başında diyor ki, "tornavida ile bir vidayı yerine takıp çıkartabiliyorsanız, teknenizde her şeyi
 kendiniz yapabilirsiniz.
Mükemmel bir döküman; youtube, özel bloglar süper eğitici..
Tek başınıza olmadığınız sürece hemen her şeyi yapabiliriz.
Bir KBB uzmanı hekim, bir profesyonel dalgıç ve bir pilot.
Solar panel montajı (işçilik için "614 Euro", 615 değil!, istemişlerdi sonra 150 euroya indiler teklifi hala saklıyorum),
Kokpitten ırgat kontrolü,
Piyano montajı,
Winch bakımları,
 3 lü ekibin dışında, komşu bir teknede, su yapan mazot deposu ağzının yerinin değişmesi, deponun temizlenmesi (bu ilginçtir, parası ödenerek servise yaptırılmış iş toparlandı, çünkü servis gelmek için ayrıca para talep etmişti, "Artistimizin" kulakları çınlasın!,
Televizyon, hidrofor vs. montajı
Vardavela tellerinin değişimi, vs. vs.
 Üçümüz de daha önce bu işleri yapmamıştık, çok eğlenerek hem de mükemmel yaptık.
Sanırım tek avantajımız, "iş hayatına mola", verdiğimiz için zamanımız olmasıydı.
Yapılan işlerde tek istisna, motor bakımı
O iş, Rıza Usta'nın.
İsmini bu sitede duydum, tereddütsüz aradım.
Bozburun'a geldi, tanıştık ve (11 Nisan) bakımı yaptı.
O zamandan beri, 2 kez aradı "Sorun var mı?"
İşini iyi yapan, vicdanlı ve insaflı ustalar olsa benim ne işim var tamiratla?

*

E. A. A.

Ynt: MARMARIS EN UYGUN ÇEKEK YERİ, YILLIK BAKIM
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2016, 17:57:37 »
"Bir KBB uzmanı hekim, bir profesyonel dalgıç ve bir pilot."  Bir de  Org çalıp senfonik metal takılıyorsa benden daha iyi olacaktı , ama sonuçta kaybetti...

Şaka bir yana  kitap iyi de olay sadece tornavida kullanmakla pek bitmiyor  çok ciddi bilgi birikimi ve tecrube lazım. Kitabı dikkatli okuyan biri tek başına önemli oranda sorun çözer ama sakatlığın nerede çıkacağı belli olmaz. İnsaflı birilerini tanıyıp önermek  çoğu zaman daha faydalı olabilir. Tabii olur olmadık basit işler hariç. Geçen cuma yat marin marmaris tersanesinden ayrıldım, ufak bir marinetteyim şimdi, bu işler yavaş yavaş sorun olmaya başlar kitabı okumak lazım, yat marinde  populasyonun yarıdan çoğu işçiydi ortalık sanayi tersane karışımıydı ama teknik işler sorun değildi.  Şimdi deneyip göreceğiz...

*

F. B. D.

« Yanıtla #2 : Mayıs 17, 2016, 03:49:54 »
LoçaTürk, Bozburun için ek açıklama:

Dışarıdan usta getirme durumunda günlük 25 TL talep ediyorlar.
Burayı daha çok Guletler tercih ediyor.
Hisarönü'nde donanım ve arma için bir şirket var, iyi olduklarını duydum.
 Yine, Bozburun'da iyi, işine titiz bir krom ustası var.
Sıkıntınız olduğunda, Marmaris'ten usta çağırmak ya da getirmek çok zor.

*

A. S.

« Yanıtla #3 : Mayıs 17, 2016, 05:56:19 »
Fikret bey sonuç olarak LoçaTürk' ü tavsiye ediyormusunız ? Orada bizzat yaşadığınız olumsuz şeyler neler bizde dikkat edelim ...

*

Z. T. G.

« Yanıtla #4 : Mayıs 17, 2016, 11:02:39 »
İsteyene bahsi geçen kitabın pdf hali

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

K. Ö.

« Yanıtla #5 : Mayıs 17, 2016, 11:29:17 »
İsteyene bahsi geçen kitabın pdf hali

Teşekkürler.
*

A. S.

« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2016, 11:51:20 »
Bende çok işe yarayacak bir kontrol listesi paylaşıyorum.
Özellikle dünya seyahati / okyanus geçişi planlayan denizciler için..

*

F. B. D.

« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2016, 12:47:21 »
Fikret bey sonuç olarak LoçaTürk' ü tavsiye ediyormusunız ? Orada bizzat yaşadığınız olumsuz şeyler neler bizde dikkat edelim ...

Valla, Yat Marin Marmaris'ten LoçaTürk'e geçtim.
İkisini kıyaslayabilirim.
İmkanlar olarak, Yat Marin şehir merkezinde 5 yıldızlı otel ama çekme, atma 820 Euro. alt yıkama extra, merdiven bile extra.
LoçaTürk, köyde pansiyon, "tuvalet, duş ortak" ve çok kötü! Her şey dahil 450 Euro

Benim değerlendirmem:
Usta ihtiyacınız yoksa, rutin bakım amaçlı 2, 4 gün için LoçaTürk bence son derece uygun.
Tavsiyem, arabanız altınızda olsun, bir pansiyonda kalın; keyifli 3 gün geçirebilirsiniz.
 Süre uzarsa ve teknede kalmayı tercih ederseniz, askerlikteki "hayatı idame" koşullarına hazırlıklı olun.
Bütçeniz elveriyorsa, Marmaris bölgesi için elbette Yat Marin!
Tuhaf ama tüm sıkıntıya rağmen, serde arabesklik var sanırım, ben LoçaTürk'ü sevdim!

*

E. A. A.

« Yanıtla #8 : Mayıs 17, 2016, 13:41:51 »
Hocam karaya cekme isi icin ne kullaniyorlar vinc filan varmi  tekne boyu ve tonaji icin kisitlama var mi ?

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

A. S.

« Yanıtla #9 : Mayıs 17, 2016, 13:48:29 »
Hocam karaya cekme isi icin ne kullaniyorlar vinc filan varmi  tekne boyu ve tonaji icin kisitlama var mi ?

Abi benim tekneyi sorunsuz karaya aldılar...
*

F. B. D.

Hidrolik basma sistemi
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2016, 14:23:05 »
150 ton kapasiteli, hidrolik basma sistemi kullanıyorlar.
Siz, teknenin dümeninde oluyorsunuz. Bir kişinin daha yanınızda olmasında fayda var.
Baştan kara, havuza yanaşıyorsunuz, bu arada bizim gibi küçük tekneler için 4 noktadan hidrolik olarak kaldıracak olan , lastik tekerlekli kaldıraç suyun içerisinde oluyor.
 Suyun içerisinde dalgıç, teknenin  iskele ve sancak yönünde de karada birileri oluyor.
 Gerekirse, siz tekneden karadakilere halat atıyorsunuz, onlar, aldıkları talimata göre tekneyi  halatlarla sancak ya da iskeleye çekiyorlar (bu durum daha çok yan rüzgar varsa gerekiyor),
Dalgıç, bu arada hidrolik ayakları teknenin altında ayarlıyor, çelik bir halatla yavaş yavaş karaya çekiliyorsunuz. Sonunda, karada uygun yere yerleştiriyorsunuz.
 Bana anlatılan, tekne açısından, maruz kaldığı gerilme/kasılma hesaba katıldığında,  bu sistem 2 noktadan askıyla karaya alınmaktan, 4 noktaya dağıtıldığı için daha emniyetli. bana da mantıklı geldi.
*

H. A.

« Yanıtla #11 : Mayıs 17, 2016, 14:40:55 »
Herşey güzelde, gitmesi, gelmesi, usta ve parça temini, pansiyonda kalması vs hesap edilince Yatmarinadan pahalıya gelir, çekilen eziyetide kar kalır.
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2016, 14:41:29 Gönderen: Hakkı Algın »
*

F. B. D.

LoçaTürk' ü neden sizinle paylaşıyorum?
« Yanıtla #12 : Mayıs 17, 2016, 14:56:47 »

Çünkü, ucuz..
Bu tip yerlere yönelirsek, belki bizim aslında varlıklı olmadığımızı diğerleri fark eder!
Bütçem çok rahat değil, 2015 temmuz ayında "şahsi fizibilite" yaptım, 2 yıllık  bütçe ayırdım; bütçe Euro olduğu halde, yola çıktığım Aralık 2015 tarihinde 24 aylık süre, 16 aya düştü;  marina fiyatları arttı.
Marina şart mıdır? Deneyiminiz sınırlıysa, evet! Uzakta da olsa, sığınacak kayıtlı bir yerinizin olduğunu bilmek önemli!
Her yıl tekneyi karaya almak şart mı?
Belki değil, ama bence gerekli.
Son 2 yılda, ne oldu da marina fiyatları Euro bazında böyle uçuşa geçti?
Bu, benim çözebileceğim, değiştirebileceğim bir sonuç değil!
Tek gözlemim, Yat Marin'de  2015 yılı başına kadar "kışın konaklayan" 400 kişilik uluslararası bir komünite varken, bu kış 20 kişi bile yoktu.
 TL bazında fiyat artışına bir yere kadar saygılıyım ama yabancı para biriminde artışı anlamıyor, algılayamıyorum!
Birilerinin, oturduğu yerde teorik hesap yapıp, "Elleri mahkum!" sonucuna varması beni deli ediyor!
Emekli askerim, çözümsüzlükten kıçımda USA bayrağı taşımak zaten gücüme gidiyor.
Bu gidişle çok yakında  Yunanistan adalarından birisinde bir marinaya bağlanacakmışım gibi geliyor.
Kendi ülkemdeki anlayış ve yaklaşım bu yola itiyor beni.
Marmaris, merkezde en ucuz karaya alma ve atma ücreti, karada 3 gün kalma koşulu ile 620 Euro idi, yıkama hariç, 3 gün geçince gün başına 30 Euro.
 Seçenek üretmeliyiz,
LoçaTürk'ü gündeme getirişim ondan!
Eğer LoçaTürk'te karaya çekecekseniz, sürekli işin başında olan Ersan bey ile yüz yüze görüşün, telefon ile deği
Benim hissettiğim, LoçaTürk'te: "Zor durumdayım!" dediğimde, elimden tutulur; diğer marinalarda hissettiğm, bunu ifade ettiğimde, pervanemi sökerler.
LoçaTürk'ü burada paylaşmamın nedenini sanırım anlatabildim!
Dibe not:  Biz bir şekilde tüketiciyiz, tabii olduğumuz sektördeki üreticiler "gezginkorsan" dan haberdar değil.

*

E. A. A.

« Yanıtla #13 : Mayıs 17, 2016, 15:16:10 »
Sagol Ahmet demekki ihtiyac durumunda sorun olmayacak.

*

M. E.

« Yanıtla #14 : Mayıs 17, 2016, 15:49:33 »
Marmaris küçük tamiratlar ve usta bulmak açısından çok alternatifli.
Ancak bir büyük şehir değil tabi...

Bahsettiğiniz tipte-bunlara ahtapot deniyor-karaya çekme işleri Bozburun ve Fethiye'de var.
Belki yakın gelecekte artar. Birkaç sene önce sorduğumuzda da benim tekne için benzer aralıkta bir fiyat vermişlerdi.
Doğrusu biz çok da ucuz bulmamıştık.

Eğer ABD bayrağı varsa, buralarda karaya almanın başka sakıncaları da var.
Bizim kayık Türk bayraklı ama malzeme tedariği, sanayi olmaması, yol masrafı, sistemin komplike olması sebebiyle vazgeçmiştik.

Bir dönem fikir jimnastiği yapmıştık, uygun lokalizasyonda, doğru bir ekiple vinç ile karaya almak projesini tekrar hayata geçirmek mümkün olabilir. Doğru düzgün çalışan bir ekip günde 8-10 tekneyi karaya alır... 1 hafta sonra da gelir indirir.
Vinç ücreti en basiti, biz böyle bir yeri nereden buluruz onu araştıralım mı? Ne dersiniz?
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2016, 15:50:30 Gönderen: Mehmet Erem »