0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. G.

Güneş paneli
« : Temmuz 04, 2021, 21:55:48 »
Selamlar
Güneş paneli yaptırmak istiyorum. Biminiye dikilen esnek panel ile krom vardevelaya monte esnek olmayan panel arasında ne gibi avantaj veya dezavantajlar var?

*

Ö. Ö.

Ynt: Güneş paneli
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2021, 22:13:19 »
Esnek panellerin avantajları;
- esnek
- hafif
- zarif
- üstüne basılabilir

Dezavantajları;
- pahalı
- verim daha düşük
- bimini üzeri montajda direk/yelken gölgesinde kalma ihtimali daha çok
- eğimli montajlarda tüm panel eşit diklikte güneş ışığı almadığı için verim düşüklüğü
- yapıştırma/boşluksuz montajda ısınma sorunları var

Yukarıdaki avantajlara mutlaka ihtiyacınız yoksa tercih etmeyin derim.

öZgür (mobil)

*

R. E.

« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2023, 19:01:13 »

Sabit panellerle ilgili birkaç sorum olacak?

1- Çok parça sabit panel mi az parça sabit panel mi daha verimlidir?
2- Farklı watt kapasiteli panel mi, eş vasıflı panel mi kullanılmalı?
3- Panellerin yıllanmışlık durumu ile ilgili bilgi ve deneyim sahibi kaptanımız var mı? Kaç yıldan itibaren performans kaybı başlar?
4- MPPT ve MPPT olmayan şarj regülatörü arasındaki kayıp farkı tahmini ne kadardır?
5- Vardevela tellerine asılı solar panel verimi konusunda bilgisi olan kaptanımız var mı?

Cevaplar için çok çok teşekkürler..

*

M. B. A.

« Yanıtla #3 : Haziran 06, 2023, 20:44:53 »
Recep korsanım,

1) Yer müsaitse birden fazla panel olması seri bağlama imkanını yaratır. Bu durumda voltaj yükselir ve MPPT cihazların sabah ve akşamüstü saatlerinde bir miktar daha verimli çalışması sağlanır.
2) Aynı şarj regülatörüne bağlanacak paneller mutlaka aynı kapasitede olmalı.
3) Bazı panel üreticileri 25 yıla varan verimli ömür biçiyor.
4) Çok değişken ama min.%10, max. %25 civarı denebilir. Sadece küçük kapasiteli, maliyet odaklı kurulumlarda PWM düşünülmelidir.
5) Bunlar tekne üstü bağlantıya alternatif olarak değil de ancak ilave unsur olarak düşünülebilir çünkü en verimli saatlerde bile pek verimli çalışmayacaklardır.

*

A. K.

« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2023, 09:54:26 »
Verimi etkileyen en önemli unsur panelin gölgelenmesi veya camın zamanla saydamlığıı kaybetmesidir. bende en az 15-16 senelik  bir panel var artık yüzey pürüzlenmiş dosdoğru enerji vermiyor.

*

A. K.

« Yanıtla #5 : Haziran 07, 2023, 10:12:22 »
Cam kapağını çıkartınca gayet vermli çalışıyor
*

S. Ö.

« Yanıtla #6 : Haziran 10, 2023, 23:56:21 »
Yazılanlara ilaveten esnek paneller genellikle biminiye monte edildikleri için biminin örneğin sert havada kapatılması yada kışlama esnasında söküldüğünde panellerin de kullanılmaması dezavantajları da var. Diğer yanda sert panelleri taşımak için krom rollbar yapılması gerekiyorki onun masrafı da oldukça yüksek.
*

A. K.

« Yanıtla #7 : Haziran 11, 2023, 13:54:29 »
Seneler önce bize  direğe sarılan , yer tutmayan esnek paneller lanse edildi . Ben de bu gazla esnek panel sonra da bir adet sert panel aldım ve tabi karşılaştırınca esneğin veriminden memnun kalmadım .

Bu günkü teknolojide bile aralarında ciddi bir fark var. Bence  En ideali roll bar üzerine monte edilmiş iskele ve sancağa doğru yükseltilebilen bir sistem kurmak . Alargadayken hakim rüzgarların poyraz veya lodos olduğunu farz edersek kemere hattımız takriben doğu batı hattında oluyor.  Konuyla ilgili bir sürü teorik yazı olabilr ama pratik olarak bence en verimli ve ucuz uygulama şekli.
*

R. E.

« Yanıtla #8 : Haziran 13, 2023, 15:18:18 »

Küçük tekneler için bu enerji işi maliyetli. Fazla elektrikli-şarjli aletten elektrikli kahve makinesinden, buz yapıcı gibi konfor malzemesinden fedakarlık gerekiyor.

Bir de galiba çok hızlı teknoloji yenileniyor. Ben daha kurşun aküdeyken, önce jel akü, şimdilerde lityum akü çıktı. Onun da yeni versiyonları yoldaymış diye öğreniyorum.  Oysa ben güneş panelinde devrim bekliyordum. Tırnak büyüklüğü bir hücre, şimdiki hücre kadar elektrik üretse, stok yani akü sorunu daha az yoracak sanki..
*

A. K.

« Yanıtla #9 : Haziran 13, 2023, 17:00:10 »
Gunes panellerinde  çok gelişme var da simdilik eldeki teknolojinin maliyerini  çikartmalari gerekiyor. Nasil bir anda herkes elektrikliye döndu. Ayni hesap. Hatta elektrikliye ilgi de azaldi esas oğlan hidrojen  ama  şu elektrik ara geçisini biraz uzatmalari lazim.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #10 : Haziran 13, 2023, 20:10:44 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir de galiba çok hızlı teknoloji yenileniyor. Ben daha kurşun aküdeyken, önce jel akü, şimdilerde lityum akü çıktı. Onun da yeni versiyonları yoldaymış diye öğreniyorum.  Oysa ben güneş panelinde devrim bekliyordum.
Hocam kurşun asit akü ile jel akü zaten aynı teknolojinin yan dalları. ama lityum yeni. onun da kendi içinde çok çeşitleri var.

güneş panelleri de aslında bizim erişebildiğimizden daha hızlı gelişiyor ama piyasaya yaygın olarak çıkacak bir ürün hale gelmesi zaman alıyor tabi..  Mesela tekne değil de uzay aracı kullanıyor olsaydık daha memnun olacaktık elimizdekinden! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

« Yanıtla #11 : Haziran 13, 2023, 20:40:01 »
Bir de galiba çok hızlı teknoloji yenileniyor. Ben daha kurşun aküdeyken, önce jel akü, şimdilerde lityum akü çıktı. Onun da yeni versiyonları yoldaymış diye öğreniyorum.  Oysa ben güneş panelinde devrim bekliyordum.
Hocam kurşun asit akü ile jel akü zaten aynı teknolojinin yan dalları. ama lityum yeni. onun da kendi içinde çok çeşitleri var.

güneş panelleri de aslında bizim erişebildiğimizden daha hızlı gelişiyor ama piyasaya yaygın olarak çıkacak bir ürün hale gelmesi zaman alıyor tabi..  Mesela tekne değil de uzay aracı kullanıyor olsaydık daha memnun olacaktık elimizdekinden! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Harikasınız..

Bırakın uzay aracını bana  uçak bile iyi gelmiyor.  Dışarı bakıyorum da aşşa bakınca çapariz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Az ekmek, az köfte devam  yani..  Kıyı kıyı devam...

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #12 : Haziran 15, 2023, 14:41:15 »
Valla benim gelecek için hayalim güneş panelleri değil doğrusu..

Maddenin kütlesi oranında sahip olduğu muazzam bir enerjisi var, (bknz: e=mc^2) bunu sağlıklı güvenli ve verimli şekilde ortaya çıkartabilmemiz lazım.

60 küsür yıldır nükleer enerjiden sadece su kaynatmak için faydalanıyor olabilmekten utanıyorum valla..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

« Yanıtla #13 : Haziran 15, 2023, 22:08:35 »
Valla benim gelecek için hayalim güneş panelleri değil doğrusu..

Maddenin kütlesi oranında sahip olduğu muazzam bir enerjisi var, (bknz: e=mc^2) bunu sağlıklı güvenli ve verimli şekilde ortaya çıkartabilmemiz lazım.

60 küsür yıldır nükleer enerjiden sadece su kaynatmak için faydalanıyor olabilmekten utanıyorum valla..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şimdi konuyu öyle bir yere getirdinizki, ikiye yarılacağım..

İlki, 5-10 yıl önce cat arma bir yelkenlide minik ördek soba büyüklüğünde buhar makinası vardı..

Evet evet, bildiğiniz, odun, çalı çırpı ile ısınan suyun basıncı ile dönen pervane.

Ulan bu motorlar bu ülkede de kullanıldı. Bir tane de mi saklayan çıkmaz diye sövmüştüm.

İkincisi yeni teknolojiler, "bir karış ağzı açık" modda izliyoruz.

YouTube videolarında izledik. İngiliz gençler, dizel motoru atıp elektrikle beslenen düzenek kuruyorlardı teknelerine...

Yeni tenolojilere ben yetişemiyorum. Ama gördükçe hayranlıkla izliyorum.

"fitilli dizel" desem bilen çıkmaz. Fitil tutuşturularak kolla çalıştırılan dizeller vardı.

78'lerde kolla çalıştırılan 50'li yıllar imalatı otomobil görmüştüm. Günlerce gidip gelip bakmıştım.

En yeni de en eski de ayrı güzel.. Sanırım insan zekası değil, insan hırsları değiştiriyor her şeyi...