0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

İ. O.

Elektirikli Motorlar ve Denizde Kullanımı
« : Aralık 17, 2010, 16:48:12 »
    Değerli korsan arkadaşlar

5  mt boyunda ve bittiğinde yaklaşık 250-300 kg olacağını tahmin ettiğim yelkenli teknede elektirikli motor kullanmayı  düşünüyorum.
    Satıcı firmalar tatlı su dışında deniz dede kullanılabilineceğini söylemelerine rağmen kullanım olarak çok rastlanmadığından kesin bir kanaat edinemedim.
    Kafamdaki şu: 40 veya 50 lbs diye isimlendirilen satıcı firmaların yaklaşık 3,5 - 5 beygir güç elde edildiğini ifade etikleri bir elektirikli motor,ona uygun bir akü , aküyü şarz edebilecek en basitinden (ve ucuz) güneş  paneli ve rüzgar jenaratörü.

1-5mt ve yaklaşık 300 kg bir tekneye bu güçte bir motor yeterlimidir?
   2-ne tip ve amperde akü gerekir?
   3- bu aküyü şarz edebilecek güneş ve/veya rüzgar sistemi gücü ne olmalıdır?(tabi yaklaşık maliyette)

Bu konuda beni aydınlatırmısınız? şimdiden teşekkürler

İsmail oruç

*

a.

Ynt: Elektirikli Motorlar ve Denizde Kullanımı
« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2010, 17:42:43 »
ismail korsan teknik konuya hakim arkadaşlar daha ayrıntılı cevaplar gerçi ya..
sahsi fikrim dıştan takma bir motor al kullan...
5 metrelik teknede rüzgar jenaratörü ve güneş paneli fazladan yer kaplar 60 amper akü alsan 10-12 saatde
sarj ettirirsin ...denizden döndüğünde 3-5 hp motoru söker evine götürürsün...

*

İ. O.

« Yanıtla #2 : Aralık 17, 2010, 17:57:49 »
 Dıştan takma 3-6 hp lik bir motor tabiki olumlu bir seçenek.Şu anda 1nci öncelik dıştan takma benzinli bir motor.
 Ancak sadece yanaşmak veya rüzgar kalması halinde bir yere kadar veya kıyıya kadar ulaşmak olduğundan düşünüyorum elektirikli motoru.
 Paneller konusunda çok haklısınız.
 Yaz günlerindeki güneşli olma zamanını 12 saat kabul edersek; 90 amper bir aküyü 12 saatte doldurabilecek bir rüzgar paneli ebat ve cinsi gücü nedir? bu konuda teknik bilgisi olanlar sanırım beni aydınlatacaktır.
  Ben illa elektirikli motor demiyorum .
  Günde max 5-6 saat gezilmesi planlanan bir teknede neden kullanılmasın diye düşündüm sadece.

*

İ. O.

« Yanıtla #3 : Aralık 17, 2010, 18:06:28 »
 Servet korsanım
 Önerinize karşı tez olarak ne olur algılamayın.  elektirikli motor da, biraz zor olsada akü de eve götürülüp şarz edilip tekrar 2-3 saat kullanılabilir duruma getirilebilir.
 Panelleri sadece akünün taşımadan şarzı için düşünmüştüm.

*

S. S.

« Yanıtla #4 : Aralık 17, 2010, 18:24:59 »
Güneş enerjisi yeterli sürede şarj gerilimi vermeyecektir. Güneş ile şarj uzun süreler ister. Günü birlik bir kullanım düşünüyorsanız, yedek akü sistemi ve karada bir şarj cihazı şeklindeki bir çözüm hem maliyet açısından uygun  hemde şarj süresi açısından daha verimli olacaktır.
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2010, 18:27:09 Gönderen: Savaş Saraç »

*

E. Y.

« Yanıtla #5 : Aralık 17, 2010, 19:07:41 »
Dıştan takma benzinli motorla denize çıktın, benzin bitti..(kayıkta yedek benzin taşıyabilirsin)
Elektrikli motorla denize çıktın, motorun şarjı bitti.. (kayıkta yedek elektriği...??) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Şeytanın işi yok ya, insanın aklını karıştırmaktan başka Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2010, 19:08:09 Gönderen: Erol Yapıcı »
*

İ. O.

« Yanıtla #6 : Aralık 17, 2010, 19:11:38 »
Erol abi
şeytan karıştırsın bişi olmaz.
*

C. D.

« Yanıtla #7 : Aralık 17, 2010, 20:36:57 »
elektrikli motor kullanacaksanız yedek olarak2 kürek yeterli olur bence.6-7bg elde edilebilen elektrikli motorların fiyatı benzinlilere yakın.Karada şarj mantıklı.Güneş pannellerinin fiyat performans oranları çok düşük olur.Kendi servis botumda 36LBS lik olanı kullanıyorum ve kesinlikle Sert havalarda acil durum amaçlı hizmet veremeyeceğini düşünüyorum.Normal durumlarda çok keyifli.Kolaylığı hafifliği çok avantajlı.
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2010, 20:39:55 Gönderen: Cihan Devcan »
*

İ. O.

« Yanıtla #8 : Aralık 17, 2010, 21:29:30 »
cihan korsanım
güç dışında herhangi bir olumsuzluk yaşadınızmı?
36 lbs kaç beygire karşılık geliyor ve şarz kaç saatlik bir kullanıma dayanıyor?
*

F. S.

« Yanıtla #9 : Aralık 18, 2010, 02:00:24 »
İsmail korsan,

Elektrikli motor denizde kullanılırmı?,aküyü solar panel ile şarj edebilirmiyim ? kaç wattlık panel ihtiyacım var? elektrikli motor teknemi götürürmü diye soruyorsan..

Elektrikli motorların denizde kullanılan modelleri mevcut.5 mt lik  bir tekneyide çok rahat götürür.bildiğim en iyi modelide torqeedo dur. 3 ton luk 12 mt lik teknelerde bile kullanılan modelleri mevcut. cruse 2 ve 4 modellerinde gps ve yol bilgisayarıda var.akünün kullanım suresi,tekne hızı,kalan menzil ve o anki güç sarfiyatını LCD ekranında gösteriyor.
aşagıdaki linkten ayrıntılı inceleliyebilirsin.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

aküyü 1 gün içinde şarz edebilmek için en az 80-100 watt solar panel ve 10 amper regülatör kullanman gerekir.

hangi sistem ekonomik dersen , 5 hp dıstan takma motor bu sistemin yanında çoook ekonomiktir.verimide daha yüksektir.her ne kadar elektrikli motorlarda belirtilen hp gucü doğru olsada ,kullanımda fark var. aynı guçdeki dıstan takma motorda performans daha fazla.

*

F. S.

« Yanıtla #10 : Aralık 18, 2010, 02:44:17 »
cihan korsanım
36 lbs kaç beygire karşılık geliyor ve şarz kaç saatlik bir kullanıma dayanıyor?

yanlış hesaplamıyorsam 2.2 hp  buda 1,64 kw 12 volt aküde  136 amper demekki 60 amper lik bir akü ile tam gücte 30 dk bile çalışmayacaktır.

*

M. G.

« Yanıtla #11 : Aralık 18, 2010, 14:03:42 »
ben tavsiye etmem.
*

C. D.

« Yanıtla #12 : Aralık 19, 2010, 23:51:16 »
cihan korsanım
Emin değilim ama 1.75bg diye biliyorum.Fatihin dediği gibi Aküde tam randımanı en fazla 30-45 dk. alabiliyorsun sonrasında saat saat güç azalıyor.Kullanma süresini klavuzda 6- 8 saat desede; 60 Amp akü ile 3.kademede.(5 Kademeli güç ünitesi var)max 3-4 saat kullanabiliyorsun.
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2010, 23:53:54 Gönderen: Cihan Devcan »
*

C. D.

« Yanıtla #13 : Aralık 20, 2010, 00:03:08 »
36 lbs deyimi ile sistemin ağırlığı verilmiş sanırım.
yaklaşık 16.3 kg ediyor.
*

C. D.

« Yanıtla #14 : Aralık 20, 2010, 23:57:37 »
36 lbs deyimi ile sistemin ağırlığı verilmiş sanırım.
yaklaşık 16.3 kg ediyor.

Ağırlık 3kg civarı...