0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. Y.

Değerli korsan kardeşliği, İstanbul-Marmaris rotası için plan yaparken teknede bulunan eski Raytheron RC 520 mono ekran chartplotter yerine bir başka chartplotter bakıyorum.
Gerçi chartplotter yerine genellikle tabletten Navionics ile seyir programı yapıyorum..

Eski RC 520, cihaz hakikaten eski ve ekran gidik durumda.
Bazı korsan arkadaşlarım, tablete güvenmemem konusunda beni uyardılar, ( Deniz suyu, serpinti vs.)

2.el bazı chartplotter lar buldum.

Raymarine C80 700 €
RC 435 1600 TL

Birde 7" Xinuo XF 608 diye bir cihaz var. 575 usd.

Genelde, navionics kullanacağım , ama teknede bulunsun diye acaba sizce nasıl bir cihaz tercih etmeliyim ?

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Nisan 10, 2018, 09:38:46 Gönderen: Gökhan Yurder »

*

D. U.

Gökhan korsan,
Ben de arayış içindeyim, pazar kızışacak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Xinuo ayrıca Cihan markasıyla da satılıyor galiba. Ekran kalitesini iyi araştırmak lazım. Bana güneş altında yeterli verimi vermeyeceği endişesi verdi. Bu modelinki 550 cd/m²
değerinde iken Raymarine Dragonfly 1500 cd/m².

*

R. E.

Sanırım 2 yıla yaklaştı, Öcal Turan'la sohbet ederken,  " yeni teknolojiler tüm tekne elektroniklerini çöp yaptı" gibi bir diyaloğumuz olmuştu. Bu konuda mutabıktık. Tablet, telefon kullanımı, bunlara indirilen aplikasyonlar genelde kıyı seyri yapan biz amatörler için kolaylık olmuştu. Bir dizi pahalı yatırımdan da kurtarıyordu.

Foruma baktığımda, "chartplotter" diye arama yaptığımda epey bilgi çıksa da tekonolojinin çok hızlı ilerlediği bu zamanda 2-3 yıl önce yazılmış ve yazıldığında geçerli bilgi veya bir alet için  işe yarar tanıtım olan bir çok konu geçerliliğini yitirmiş olabiliyor. O nedenle konuyu güncelleyip sormak istedim.

Misal, daha çok amaçlı kullanılabilen tablet mi bir chartplotter  cihazı mı şeklinde iki alternatifli bir tercih durumunda hangisi doğru seçim olur? Maliyetleri de aşağı yukarı aynı..

Forumda epey bilgi var, chartplotter cihazlarının denize dayanıklılığı dışında bir üstünlüğü var mı? Otopilotu da bağlayabilme hariç?

Geçen zamanda AIS yükleme de imkan dahiline geldi mi?

Paylaşımlar için teşekkürler...

*

Ö. Ö.

Chartplotter'ı ayıran özellikler;
- Deniz suyuna, yağmura dayanıklı
- Güneşe dayanıklı
- Ekranı açık havada görmeye uygun
- Tekne networküne bağlanıp diğer bilgileri (hız, derinlik, rüzgar, radar, ais vb.) gösterebilir ve kumanda edebilir.
- Yazılım sorunu olmaz, kilitlenmez, donmaz.
- İçindeki haritalar denizcilik ihtiyaçlarına göre (batık, şamandıra, trafik ayrım vb.) güncellenir.
- Düşüp kırılmaz, kaybolmaz.

Denizde chartplotter'a güvenilir, diğer tüketici elektroniklerine güvenilmez.

*

S. K.

Harita kartları yerine mobil cihazlarda navigasyon aplikasyonları (daha doğrusu Navionics) %70 civarı daha ucuza geliyordu geçen sene....

Teknedeki chartplotter siz SD-card veya diğer kartları alır götürür bir bilgisayara takar ve sisteme bağlayıp güncellerseniz güncellenir... Tablet veya telefondaki Navionics app her an her saniye güncellenebilir... Haritada 5 metre gösteren bir yere, sizden 10dk önce bir kullanıcı girerken salmasını çok hafif sürter; uygulamaya girip olay mahalline pin koyar, 15dk sonra siz olay mahalline geldiğinizde pin'i görüp üstüne tıklarsanız baloncukta (it's actually some 2 meters) diye uyarıyı görürsünüz...

Bu arada telefonunuz yurt dışı dataya kapalı olsa bile sinyal alabildiği Yunan baz istasyonlarından triangulation yapmak için yararlanır... Yine de CP'lerin precision skorları daha yüksek ve güvenilir; tablet beni kaç defa Ağaoğlu adasının zirvesine demir atmış şekilde gösterdi birkaç saniyeliğine de olsa... 

Bir de şu var ki cep telefonu veya tablette uzun süreler navigasyon kullanmak çok şarj yiyor... Zaten ekran parlaklığını max. açmak gerektiği için oradan epey elektrik gidiyor; üstüne kesintisiz bir mevki koyma faaliyetiyle anten bolca kaynak yiyor; işlemci full çalışıyor harita hep değiştiği için veri akımı kesintisiz sürüyor falan derken; sabah 06:00'da %100 şarjla demir alıp öğleden önce %20'lere düşürüyorsunuz şarjınızı... Mobil app'ler muhakkak olmalı ama bence yardımcı sistem olarak olmalı; aslının yerine geçemez...

*

M. A. Z.

Fatih Aksu nerdeyse dünyayı cep telefonu ile dolaştı. Cp olsa daha iyi tabi ama Radar yok AIS yok CP yok devr-i alem yapıyor.
*

M. A.

Selamlar , ben de bir süredir arayış içindeyim ve aşağıdaki linke denk gelmiştim..