0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

Bozulan usturmaça sibobu tamiri nasıl olur?
« : Ağustos 15, 2020, 18:33:18 »
Bozuk usturmaça sibobunu nasıl tamir ederiz?

*

T. Ö.

Ynt: Bozulan usturmaça sibobu tamiri nasıl olur?
« Yanıtla #1 : Ağustos 15, 2020, 19:11:56 »
Başlığı görünce tamir tarifi var zannettim😊

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2020, 19:32:34 »
Bir zamanlar aynı mantıkla çalışan vakumlu hurç otomasyonu yapmıştım ve sistemi incelemiştim. Usturmacaların plastik üretimi esnasında subap mekanizmaları ile beraber dökülüp dili yerleşiyor.Sübap diye hava üfleyince açılan, hava varken yapışan  yaprak var . Hava Kaçırması, o yaprak ile oturduğu bölüm arasındaki düzlüğün bozulmasından dolayı ve değiştirilebilir olmadığından dışarıdan müdahale edilebileceğini zannetmiyorum.

Ben hava kaçıran sübaplara vida takıyorum.   
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2020, 19:45:17 Gönderen: Atilla Kaplan »

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ağustos 15, 2020, 19:45:39 »
Uygun çapta ahşap ya da metal bir tıpa şişirdikten sonra supap ağzına bir yapıştırıcı ile takılabilir. Vida helezon şeklinde dşli olduğundan kaçırma olasılığı yüksektir.

*

A. K.

« Yanıtla #4 : Ağustos 15, 2020, 19:54:13 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Uygun çapta ahşap ya da metal bir tıpa şişirdikten sonra supap ağzına bir yapıştırıcı ile takılabilir. Vida helezon şeklinde dşli olduğundan kaçırma olasılığı yüksektir.

Sizinle aynı fikirde değilim . Usturmaça üzerine neredeyse yuzlerce kilo ani darbe geliyor. O basınçla Tıpa maazallah şampanya tıpası  gibi firlar gider.  Cıvata değil sıkı takılmış vida kullanıldığında helezonlar fırlamayı önlüyor. Bu sistemle  onlarca sene kullandığım usturmacalar var .   

*

T. K.

« Yanıtla #5 : Ağustos 15, 2020, 19:56:06 »
Ben şişirip içine japon sıkıp üstüne de streç ile bir iki dk. bastırmıştım. 4-5 sene oldu
*

N. Ö.

« Yanıtla #6 : Ağustos 15, 2020, 21:23:11 »
Benim bu güne kadar görme fırsatı bulduğum usturmaçalarda iki tip süpap vardı.

Nisbeten orta kaliteli olanların ağzı doğrudan dışarı açılıyor.
Bunlarla ilgili deneyimim yok ama Atilla beyin önerisi çok akla yatkın.
Eğer vida helezonu arasından kaçak olacağından şüpheleniliyorsa, belki önceden vidanın dişleri arasına sıvı conta sıkılarak uygulanabilir.

Biraz daha iyi kaliteli usturmaçalarda, içeride pirinç gövdeli süpap, dışında da koruyucu olarak vidalı plastik tapa var.
Bunlarda süpap bozulması zamanla tapanın kaba dişleri arasından içeriye sızan nem veya suyun yaptığı korozyon sonucu oluşuyor.
Ben ilk şişirmeden sonra bu tapalara biraz fazlaca suya dayanıklı gres sürerek yerine oturtuyorum.
Yıllar sonra bile tapayı açarken hem kolay açılıyor, hem de süpap tertemiz bozulmadan kalıyor.

Bazıları petrol türevi bir malzemeye gres sürmeye çekiniyor ama bu güne kadar hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadım.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Ağustos 16, 2020, 00:09:11 »
Bozuk usturmaça sibobunu nasıl tamir ederiz?

O usturmacayi atıp yenisini alarak.  Sibop gittiyse usturmaça bitti demektir.  Gerisi pansuman tedbir. 
*

T. B.

« Yanıtla #8 : Ağustos 16, 2020, 00:14:56 »
Otomobil lastik tamir spreylerini deneyin, ben böyle bir çözüm şekli denedim ve oldu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. H. Ö.

« Yanıtla #9 : Ağustos 29, 2020, 16:27:22 »
Dan-Fender Usturmaça sibop yedeği satılıyor... Denizdükkanı.com
*

İ. N. E.

« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2023, 22:11:24 »
Benim uyguladığım bir yöntem; sibobun olduğu yeri matkapla delip ve diğer ucu/ uçlarından hava tahliye deliği açarak içine sibop deliğinden poliüretan köpük basmak. İş görüyor.
*

A. K.

« Yanıtla #11 : Mayıs 01, 2023, 00:43:48 »
Subabı hava  kaçıran  usturmacaya hava basip subabı vida ile  kapadim  .  Hala kullaniyorum
*

E. S.

« Yanıtla #12 : Mayıs 01, 2023, 09:46:26 »
Benim uyguladığım bir yöntem; sibobun olduğu yeri matkapla delip ve diğer ucu/ uçlarından hava tahliye deliği açarak içine sibop deliğinden poliüretan köpük basmak. İş görüyor.

Sertleşmiş Poliüretan hava gibi sıkışmaz. Hava dolu bir usturmaça gibi esnemez. Ben davul gibi şişmiş usturmaçaların bile yeri geldiğinde yük altında kağıt gibi olduğunu defalarca gözlemledim. Poliüretan dolgusu bu görevi yapamaz diye düşünüyorum. Atilla korsanın çözüm önerisi çok daha mantıklı. Kaçak riskini azaltmak için atacağınız civataya loctite veya sıvı conta kullanılırsa daha da etkili olur.