0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. D.

Selamlar,

Teknemde bavaria 301 elektrik paneli var bilen bilir. uzun zamandır, sadece silyon fenerim çalışmıyordu, steam yazan buton yanıp sönüyordu.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir tane led ampul alıp direğe çıktım, bu ampulun şaşı tırnak olduğunu bilmiyordum, neyse ters yöne zorlayınca ampul elimde kaldı. Bir an yanar gibi oldu ama yeni bir ampul almak için iş başka bir güne kaldı.

Sonra direkten söktüğüm eski ampulu pupa fenerinde denedim, yanmadı. Ben de gerisin geri pupa fenerinden çıkardığım ampulu takınca artık onun da yanmadığını gördüm. Paneli kurcaladım, 5 amp bir sigortanın attığını farkettim. sigortayı değiştirdim ve kıç feneri yine normale döndü. 

Bu arada yeni bir led ampul tedarik ettim yine direğe çıkıp silyonu değiştirmek için. Ama panelde kontrol edince artık demir (top) fenerinin de yanmadığını farkettim. Sorun birken ikiye çıkmıştı, direğe çıkarken yanıma voltmetre aldım. Silyonu bu sefer doğru bir şekilde taktım ama çalışmıyordu. Voltmetre ile ölçünce 12 v gelmediğini gördüm. Anahtar açıkken 0,38 gibi bir değer veriyor, kapalıyken zaten 0 veriyordu. Ben ampulu takıp aşağıya indim ve sorunun panelden olduğu düşünmeye başladım.

Panlede tüm ışıklar - lights - bu sokete geliyor. internetten kitapçığını buldum;

Kitapçıkta dediğine göre 3 ve 4 nolu girişler demir ve silyon feneri,

Yine voltajları ölçtüğümde sadece 3 ve 4 te anahtarı açsam da karttan elektrik gelmiyor. Ama deneme amaçlı kablolara 12v verdiğimde silyon fenerim de demir fenerim de yanıyorfu. Demek ki kartta bu anahtarlarda bir sorun var. Ya bulamadığım bir sigora attı, yada kartta bir arıza var.

Bu iki kabloyu rezerv anahtarlara bağlayıp kullanabilirim ama orjinallini bozmadan sorunu  çözmek istiyorum. Yabancı forumlarda da bu kartla ilgili benzer sorunlar yaşayanlar gördüm. Kart epey pahalı, tamir ettirmeye kalksam daha da çok bozarlar mı diye korkuyorun. Bu konuda bilgisi olanlardan destek bekliyorum.

*

Ö. Ö.

Ynt: Bavaria 301 Panel Arızası - Silyon Feneri Çalışmıyor
« Yanıtla #1 : Mayıs 03, 2021, 21:13:33 »
Öncelikle röleleri kontrol edin, kısa devre sırasında röle bozulmuş olabilir.
Hepsi aynıdır, yer değiştirip deneyebilirsiniz. Çalışıyorsa zaten açıldığında "çıt" diye röle çekme sesi gelecektir.

Eğer röleniz çalışıyorsa sorun röleyi süren transistörde (ve ilgili devrede) olabilir, elektronik kart tamiri yapan bir tamirci ölçerek sorunu bulabilir.

Daha ilerisi (kontrol entegreleri vb.) ise çözmek kolay değil, uzmanını bulmanız veya kartı değiştirmeniz gerekir.

*

M. D.

« Yanıtla #2 : Mayıs 03, 2021, 22:05:06 »
Öncelikle röleleri kontrol edin, kısa devre sırasında röle bozulmuş olabilir.
Hepsi aynıdır, yer değiştirip deneyebilirsiniz. Çalışıyorsa zaten açıldığında "çıt" diye röle çekme sesi gelecektir.

Eğer röleniz çalışıyorsa sorun röleyi süren transistörde (ve ilgili devrede) olabilir, elektronik kart tamiri yapan bir tamirci ölçerek sorunu bulabilir.

Daha ilerisi (kontrol entegreleri vb.) ise çözmek kolay değil, uzmanını bulmanız veya kartı değiştirmeniz gerekir.

Bende şu anda röleleri araştırıyordum. Şu röleden bahsediyorsunuz; Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

8 tane var salon 1, salon 2, navi, duş, buzdolabı, su, rez 4, rez 5.

Navi yada salonlardan biri diye düşünüyorum. Sorun röledeyse, bozuk olanı bulursam, tamir ettirebilir yada yenisini tedarik edebilirim. Bunları sökmekten açıkçası korkuyordum ama sigorta sökmekten bir fark yok sanırım.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Mayıs 04, 2021, 07:24:41 »
Bu devre kartı göründüğü kadarı ile sadece sigorta, röle gibi elektrik malzemeleri barındırıyor, elektronik bir şey görmedim, söküp kolaylıkla test edilebilir bir devre, korkmaya pek gerek yok ama, gerekirse kartın üzerinden hiç bir şey sökmeden bir avometre ile lambaların çıkış ucundan geriye gidip devreleri takip ederek sorunu bulabilirsiniz  .

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #4 : Mayıs 04, 2021, 10:42:00 »
...Bunları sökmekten açıkçası korkuyordum ama sigorta sökmekten bir fark yok sanırım.
Röle basit bir alet, aynen sigorta gibi çekip çıkartacaksınız.

Kartın üstündeki tüm röleler birbirinin aynısıdır, çalışan bir çıkışın rölesi ile yer değiştirip test edebilirsiniz.

*

M. D.

« Yanıtla #5 : Mayıs 04, 2021, 21:23:10 »
Selamlar,

İş çıkışı doğru tekneye gittim, salon 1 ve 2 dışındaki ışıklara basınca röleden ses gelmiyordu. Röleleri sökmeyi bu nedenle denemedim. İlgili butona basınca tek tek rölelerin üzerine parmağımı koyup baktım tık sesi geliyor mu diye. Tüm röleler çalışıyordu. Tam kartta sorun olduğunu düşünürken, bir tane daha 5 A bir sigorta olduğunu farkettim. Çıkarınca baktım ki sigorta atmış. Onu değiştirdim ve hem silyon hem demir feneri düzeldi.

Kartın üzerinde 3 tane 5 A sigorta var ve bunlar manuelde yok, gösterilmiyor. Ben birini attığında değiştirmiştim, pupa feneri düzelmişti. Bu sonuncuyu farketmemişim. Onu da değiştirince sorun çözüldü çok şükür.

Şimdi bu bölümü bu kadar kurcalayınca, su ve pis su tankı seviyelerini göstermiyordu, şimdi onlara kafa yoracağım. Cevaplarınız için teşekkürler.
*

Ö. Ş.

« Yanıtla #6 : Mayıs 04, 2021, 23:44:49 »
Selamlar,

İş çıkışı doğru tekneye gittim, salon 1 ve 2 dışındaki ışıklara basınca röleden ses gelmiyordu. Röleleri sökmeyi bu nedenle denemedim. İlgili butona basınca tek tek rölelerin üzerine parmağımı koyup baktım tık sesi geliyor mu diye. Tüm röleler çalışıyordu. Tam kartta sorun olduğunu düşünürken, bir tane daha 5 A bir sigorta olduğunu farkettim. Çıkarınca baktım ki sigorta atmış. Onu değiştirdim ve hem silyon hem demir feneri düzeldi.

Kartın üzerinde 3 tane 5 A sigorta var ve bunlar manuelde yok, gösterilmiyor. Ben birini attığında değiştirmiştim, pupa feneri düzelmişti. Bu sonuncuyu farketmemişim. Onu da değiştirince sorun çözüldü çok şükür.

Şimdi bu bölümü bu kadar kurcalayınca, su ve pis su tankı seviyelerini göstermiyordu, şimdi onlara kafa yoracağım. Cevaplarınız için teşekkürler.
selamlar
temiz su tankının şamandırasını sökün muhtemelen kireç bağlamıştır nazik hareketlerle bir tahta parçası ile ufak ufak vurarak kırın o kireçleri sorun çözülür muhtemelen.
Aynısı bende olmuştu bu şekilde hallettim.
*

M. E.

« Yanıtla #7 : Temmuz 02, 2021, 07:02:26 »
Selamlar,

merhabalar,
bendeki kartin lcd gosterge paneli gitti Ayni zamanda rolelerde calismiyor. Sadece isiklar yaniyor. Siz karti tamir ettirebildiniz mi? Anladigim kadariyla kartin kronik bir isinma ve buna bagli olarak zamanla ariza problemi var.
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yenisini almaktansa daha uzun vadeli olarak kullanabilecegim bir alternatif arayisina girdim. Soyle bir alternatif refit karta ulastim.
orjinali ile ayni fiyat. Ancak kartin guvenilirligi konusunda suphelerim var. Turkiyede buna benzer sekilde alternatif panel bulma yada yaptirma imkani olur mu bilemiyorum.
*

M. D.

« Yanıtla #8 : Temmuz 03, 2021, 18:38:43 »
Selamlar,

merhabalar,
bendeki kartin lcd gosterge paneli gitti Ayni zamanda rolelerde calismiyor. Sadece isiklar yaniyor. Siz karti tamir ettirebildiniz mi? Anladigim kadariyla kartin kronik bir isinma ve buna bagli olarak zamanla ariza problemi var.
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yenisini almaktansa daha uzun vadeli olarak kullanabilecegim bir alternatif arayisina girdim. Soyle bir alternatif refit karta ulastim.
orjinali ile ayni fiyat. Ancak kartin guvenilirligi konusunda suphelerim var. Turkiyede buna benzer sekilde alternatif panel bulma yada yaptirma imkani olur mu bilemiyorum.

Bu kartın kitapçığında gözükmeyen bir 5 amp sigorta varmış. Kabloların altında kaldığından, bir de kahverengi, görmemişim. Onu değiştirince benim problemim çözüldü. Kitapçıkta gözükmeyen 3 tane 5 amp sigorta var kartın üzerinde. Ben olsam sigortaları tek tek kontrol ederdim. Salon 1 ve 2 çalışıyor mu? Onların da rölesi var.
*

M. E.

« Yanıtla #9 : Temmuz 04, 2021, 08:19:42 »
Bu arada panel tamamen gitti. Sadece uzerindeki led sari isiklar yaniyor. Switchler hic kontrol etmiyor Tum sigortalari kontrol ettim. Hepsi saglam gozukuyor.  Profesyonel olarak kendi tekneleri ile kiralama yapan bir arkadasim teknisyenini gonderdi. Onlar da sorunu bulamadilar Wurth firmasinin Bavaria icin hazirladigi bu panelin aslinda cok iyi hazirlanmadigindan bahsetti. Asiri tuz ve nemin bu tip elektronik panelde benzer arizalara yol actigini, orjinali ile degistirmek yerine eski tip switch panel hazirlatip takmanin daha guvenli oldugunu soyledi. Bu hafta ici bulusup SVB den orjinal panel (galiba euro 1000 fiyati) yada custom made panel uzerine konusacagiz.
*

M. D.

« Yanıtla #10 : Temmuz 04, 2021, 11:29:28 »
Bu arada panel tamamen gitti. Sadece uzerindeki led sari isiklar yaniyor. Switchler hic kontrol etmiyor Tum sigortalari kontrol ettim. Hepsi saglam gozukuyor.  Profesyonel olarak kendi tekneleri ile kiralama yapan bir arkadasim teknisyenini gonderdi. Onlar da sorunu bulamadilar Wurth firmasinin Bavaria icin hazirladigi bu panelin aslinda cok iyi hazirlanmadigindan bahsetti. Asiri tuz ve nemin bu tip elektronik panelde benzer arizalara yol actigini, orjinali ile degistirmek yerine eski tip switch panel hazirlatip takmanin daha guvenli oldugunu soyledi. Bu hafta ici bulusup SVB den orjinal panel (galiba euro 1000 fiyati) yada custom made panel uzerine konusacagiz.

Valla hocam çok üzüldüm. Dediğiniz gibi bu panelden yabancı forumlarda da çok yakınan var. Hatta bir yorumda adam 2 sene önce paneli değiştirdim, şimdi yine yandı falan yazmış. Bu nedenle belkide başka bir panele geçmek daha iyi olabilir. 

Geçenlerde komşumun 2000 model bir beneteausunu gezdim. Centre board ve zamanında üst paket alınmış bir tekne. Elektrik panelinde yok yok. Bizim panelin 3 katı belki. Çok hoşuma gitti. Bir yandan da 2008 de benim tekneme takılan panelle kıyasladım. Bavaria maalesef bu elektrik paneli konusunda sanki biraz zayıf  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. E.

« Yanıtla #11 : Haziran 07, 2023, 14:13:52 »
Selamlar,

Mehmet kaptanım selamlar, Aynı sorun bende de var. Ama bahsettiğiniz 5 amp lik sigortaları bulamadım. panelde de yok. Acaba başka bir yerde mi. Tarif edebilir misiniz. Acaba model mi farklı diyeeğim ama bendeki de 301 modeli. Arkasına ait foto da ekte. İyi günler.... Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. Ç.

« Yanıtla #12 : Haziran 07, 2023, 14:45:18 »
Manual de görünmüyor.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Svb24 deki resimlerinde görünüyor.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. E.

« Yanıtla #13 : Haziran 07, 2023, 19:15:43 »
Teşekkürler. Bende orada 10 takılıymış ondan bulamadım. :-) Sevgiler...