0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. D.

Antisifon sistemi Oluşturulması?
« : Ağustos 16, 2009, 14:40:27 »
Ceylin sintine çıkışı sebebiyle yaşananları biliyorsunuz. Onedenle sintine çıkışını orjinalindekine çevirdiğimizdeki estetik kaybı sebebiyle öncelikle antisifon sistemi denemeye karar verdik başarısız olursak orjinale dönüş yapacağız.Satın aldığımız antisifon ürünün bağlantıları hakkında bilgilerinizi paylaşmanızı rica edeceğim.

A ve B kısmını tahmin ediyorum C ve D ne işe yarıyor nasıl bağlanıyor X ise hava çıkışı zannedersem.Birde Bu antisifon ürün en tepe noktada mı durmalı, güverte seviyesine kadar yükseltmek gereklimi.Max duracağı yüksekliği nasıl tespit edeceğiz.?

A: Sintine motorunu

B: Sintine çıkışı (deniz)

C:?

D:?

X:?

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. B.

Ynt: Antisifon sistemi Oluşturulması?
« Yanıtla #1 : Ağustos 16, 2009, 15:04:03 »
C ve D sifon valfini herhangi bir duvara vidalamak icin. X hava emis subabı . A yı tıkayıp B den ufleyince X den hava çıkmaması lazım. A yı tıkayıp B den hava emince X den içeri hava alması lazım. Valfin pozisyonu, maximum tekne yatışında(su hattının tekne çıkış tarafına) ve normal seyirde deniz seviyesinin üstünde olacak şekilde seçilmeli.
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2009, 15:14:50 Gönderen: Orhan Barut »

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ağustos 16, 2009, 18:40:56 »
Antisifonların en doğru yeri teknenin tam ortasıdır. Yani iskele ve sancağa eşit mesafeye yakın olması doğrudur. Her koşulda denizsuyu seviyesinin üstünde olmalıdır. Böylece hangi tarafa yatarsa yatsın sifon her zaman su seviyesinin üstünde kalır. Hatta bu valflerin bozulsa bile su geri döüşü olası değildir.

*

O. B.

« Yanıtla #3 : Ağustos 16, 2009, 19:43:00 »
Ben Ahmet korsana katılmıyorum. Sifon valfi bozuksa,  eğer hat cazibe ile boşalırken sifon yapar ve denizden içeri su çeker. Hattın diğer ucu pompaya bağlı ve kaçırmıyorsa sorun olmaz ama eğer sifon motor soğutma suyu sistemindeyse ve bozulursa denizden içeri su çeker ve motor çalışmıyorsa ekzos manifoldundan silindirlere su dolar. Motor elden gider.

*

C. D.

« Yanıtla #4 : Ağustos 16, 2009, 20:35:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ama eğer sifon motor soğutma suyu sistemindeyse ve bozulursa denizden içeri su çeker ve motor çalışmıyorsa ekzos manifoldundan silindirlere su dolar. Motor elden gider.
Evet tam merak ettiğim kısım? Benim su seviyesi altındaki motorum içinde bu sistemi kullanabilirmiyim? benim egsoz çıkışındaki boru mm kadar valf varmıdır? egsoz çıkış borusu baya geniş .....
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2009, 20:49:09 Gönderen: Cihan Devcan »

*

O. B.

« Yanıtla #5 : Ağustos 16, 2009, 21:27:12 »
Motor soğutma suyu devresindeki antisifon valfi, motor üzerindeki termostattan çıkıp doğrudan  ekzos manifolduna giden su hattı üzerine konur bu yüzden ekzos borusu çapı ile ilişkisi yoktur. Manifolda giden hattın çapı motor büyüklüğüne bağlı olmakla beraber  20 mm çap mertebelerindedir.
Vetus marka antisifon valflerin(Marintek'te bulunuyor) giriş çıkışları değişik çapları bağlamaya müsaittir.
*

C. D.

« Yanıtla #6 : Ağustos 16, 2009, 22:11:59 »
çok teşekkürler...Motorumu inceleyip takıldığım kısmları yazarım...
*

C. G.

« Yanıtla #7 : Ağustos 16, 2009, 22:35:42 »
Cihan aşağıda VETUS anti sifon uygulamaları için resmi çizimler var. İşine yarayacaktır.
Bir kere daha göndermiştim diye hatırlıyorum.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2009, 22:38:24 Gönderen: Cem Gür »
*

H. Z.

« Yanıtla #8 : Ağustos 16, 2009, 23:01:08 »
Cihan,

Sintine için sadece deveboynu ve çekvalf yeterli olacaktır. Çok kafam rahat olsun diyorsan bir sintine ye yakın bir de çıkışa yakın iki çekvalf yapman yeterli olur.
*

C. D.

« Yanıtla #9 : Ağustos 18, 2009, 14:22:54 »
Çizimler için çok teşekkürler cem korsanım.Hakan tek çekvalfli veya valfsiz halledeceğiz herhalde.