0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. K.

Oceanis 41.1 icin Elektrik projesi
« : Eylül 25, 2020, 13:15:29 »
Denizci dostlar selamlar, Fenerbahce Marina Hedoni teknesinde yasiyorum. Tekneyi bir sene sonra guneye inmeye hazirlamak istiyorum. Teknede kesintisiz elektrik icin bazi yatirimlar yapmak istiyorum. Solar panel, ekstra aku, invertor ve jenerator taktirmak istiyorum. Bu konuda marka model, usta konusunda yardimlariniza ihtiyacim var. Bunu bir butun olarak dusunup isinin ehli insanlara yaptirmak istiyorum. Dogru urunleri secip uzun yillar sorun yaratmayacak bir sistem kurmak istiyorum. Yardimci olabilirseniz sevinirim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

*

Ö. T.

Ynt: Oceanis 41.1 icin Elektrik projesi
« Yanıtla #1 : Eylül 25, 2020, 17:25:51 »
Bu elektrik işi netameli bir iş pek karışmak doğru değil ama ,kendisi de forum üyemiz olan Yusuf Eryavuz korsan ı  tavsiye edebilirim.
Numarasını özelden atıyorum size.
Kolay gelsin.

*

M. B. A.

« Yanıtla #2 : Eylül 29, 2020, 11:29:22 »
Hoşgeldiniz Beşir korsan...

Solar regülatör Victron aldım bu sene, SmartSolar 100-30, son derece memnunum (panel kapasitem 400W).

Teknenin arkasına uygun bir platform yaptırıp sert panel kullanmanızı öneririm. Esnek paneller verimsiz ve pek kullanışlı değiller gördüğümüz işitttiğimiz kadarıyla.

Akü mutlaka jel alın. Outdo aldım ben, fena değil.

Öcal korsanın önerdiği üzere benim bir önceki teknemin elektrik tesisatını titizlikle düzenleyen Yusuf usta veya yine bir çok Gezgin Korsan teknesinde emeği bulunan Erol Şar abimiz size elektrik sisteminiz konusunda destek verebilir.

*

A. D.

« Yanıtla #3 : Eylül 29, 2020, 11:52:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Solar regülatör Victron aldım bu sene, SmartSolar 100-30, son derece memnunum (panel kapasitem 400W).

Teknenin arkasına uygun bir platform yaptırıp sert panel kullanmanızı öneririm. Esnek paneller verimsiz ve pek kullanışlı değiller gördüğümüz işitttiğimiz kadarıyla.

Öcal korsanın önerdiği üzere benim bir önceki teknemin elektrik tesisatını titizlikle düzenleyen Yusuf usta veya yine bir çok Gezgin Korsan teknesinde emeği bulunan Erol Şar abimiz size elektrik sisteminiz konusunda destek verebilir.
Ben de yardımcı olacağım  projelendirma konusunda ama kendisi cevap vermiyor. İlk önce ihtiyaçları görüp ondan sonra projelendirmek gerekiyor.

*

M. B. A.

« Yanıtla #4 : Eylül 29, 2020, 14:04:08 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. K.

« Yanıtla #5 : Kasım 17, 2020, 09:16:33 »

Mahir korsan tesekkurler tecrubelerinizi paylastiginiz icin . Erol Şar korsanin iletisim bilgilerini ozelden paylasabilir misiniz ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2020, 10:54:06 »
Şu ücretsiz Android uygulama da ihtiyaçlarınızı doğru belirlemek için kolaylık sağlayacaktır;

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Tekne Güneş Paneli Hesaplama & Akü Kapasite Analiz
*

T. K.

« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2021, 10:52:07 »
Esnek güneş panellerinin performansının yetersiz oldu söylenmesine rağmen ben geçen sene sunpower taktırdım. O zamandan beri sahil elektriğine bağlanmıyorum. Üç buzdolabı çalışır halde bırakıyorum.
*

H. H. Ö.

« Yanıtla #8 : Mart 21, 2022, 23:04:53 »
Merhaba ... Geç oldu ama , kaç wattlik panelle ve nr kafar aküylr 3 buzdolabını drbamlı csliştırabiliyorsinuz ? Malum , hrr tütlü hesaplar pratikte grrçekleşmiyor .
*

A. D.

« Yanıtla #9 : Mart 22, 2022, 19:19:56 »
Hasan kaptanım projelendirme yaparken sadece buzdolabı düşünülmez. Teknenin genel ihtiyacı düşünülür. Teknede tüketim yapan sadece buzdolabı değildir. Yoksa eli ayağı düzgün bir buzdolabı günde 600 Watt tüketir. 150Watt lık panel teoride yeter diye düşünürseniz işte o zaman tutmaz. Çünkü ortada akü faktörü vardır. Aküye bağlı bir çok başka etken vardır. Kablo kayıpları vs bir sürü etken vardır. Yani iş sadece panel ile bitmez güç bankının da ona göre düzenlenmesi gerekir.50A akü ile buzdolabı beslenmez. Beslenirse belli bir zaman sonra akü geberir kapasitesi düşer bu seferde solarlar verimsiz dersiniz.