0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

m.

Ynt: Denizcilik yayınlarından ilginç sözler....
« Yanıtla #15 : Temmuz 07, 2009, 01:17:16 »
Yine Deniz Haber den bir derleme...
Şimdiye kadar yapılmamış (Yada ben görmedim) olduğu için buraya girdi..
Başlığı "Kuranda geçen gemi ile ilgili ayetler."

ve bir örnek...
Gemiyi yapıyordu. Kavminin ileri gelenleri kendisine her uğradığında O'nunla alay ediyordu. O: "Eğer bizimle alay ederseniz, alay ettiğiniz gibi biz de sizlerle alay edeceğiz" dedi. 

(HUD SURESİ / 38)

linki

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

m.

« Yanıtla #16 : Temmuz 07, 2009, 01:24:47 »
Çok oldu ama yukarıda Müstaşarın TGRT haber de yaptığı açıklamayı aktardım...
Bununla ilgili Kaptan Ünal Benlialper in Deniz haber deki "Lambuka" adlı yazısını okuyunca burada bahsetmek şart oldu...

Ünal Benlialper Kaptan diyor ki...

"Sahip olduğu o canlı ışıl ışıl parıldayan renk armonisiyle gözleri kamaştıran,denizlerin en gösterişli ve alımlı balıklarından birisi olan, hayran hayran seyretmeye doyamadığımız esrarengiz Lambuka balığının artık yaşamını sürdüremiyeceğinin haberi karşısında, kaldığımız çaresizlik ve utancın ne anlamı olabilir ki !!!!"

İyi diyor...

Edit: Linki...

« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2009, 13:57:51 Gönderen: Mehmet Sütçü »

*

m.

« Yanıtla #17 : Temmuz 07, 2009, 01:47:47 »
Birden aklıma geldi.
Kendime ve benim gibilere bir özeleştiri;
Hayatın gailesi içinde uğraştım durdum. Yıllarca izin yapmadan bazen 14 saat çalışarak binlerce turistin konaklaması için otele giriş çıkışında işin başında bulundum. Yeri geldi gece 01.30 da gurup gelecek diye yataktan kalkıp otele gittim. Resepsiyonun arkasındaki o camsız küçük odada çok sıkıldığımda denizi düşündüm.. Duvarda Turizm Bakanlığının dağıttığı deniz temalı posteri vardı. 
Lambuka balığını hiç görmedim ben. Görenler buraya mum diksin...
Şimdi nesli tükeniyorsa vaktimiz çok az ... Nesli tükenmeden ....
Heeyyy gençler... Lambuka balığını görmeyen varsa harekete geçsin...
Hayatı pas geçmek böyle bir şey işte ............... .     
(anladınız siz onu)   

*

A. Ç.

« Yanıtla #18 : Temmuz 07, 2009, 07:40:19 »
Neslinin tükendiğini sanmıyorum. Aslında bir okyanus balığıdır ve Cebelitarık'tan kısmen de Süveyş'ten Akdeniz'e girmiştir. Olta ile yakalaması çok keyiflidir. Yemesi ise o kadar keyifli değildir. Lezzetsiz sayılabilecek bir balıktır. Görmek için yakalamak lazım, yani nesli tükeniyor bir görelim derken neslinin tükenmesine katkıda bulunuruz ama yapacak falza bir şey de yok, balık yakalamak için kullanılan her türlü yeme itibar ettiğinden seçici olmak biraz zor.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2009, 07:42:15 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

E. O.

« Yanıtla #19 : Temmuz 07, 2009, 08:41:56 »
Bozukkale de Çoban Alinin iskelesine bağlandık. Biraz yüzdükten sonra kıyıda çardak altında birşeyler atıştırırken birden bir patlama sesiyle irkildik.Noluyor demeye kalmadan elinde çifte suya doğru bir patlama daha... Meğersem denizin kıyıya yakın küçük durgun göl gibi olduğu yere lambuka gelmiş ve Çoban Alinin yeğeni elinde çifte ile onu vurmaya çalışıyormuş... İlk kez orda duymuştuk...
Lambuka balığını ilk kez Palamutbükünde yemiştik... Ve bir daha yememeye söz vermiştik...Tadını beğenmemiş ve nerde bizim lüferler vs diye konuşmuştuk İstanbuldan dostlarla...
Geçen senelerde bir ege seyrimizde ise Kalimnosa girerken arkadan gelen sırtımızda balık olduğunu gördük ve yelkenleri toplayıp sırtıyı çektiğimizde gelen rengarenk renkleriyle kocaman balığın ne olduğunu önceleri anlamamış sonra Kalimnos limanında yanımızdaki Belçikalı denizci bana satsanıza dediğinde adını da öğrenmiştik. Zaten tekneye aldığımızdan sonra hızla o renkler kaybolmuş ve balığı biz de hatırlamıştık.
Aynı balıktan bu sefrede dönüş yolunda Kos arkalarında Nisirosa giderken yakalamış ve afiyetle yemiştik. Bu sefer balığın tadı bize mükemmel gelmişti...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Aralık ayında Aksaz önlerinde yine sırtı ile yakaladığımız bir akya yı çekerken oldukça büyük suyun içinde hayalet gibi yakaladığımız balığı yemeğe çalışan lambuka ise bizi bir hayli heyecanlandırmıştı.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2009, 08:43:19 Gönderen: Eyüp Oğan »

*

m.

« Yanıtla #20 : Temmuz 07, 2009, 14:19:26 »
Aktüel deniz web sitesinde Kaptan Nejat Yılmaz ın "48 saat ve miş miş,muş muş!" başlıklı yazısına,

"Geçenlerde televizyonda bir Türkolog profesör şöyle diyordu; ‘’Türkler savaşçı bir millettir ve aynı zamanda yabancıya karşı, kendinden olmayana karşı hoş görülüdür (tarihimizden belli) fakat kendi içinde, birbirlerine karşıda bir o kadar yıkıcı ve hoş görüsüzdürler’’. Geçmiş, yakın tarih ve günümüze baktığımızda bu da açıkça görülmektedir. Bunun nedenleri uzmanlar tarafından çok iyi irdelenmeli."

diyerek başlamış....

link;

*

m.

« Yanıtla #21 : Temmuz 12, 2009, 02:42:19 »
Çetin Kent, nam-ı diğer Çeto kaptan... Naviga nın Şubat 2007 sayısında "Korsan İstimbot" köşesinde yazmış. Şimdi bazıları diyebilir ki konu fosil olmuş nereden çıkardın diye. Bazen boş vakitlerde dergilerin eski sayılarını karıştırmak adetimdir. Üzerinde durmadığım bir konu önem kazanır.
Çeto yazısında çok kızmış belli...

"Ülkemizde herkes uzman canına yandığım. Eline ıskota alanlar, ellerini pantolonun arka ceplerinden çıkarmadan çenesiyle sağa sola işaret ettikleri herşey konusunda uzman olmuş. Normalde "Saygı duyarım herkesin düşüncesine" derim ama bu denizcilik konusunda yapılan bir çok şey abukluk durumuna gelmiş. Senelerdir, ne bileyim şu deniz konusu bir erkeksilikmi, bir ukalalıkmı, bir meydan okuyuşmu, kahramancılık oynamakmı, kaptancılık oynamakmı ne olduysa bir garip er meydanı olmuş. Birine birşey sorarsın öyle bir yandan ağzını büzen gülüşe cümleye başlar ki sanırsın Kaptan Kusto ya da Eric Taberly. Taberly bile denizde ölmüş, kendi hatasıyla pisipisine ölüme gitmiş koca bir denizciyken, bizim bir kuşak önce babası dedesi soğan yetiştiren, at üstünde gezen Ahmet, Mehmetlerimize bu denizcilik gazı nerden geliyor anlamak mümkün değil."

Bazı cümleler bir paragraf olarak yeniliğini kaybetmiyor. Yeri geldiğinde hatırlamak gerekiyor.

Seni seviyorum Çeto Kardeşim....  
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2009, 02:42:54 Gönderen: Mehmet Sütçü »
*

m.

« Yanıtla #22 : Temmuz 13, 2009, 17:58:29 »
Meriç Köyatası Deniz haberde ki "Bayraksız Vatan" başlıklı bir yazısında,

"Garip bir ülkedir Türkiye… Yunanistan’a  ve uluslar arası camiaya, “12 mil savaş nedenidir” der, Kardak Kayalarına Türk bayrağı çekmek için savaşın eşiğine girer, ama kendi karasularında, kendi vatandaşlarının Türk bayraklı teknelerle dolaşmasını caydırır. "

diyerek trajikomik bir duruma değinmiş....

Ayrıca bu yazıda ki "Mavi Vatan" kavramı beni çok etkiledi... Bu kavramın öne çıkarılması ve işlenmesi bazı düşünceleri değiştirir mi acaba ?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  

linki
« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2009, 18:01:25 Gönderen: Mehmet Sütçü »
*

m.

Denizle ilgilenipte İdris Bostan hocayı herhelde tanımayan yoktur.
Türk denizcilik tarihinin derinliklerini aydınlığa, akademik olarak çıkaran hemen hemen tek Prof.Dr u...
Aktüel deniz de yazısını görünce gözlerime inanamadım. Çünkü pek ortalarda görünmez her zaman...
"Bir tersane müzesine niçin ihtiyaç var?" başlıklı yazısına şöyle başlıyor;

"XV. yüzyılın sonlarından itibaren bir Deniz İmparatorluğu olarak yapılanmasını oluşturmaya başlayan Osmanlıların denizciliğe verdiği önem bugün henüz yeterince kavranabilmiş değildir."

ve devamında tarihin derinliklerinden yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan denizicilik tarihimizin, sandığımızın ve bize öğretilenlerin aksine çarpıcı gerçeklerini bir bir ortaya döküyor.

ilgilenenlere linki ;
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2009, 00:46:03 Gönderen: Mehmet Sütçü »
*

m.

Denizcilik yayınlarından ilginç sözler.... Gani Müjde den...
« Yanıtla #24 : Temmuz 30, 2009, 01:55:41 »
Gani Müjde, Naviga Ağustos sayısında ki Peynir Gemisi başlıkı yazısında Kissebüküne veda eden deniz ve doğa düşkünlerinin çığlıklarına tercüman olurken diyor ki;
"Çevre, işadamları tarafından dikkate alınsaydı küresel ısınma ila bu kadar mücadele etmek zorunda kalırmıydı insanoğlu"

*

A. S.

« Yanıtla #25 : Temmuz 30, 2009, 10:19:28 »
Gani Müjde, Naviga Ağustos sayısında ki Peynir Gemisi başlıkı yazısında Kissebüküne veda eden deniz ve doğa düşkünlerinin çığlıklarına tercüman olurken diyor ki;
"Çevre, işadamları tarafından dikkate alınsaydı küresel ısınma ila bu kadar mücadele etmek zorunda kalırmıydı insanoğlu"

Hangi ülkenin işadamlarıymış onlar merak ettim

*

m.

Denizcilik yayınlarından ilginç sözler... Hakan Öge den...
« Yanıtla #26 : Temmuz 31, 2009, 02:20:39 »
Hakan Öge bu ayki Naviga da "Uzun Yol Rehberi" adlı köşesinde gezginlere yol gösterecek muhteşem bir yazı dizisine başlamış...
Bir bölümünde diyor ki;
"30 yıldır denizde yaşamalarına, dünyanın bir çok yerine gitmiş olmalarına rağmen Dünya turu yapmamış denizciler gördüm." 

*

m.

« Yanıtla #27 : Temmuz 31, 2009, 03:19:23 »
Erol Kepenek ustamızın bu ayki yazısını diğer topikde yazmıştım...
Tüm amatör denizcilerin gerçekten hissiyatını çok güzel vurgulamış ve yöneticilerin amatör deniziciyi sınıflandırıp Halka yanlış tanıtan bilgi pompalaması karşısında demiş ki;
"Utanç duyuyorum bu zihniyetden!"              Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

m.

Denizcilik yayınlarından ilginç sözler... Hasan Onuker' den...
« Yanıtla #28 : Ağustos 02, 2009, 02:01:20 »
Hasan Onuker İstanbul dışında yaşadığını belli ettiği  bu ayki Navigada ki yazısında, 'Naviga Cup' için karşıya geçerken izlenimini anlatıyor...

'ŞH Kadıköy isimli vapurla karşıya geçerken iki şeyi farkettim. İlki bu vapur joystick' le idare ediliyordu. Keskin ve ani menevralar... İkincisi, İstanbul' da martılar bile kirlenmişti.'

« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2009, 03:13:11 Gönderen: Mehmet Sütçü »
*

m.

Denizcilik yayınlarından ilginç sözler.... Raşit Gerçeker den...
« Yanıtla #29 : Ağustos 02, 2009, 03:05:24 »
Naviga nın bu ay ki sayısında Amatör Baıkçılığa da yer verilmiş... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Raşit Gerçeker ismin duymuştum ama Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap un yöneticisi olduğunu ve 12 bin aktif üyesi olduğunu okuyunca kısa bir şaşkınlık benim açımdan kaçınılmazdı.
Düşünsenize 700 üyemizle ortalık karışıyor, 12 bin le ne olur tahmin bile edemiyorum. Moderasyonun nasıl yapıldığını bilen varsa paylaşsın.
Neyse... Raşit Gerçeker Avlanması yasak olan türleri sayıyor. İlginç ne var diyen olursa yazıyorum;

'Beni balığı, kancalı ahtapot, büyük camgöz köpekbalığı, kırmızı mercan, kırmızı yıldız, denizalası, maya, denizatı, mersin balıkları, deniz kaplumbağaları, minare, misk ahtapotu, mühreler, ot sazanı, deniz kulağı, pervane balığı,  deniz çayırları, pina, şeytan minaresi, gümüş sazanı, siyah mercan, ticari deniz süngerleri, fil kulağı, fok, güneşlenen köpekbalığı, triton, yağlı balık, yunus.'

Koyu renkli isimler çok yabancı geldi bana...

« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2009, 03:07:54 Gönderen: Mehmet Sütçü »