0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. Y.

Yeni başlayan için
« : Şubat 28, 2021, 16:26:38 »
Merhaba Korsanlar
Balık tutma konusunda hiç bilgim yok.
4.50 tekneden giriş seviyesi ufak balıkları tutmak için aşağıdaki takım işimi görür mü?

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ç. Ş.

Ynt: Yeni başlayan için
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2021, 17:56:54 »
evet tabiiki görür. Bu arada söz konusu oltanın özelliklerini ve yorumlarını okumuş olduğunuzu varsayıyorum.

*

Ö. T.

« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2021, 19:54:07 »
Tekne ile çıkılacaksa, daha kısa bir kamış olabilir

*

B. Y.

« Yanıtla #3 : Şubat 28, 2021, 20:14:31 »
evet tabiiki görür. Bu arada söz konusu oltanın özelliklerini ve yorumlarını okumuş olduğunuzu varsayıyorum.

okudum Çetin korsanım yorumlar iyi yönde ama her zaman bir bilene danışmakta fayda olduğundan
tecrübeli korsanların yorumunu merak ettim.
O zaman alıyorum.

*

M. V.

« Yanıtla #4 : Mart 01, 2021, 15:39:43 »
Barış bey aslında balıkçılık forumlarında biraz aratırsanız daha iyi fikir elde edebilirsiniz
ama fikir olması açısından istanbulda avlanıcaksanız bunların çoğu işinize yaramaz
istanbulda tekne ile başlangıçta istavrit ile mezgit avlıyacaksınız biraz ustalaşınınca lüfer palamut avına dönecekseniz oda kısıtlı bir zamanda ayrıca o kamış bana çok uzun geldi balığı yakaladınız tekneye nasıl alacaksınız oltayı kaldırdınızmı ki tam  kaldıramazsınız tenteye takılır bu sefer misina yaklaşmaz oltayı sallayıp balıkları elinizle tutmak zorunda kalırsınız ayrıca kuvvet çarpı kuvvet kolu mantığı ile uzun olta sallantılı bi teknede denge problemi ve yorucu olur söyleyecek çok şey var ama bu olta takımını ben yeni başlayan birine tavsiye etmem.
Benim size tavsiyem güzel bir balıkçıya ( karaköy yada istoç istanbulda iseniz) gidip ben tekneden avlanacağım yeni başladım uygun bir takım derseniz hem size hem de varsa çocugunuzun boyuna göre ve tutacağınız balığa göre olta hazırlar (kamış ,makine ,misina,yem yada sahte)
Tam verim alamıyacağınız bir takım hem sizi balıkçılıktan soğutur hem de boş yere para verir üzülürsünüz

*

B. Y.

« Yanıtla #5 : Mart 01, 2021, 18:52:36 »
Barış bey aslında balıkçılık forumlarında biraz aratırsanız daha iyi fikir elde edebilirsiniz
ama fikir olması açısından istanbulda avlanıcaksanız bunların çoğu işinize yaramaz
istanbulda tekne ile başlangıçta istavrit ile mezgit avlıyacaksınız biraz ustalaşınınca lüfer palamut avına dönecekseniz oda kısıtlı bir zamanda ayrıca o kamış bana çok uzun geldi balığı yakaladınız tekneye nasıl alacaksınız oltayı kaldırdınızmı ki tam  kaldıramazsınız tenteye takılır bu sefer misina yaklaşmaz oltayı sallayıp balıkları elinizle tutmak zorunda kalırsınız ayrıca kuvvet çarpı kuvvet kolu mantığı ile uzun olta sallantılı bi teknede denge problemi ve yorucu olur söyleyecek çok şey var ama bu olta takımını ben yeni başlayan birine tavsiye etmem.
Benim size tavsiyem güzel bir balıkçıya ( karaköy yada istoç istanbulda iseniz) gidip ben tekneden avlanacağım yeni başladım uygun bir takım derseniz hem size hem de varsa çocugunuzun boyuna göre ve tutacağınız balığa göre olta hazırlar (kamış ,makine ,misina,yem yada sahte)
Tam verim alamıyacağınız bir takım hem sizi balıkçılıktan soğutur hem de boş yere para verir üzülürsünüz

Merhaba Murat bey
İstanbul da yaşıyorum ama teknem Çanakkale de.
Yorumunuzu yeni gördüm ama bu oltayı almıştım öncesinden.
Dediğiniz yerdeki balıkçılara gidilebilirdi dediğiniz doğru ama her esnaf işini doğru yapmıyor maalesef.
Fazla kazanç sağlamak için pahalı şeylere yönlendirenler var işin doğrusu bundan çekindim.
Yanımda bilen biri olsa gidilebilirdi ama çevremde bu işlerden anlayan hiç kimse yok.

Tenteyi katlayarak daha az takılmasını sağlayabilirim diye düşünüyorum.
Umarım pişman olmam.
Yorumunuz için teşekkürler.

« Son Düzenleme: Mart 01, 2021, 18:54:37 Gönderen: Barış Yıldırım »
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Mart 01, 2021, 19:49:26 »
Ben gençliğimde hep mantara sarılmış misina ile avlandım, İstavrit, çinekop, lüfer, palamut avına çıkar ve tutardım. Vapurla karşıya  geçerken balıkçıları seyrederim, şimdiye kadar kamış kullananı görmedim, demek ki benim avlandığım dönemden beri değişen bir şey yok. Kamış teknede gereksizdir, mantar tercih edilmelidir, şimdi mantar yerine plastik yuvarlak sarma parçaları kullanılıyor ama mantarın yerini tutmaz, bulunursa mantar alınmalı, oltayı sararsınız, iğneleri de mantara batırır sabitlersiniz.
*

M. D.

« Yanıtla #7 : Mart 01, 2021, 21:00:37 »
yani sizin bekletinize ne tür bir av yapacağınıza göre değişir. kasnakla da balık tutabilirsiniz. tekneden tutacaksanız teleskopik oltalar çok uygun değil. ben decathlondan sırf arabada bulunsun diye kıyıdan at çek avı için böyle teleskopik hesaplı bir olta aldım. çok ağırdı. bileğimi ağrıttı. orta kalite bile bir takım kursanız aradaki farkı anlarsınız.