0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Sepet ile balık avı YASAKTIR.
« : Eylül 27, 2021, 10:46:35 »
Çapalar ile ilgili bir konuda bahsi geçtiği için küçük bir uyarı notu koymuştum, ama soru gelince konu uzayacak diye düşündüğüm için ayrı bir başlık olarak buraya alayım dedim;

İlk mesajlar bunlar idi;
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Demiri tekneye cektiler , ucunda bir eski balik sepeti.
Konu alakasız ama adı geçti ve amatör camiada oldukça yaygın olduğunu gördüğüm için şuracığa bir uyarı notu bırakmak isterim, belki okuyan birinin aklında kalır;

Amatörler için SEPET (ve türlü tuzak) ile avcılık YASAKTIR.

ve gelen soru buydu;
Özgür Korsan, bu sene Ege'de bir çok yerde sepet atıldığını gördüm, balıkçılar için böyle bir izin var mı, sadece amatörler için mi yasak.
Evet, amatörler için yasak. Ticariler lagos dışındaki avlarında kullanabiliyorlar.

Detayları buradan görebilirsiniz;

*

Ö. Ö.

Ynt: Sepet ile balık avı YASAKTIR.
« Yanıtla #1 : Eylül 27, 2021, 10:50:53 »
Bu konu amatör balıkçılık forumlarında oldukça hararetli tartışılan konuların başında gelir.

Anladığım kadarı ile bu yasağın sebebi sepetlerin bağlı oldukları iplerinin kopması sonucu deniz dibinde kalması ve "hayalet avcılık" denilen, istemeden ve çok uzun süre balıklara zarar vermesi olduğundan. Sepet dipte kaldığında bir süre sonra içindeki balıklar ölüyor, onları yemek için giren balıklar da ölüyor, onlar için gelenler de.. taa sepet malzemesi çürüyüp artık balıkların içinde kalmasına izin vermeyecek kadar çürüyüp yok oluncaya kadar.. kiminde aylarca, kiminde yıllarca..

Peki o zaman ticari balıkçılara neden yasak değil derseniz, onlar genelde daha kaliteli-pahalı-değerli malzemelerini denizde bırakmamaya özen gösteriyorlar. Daha kalın iple bağlıyorlar ve eğer ipleri koparsa yerini-kerterizini bildikleri sepeti kanca vb ile bulup alıyorlar, denizde bırakmıyorlar diye düşünüyorum.. (Yasada böyle bir bilgi yok, bu benim yorumum elbette..)

*

T. T.

« Yanıtla #2 : Eylül 27, 2021, 12:05:53 »
babayı rahmetle anarak konu ile ilgisi nedeniyle buraya bırakalım...

*

E. B.

« Yanıtla #3 : Eylül 27, 2021, 12:13:58 »
Onemli ama bir o kadar da bilinmeyen bir yasak.
Her tarafta satiliyor ve satan da muhtemelen bilmiyor.
Satisi cok rahat denetlenebilir... tabii sira buraya gelene kadar denetlenmeyen neler var.

Aklima takildi. Sepetle Lagos avlamak yasak da nasil olacak bu is. Eminim ki sepetten cikan lagoslari serbest birakiyorlardir, hatta bir daha sepete girmesin diye kulagini da cekiyorlardir. Bir daha girerse ceza icin tezgaha koyuyorlar herhalde.

*

E. S.

« Yanıtla #4 : Eylül 27, 2021, 12:47:55 »
Onemli ama bir o kadar da bilinmeyen bir yasak.
Her tarafta satiliyor ve satan da muhtemelen bilmiyor.
Satisi cok rahat denetlenebilir... tabii sira buraya gelene kadar denetlenmeyen neler var.

Aklima takildi. Sepetle Lagos avlamak yasak da nasil olacak bu is. Eminim ki sepetten cikan lagoslari serbest birakiyorlardir, hatta bir daha sepete girmesin diye kulagini da cekiyorlardir. Bir daha girerse ceza icin tezgaha koyuyorlar herhalde.

2 yıl önce Mazı'da kaldığımız bir pansiyonun sahibi 3 tane sepetini günde en az 1-2 kez kontrol eder, içinden bolca çıkan lahos, orfoz yavrularını denize iade ederdi. Sokkan, birazda lidaki ve karagöz yakalardı. Yavru ve koruma altındaki türlere dikkat ettiği için çok takdir etmiştim adamı, meğerse yaptığı iş hepten yasak avcılıkmış.

*

A. U.

« Yanıtla #5 : Eylül 27, 2021, 14:14:50 »
Özgür Korsan'ın yanıtı buraya konu açarak verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben de yazdıktan sonra başlığı işgal ettik diye hayıflanmıştım.

Yorumunuz dışında anlam veremediğim bir yasaktır benim için, bana göre en masum avlanma şekillerinden biriydi. yakalanan balık, eğer yasak olan ya da yavru vs ya da yemeye değecek bir tür değer değilse zarar görmeden salıverilir diye düşünmüştüm hep.

Eğer halatları kopan sepetlerden dolayı ise bu yasak belki makuldür ama ne diyeyim, Sadun Boro'nun dediği gibi bir çok saçma uygulamanın olduğu yerde fazla duyarlı bir yasak sanki.
*

S. D.

« Yanıtla #6 : Eylül 27, 2021, 14:18:37 »
Sadun Boro’nun sesini hic duymamistim, meger kendisi Tuncel Kurtiz’mis  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Saka bir yana sepet avciligi cok yaygin ve denetlenmiyor.

Kas’ta pek cok dalis egitmeni sepet gorurse heme kesip el koyuyor.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Eylül 27, 2021, 14:52:45 »
Eğer halatları kopan sepetlerden dolayı ise bu yasak belki makuldür ama ne diyeyim, Sadun Boro'nun dediği gibi bir çok saçma uygulamanın olduğu yerde fazla duyarlı bir yasak sanki.
Her yasak eleştirilebilir veya değiştirilebilir, ama şimdiki uymamız gereken durum bu.

Amatörün ruhunda kurallara uymak, iyi örnek olmak ve gerekiyorsa elini taşın altına koyup (av ve çevre derneklerine girip her yıl komisyonlarda yapılan yasak değerlendirme toplantılarında çalışmak) doğrusu için mücadele etmektir.

Ama genel olarak amatör camiada gördüğüm "umursamazlık" ve "sorumsuzluk" nedeni ile bence yerinde bir yasak.
Çok görüyorum metrelerce misinası kopunca, rapalayı bir kayaya takınca hiç dert etmeyip yeni oltayı takıp avına devam eden.. Ticari balıkçı bunu pek yapmaz. (Gerçi onlar da kaçak avlanıp yasak ağları denetim olunca kesip denize bırakıyor!)
*

M. B. A.

« Yanıtla #8 : Eylül 27, 2021, 16:47:42 »
Son derece yerinde bir yasakmış. Dediğin gibi unutulan bir sepet çürüyene dek yıllarca birçok deniz canlısının stres içerisinde ölmesine sebep olur...
*

T. T.

« Yanıtla #9 : Eylül 27, 2021, 17:17:26 »
bir belgeselde dinlemiştim..sanirim su netflixdeki seaspiracy olabilir...denizlerdeki temel plastik kirlenmesinin ticari balikcilarin denizlerde biraktigi / kaybettiği devasa aglar oldugunu söylüyordu...
*

A. U.

« Yanıtla #10 : Eylül 27, 2021, 18:07:53 »
Ben de aynı şeyi yapıyorum zaten Özgür Korsan, yasağı eleştiriyorum sadece.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bunu yaparken de arkasında yatan fikrimi paylaşmaya çalışıyorum ki yanlış düşünüyorsam doğrusunu öğreneyim diye. Misinaları kopup bir şekilde sahipsiz kalıp sonrasında kontrolsüzce diğer balıklara zarar verme risklerinin bu kadar yüksek olduğunu düşünmemiştim açıkçası.

Bu konuda işin ehilleri hala tartışıyor olsa da, Türkiye dışında pek uygulanan bir yasak olmasa da zaten sevdiğim bir av türü değildir.

O yüzden ben ne bir örnek oluşturayım ne de derneklere üye olup mücadele edeyim. Şimdilik sahte yemlerimle sinek avlamaya devam edebilirim.

Her yasak eleştirilebilir veya değiştirilebilir, ama şimdiki uymamız gereken durum bu.

Amatörün ruhunda kurallara uymak, iyi örnek olmak ve gerekiyorsa elini taşın altına koyup (av ve çevre derneklerine girip her yıl komisyonlarda yapılan yasak değerlendirme toplantılarında çalışmak) doğrusu için mücadele etmektir.

Ama genel olarak amatör camiada gördüğüm "umursamazlık" ve "sorumsuzluk" nedeni ile bence yerinde bir yasak.
Çok görüyorum metrelerce misinası kopunca, rapalayı bir kayaya takınca hiç dert etmeyip yeni oltayı takıp avına devam eden.. Ticari balıkçı bunu pek yapmaz. (Gerçi onlar da kaçak avlanıp yasak ağları denetim olunca kesip denize bırakıyor!)
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Eylül 27, 2021, 20:51:45 »
Bu konuda işin ehilleri hala tartışıyor olsa...
Aslında asıl sorun o tarafta, amatörün verdiği zarar devede kulak ama kulak da önemli tabi.

Ticari tarafta müthiş bir saldırganlık ve cahiliyet var. Sosyal medyada en ufak bir avcılık karşıtı görüş hemen linç ediliyor, çok fena. Kendi ayaklarına sıkıyorlar, haberleri yok veya önemsemiyorlar. Devletin de bir denizcilik hayvancılık tarım gıda politikası olmayınca ortam bu ticari canavarlara kalıyor.

Levent Artüz hoca Marmaradaki müsilajın dipteki balıklara ne yaptığı, balıkların enfekte olduğuna yönelik bilimsel bir rapor yayınladı, balıkçılar ayağa kalktı! İnsanlar zehirlensin, balık bitsin ama onların kazancı azalmasın istiyorlar!

Bu açıdan amatörlerin her konuda çok daha düzgün, duyarlı, sorumlu, ahlaklı ve vicdanlı olmaları önemli.

Özgür (mobil tapatalk)

*

A. Ç.

« Yanıtla #12 : Eylül 27, 2021, 21:02:20 »
Balık yasaklarının ilk başladığı zamanlardan: Kalkan avı yasak, biz avlamayalım da Ruslar mı avlasın? Sovyetler Birliği Kalkan avını bu sözün söylenmesinden yıllar önce yasaklamıştı. 

Bu iş sizin aile mesleğiniz değil mi?

Evet dedem de balıkçıydı, babam da, ben de balıkçıyım.

Böyle avlanırsanız çocuklarınıza balık kalmayacak.

O da başka iş yapar.
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2021, 21:03:23 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »
*

M. B. A.

« Yanıtla #13 : Eylül 27, 2021, 21:05:31 »
Hep söylerim; toplumumuzda halen göçebe kültürü hakim.

Göçebeler keyiflerinden göç etmediler, onlar avcı toplayıcıydı.

Etraflarındaki kaynakları tüketene kadar bir bölgede kalır sonra bir başkasına geçerlerdi.

Halen aynı mantıkla yaşayanlarımız var ama şunu farketmiyoruz; gidecek yerimiz kalmadı..!

Sürdürülebilir tarım, sürdürülebilir balıkçılık vs. bunların hepsi bizler için fasafiso...

Koşu bandındayız ama kendimizi koşuyor zannediyoruz...