0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. P. (. S. Ü. F. İ. P.

nasil bir durbun alinmali?
« : Kasım 15, 2022, 00:15:59 »

Merhaba arkadaşlar.
 ben Tekneme bir durbun almak istiyorum, ama bu konuda çok  bilgi sahibi birisi değilim!
 öyle bir Dürbün olsun ki, hem marin bir Dürbün olsun.
hem de olabildikce uzağa gösteren bir Dürbün olsun istiyorum.
 Bana hangi dürbünü tavsiye edersiniz?
 tecrübeli arkadaşların tafsiyeleri ve vericegi bilgilere,
 Şimdiden çok teşekkür ederim

*

A. Ç.

Ynt: nasil bir durbun alinmali?
« Yanıtla #1 : Kasım 15, 2022, 09:01:46 »
Marin bir dürbün çok uzakları istediğiniz kadar yaklaştırmaz, sallanan bir teknenin üstünde aşırı büyütme sarsıntı nedeni ile görüşünüzü kısıtlar. En uygunu 7 x 50'dir.

*

M. Ö.

« Yanıtla #2 : Kasım 15, 2022, 09:14:08 »
Ben STEINER MM1050 (Military & Marine 10x50) kullanıyorum ve çok memnunum,tabsiye ederim.

*

O. S.

« Yanıtla #3 : Kasım 15, 2022, 11:05:17 »
Dürbünü ne için kullanacağınız önemli. Tekne hareketli bir ortam ve dürbünü gözünüzde tutmak bile çoğu zaman çok zor oluyor. Kaldı ki, görmek istediğiniz nesneye odaklamalı ve aldığınız görüntüyü de incelemeniz gerekli.
- Bir koy girişini veya şamadıra/kardinal işaret ve rengini görmek istiyorsanız çok uzağı göstermesine gerek yok. Görüntüyü net vermesi, kolay kullanılması ve hafif olması en önemli faktörler bence; 20 x 10 veya 30 x 10 yeterli olur.
- Elektronik konum belirleyicilerin çalışmadığı bir zamanda, uzağından geçeceğiniz bir kara parçasını görmek yada anlamak istiyorsanız çok net olmasa bile uzağı göstermesi iyi olur. Bu durumda 50 x 10 olması işinize yarar. Tabi ki bu durumda dürbün büyüyüp ağırlaşacak ve kullanımı oldukça sorunlu hale gelecek. Dürbün ağırlığını göğsünüze aktaran aparatlar var ancak mucize yarattıklarını söyleyemem.
Her iki boyunu da kullandım, bir faydalarını göremedim. Küçük olanını bir arkadaşıma hediye ettim, o da ilk heves kulandı sonra rafa kaldırdı. Büyüğü bende duruyor, koca bir yılda misafirlerim iki kez kullandı. Birinde kızım (okulun astronomi topluluğunda), çok sakin bir gecede, üzerinde konuştukları bir yıldızı gözlemlemek istemişti. Diğeri de bir arkadaşım uzaktaki bir teknenin ismini okumaya çalıştı. İkisi de tatmin olmadı.
Kişisel fikrim, dürbün yerine güzel bir fotoğraf makinası yada cep telefonuna takılan harici bir objektif alın. Net bir görüntü elde edemeseniz bile o görüntüyü detaylı inceleyecek bolca zamanınız olur.

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #4 : Kasım 15, 2022, 11:54:47 »
Bende çok az ama net olan deneyimimle rakamlardan bağımsız bir tavsiye vereyim.

Dürbünün görüş açısı, yani baktığınız yeri sadece bir tek nokta olarak değil bir alan olarak göstermesi önemli olabilir. Bu denizde ciddi bir fayda sağlayabilir ve sallanan teknede baktığınız yerin gözden kaçırılmasına da engel olur.

Bu arada ben karada kullanım için dürbün bakarken şunu keşfetmiştim çok uzağı gösterebilen dürbünler genelde dar açılı oluyor yani karada bile sabit bir noktayı görmek el titremesi ile bile zor olabiliyor.

Sonuçta geniş açılı ve denizde ihtiyaç olabilecek mesafeleri yukarıda korsanlarımın yazdığı gibi gösteren bir dürbün iyi olabilir.

*

H. E.

« Yanıtla #5 : Kasım 15, 2022, 12:14:39 »
Bütün bu anlatılanları toplayan bir dürbün aldım, rahat ettim: Osculati 7x50 Otofokus Dürbün.

Daha önce profesyonel kara dürbünleri vb. kullandım ama hepsi teknede zor kullanılıyor. Al-Bak-Gör olarak en rahatı son aldığım. Onu bile kırk yılın başında kullanıyorum.
*

H. H. A.

« Yanıtla #6 : Kasım 15, 2022, 12:18:34 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bütün bu anlatılanları toplayan bir dürbün aldım, rahat ettim: Osculati 7x50 Otofokus Dürbün.

Daha önce profesyonel kara dürbünleri vb. kullandım ama hepsi teknede zor kullanılıyor. Al-Bak-Gör olarak en rahatı son aldığım. Onu bile kırk yılın başında kullanıyorum.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bende aynı dürbünü kullanıyorum (nadiren) ve çok memnunum.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Kasım 16, 2022, 16:34:32 »
50mm dürbün kullanan bir daha daha küçük merceklilere bakmaz bile.. ohh full HD gibi negzel.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Teknede 7-8X büyütme yeterli, fazlası gerekiyorsa stablizörlü pahalı modellere bakmak lazım.
ya da tekneye gyro stabilizör de takılabilir tabi..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir de marka-kalite çok önemli bir kriter. Merceğin kalitesi önemli.
Bilinen markalı 50x7 ile markasız arasında dünya kadar fark oluyor..
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2022, 16:36:17 Gönderen: Özgür Ökten »
*

F. P. (. S. Ü. F. İ. P.

« Yanıtla #8 : Kasım 16, 2022, 21:41:43 »

tavsiyeniz için teşekkür ederim.
inceledim gayet başarılı buldum.
sanırım bunu alacağım.
Bir soru daha sormak istiyorum?
Bu dürbün gece görüşlü de olabilir mi?
Hani olur ya gece seyahat etmek zorunda kalırsam,
gece trafiğini izlemek ona göre Seyir yapmaya faydasi olabilrmi?

not= ilgi gosterip tafsiyede bulunan butun kaptanlarima cok tskr ederim.

.
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2022, 21:42:47 Gönderen: Faruk Peker »
*

R. E.

« Yanıtla #9 : Kasım 16, 2022, 22:38:37 »

Yıllar yıllar önce, "yelken dünyasi" diye bir dergi vardı. Kagida basılırdı. Mesut Baran diye bir adam sağdı. 7x50'linin doğru tekne dürbünü  olduğunu anlatan yazılar yayınlardı.  Tabii şimdilerde envai çeşit  7x50 var... bendeki mi? Sanırım 6x50. Bir ara bakarım. Duruyor öyle geçen yaz hiç kullanmadım...

*

H. E.

« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2022, 02:10:05 »
..
...

Gece görüş apayrı bir konu. Bir çeşit askeri malzeme. Eğer navigasyon ışıkları vb. bilgilere sahipseniz gece seyri gece görüş ekipmanı olmadan da yapılabilir. Ama illa ben gecenin ortasında, denizde yüzen kara tahtaya tutunmuş kara karganın gagasındaki kara karıncayı görmek istiyorum derseniz benim önerim gece görüş özelliği olan eski bir Sony video kamera olur. Ya da uğraşırsanız gece görüş özellikli bir güvenlik kamerası alır teknenin pruvasına veya direğe bağlar, oradan gelen görüntüyü de bir ekrana veirisiniz, olur biter.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Kasım 17, 2022, 13:40:55 »
Sivil dünyada gece görüş için sektör birincisi FLIR diye bir marka var, lüks tekne camiasında da iyi bilinir.
En basit cep telefonuna takılan gece görüş kamerası 10bin TL, kendi ekranı da olanı 20bin TL civarında fiyatları var.

Arama kurtarma yapmıyorsanız seyirde gece görüş kamerasının hiçbir faydası ve kullanım yeri yok.

Aşağıdaki Denizde çatışma (ColReg) kurallarını, fener ve işaretleri öğrenmeniz en iyi gece görüşünü sağlar.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. P. (. S. Ü. F. İ. P.

« Yanıtla #12 : Kasım 17, 2022, 19:37:03 »
..
...

Sivil dünyada gece görüş için sektör birincisi FLIR diye bir marka var, lüks tekne camiasında da iyi bilinir.
En basit cep telefonuna takılan gece görüş kamerası 10bin TL, kendi ekranı da olanı 20bin TL civarında fiyatları var.

Arama kurtarma yapmıyorsanız seyirde gece görüş kamerasının hiçbir faydası ve kullanım yeri yok.

Gece görüş apayrı bir konu. Bir çeşit askeri malzeme. Eğer navigasyon ışıkları vb. bilgilere sahipseniz gece seyri gece görüş ekipmanı olmadan da yapılabilir. Ama illa ben gecenin ortasında, denizde yüzen kara tahtaya tutunmuş kara karganın gagasındaki kara karıncayı görmek istiyorum derseniz benim önerim gece görüş özelliği olan eski bir Sony video kamera olur. Ya da uğraşırsanız gece görüş özellikli bir güvenlik kamerası alır teknenin pruvasına veya direğe bağlar, oradan gelen görüntüyü de bir ekrana veirisiniz, olur biter.

cok tskrederim  gercekten cok pratik cozumler sundunuz ve fikir sahibi olmami sagladiniz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap