0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. A.

Yeni zincir alırken kalite standardı sorunu
« : Mart 31, 2023, 17:15:30 »
Selamlar,
Teknemin eski zincirini yenisiyle değiştireceğim. Bunun için Youtube videolarını seyrettikten sonra bazılarının ciddi kalite problemi olabileceğini gördüm. Yaklaşık 2 sene içerisinde 10 senelik zincir paslanması olma ihtimali var gözüküyor. Alacağımız zincirin kalitesini nereden anlayacağız? Kalitesini kanıtlamış zincir markası var mıdır? Kesinlikle almayın dedikleriniz hangileridir? Tecrübeli denizcilerin yorumlarını bekliyorum.

*

E. A. A.

Ynt: Yeni zincir alırken kalite standardı sorunu
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2023, 18:02:09 »
Barış korsanım merhaba,

Çapa ve zincir olarak Lewmar, Ultramarine ya da Spade önerebilirim nacizane kendi fikrim olarak.

Delta konusunda çok feedback almadım ama onu da öneren kaptan arkadaşlarım oldu.

Söylediğim markalar yabancı olduğu için fiyatlar döviz üzerinden olur, bu sebeple biraz tuzlu olabilir. O yüzden hem yerli üreticiye destek olması açısından , hem de fiyat bakımından eğer güvendiğiniz yerli bir marka ya da satıcı varsa, daha uyguna da bulabilirsiniz.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Mart 31, 2023, 18:38:02 »
Şikayetiniz, zincir kalitesinden daha çok galvaniz kalitesindenmiş gibi görünüyor. İyi bir sıcak daldırma galvaniz uzun süre dayanacaktır.

*

U. C. O.

« Yanıtla #3 : Mart 31, 2023, 18:38:58 »

Bu videoyu tavsiye ederim.

*

B. G.

« Yanıtla #4 : Mart 31, 2023, 19:29:11 »
İlave tedbir olarak, zincirlik tabanında biriken su nedeni ile oluşacak korozyon etkisini azaltmak için resimdekine benzer ahsap taban koymayı düşünebilirsiniz.
Kolay gelsin
Bergil

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. Ö.

« Yanıtla #5 : Nisan 01, 2023, 09:53:59 »
FORCE marka zincirler oldukça üst kalite, tavsiye ederim. Her 2 sene kullanımdan sonra galvaniz yaptırmanız gerekli olacaktır.
*

E. S.

« Yanıtla #6 : Nisan 01, 2023, 10:24:58 »
FORCE marka zincirler oldukça üst kalite, tavsiye ederim. Her 2 sene kullanımdan sonra galvaniz yaptırmanız gerekli olacaktır.
2 yılda bir galvaniz istiyorsa çok da tavsiye edilecek bir ürün değil sanki. Her tekne sahibi 2 yılda bir galvanizcinin yolunu tutuyor mu gerçekten?
*

M. Ö.

« Yanıtla #7 : Nisan 01, 2023, 10:59:54 »
Kullandığınız denize göre, paslanma başlamadan galvaniz şart. Göcek bölgesinde 2 yıl sonra galvaniz gerekiyor.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Nisan 01, 2023, 18:23:40 »
Zincir için fikrim kesinlikle üzerinde markası ve tse-iso-din vb neyse kalitesini gösterir damgası olsun.
Markalı, üreticisi belli bir ürün alın.

Şakası yok, canınızı, malınızı emanet ediyorsunuz.
*

A. K.

« Yanıtla #9 : Nisan 01, 2023, 23:00:15 »
2 senede bir değildir. İyi bir galvaniz ile en az 5-6 sene gitmesi lazımdır. Tabi arada bir , sezon sonu zamanlarında  zinciri ve zincirliğin içini tatlı suyla yıkamanız lazım .
*

A. K.

« Yanıtla #10 : Nisan 01, 2023, 23:08:30 »
Zincir için fikrim kesinlikle üzerinde markası ve tse-iso-din vb neyse kalitesini gösterir damgası olsun.
Markalı, üreticisi belli bir ürün alın.

Şakası yok, canınızı, malınızı emanet ediyorsunuz.
Piyasa zincirleri ucuzdur ama kalibre değildir. mekanik çekiş için Kalibre zincir gerekir ve müşterileri kısıtlıdır. o yüzden . herkes kalibre zincir yapmaz , kötü yapan da bir daha malının satılmayacağını bilir. Standart galvaniz yapılır, ama  tanınmış markalar mikron seviyesinde biraz daha kalın galvaniz yaparlar.
Zaten çok kalın yaparsanız galvanız baklaları birbirine kaynatır , ırgattan dönmez , kaynakları açmak için çekiçle vurarak aralarını kırarsınız . O  zaman galvaniz de gitmiş olur.

Ben bir zamanlar iyi olsun diye bu hataya düşmüştüm.
Denemeden seyire çıktık  . Sonra Esenköyde çekiçle tek tek ,bakla bakla , vurarak zinciri  açtım
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2023, 23:10:58 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

M. Ö.

« Yanıtla #11 : Nisan 02, 2023, 11:48:11 »
Benim teknem 12 senedir Göcek’te bağlı. Eğer üçüncü sezon başında galvaniz yaptırmazsam ciddi paslanma oluşuyor. Daha önce de yazdığım gibi bu zincirin kullanıldığı denizle ilgili. FORCE DIN Normlarında üretim yapan ciddi bir firma, yıllardır onların ürününü kullanıyorum ve en ufak bir şikayetim olmadı.
*

H. Ç.

« Yanıtla #12 : Nisan 03, 2023, 16:54:37 »
Merhabalar,
Ben geçen yıl zincirsepeti firmasından 8mm kalibre galvaniz zincir satın aldım, gayet memnunum. Direkt üreticiden olduğu için fiyat olarakta uygundu.
Galvaniz zincirlerin paslanma ömrüne zincirin kalitesi kadar kullanım şartlarıda çok büyük bir etken. Demir atma sayısı, deniz tuzluluk oranı, kullandıktan sonra tatlı suyla yıkama, zincirlik tabanındaki su birikmesi gibi ömrünü kısaltan birçok faktör var. Bunlara dikkat edilirse maksimum fayda sağlanır.
Teşekkürler.
*

B. A.

« Yanıtla #13 : Nisan 04, 2023, 18:35:44 »
Selamlar tekrar,
Daha evvel bir kere galvaniz yaptırmıştım fakat baklalar birbirine yapıştığı için bir daha galvanizlettirmek istemedim ve bu sefer zincirimin eskimesini ve incelmesini bekledim.
Bütçem kısıtlı olduğu için yabancı markalardan dövizle zincir almayı düşünmüyorum. Güvendiğim bir marin dükkanı Atlı zincir markasıyla çalıştığını ve güvenilir olduğunu söyledi. Bu markayı kullanan varsa yorumlarını bekliyorum.
Şimdiki planım 100 metrelik zincirimin yıpranmış ilk 60 metresini değiştirip ek bakla ile daha az kullanılmış son 40 metresine eklettirmek.
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla galvaniz yaptırmaya ikinci bir şans vermem gerekiyordu ama söylediğim gibi pul pul dökülme başladı artık geç kaldım.
*

S. T.

« Yanıtla #14 : Nisan 04, 2023, 22:48:42 »
Selamlar tekrar,
Daha evvel bir kere galvaniz yaptırmıştım fakat baklalar birbirine yapıştığı için bir daha galvanizlettirmek istemedim ve bu sefer zincirimin eskimesini ve incelmesini bekledim.
Bütçem kısıtlı olduğu için yabancı markalardan dövizle zincir almayı düşünmüyorum. Güvendiğim bir marin dükkanı Atlı zincir markasıyla çalıştığını ve güvenilir olduğunu söyledi. Bu markayı kullanan varsa yorumlarını bekliyorum.
Şimdiki planım 100 metrelik zincirimin yıpranmış ilk 60 metresini değiştirip ek bakla ile daha az kullanılmış son 40 metresine eklettirmek.
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla galvaniz yaptırmaya ikinci bir şans vermem gerekiyordu ama söylediğim gibi pul pul dökülme başladı artık geç kaldım.

61 dogumluyum,cocuklugumdan kalan markalardan biridir atlı zincir..tabi o yıllarda,kar zincirinde ilk ve tek markaydı...yanıltıcı olmıyayım,şimdiye dair bir bilgim yok..cocuklugum aklıma geldi sadece..