0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. Ç. Ç.

Ultrasonik Antifouling Sistem Araştırması
« : Nisan 30, 2024, 18:49:43 »
Merhabalar Gezgin Forum Üyeleri,
Ben Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Ve Gemi Makinalari Mühendisligi son sinif öğrencisi Mehmet Çagatay Cil. Ultrasonik Antifouling sistemlerin arastirmasi konulu tez yazmaktayim.
Sizlerden hali hazirda bu sistemi kullanan bir tekne sahipleri olarak görüslerinizi ve sistemin etkinligini birinci agizdan sizlerden geri
bildirim almak yazdigim tez için cok yararli olur. Dönüslerinizi
merakla bekliyor olacagim.
Saygilarimla

*

A. Ç.

Ynt: Ultrasonik Antifouling Sistem Araştırması
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2024, 20:32:24 »
Detaylı incelemedim ama ultrason sadece fito veya zoo planktonlara (bitkisel veya hayvansal) etkili, her ne kadar tekne altı her ikisinin karışımı ile kaplansa da sanırım aralarında etkileşim de var. Bu nedenle tekne altını tam olarak korumuyor ama biri olmadan diğeri de kolaylıkla olmayacağı için kısmen etkili olabiliyor. Ticari gözle bakarsak, kesin etkili bir çözüm olsaydı, tekne üreticilerinin en azından bir kısmı o yöne yönelirdi. Epoksi içinde bakır uygulaması da tam koruma sağlamıyor. Maalesef mevcut zehirli boyalar şimdilik en etkili ve ekonomik çözüm.. 

*

H. Ç.

« Yanıtla #2 : Mayıs 01, 2024, 15:55:33 »
Üniversitelerin sorunu hali hazırda araştırılmış, satışı yapılan şeylerin araştırılmasını istemeleri Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim gördüğüm geçmişi neredeyse 10 yıla dayanan bir teknoloji, İspanyol, Alman, Amerikan bir çok şirket var ticareti ile uğraşan.
Günümüzde firmalar ürün tanıtımlarını youtube üzerinden yapıyorlar, bir çok video var belki yorumlardan  yola çıkabilirsiniz.
Tezinizde başarılar dilerim.

*

O. S.

« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2024, 07:57:36 »
Zamanında (10 yıl kadar önce) araştırmış bir kaç not almıştım.
Hemen hemen hepsi dün gibi aklımda.
US Antifouling' in avantajları;
- Yatırım tek seferlik ve yaklaşık 20 yıl sorunsuz çalışabiliyor.
- Araştırdığım yıllardaki maliyeti 2 yıllık karaya alma ve bakım maliyetine eşit idi, yani yatırımın geri dönüşü (ROI) 2,5 yıl olarak hesaplanıyor (Bkz. dezavantajlar).
- Elektrik sarfiyatı çok düşük, güneş paneli ile tamamıyla göz ardı edilebilir seviyelerde
- Kesinlikle çok etkin, Ahmet üstadın da dediği gibi tekne altına yapışan biyolojik oluşumları daha ilk safhada önlüyor.
- Diğer tüm uygulamalardan çok daha çevreci ve temiz.
- Tekne hızı veya bulunduğu bölge (kuzey - Güney, Marmara, tatlı su, vb. ) özelinde farklı bir uygulamaya gerek kalmıyor, hepsi için aynı cihaz ve aynı ayar yeterli.

Dezavantajları;
- Tekne boyutlarına bağlı olarak, gövde üzerinde 2-4 delik daha delinmesi gerekiyor.
- Her türlü gövde malzemesinde aynı derecede etkili olamıyor, örneğin ahşap teknelerde önerilmiyor.
- Teknedeki su giriş ve frengi flanşları ve hatta karinadaki küçük jelkot çatlakları için ciddi bir risk oluşturuyor.
- Risk el yatırması polyester gövdeler için de mevcut. Bazı kaynaklar, mevcut ozmoz kabarcıklarının gelişmesine katkı sağlayabileceğini belirtiyor.
- Jelkot ile deniz suyu arasına sert ve dayanıklı bir koruma boyası isteniyor (zehirli boya bile olabilir), ekstra maliyet.
- Tüm risklerin kontrolu için uygulama sonrası ilk yıl bir karaya alma öneriliyor. Üstteki ve bu madde yatırımın geri dönüşünü uzatabiliyor (ROI bu nedenle 2.5 yıl).
- Az da olsa sürekli ve aynı ritimde bir ses oluşturuyor, gece sessiz bir koyda uyurken probların yakınındaysanız duymamanız imkansız.
- Probların hasar görme riskine karşı, bu bölgelere hiç bir şey koymamanız gerekli; olası stok alanlarını kaybetme riski.

Zehirli avantajları;
- Ucuz ve yatırım maaliyeti yok.
- 2-4 yıl arası etkin koruma sağlayabilecek zehirli boyalar üretiliyor.
- Ozmoz riskine karşı, Jelkot ile deniz suyu arasında bir koruma katmanı oluşturuyor.
- Her karaya aldığınızda diğer olası problemerin (dümen sistemi, salma, baş pervanesi, su giriş-çıkış flanşları ve vanaların kontrolu, vs.) de çözümü için fırsatınız oluyor

Zehirli dezavantajları
- Çevreci değil
- Dayanıklılığı uygulamaya bağlı
- 2 yada 3 yıldan sonra mutlaka temizik gerektiriyor.
- Pervane, şaft, baş pervane gibi yerler için ayrı bir zehirli gerekiyor, fiyatları da oldukça pahallı.
- Boya üretimi kendi başına çevre riski oluşturuyor.
- Herhangi başka bir sorun için karaya çıkasanız bile zehirlinin yenilenmesi gerekiyor.

Bunlar beni karşılaştırma tablomdaki konular, üstelik ben kullanıcı değilim. Bir kaç haftalığına US koruma takılı bir teknede tatil yapmışlığım var.
Diğer korsanlarımın da katkılarıyla hepmiz için güzel bir karşılaştırma tablosu oluşabilir.