0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. G.

Tonoz zincirine bağlı omega kilitte serbest halat
« : Ağustos 08, 2023, 17:34:15 »
Yazlıkta geçici bağlama yaptığım tonozumdan gelen zincire omega kilit takıp içinden halatımı geçirip teknede baştaki iki babaya bağladım. Halat omega kilide bağlı değil içinden geçiyor sadece, bu yüzden sürekli hareket ediyor.

Bu bağlama hatalı mı sizce? Ben halatın sürekli omega kilit üstünde sürtünerek yıpranmasından endişe ediyorum ama zaten hem çok kısa süreli bağlama yapıyorum hem de gözle kontrol edip yıpranma görünce değiştirim diye düşündüm.

Esas beni rahatsız eden ise bu şekilde rüzgara göre dönmesi sanki diğer teknelere göre uzun sürüyor (diğerleri küçük sandal tipi, benimki 8m yüksek borda ve güverte olduğu için tam kıyas edemedim) bu yüzden de gereksiz yük bindirdiğini düşünüyorum.

*

A. Ç.

Ynt: Tonoz zincirine bağlı omega kilitte serbest halat
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2023, 18:54:34 »
Halatların dublin denilen, ir kilitten veya babadan geçirilerek kullanılmaları sadece kısa süreli olarak düşünülmelidir. dublin bağlamada halatın bir ucunu söktükten sonra tekneden alınması kolaylık sağlar ama uzun süreli bağlanmalarda dublin bağlanma iki kat halat bağlı imiş gibi görünse de baba veya kilit üzerinde tek kattır. Ayrıca sürtünme de umulandan çok daha yüksektir. Özellikle tonozlara bağlamada halat ucunun radanza ,ile örülmesi ve sadece gerekli ise kilit kullanılması önerilir. Mümkünse halat tonozun mapasına radanzalı örmek en sağlıklı yöntemdir. Omega kilit kullanılacaksa harbi mutlaka sabitlenmelidir.

*

C. G.

« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2023, 19:32:06 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Halatların dublin denilen, ir kilitten veya babadan geçirilerek kullanılmaları sadece kısa süreli olarak düşünülmelidir. dublin bağlamada halatın bir ucunu söktükten sonra tekneden alınması kolaylık sağlar ama uzun süreli bağlanmalarda dublin bağlanma iki kat halat bağlı imiş gibi görünse de baba veya kilit üzerinde tek kattır. Ayrıca sürtünme de umulandan çok daha yüksektir. Özellikle tonozlara bağlamada halat ucunun radanza ,ile örülmesi ve sadece gerekli ise kilit kullanılması önerilir. Mümkünse halat tonozun mapasına radanzalı örmek en sağlıklı yöntemdir. Omega kilit kullanılacaksa harbi mutlaka sabitlenmelidir.

Ahmet kaptanım, zincirinin ucuna halat örecek kadar becerikli değilim ama halatı aldığım yerden radanzaya sarmasını isteyebilirim.
Bu durumda en iyi çözüm bir küçük kilidi 8mm tonoz zincirime bağlayıp ona da daha büyük bit kilit bağlayıp iki halatın radanzalarını ona kilitlemek olabilir mi?

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ağustos 08, 2023, 20:35:39 »
1. Radanzaya halat bağlantısı düzgün yapılmalı.
2. Kilitlerin dilleri açılmayacak şekilde sabitlenmeli.

İdeali tonozda tek halat çıkıp, yukarıda ikiye ayrılmasıdır. Yani bir Y oluşturulmalıdır. Ama koşullarınız el vernmediğine göre V ile yetineceksiniz. Tekne bağlama halatları tekne boyuna göre belirlenir ve tek olarak kullanılır. Aynı kalınlıkta halatı V olarak kullanmak önerilmez. :ift ucu kısa olan Y bağlantı tercih edilir ama bu bağlantının da örülerek yapılması önerilir.