0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. A.

Tekne Sigorta Kutusu Sigortası Hk
« : Nisan 27, 2023, 16:48:16 »
Herkese selamlar GeKolar. Teknemin elektrik kutusunu yerine taktım ve bütün kablolarını yeniledim. Sormak istediğim şey kabloları sigorta kutusuna bağladıktan sonra hangi bağlantı için kaç Amperlik sigorta kullanacağımı bilmiyorum? Misal teknede olan aksamlarım:
Çakmaklık
Sintine
İç aydınlatma şerit led
Seyir lambaları
Radyo
Korna
Bunlar bağlandığında kaçlık sigorta bağlamam lazımdır? Şimdiden çok teşekkürler

*

S. T.

Ynt: Tekne Sigorta Kutusu Sigortası Hk
« Yanıtla #1 : Nisan 27, 2023, 17:55:26 »
Çakmaklık ta genelde 15 amper sigorta kullanıyorlar..sintine pompalarının üstünde yazar sigorta amper degeri..led,lamba,radyo,vbg ürünlerde de wat degeri yazar,ordan amper degerini hesaplarsınız..kabloları yenilediginizi söylediniz,sizmi yoksa işi bilen birimi yeniledi kabloları? Kablo kalınlıklarıda önemli,çekilen ampere göre...

*

Ö. A.

« Yanıtla #2 : Nisan 27, 2023, 18:36:28 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çakmaklık ta genelde 15 amper sigorta kullanıyorlar..sintine pompalarının üstünde yazar sigorta amper degeri..led,lamba,radyo,vbg ürünlerde de wat degeri yazar,ordan amper degerini hesaplarsınız..kabloları yenilediginizi söylediniz,sizmi yoksa işi bilen birimi yeniledi kabloları? Kablo kalınlıklarıda önemli,çekilen ampere göre...
peki Servet GeKom ben amper değerini hesaplamayı bilmiyorum. Nasıl yapılıyor?

*

S. T.

« Yanıtla #3 : Nisan 27, 2023, 19:48:02 »

Google amcayı biraz yoracaksınız...her türlü hesaplamanın yapıldıgı siteler var...basit aslında,okuyunca anlıyacaksınız..Bende uzmanı degilim,lazım olunca bu sitelere baş vuruyorun,aslında bir çok insan baş vuruyor🙂

*

A. K.

« Yanıtla #4 : Nisan 28, 2023, 09:57:53 »
panel düğmelerinin  üzerinde  ne için kullanılacağı yazar ve üzerinde sigorta vardır. Genellikle bunlar kullanılır . Eğer kablo mesafesi uzunsa bir üst boy sigorta kullan.

*

Ö. A.

« Yanıtla #5 : Nisan 28, 2023, 11:07:59 »
panel düğmelerinin  üzerinde  ne için kullanılacağı yazar ve üzerinde sigorta vardır. Genellikle bunlar kullanılır . Eğer kablo mesafesi uzunsa bir üst boy sigorta kullan.
Servet GeKom benim düğme paneli sigortalı tip değil. Üstünde 4 tane düşme var ve isimler yazıyor. Bıçak sigortalı olandan olsaydı zaten daha basit olurdu o şekilde =) ama sorun değil. Kablo mesafesi Sintine ve arka tarafta bulunan Seyir Lambası hariç kısa mesafe tuttum bilerek. Ben hepsini 20A sigorta kullansam sorun olur mu? Teknede kullanacağım en ağır şey Mobicool W48 12/220Volt AC/DA 48 Lt Oto Buzdolabı. Harici herşey zaten aküden yeterinde beslenir. Çakmaklığı da güneş enerjisi seti almıştım, oraya bağlayıp oradan güç vereceğim. Sizce de hepsini 20A sigorta taksam olmaz mı?
*

S. T.

« Yanıtla #6 : Nisan 28, 2023, 11:25:15 »

Kablo mesafesi uzarsa,kablo kalınlıgınında artması lazım..kullanılan kablonun standartlara uyması lazım,içi kalaylı,çok telli,dış kabugu yanmaz yada ısıya dayanıklı..baglantıların ve geçmelerin usulune uygun terminal ve papuçlarla yapılması lazım..kapsamlı bir konu elektrik,Burda ustaları okuya,okuya bayagı ders çalıştım..ama yinede iki aküyü serileyip 24 volt yaparken,kuma oturdum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap..marsa basıyorum çalışmıyor,öyle,böyle derken..en sonunda oto elektrikçiden yardım istedim...gerçi onlarda dededen,babadan kalma bilgilerle çalışıyorlar..bir tanesinde terminal sıkma pensesi görmedim..normal pense ile sıkmaya kalkıyorlar..akü baglantı papuçlarını çekiçle ezip(!) Öyle baglamaya kalkıyorlar..vs..vs...elektrik işini yaparken ya iyi bir güvenilecek usta bulmak lazım,sanayide çıraklıktan,ustalıga atlamış kişilere iş yaptırıyorsanız konuyu,prosedürü az,çok bilmeniz lazım..
*

S. T.

« Yanıtla #7 : Nisan 28, 2023, 11:32:58 »
Servet GeKom benim düğme paneli sigortalı tip değil. Üstünde 4 tane düşme var ve isimler yazıyor. Bıçak sigortalı olandan olsaydı zaten daha basit olurdu o şekilde =) ama sorun değil. Kablo mesafesi Sintine ve arka tarafta bulunan Seyir Lambası hariç kısa mesafe tuttum bilerek. Ben hepsini 20A sigorta kullansam sorun olur mu? Teknede kullanacağım en ağır şey Mobicool W48 12/220Volt AC/DA 48 Lt Oto Buzdolabı. Harici herşey zaten aküden yeterinde beslenir. Çakmaklığı da güneş enerjisi seti almıştım, oraya bağlayıp oradan güç vereceğim. Sizce de hepsini 20A sigorta taksam olmaz mı?

Uzmanı degilim,özgürde ortalarda yok  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ama bütün aletlere tek sigorta çıkışı olmaz..her alete cektigi amper kadar sigorta takman lazım ki,yaşanacak bir olumsuzlukta sigorta atsın...oto bıcak sigortaların degeri 1amperden baslıyor,onlarıda tr de bulmak zor...led lambalar 1 amperin altı çeker genelde,bu tip düşük akım çeken aletlerde o degerde cam sigorta kullan..yerin nerde bilmiyorum..internette kolay bulunuyor,istanbuldaysan karaköy selanik pasajı,menevse han gibi yerlerde sigorta,terminal,makaron gibi sarf malzemelerini bulursun...
*

S. T.

« Yanıtla #8 : Nisan 28, 2023, 11:41:08 »
Birde anlamadıgım çakmaklıga güneş enerjisi setinden nasıl güç veriyorsunuz? Ufak seyyar paneller var onlarımı kast ediyorsunuz? İşe yaramaz...devamlı ve stabil bir akım olması lazım..aküden alıp,araya sigorta koyup çakmaklıga öyle baglamanız lazım..
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #9 : Nisan 28, 2023, 12:26:40 »
Sizce de hepsini 20A sigorta taksam olmaz mı?
Eğer kablo kalınlıkları da 20A'e göre uygun çapta ise olur, değil ise olmaz, sigorta atana kadar yangın çıkar.

Sigortanın amacı tüketici cihazlarda (radyo, lamba, dolap vb.) bir kısa devre olduğunda oluşan yüksek akımlar nedeni ile kablolar erimeden, bir yangın çıkarmadan enerjiyi kesmektir.

Kullanılacak her cihaz için o cihazın gücüne uygun bir kablo kullanmak gerekir, hesaplanan ihtiyaçtan daha ince kablo kullanılamaz, ama daha kalın kablo kullanılabilir. Bu durumda sadece maliyet ve işçilik emeği artar.

Nejat  hocamız Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bu konu hakkında güzel bilgiler paylaşmıştır.

Teknedeki DC yükler için bir örnek kablo kalınlıkları tablosunu aşağıda görebilirsiniz;

Cihazlarınızın çektiği akımı ise şöyle bulabilirsiniz :
CİHAZ GÜCÜ / AKÜ VOLTAJI = ÇEKİLEN AKIM
Örnek VHF Telsiz : 25 Watt / 12,5 Volt = 2 Amper

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir kısadevre anında teorik olarak çekilen akım sonsuza çıkar, ama pratikte bu enerji kaynağının (akü) kapasitesi, kablo ve bağlantı noktalarının taşıyabilme kapasiteleri ile sınırlıdır. Yine de zamanında atmayan bir sigorta size kalın görülen bir kabloyu bile eritip yangın çıkartabilecek kadar ciddi akımların oluşmasına sebep olabilir.

Sizin yukarıda saydığınız cihazlarda çakmak çıkışı dışındakilere 5-10A 'lik sigortalar yeterli olacaktır, çakmak için 15-20A gibi olmalı.
*

A. K.

« Yanıtla #10 : Nisan 28, 2023, 13:15:41 »
gunes paneli 12 voltun uzerınde voltaj verır . Direkt çakmağa bağlarsanız , dogrudur aküye  direkt bağlıdır ama bütün cihazlara  da gider . kullanılan sintine vs 15 16volta dayanır da daha hassas aletin varsa   yanabilir.

Paneli en azından ucuz bir regulatörden geçir öyle aküye ver .
*

S. T.

« Yanıtla #11 : Nisan 28, 2023, 13:20:30 »
gunes paneli 12 voltun uzerınde voltaj verır . Direkt çakmağa bağlarsanız , dogrudur aküye  direkt bağlıdır ama bütün cihazlara  da gider . kullanılan sintine vs 15 16volta dayanır da daha hassas aletin varsa   yanabilir.

Paneli en azından ucuz bir regulatörden geçir öyle aküye ver .

Güneşin az oldugu zamanlar yada gece,o çakmaklık lazım olursa,işe yarar mı?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #12 : Nisan 29, 2023, 13:16:43 »
...Çakmaklığı da güneş enerjisi seti almıştım, oraya bağlayıp oradan güç vereceğim.
Benim bu cümleden anladığım çakmak soketini aküye, tekneye değil portatif bir güneş enerjisi setine bağlayacak.

Şu tip hazır portatif paketler satılıyor, sanırım öyle birşeyden bahsediliyor, mu?

Yoksa hiçbir güneş paneli regülatör olmadan bir tesisata veya aküye bağlanmaz zaten.
En basit 20W panelin bile açık devre voltajı 18-19V civarıdır. Regülatörsüz kullanılmaz.
*

Ö. A.

« Yanıtla #13 : Nisan 29, 2023, 18:27:05 »
...Çakmaklığı da güneş enerjisi seti almıştım, oraya bağlayıp oradan güç vereceğim.
Benim bu cümleden anladığım çakmak soketini aküye, tekneye değil portatif bir güneş enerjisi setine bağlayacak.

Şu tip hazır portatif paketler satılıyor, sanırım öyle birşeyden bahsediliyor, mu?

Yoksa hiçbir güneş paneli regülatör olmadan bir tesisata veya aküye bağlanmaz zaten.
En basit 20W panelin bile açık devre voltajı 18-19V civarıdır. Regülatörsüz kullanılmaz.
aynen öyledir Özgür GeKom. Piyasada satılan uygun fiyatlı olanlardan bendeki. Kuru aküye bağlayıp, ışık çıkışını da çakmaklıktan çektiğim kabloyla bağlayacağım. Bunu yapma sebebim de oto buzdolabının aküden güç çekmek yerinde oradan gücünü çeksin istememdir.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #14 : Nisan 30, 2023, 10:51:53 »
aynen öyledir Özgür GeKom. Piyasada satılan uygun fiyatlı olanlardan bendeki. Kuru aküye bağlayıp, ışık çıkışını da çakmaklıktan çektiğim kabloyla bağlayacağım. Bunu yapma sebebim de oto buzdolabının aküden güç çekmek yerinde oradan gücünü çeksin istememdir.
Güzel düşünce ama aklıma şu sorunlar geliyor;
- Bu kutunun 12V ışık çıkışı akü şarj etmek için uygun enerjiyi vermez, sadece 12v ile çalışan aletleri çalıştırır.
- Tekneye çakmak girişinden enerji verirseniz sigorta koruması olmadan ve dengesiz bir dağılım ile tekneyi beslemiş olacaksınız, tavsiyem çakmak girişinden değil ana girişten bağlantıyı yapmanız.

Şunu tavsiye edebilirim;
- Buzdolabınızı direk bu kutuya bağlayın, sadece oradan çalışsın.
- Bu kutunun kendi içindeki akü şarj ucunu (regülatörün akü çıkışı) teknenin aküsünü beslemek için kullanın.