0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Y. İ.

Solar Panel ve MPPT
« : Ağustos 11, 2023, 12:25:42 »
Tüm kaptanlara selamlar,

Teknemde mevcutta 660 amper servis aküsü, 110 amper motor aküsü ve 100 amper de baş pervane aküsü olmak üzere toplam 870 amperlik akü var.

Güneş paneli olarak da 460 watt panel, 40 amper de mppt mevcut epever marka.
Mevcuttaki güneş pannellerimin kapasitesi arttırmak istiyorum. 410 watt lık bir panel buldum bundan 2 adet alıp 820 watta çıkartmayı planlıyorum. Teknedeki ölçüm cihazlarını da victron aldığım için mppt'yi de victrona çevireceğim bu vesileyle tüm sistemleri mobil uygulamadan takip edebilmek adına fakat mppt modellerin isimlendirmelerinde 150/60, 100/50 gibi sayılar var. Sanırım ilk sayı volt diğeri amper ama emin olamadım. Bu sayılar tam olarak neyi ifade etmektedir?

*

Ö. Ö.

Ynt: Solar Panel ve MPPT
« Yanıtla #1 : Ağustos 11, 2023, 13:38:50 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...mppt modellerin isimlendirmelerinde 150/60, 100/50 gibi sayılar var. Sanırım ilk sayı volt diğeri amper ama emin olamadım. Bu sayılar tam olarak neyi ifade etmektedir?
Tespitiniz doğru, ilk sayı regülatörün max giriş voltajını ikinci sayı ise verebileceği max çıkış akımını gösterir.

150/60 = Max 150V DC giriş voltajı ve 60A max çıkış akımı gibi.

Kullanacağınız güneş panellerinin Vo (Open Voltage) değerine göre paralel ve seri bağlantıya göre max çıkış voltajınızı bulacaksınız, bu voltajın üstünde giriş gerilimi olan bir regülatör seçeceksiniz. (Paneller seri bağlandığında Voltajları toplanır, paralel bağlandında akımları toplanır)

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Ağustos 11, 2023, 13:43:53 »
Konuyu irdelemek ve takip edenlerin bilgilenmesi için soruyorum;

- Solar panel kapasite arttırmaya neden ihtiyaç duydunuz?
- Günlük tüketim miktarınızı hesapladınız mı?
- Var olan panelleriniz ile tüketiminizin ne kadarını karşılıyorsunuz, yeni paneller ile ne kadarını karşılamayı planlıyorsunuz?
- Akü kapasiteniz tüketiminize uyumlu/yeterli olup olmadığını hesapladınız mı?

*

Y. İ.

« Yanıtla #3 : Ağustos 11, 2023, 16:10:30 »
- Tekneyi Göcek'te kullanıyorum, bazen 4-5 gün olduğum yerde durduğum oluyor karadan elektrik alamadan.
- Teknede bir tane buzdolabı, 1 tane de buzluk var. Onun dışında kalabalık olduğumuzda 6-8 tane telefon şarj ediliyor. Tüm gün internet için modem çalışıyor. Bilgisayarları şarj edebilmek için de inverter açıyoruz. Bunlara ek olarak da elektrikli tuvalet ve hidrafor tüketimleri var. Bunlarla bir hesap yaptığımızda 2-3 gün içinde bitiyordu aküler. Aküleri de çok deşarj etmek istemiyorum ondan panelleri büyütmek istedim.
- Yeni panellerle aslında gündüz yaptığım tüketimin neredeyse hepsini karşılamayı hedefliyorum. Eski panellerimle yarısını karşılıyorum yaklaşık.
- Evet 660 amper toplamı bizim genel kullanımımız için uygun. Tekneyi fabrika çıkışı 200 amperle veriyorlardı. Biz ek paket ile 500 amper yapmıştık. Geçtiğimiz hafta eski aküleri değiştiriken toplam kapasiteyi 660 ampere çıkarttık. Bunu yaparken şarjerlerimizin kapasitelerini kontrol ettik tabi.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #4 : Ağustos 11, 2023, 17:51:19 »
800w panel gücü ile yaz aylarında günlük yaklaşık 3kWh enerji üretebilirsiniz.

660Ah deepcycle akülerinizden (diğer konuda deepcycle aldığınızı okudum sanırım) toplamda alabileceğiniz ise yaklaşık 6kWh civarı olacaktır.

Yani gece tüketiminiz 3kwh civarı (veya altında) ise denkleminiz çalışacaktır.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

R. K.

« Yanıtla #5 : Ağustos 22, 2023, 15:00:09 »
Victron cihazlarda baştaki rakam cihazın maksimum voltajı girişine sonraki rakam ise cihazın maksimum girecek akım kapasitesini ve şarj edeceği maksimum akımı söyler panelleri bağlayacaksınız şekle göre seriyi veya paralel toplam volt ve akım değerlerinde tekrar bakıp buna göre bir cihaz seçmenizi tavsiye ederim Mevcut solarlar kalacak ise  hepsini bir Victron Yapmanız uygun olur ve daha sonra bir ağ oluşturarak bütün cihazları Bluetooth üzerinden birbirine bağlayabiliyorsunuz
*

E. D.

« Yanıtla #6 : Aralık 11, 2023, 18:55:38 »
Selamlar hangi mppt'ye karar verdiniz.
Bende de böyle bir bilgi ihtiyacı var .
 4 adet 95ah excide agm  servis aküm var.
600w-800w güneş paneli düşünüyorum.
800w güneş paneli çok fazla mı olur. Ya da şöyle sorayım max kaç watt güneş paneli seçmeliyim.
600 ve 800 watt panel için Victron mppti seçimlerim ne olmalı ?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Aralık 11, 2023, 19:43:30 »
800w güneş paneli çok fazla mı olur. Ya da şöyle sorayım max kaç watt güneş paneli seçmeliyim.
Bu sorularınıza teknedeki tüm cihazların günlük gündüz ve gece kaç saat ortalama ile çalıştığını hesap etmeden verilecek her cevap ya yetersiz ya da gereksiz olacaktır.

Tüketim ve karşılığındaki üretiminizi hesaplamalısınız.

Forumda daha önce çok kereler bu hesabı birlikte yaptık veya bu hesabı otomatik yapan uygulamalar da mevcut.
*

M. A.

« Yanıtla #8 : Aralık 11, 2023, 20:21:34 »
Bu sorularınıza teknedeki tüm cihazların günlük gündüz ve gece kaç saat ortalama ile çalıştığını hesap etmeden verilecek her cevap ya yetersiz ya da gereksiz olacaktır.

Forumda daha önce çok kereler bu hesabı birlikte yaptık veya bu hesabı otomatik yapan uygulamalar da mevcut.
Özgür bey varmı bildiğiniz böyle bir uygulama  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap t*"y Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #9 : Aralık 11, 2023, 22:46:31 »
Forumun arama sayfası aşağıdaki linke;

Burada mppt, akü, güneş paneli, hesaplama vb ilgili kelimelerle pek çok güzel kaynak konu çıkıyor.

Uygulama için de Google Play'de "güneş paneli hesaplama" diye arayınca yerli ve milli uygulamalarımız çıkıyor..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yakında daha kolay kullanılan ve daha gelişmişi de geliyor.. (hayır, ios olmayacak..)
*

E. D.

« Yanıtla #10 : Aralık 12, 2023, 09:32:17 »

Özgür korsanım evet haklısınız tüketim karşılığında üretimi hesaplama konusunda.Fakat bunlar da sonuç da değişken değil mi? Şu an tekneyi sadece yazları kullanıyorum ama 2 sene sonra tekne de çok daha uzun süre zaman geçirme imkanım olacak, ya da şimdi kahve makinam yok ama belki ileri de alayım diyebilirim gibi...
O yüzden şuan ki kullanıma göre vereceğim karar da çok doğru olmayabilir.  Geneli kapsayan bir yanıtı vardır sorumun diye düşünüyorum.  2 adet satıcı ile görüştüm birisi Victron mppt 150/60 diğeri 100/50 önerdi . Kafam iyice karıştı.
*

A. K.

« Yanıtla #11 : Aralık 12, 2023, 09:47:36 »
Eğer ileriye dönük sistem yapacaksanız 150/60 daha iyi olur . Kışın güneş az olacağından Güneş paneli 800 den fazla koyabilirmisiniz. Mesela 3 tane 460 watt. Eğer tekneniz motoryatsa yer vardır.  Tabi akülerde bu oranda artması lazım . Yanlız bu güçle  bu amperle kablolamaya dikkat edin ne denirse bir üstünü takmakta fayda var.

Kim olduğunu hatırlayamıyorum ama birisi yazın tekne kullanılmadığı zamanlardaki fazla enerjiyi enerji sisteme satmaktan bahsetmişti.
*

E. D.

« Yanıtla #12 : Aralık 12, 2023, 10:58:39 »
Eğer ileriye dönük sistem yapacaksanız 150/60 daha iyi olur . Kışın güneş az olacağından Güneş paneli 800 den fazla koyabilirmisiniz. Mesela 3 tane 460 watt. Eğer tekneniz motoryatsa yer vardır.  Tabi akülerde bu oranda artması lazım . Yanlız bu güçle  bu amperle kablolamaya dikkat edin ne denirse bir üstünü takmakta fayda var.

Kim olduğunu hatırlayamıyorum ama birisi yazın tekne kullanılmadığı zamanlardaki fazla enerjiyi enerji sisteme satmaktan bahsetmişti.

Teşekkürler bilgi için,  Teknem 41 feet yelkenli, 800w-850w üstüne çıkarmayacağım gibi duruyor.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #13 : Aralık 12, 2023, 10:58:52 »
Matematik düzdür.

Şimdiki ihtiyacınıza göre hesap yaparsanız ilerideki yeni cihazlarınız için yeterli enerjiniz olmayacak, yeniden yatırım yapacaksınız.

İlerideki olası ihtiyacınıza göre hesap yaparsanız yatırımınızın bir kısmını o zamana kadar kullanmayacaksınız, atıl kalacak.

Benim tercihim ikincisi olurdu.
Kurşunasit akü teknolojisi ne kadar az (DoD) kullanılırsa ömrü (cycle) daha uzun oluyor.

Kritik nokta, her ne yapıyorsanız, hesap yapıp neden yaptığınızı bilmek ve bu hesaba uymak.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #14 : Aralık 12, 2023, 11:03:09 »
Teoride mantıklı ama pratikte imkansız bir proje.

Güya yasal olarak evlerde 25kW'a kadar bireysel güneş enerji santrali kurulabiliyor ama pratikte o kadar fazla bürokrasi (plan, proje, onay, kağıt kürek) var ki olmuyor o iş. Bir de yeni yıla kadar yeni başvuruları durdurdular. Yeni yıla yönetmelikten ne tavşan çıkacak bilmiyoruz.

Ve ek olarak bu işin yapılacağı yer sabit elektrik aboneliği olan bir konut olmalı. Tekne buna uygun değil.