0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E. V.

Şişme botum Hypalon mu, PVC mi?
« : Haziran 19, 2023, 10:05:12 »
Değerli kaptanlar,

15 yaşındaki şişme botuma ikinci bir şans verebilmek için birkaç yerden tamirat yapmam lazım. Ancak tamir kiti ararken ürünlerin PVC ve Hypalon kumaşlar için ayrıştığını fark ettim.

- Bu malzemeleri nasıl bir birinden ayırt edebilirim?
- Yapıştırıcı olarak her mahallemizde satılmakta olan "bally" kullansam sonuç ne olur?

Şimdiden teşekkürler...

*

A. K.

Ynt: Şişme botum Hypalon mu, PVC mi?
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2023, 10:31:50 »
kullanılan yapıştırıcının standart bally olmadığını biliyorum. forumda geçmişte bu konu görüşülmüştü. Bulursanız faydalı olur
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2023, 10:35:31 Gönderen: Atilla Kaplan »

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2023, 11:48:05 »
Bally (ve türevleri) her durumda sezonluk çözüm oluyor ama deniz suyu ve güneşin etkilerinden daha uzun süre korunmak için kumaşa özel yapıştırıcı kullanmak doğru çözüm.

Kumaş nasıl anlaşılır bilmiyorum ama botun marka modelinden araştırma yaparak bulunabilir sanırım.

*

E. S.

« Yanıtla #3 : Haziran 19, 2023, 11:57:22 »
15 yaşında olmasına rağmen hala kullanılabilecek durumdaysa büyük ihtimalle hypalon kumaştır. Pvc olsa çoktan hakkın rahmetine kavuşurdu.

*

O. B.

« Yanıtla #4 : Haziran 19, 2023, 12:28:40 »
Geçmişte her türlü tekniği denemişliğim var. En başarılısı (en fazla iki sezon) UV dayanıklı marin tip PU mastik oldu. Sika ürünlerinden seçilebilir.

*

Ç. A.

« Yanıtla #5 : Haziran 28, 2023, 13:35:09 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
15 yaşında olmasına rağmen hala kullanılabilecek durumdaysa büyük ihtimalle hypalon kumaştır. Pvc olsa çoktan hakkın rahmetine kavuşurdu.

%100 katılıyorum.
Ayrıca hypalon kumaşta yıpranan bölgelerde ağ şeklinde bir kumaş örgü görürsünüz. Onarımını hangi malzeme ile yaptığımı hatırlamıyorum ama özel kitleri vardı diye hatırlıyorum.