0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. K.

Raymarine Seyir Elektronikleri
« : Ekim 16, 2023, 13:48:45 »
Benim dümen dolabım standart 2000'li yılların Bavaria dümen dolabı... Dashboard üzerinde standart dörtlü (3 x st60/70 göstergeler ve A65 olduğunu düşündüğüm bir CP ekranı) yanında ayrıca Quick sayaçlı ırgat ekranı ve yine Quick marka bowthruster kontrol düğmesi var... Yerleşimi şu şekilde...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   

Şimdi ben bu chartplotter ekranını değiştirmek ve aslında büyütmek istiyorum... Planlarım arasındaki radar ve Fusion müzik sistemini de ekran üzerinden kullanacağım, hatta istersem Netflix Exxen Spotify gibi platformları bile açabilen 12" Axiom ekran takmak istiyorum... Ama işte dashboard üzerinde bunu sığdıracak yer yok...

Acaba diyorum; bu alttaki 3 tane ekrandan birini hatta ikisini birden yok edebilir miyim? Bu yapılabilir bir şeyse  BT ve ırgat kumandalarını aşağı indirip yukarısı kocaman boş bir yüzey oluyor... Aşağıda da özellikle tridata ekranını varlığı bana çok saçma geliyor... derinlik ve hız CP üzerinde zaten yazıyor - ki haritadan da yaklaşık derinliği zaten görüyorum her an... diğer data (su sıcaklığı) şimdiye kadar gördüğüm en gereksiz data olabilir yelkenli gezi teknesi için (zaten bende sıcaklık her daim 51,7(C) derecede takılmış durumda, denizde miyiz kaplıcada mı belli değil  )....

Tridata ekranını ve wind ekranını kaldırsam ırgat kumandasını ve bowthruster kumandasını aşağı alabilirim... de... ekranlar olmadan bunların ölçüm kablolarını seatalk1 veya seatalk-ng (artık hangisini kullanıyorsa) sadece ona bağlasam; yani mevcut display cihazları olmadan Axiom ekranını 2/3 şeklinde bölerek o ekranların grafiğini büyük ekrana (sağ tarafından bir sütunda alt alta gibi) yansıtabilir miyim? İlla display cihazlarını da sistemde görmesi gerekir mi? veya başka bir öneriniz var mı bu konuda?

*

E. Ç.

Ynt: Raymarine Seyir Elektronikleri
« Yanıtla #1 : Ekim 16, 2023, 17:57:14 »
Örnek çözümlerden bazıları...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kaynak: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. Ç.

« Yanıtla #2 : Ekim 16, 2023, 18:22:53 »
Pod işini hakkıyla yapabilen yerli firma var mı bildiğiniz ?

*

E. S.

« Yanıtla #3 : Ekim 16, 2023, 18:29:44 »
Spotify exxen netflix açabileceğin,  bluetooth ses sistemini kontrol edebileceğin, radar yoksa onu da wifi bir radar satın alıp yine üstünden erişim sağlayabilecegin, dahili gps li ve büyük ekranlı bir tablet al , bir de tablet tutucu ile tepe tepe kullanırsın. Çok daha ekonomik olur.

*

S. K.

« Yanıtla #4 : Ekim 16, 2023, 20:16:52 »
Örnek çözümlerden bazıları...

Şu sonuncu tam olarak benim dashboard ama orada olmayan bowthruster kumandası ve neredeyse tridata ekranları kadar yer kaplayan zincir sayaçlı ırgat kumandası da var bende... Zaten o yüzden 6.5" ekranlı bir CP takmışlar sanırım zamanında...

Spotify exxen netflix açabileceğin,  bluetooth ses sistemini kontrol edebileceğin, radar yoksa onu da wifi bir radar satın alıp yine üstünden erişim sağlayabilecegin, dahili gps li ve büyük ekranlı bir tablet al , bir de tablet tutucu ile tepe tepe kullanırsın. Çok daha ekonomik olur.

Abi tablet koymak da bir çözüm olmakla beraber kısa ve orta maliyette akının b.kunu geçmesi ihtimali de var o operasyonun... Tam sezon başında Samsung Galaxy ultra mı ne kocaman bir tablet aldım mesela; üstünde klavyesi kalemi falan da var, ofis işlerini tekneden yürütebilmek için... Yani çok işime yaradı, en hafif zenbook laptoptun 1/3'ü ağırlıkta, 13" mi ne ekranı var,  bağlantısı hızlı, işlemcisi RAM'i süper vs. vs.  ama döndüğümden beri fark ediyorum; tuzdan mıdır nedir bi yavaşladı alet... daha yavaş şarj oluyor daha yavaş yanıt veriyor, ekran bile jaguarların o iğrenç touchscreenlerine benzemeye başladı acayip geç yanıt veriyor... Neticede bu aletler öyle günlerce aylarca tekne üzerinde monte vaziyette güneşte nemde tuzda kullanılmak için yapılmış şeyler değiller..

Ha, öyle olan telefonlar ve tabletler de var ama onların fiyatları Axiom ekranların fiyatlarını üçe-beşe katlıyor... detayına girmeyeyim ama geçen bu anlamda dayanıklılık gerektiren, isterleri işlemci hafıza vs değil de daha çok sıcaklık toleransı nem ve darbe/basınç dayanımı olan bir işle ilgili tablet/laptop arası bir touchscreen elektronik cihaz için sözleşme yaptım; 2 tane sekizli set 190K€ (tanesi 10 bin oyrodan fazla yani)... Bu anlamda raymarine olsun BG Garmin simrad falan resmen bedava... bir kere alıyorsun, benim A65 14 yaşında mesela ve tek pixel kaybı yok...

*

S. K.

« Yanıtla #5 : Ekim 16, 2023, 20:59:05 »
Ben bir de şeyi merak ediyorum; bu tip aletleri (veya başka marine şeyleri) atıyorum Setur Midlli Marina gümrüklü alana teslim şekilde taxfree sipariş edebiliyor muyuz? internetten satan eleman aliexpess usulü vat-free fatura kesip oraya göndersin ben de tekneyle çıkış aldıktan sonra gümrükten malzmeleri alıp tekneye yükleyeyim ve yola çıkayım şeklinde... böyle bir alışveriş deneyip yapabilen oldu mu aramızda?