0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Ü.

Otopilot
« : Ağustos 20, 2023, 17:31:04 »
Oto pilotların belli bir pusula yönü ve (chart plotter ile kombine ise) navigasyon varış noktasına ayarlanabildiğini biliyorum.
 Merak ettiğim, belii bir rüzgar yönüne  göre ayar yapılıp yapılamadığı..
Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

*

Ö. Ö.

Ynt: Otopilot
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2023, 18:27:55 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Oto pilotların belli bir pusula yönü ve (chart plotter ile kombine ise) navigasyon varış noktasına ayarlanabildiğini biliyorum.
Evet, yeke pilotlar dışında ayrı ekrandan kumanda edilen tüm otopilotlarda "wind vane" modu vardır, rüzgar açısını sabit tutarak dümen tutar.

Örnek:
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada hoşgeldiniz, forum profil fotoğrafınızı da tamamlarsanız daha sağlıklı keyifli bir iletişim kurabiliriz.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2023, 18:31:43 Gönderen: Özgür Ökten »

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ağustos 20, 2023, 18:35:58 »
Benim ilk kullandığım otopilotların bir kontrol girişi vardı ve basit potansiymetre mantığı ile çalışyordu, hatta ilk kullandığım otopilot manyetik prüzgar gülüne basğlauusulanın bir bölgesi boyanarak optik olarak boyalı bökgeden çıkıldığında otopilota iskele veya saancağa dön komutu veriyordu. O zaman otopilot üreticisinin içinde sonsuz potansiyomettre bulunan rüzgar gülüne bağlantısı vardı  O potansiyometre değerinde bir potansiyometre ile uzaktan kablolu kontrol yapmıştım, teknede kablonun uzandığı her yerden dümeni kontrol edebiliyordum. Teknolojinin değişmediğini varsayarak otopilotun  rüzgar gülüne bağlanabileceğini varsayıyorum. Hatta chartplotterller rüzgar yönünü de gösterebildiğinden o verinin otopilotu kullanmakta işe yarayacağını umuyorum. Otopilotun kullanma talimatını iyice okumanızı öneririm.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ağustos 20, 2023, 18:49:14 »
Artık tüm elektronik cihazlar NMEA sistermi ile haberleştiğine göre otopilotun da bundan faydalanmadığı düşünülemez. Sonuçta her cihaz kim olduğunu ve verisini birbirine seri veri yolu ile iletir.

*

M. V.

« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2023, 03:41:02 »
Otopilotunuzun markası nedir?
B&G marka ise ekran üzerinden seçebilirsiniz hangi kısaltma ne işe yarıyor ekran görüntüsünü atıyorum

*

E. S.

« Yanıtla #5 : Ağustos 21, 2023, 15:24:14 »
Evet, yeke pilotlar dışında ayrı ekrandan kumanda edilen tüm otopilotlarda "wind vane" modu vardır, rüzgar açısını sabit tutarak dümen tutar.

Örnek:
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada hoşgeldiniz, forum profil fotoğrafınızı da tamamlarsanız daha sağlıklı keyifli bir iletişim kurabiliriz.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yeke tipi otopilotlarda da Rüzgar Modu bulunuyor.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Ağustos 21, 2023, 15:52:05 »
Yeke tipi otopilotlarda da Rüzgar Modu bulunuyor.
Detay vermediğim için biraz havada kalmış tabi.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Evet, yeke otopilotlarda da rüzgar modu var ama pratikte bu aletleri sadece elektriğe bağlamak dışında, NMEA-seatalk networküne bağlanması pek yaygın olmadığı için yok diye kabul ederek yazmışım. Pardon..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yoksa elbette rüzgar enstrümanları ile iletişim kuran yeke pilotlar da rüzgara göre dümen tutabilir.
Yani tüm otopilotlarda bu özellik var diyebiliriz.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

İ. T.

« Yanıtla #7 : Mart 05, 2024, 09:52:27 »
sevgili kaptanlarım herkese merhaba
İzmir'den yazıyorum
Bavarya 36 2001 model bir yelkenli teknem var için de ST 4000+ RAYMARİN OTO PİLOT VAR ve NO DATA diyor ekranda içerde siyah küçük bir pusuladan başka bir şey yok (display olaraktan isimlendiriliyormuş ) bu modeli kullanan var mı veya bilen arıza nerede olabilir
raymarin yetkili servisi bu modelleri parça yok diye tamir etmiyormuş başka bir arkadaşa ekranı gösterdim burada sorun yok dedi senin bilgi alış verişi yaptığı beyin arızalı olabilir veya bağlantıda sorun olabilir dedi ekranı temizledim yağsız kontak spreyi ile yine no data diyor ne olabilir çözemedim değerli bilgilerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim
sevgi ve saygılarımla