0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. A.

lora/lorawan deneyimi olanlar
« : Mart 23, 2023, 15:44:58 »
her türlü teknolojiyi değerlendiren farklı başlıklar var ama özellikle benim gibi spesifik duruma takılan, gsm alternatifi uzaktan iletişimi araştıranlar için yeni bir başlık açayım dedim.. soruma gelince teknemle aramda kuş uçuşu 1 km var ve bu mesafeden okuma/otomasyon için araştırma yapıyorum.. öncelik tek yönlü emir/hata durumu alma olabilir veya düşük tüketim olursa tabii ki çift yönlü her türlü iletişim müthiş olur..

araştırmaya lora ile başlayayım diyorum yeterli performans alamazsam uzak wifi bağlantısı deneyebilirim hatta radyo frekansları (weather fax vb.) gibi sıradışı önerileriniz olursa da denemeye hazırım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

Ynt: lora/lorawan deneyimi olanlar
« Yanıtla #1 : Mart 23, 2023, 17:17:42 »
wifi çok daha yaygın ve her çeşit alet edevat bulabileceğiniz bir iletişim yöntemi.
birbirini görüyorsa uygun anten setleri ile 3-5km mesafede ucuz ve kolay, 15-20km mesafede ise yine kolay ama biraz daha masraflı şekilde iletişim kurabilirsiniz.

tek yapmanız gereken wifi cihazlarınıza yönlü ve yüksek kazançlı antenler takmak..

yok wifi yetmiyor derseniz lora veya uhf bandında çalışan pek çok kablosuz çözüm de bulunur..